Muistaako kukaan mistä löytyy palstalla ollut linkki taulukkoon missä oli vertailtu eri eu maiden verokertymia liikenteestä?
Suomen kokonaisverokertymä liikenteestä oli hieman yli keskiarvon mutta Ruotsin arvo oli 2 prosenttia Suomea enemmän. Vertailussa oli verrattu kertymää bruttokansantuotteeseen.
Tämä todistaa aivan suoraan ettei autonhankinta verolla ole mitään vaikutusta valtion talouteen.
MOT.
Suomen kokonaisverokertymä liikenteestä oli hieman yli keskiarvon mutta Ruotsin arvo oli 2 prosenttia Suomea enemmän. Vertailussa oli verrattu kertymää bruttokansantuotteeseen.
Tämä todistaa aivan suoraan ettei autonhankinta verolla ole mitään vaikutusta valtion talouteen.
MOT.
Vastaukset 7
Vanhimmat
verokertymään ole tarvittu kymmenen kertaisia käyttömaksuja, kuten Suomessa on kaavailtu. Tai oikeammin pelottelullahan, uhkailulla ja kiristyksellä tätä autoilua on ohjattu jo vuosikymmeniä.
MOT.
Että keskeisessä asemassa olevat herrat valtiovarainministeriössä ovat suurin piirtein sata vuotta olleet niissä hommissa, eikä heillä ole a) halua ja b) kykyä muuttaa nykyisiä toimintamallejaan. Mieluummin käydään viivytystaistelua hamaan hautaan asti.
Paras tapa on ryhtyä täysimittaiseen kapinointiin nykyistä sosisalilestakepulisekoomus-yhteiskuntaa vastaan kaikilla rintamilla. Suosikaamme harmaata taloutta, nouskaamme barrikadeille, polttakaamme autoja mielenosoituksissa. Eläköön uudet tuulet ja vapaa demokratia.
mukaan. Näin on opettajat opettaneet ja useat käytännönkokemukset oikeaksi todistaneet.
innokkaana tilastonikkarina esiin kuinka kävi ruotsin kansantalouden kun autovero poistettiin? Romahtiko verotulot, tuliko heinäsirkat ja söivät kaiken, harmaantuiko Silvia entisestään ...
Loogisesti ajateltuna vastaus viimeiseen kohtaan on "Silvia harmaantui entisestään".
Ihmisellä kun on tapana harmaantua ikääntyessään. Harmaantuminen nopeutuu yleensä sitä enemmän mitä vanhemmasta ihmisestä on kyse. Ruotsin autoveron poistosta on jo monta vuotta aikaa, joten kyseisenä aikana Silvia on "mitä suurimmalla todennäköisyydellä" harmaantunut.
Tilastoa ei asiasta tähän hätään löydä, mutta eiköhän tästä "harmaantumisestakin" löydy joku tutkimus kun lähtee asiaa googlaamaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000009527774
Ohessa linkki aikaisempaan keskusteluun missä kk lainasi kyseistä tilastoa. Ruotsia ei mainittu...
Jossain se oli täällä linkkinä ja siellä taulukko muodossa?
Vihjaise mistä linkin löytää?