Jos saa, niin mihin hintaan?
Saako apteekista Placebo tabletteja
kynnetön
114902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kalkkitabletteja. Tosin siltä osin eivät ole placeboja, että vahvistavat luitasi, mutta mihinkään muuhun sairauteen eivät auta.
Outoa, että tarvitsisit lääkettä, mikä ei mitään lääkitse.
Sairastan reumaa ja kaksoisokkotutkimusten mukaan placebo tabletit hyödyttävät enemmän kuin lääkettä saamattomat. En hae siis kalkkitabletteja, vaan placebotabletteja.
ne placebot siis hyödyttää jos sinä LUULET niitten olevan lääkettä.
tän jutun alku on pakko olla vitsi. vappuäpy ?
Ota jotain homeopaattista tippaa. Niistähän voi ajatella olevan apua ja silloin placebo vaikuttaa sen minkä vaikuttaa.
Placebo=lumelääke. Käytännössä taitaa olla laktoosia tmv.
ja kuuluisa onkin eikä sitä apteekista löydä
jos saan kysyä.
kyllä plasebotabletteja joskus oli apteekissa myynnissä. Plasebon idea vaan on se, että jos tiedät saavasti plaseboa eli et mitään lääkettä, se ei toimi. Jos taas syöt sitä tietämättä onko se plaseboa vai oikeaa, siitä voi saada merkitsevänkin edun. Plasebon teho perustuu pitkälti itsesuggestioon ja siihen, että uskoo vahvasti parantuvansa. Mitään suoria fysiologisia vaikutuksia sillä ei ole.
Eli tiivistettynä: jos tiedät, että et saa hoitoa, et saa hyötyä. Jos kuvittelet saavasi oikeaa lääkettä, hyödyt.
oikeaa hoitoa.
esim tavalliset kurkkupastillit kaupassa, voit kuvitella niissä olevan oikeaa hoitoa.
Ei varmastikaan löydy kaikista apteekeista, mutta todellakin olen nähnyt ko. purkin.. nimi oli yllätyksellisesti Placebo, hintaa taisi olla reilu 10e (en muista tablettimäärää)