Maksakokeet?

Otetaanko teilta/seurataanko maksa arvoja kun syötte pilsuja? mun keltää kaverilta ei niitä ole ikinä otettu ei edes sillon kun ne on pilsut alottanu ja ne syöny niitä jotaa 5v ainakin ja toinen kauemminkin ja multa otettiin aina kun söin pilsuja...vähä epäoikeuden mukaista tollanen et multa otetaa ja niiltä ei..
12902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eipä mullekaan lääkäri reseptiä kirjoittaessaan mistään maksa- tai muista kokeista edes maininnut. Itse kyllä olen ollut tietoinen, että ne pitäisi ainakin alussa tsekata, mutta kun ei ole ollut "pakko", niin enhän minä tietenkään ole saanut aikaiseksi mitään lähetettä labraan pyytää...

Äänestä

Minä en ollut ennen tätä palstaa koskaan kuullutkaan mistään maksakokeista. Enkä edes heti uskonut kun täällä kuulin... Pillereitä olen syönyt 5 vuotta.

Äänestä

Oo vain tyytyväinen että sulta on otettu! Maksa-arvoista ja yleensäkin verikokeista nähdään, että kaikki on ok, eivätkä pillerit aiheuta mitään vakavia muutoksia kehossasi tai arvoissasi.

Kumma että kaverisi ylipäätään ovat pillerit saaneet, sillä reseptiä EI ainakaan täällä päin kirjoiteta edes ennen kuin on maksakokeet otettu.

Itse syönyt pillereitä 5 vuotta ja 2 kertaa käynyt verikokeissa, plus säännöllisesti papassa ja sisätutkimuksessa.

Äänestä

pitäisi ottaa koska tiedän ihmisiä jotka eivät voi syödä piltsuja kohoavien maksa-arvojen takia (arvot nousee huimaa vauhtia jos syö piltsuja ja laskevat heti kun ne lopettaa).

Itseltäni lääkäri halusi "maksat" otettavan mutta minulla on kestolähete maksoihin muiden lääkkeiden vuoksi joten erillistä e-pillereiden aloitus -maksakoetta ei tarvittu (käyn 3kk välein verikokeissa).

Äänestä

Mulla otettiin klamydia- ja papa-kokeet.

Äänestä
  • Vaikka oon syönyt pilsuja kans yhteensä varmaan 5 vuotta.. outoa..

    Äänestä

  • Tiina-87 kirjoitti:

    Vaikka oon syönyt pilsuja kans yhteensä varmaan 5 vuotta.. outoa..

    Täällä käytäntö ainakin on seuraava

    - ensin mennään vaikka ehkäisyneuvolaan jossa terkkari kyselee ja haastattelee, antaa kokeille kolmen kuun pillerit.

    - sisätutkimus tehdään, ja myös näiden kolmen kuukauden aikana mennään verikokeisiin, joista selviää maksa- ym. arvot, että sopivatko pillerit ylipäätänsä.

    Kummallista touhua. Ja jossain määrin vaarallista, jos arvoja ei seurata.
    Verikokeesta kun katsotaan myös kolestrolit, hemoglobiini ja kaikki muut mahdolliset joihin pillerit voi vaikuttaa.

    Onneks täällä maalla sentäs asiat hoidetaan kunnolla, ja oikeasti välitetään potilaiden terveydentilasta, eikä vaan anneta pillereitä sen tarkemmin terveydentilaa tarkkailematta.

    Äänestä

Multa otettiin testi silloin kun aloitin pillereiden syömisen ja nyt sit 3 v myöhemmin otettiin "ihan vaan varmuudenvuoksi" ja kuinka sattuikin niin, et maksani oli kärsinyt pillereistä. Jouduin vaihtamaan "minipillereihin" ja käyn säännöllisesti kokeissa :(

Äänestä

Maksa-arvoja seurattiin säännöllisesti vielä 70-80-luvuilla, kun käytössä oli vanhan polven e-pillerit, siis pillerit, joissa oli runsaasti enemmän hormoneja. Nykyiset pillerit eivät vaikuta maksantoimintaan ja maksa-arvojen seuranta on täysin turhaa. On aivan toinen juttu, jos sairastaa jotakin maksa-sairautta, kuten hepatiittia, silloin arvoja seurataa ja tarvittaessa siirrytään maksan suhteen turvallisempaan ehkäisytapaan.
Älkää tietämättömät ihmiset lietsoko paniikkia täällä. Luottakaa siihen, että se taho, joka pillerinne on aloittanut, tietää mikä on tämän päivän tapa seurata ehkäisyn käyttöä turvallisesti.

Äänestä
  • ..että siitä verikokeesta katsotaan paljon muitakin arvoja kuin vain maksa-arvot. Minulta ainakin verikokeen yhteydessä tarkistettiin KAIKKI arvot mitä nyt ylipäätään on mahdollista tarkistaa verikokeesta.
    Jos on ollut verenpaine vähän koholla pillereiden syönnin aikaan, käyn ihan mielelläni kokeissa, että kaikki ainakin on kunnossa.

    Äänestä

  • painotan... kirjoitti:

    ..että siitä verikokeesta katsotaan paljon muitakin arvoja kuin vain maksa-arvot. Minulta ainakin verikokeen yhteydessä tarkistettiin KAIKKI arvot mitä nyt ylipäätään on mahdollista tarkistaa verikokeesta.
    Jos on ollut verenpaine vähän koholla pillereiden syönnin aikaan, käyn ihan mielelläni kokeissa, että kaikki ainakin on kunnossa.

    sulla siis oli verenpaine koholla, SIKSI menit kokeisiin ja siksi katsottiin paljon muitakin kokeita.
    Siis, ei syytä yleistää tilannettasi muihinkin e-pill käyttäjiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nancy85 kirjoitti:

Otetaanko teilta/seurataanko maksa arvoja kun syötte pilsuja? mun keltää kaverilta ei niitä ole ikinä otettu ei edes sillon kun ne on pilsut alottanu ja ne syöny niitä jotaa 5v ainakin ja toinen kauemminkin ja multa otettiin aina kun söin pilsuja...vähä epäoikeuden mukaista tollanen et multa otetaa ja niiltä ei..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu