Jehovan todistajien vuosiraportin mukaan "maita" joissa he saarnaavat, ovat esim. myös Alaska, Hawaji ja Taiwan.
Eipä mikään ihme, että niiden maiden määrä, jossa he saarnaava, saadaan korkeaksi kun mukaan lasketaan myös suurempien maiden osia tai osavaltioita.
http://www.watchtower.org/statistics/worldwide_report.htm
Eipä mikään ihme, että niiden maiden määrä, jossa he saarnaava, saadaan korkeaksi kun mukaan lasketaan myös suurempien maiden osia tai osavaltioita.
http://www.watchtower.org/statistics/worldwide_report.htm
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tästähän huomautin joku aika stten, mutta seriffiä myöten puolustettiin jt kantaa. Kyllähän arkikielessä "maa", "maat" tässä asiayhteydessä tarkoittaa nimenomaan valtioita.
Jokainen pari vuotta peruskoulua käynyt tietää, että Alaska ja Hawaiji ovat USA:n osavaltioita. Vähän sama kuin Suomessa jt:t mainitsisivat erikseen vaikka Lapin ja Ahvenanmaan.
Itsenäisiä valtioita on tällä maapallolla 193. Mutta kun laskeskellaan jt tyyliin (ilmeisesti sormin) saadaan 235: se on parikymmentä prosenttia "enemmän". Näistä "maista" 28 on "other lands" (heh). Siis vaikka Muumimaa,Puuhamaa, tai vaikka vesijättömaa.
>>Kyllähän arkikielessä...
Tässä se onkin, arkielessä luopio tarkoittaa jostain luopunutta, Vartiotorniseuralle luopio tarkoittaa käytännössä jehovantodistajuudesta luopunutta, joka suhtautuu kriittisesti Vartiotorniseuraan. Ei siis sellaista, joka jättää esimerkiksi luterilaisuuden, kääntyy jehovantodistajaksi ja suhtautuu kriittisesti Luterilaiseen kirkkoon.
Arkikielessä rakkaus tarkoittaa kiintymystä ja välittämistä, Vartiotorniseuralle perheenjäsentenkin sorsiminen on rakkautta, Jehovan rakkaudellinen järjestely.
Maailmanlaajuinen tarkoittaa arkikielessä kaikkialla esiintyvää tai havaittavaa, Vartiotorniseuralle se tarkoittaa noin 1/3-osaa maapallon väestä.
Arkikielessä Raamatun tutkiminen tarkoittaa Raamatun keskeistä asemaa ko. puuhassa, Vartiotorniseuran kirjallisuuden tutkimista kutsutaan raamatuntutkisteluksi.
Arkikielessä jonkin asian karttaminen tarkoittaa siitä erossa pysymistä, Vartiotorniseuralle karttamista on kun karttaa osaakin asiasta.
Uskonnollisen näkemyksen saarnaaminen on arkikielessä käännyttämistä, Vartiotorniseuralle se on hyvän uutisen kertomista.
Kuinka pitkän luettelon näistä poikkeavuuksista saakaan aikaan?
Eikö teillä ihmisillä oo muuta tekemistä kun ihmetellä muita uskontoja ottakaa ihmeessä yhteyttä ja ruvetkaa käymään kokouksissa jos ootte noin kiinnostuneita
On paljonkin muuta tekemistä, mutta siihen tekemiseen ei ainakaan minulla sisälly pelkkä kirjoittajien, vaan kirjoitusten sisällön kommentointi.
niin sali on heti täys??!!
En usko että kyseessä olisi tarve saada lukumäärää mahdollisimman korkeaksi. Jos näin olisi, miksi sitten ei kaikkia osavaltioita mainita erikseen.
Todennäköisin syy miksi Alaska ja Hawaji on mainittu erikseen on niiden sijanti erillään "emostaan". Esittämäsi lista ei ole kait tarkoitus ollakaan mikään itsenäisten valtioitten luettelo?
-05 vuosikirjassa mainitaan tähän tapaan:"Viimeksi kuluneina kuutena vuotena yli 600 kierros- ja piirivalvojaa Kanadasta ja Yhdysvalloista, Alaska ja Havaiji mukaan lukien, on osallistunut yhteensä..."
Samanlaista jaottelua käytetään matkailussakin.
http://www.travelerscenturyclub.org/.
http://www.travelerscenturyclub.org/.
Ahvenan maalla ei ole todistajia??