Mirelle + henkinen paha olo

Söin mirelleä n. vuoden, jonka jälkeen gyne ehdotti, että pitäisin kuukauden tauon, koska en siinä kehdannut sanoa, mitä mahdollisia sivuoireita oli ilmaantunut. No, pidin tauon ja nyt olen taas pari viikkoa syönyt. Ja aivan samanlainen olo kuin kuukausi sittenkin pillereitä syödessä on ilmaantunut. itkettää, pinna on 5 sentin mittanen ja tuntuu että maailmassa ei ole mitään kivaa. Tiedän, että mirelle on pienihormonaalisin valmiste, mutta silti näitä oireita ei ollut siinä välissä jolloin en syönyt pilsuja.
Vuoden aikana jolloin söin vaivuin kunnon synkkyyteen että ihmissuhdekin loppui sen takia..
Onko jollain muulla samanlaisia kokemuksia? Onko mahdollista, että kuvittelen koko jutun vai voiko nämä oireet oikeasti johtua pillereistä?
Kiitos jo etukäteen ASIALLISISTA vastauksista
1248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kuvaamasi oireet ovat aivan tyypillisiä pillerisivuvakutusoireita, varsinkin jos taukokuukauden aikana et mitään poikkeavaa huomannut.
varmaan kannattaisi kokeilla muita valmisteita. Miten olisi ehkäisyrengas tai laastari? Minipillerit?
Ota puheeksi gynesi kanssa. En oikein ymmärrä mikset kahtaisi puhua vaivoistasi lääkärin kanssa, hänhän on töissä sinua varten ja on sinun puolellasi tässäkin asiassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaisin vaan kysyä kirjoitti:

Söin mirelleä n. vuoden, jonka jälkeen gyne ehdotti, että pitäisin kuukauden tauon, koska en siinä kehdannut sanoa, mitä mahdollisia sivuoireita oli ilmaantunut. No, pidin tauon ja nyt olen taas pari viikkoa syönyt. Ja aivan samanlainen olo kuin kuukausi sittenkin pillereitä syödessä on ilmaantunut. itkettää, pinna on 5 sentin mittanen ja tuntuu että maailmassa ei ole mitään kivaa. Tiedän, että mirelle on pienihormonaalisin valmiste, mutta silti näitä oireita ei ollut siinä välissä jolloin en syönyt pilsuja.
Vuoden aikana jolloin söin vaivuin kunnon synkkyyteen että ihmissuhdekin loppui sen takia..
Onko jollain muulla samanlaisia kokemuksia? Onko mahdollista, että kuvittelen koko jutun vai voiko nämä oireet oikeasti johtua pillereistä?
Kiitos jo etukäteen ASIALLISISTA vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu