Eikö tämän päivän maailmassa päätös mahdollisesta karjalan liittämisestä suomeen pitäisi kuulua niille joiden elämään se vaikuttaa eniten eli siellä asuville.
Asukkaiden asia
webe71
17508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Eikö tämän päivän maailmassa päätös mahdollisesta karjalan liittämisestä suomeen pitäisi kuulua niille joiden elämään se vaikuttaa eniten eli siellä asuville. "
Ei ole pelkästään heidän asiansa. Nykyasukkaat asuvat toisten vuosisataisilla asuinalueilla ja hallitsevat nyt toisten juuria ja kotiseutuja. Kun muistamme vielä, että yksityinen omaisuus kuuluu vielä alkuperäisille asukkaille, niin pelksätään se ei heidän asiansa ole.
Tietenkin nykyasukkaat on otettava huomioon, koska ovat asuneet siellä 60 vuotta.
FST:n tuottamassa sarjassa Pakkoluovutetut alueet (Landet som Stalin tog) puhuttiin alueella tehdystä kyselystä, jonka mukaan musitaakseni 73% kannattaisi Suomeen liittymistä.
kansanedustuslaitos eli Venäjällä duuma päättää tuollaisetkin asiat. Eli tarvitaan kansalta aloite duumalle jonka kansa on valinnut vaaleilla, ja duuma päättänee haluaako se alueluovutuksia Suomelle. Eli loppujen lopuksi kansa (duuma) sitä tuskin haluaa...:)
Uskotko tosiaan Venäjän "demokratiaan"? ja toisekseen, Karjala-kysymys on niin iso asia, että sitä ei pelkästään tulla ratkaisemaan Venäjän sisäisenä asiana, jos Suomi/EU ottaa joskus asian esille
demokratiaa se on vaikka sitä miten pyörittelisi. Vaalien kautta kaikki valtaelimet on valtaan tullut. Ja eu niitä muistaakseni tarkkailikin. Ja samahan se on kuka siihen kantaa ottaa, jos Venäjä ei halua rajojaan muuttaa. Rajat on sopimuksin vahvistettu, ja uskotko tosiaan että Eu monine voittajavaltoineen haluaa niitä muuttaa, ja mistä syystä?
... Suomen Karjalan asukkailta NL:oon liittymisestä?
Eipä tainnut Stalin muistaa...
ollakkaan vuodessa -39 ja Neuvostoliitossa.
Mitäs onkaan puhuttu historian itsensä toistamisesta, maantieteellisen asemamme muuttumattomuudesta ja Nyky-Venäjän suurvalta-addiktiosta?
Ei olla vuodessa -39, ei, mutta paljon on yhteistä..
Noista kahdesta muusta paljon puhutaan. Puhetta paljon maailmaan mahtuukin, ja niistä on aina kaikilla selvä mielipide muttei kellään mitään konkreettista, ehkä sinulla sentään, myös vuoteen -39 yhtymäkohtia?
... ja sinulla ei ole.
kenties syvällistäkin ajatustasi?
....
.. suurvalta tosin eri nimellä ei ole missään vaiheessa lakannut olemasta kiinnostunut toiseksi suurimman kaupunkinsa "turvallisuudesta".
Sama suurvalta haluaa turvata merireittinsä Itämerellä sen ainoaa käytäväänsä siellä, Suomenlahtea, myöten.
Sama suurvalta kuvittelee Suomella olevan haluja muodostaa "sillanpää" jollekin muulle valtiolle.
Sama suurvalta häiritsee ja hämmentää myös muiden reunavaltioidensa sisäisiä asioita Baltiassa.
Käytän provokatiivisesti käsitettä "sama suurvalta" sekä N:liitosta, että Venäjästä, koskapa ne molemmat jakavat saman historiallisen taustan.
olen samaa mieltä, mutta kummallista olisi jos joku valtio ei olisi näistä kiinnostunut? Luulenpa että Suomikin kohdallaan on vastaavista kiinnostunut. Nuo kaksi muuta onkin yleistä "pakinaa", joten missä näiden asioiden "pihvi"?
.. olet tyhmä Venäjän-mielistelijä. Onnea vaan tulevaisuudessa!
Kun täälläpäin vieläkin sopivassa tilanteessa ilmenee, että evakot eivät oikeastaan kuulu tänne ja kun Karhula on lähempänäkin sukuni maita niin, mitäpä jos minä tulen ja häädän sinut kodistasi ja asetun taloksi. Sen jälkeenhän päätös kuuluu minulle, mitä haluan omaisuudellesi tehdä. Oletko todella tätä mieltä?
Olen käynyt siellä,köyhyys ja toivottomus tuntuu.Asukkaita Latokan Karjalassa ei kovin paljon ja nilläkin olisi töitä ja toimentulua jos sinne tulisi isännät