Äitiyspäiväraha 90 %:iin palkasta!! Voiko työntekijöiden verorahoja enää röyhkeämmin rosvota? Haatainen pitää pudottaa ministerinpaikalta heti!
Femut vedättää lisää rahaa luspereille
*työtä* tekevä kansalainen
7407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ajatusmaailmaa koko sydämestäni. Jos äitiyspäivärahan nosto on hänen aikaansaannostaan, on se tosin hänen poliittisen uransa ensimmäinen järkevä päätös. Ällistyttävää. Nykyisen alhaisen syntyvyyden aikakaudella tulee lasten saamista ja hoitamista tukea kaikin mahdollisin keinoin.
Älä yritä jauhaa tuota samaa femu-paskaa. Äitien pitää itse hankkia rahat lapsensa kustannuksiin. Ellei tähän pysty, pitää lapset jättää hankkimatta! Menikö kaaliin, idiootti?
Näitäkin varoja kaivattaisiin kipeästi vanhusten ja sairaiden hoitamiseen.
ämmien ahneudella ei mitään rajaa. Niitäkin varoja työnantajat kaipaisi kipeästi.
siitä, että isien vanhempainpäivärahaa ehdotettiin nostettavaksi? No eipä tietenkään.
ettei tässä yhdessä maailman tasa-arvoisimmassa maassa ole muita ongelmia kuin naisten ongelmia. Ei kertakaikkiaan mitään muita ongelmia? Naisten pitäsi vähän alkaa rauhoittumaan ja miettimään niitä hyviäkin asioita tässä elämässä. Eivät täällä miehet ja isät ole naisia, vaimoja ja tyttäriään kiusaamassa hyvänen aika!
Tuollaisen prosenttiluvun sijaan olisi ollut tärkeämpää korottaa pienintä äityisrahaa. Tällaiset nykysysteemit kannustavat tekemään lapset mahdollisimman myöhään. Minimiäitysraha pitäisi olla tonni kuussa. Äityisrahassa pitää tietenkin olla katto aivan kuten kaikissa yhteiskunnan avustuksissa.
Yhteiskunnan kuuluu tukea siten että kaikki pärjäävät, jos lapsen teko rikkaalla on äitysrahan prosenttiosuudesta kiinni voisi olla parempi jättää ne muksut vallan tekemättä ja ajatella vaikka sitä uraa sekä seistä peilien edessä. Nykyinen monen opiskelijankin saama minimiäityisraha on liian pieni, ja yhteiskunna pitäisi nimenomaan näitä köyhimpiä äitejä ja perheitä auttaa, eikä niitä akateemisen koulutuksen ja uran luoneita hyvätuloisia.
Terv. Tyttölapsen isä ja hyväpalkkainen sellainen
Ensinnäkin, mielestäni äitiysloma ei ole vain naisen ongelma, vaan koskettaa aivan yhtä hyvin sitä lapsen isääkin, joten rauhoitu ihan vain itseksesi sinne miettimään vaikka sitä, kuinka siihen lapsten tekemiseen osallistuu yleensä kaksi ihmistä.
Mitä tulee tuohon myöhempään synnytysikään, niin eikö ole parempi, mitä vakaammalla pohjalla ihmisen taloudellinen tilanne on, ennen kun niitä lapsia aletaan rustaamaan? Mielestäni on typerää kannustaa parikymppisiä nuoria, saati sitten opiskeluissaan kesken olevia, tekemään lapsia lähinnä yhteiskunnan elätettäväksi.