Mäkkylän kummitus täyttää loppuvuonna kunnioitettavat 60 vuotta.
Asia sai aikanaan tolkuttomasti huomiota, mutta on sittemmin siirtynyt unhon yöhön.
Aikooko Espoon kaupunki tai Matkailun Edistämiskeskus järjestää tilaisuuden johdosta jonkinlaisen juhlan?
Onko Mäkkylän kummitus rekisteröity tuotemerkki? Voisinko perustaa sen nimisen toiminimen?
Asia sai aikanaan tolkuttomasti huomiota, mutta on sittemmin siirtynyt unhon yöhön.
Aikooko Espoon kaupunki tai Matkailun Edistämiskeskus järjestää tilaisuuden johdosta jonkinlaisen juhlan?
Onko Mäkkylän kummitus rekisteröity tuotemerkki? Voisinko perustaa sen nimisen toiminimen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Missä osoitteessa Mäkkylässä kummitteli?
Asun lähettyvillä ja vois käydä paikkaa katsomassa.
Onko talo vielä pystyssä?
Nyt valitettavasti tietoni loppuvat.
Netistä tulee 14 tulosta haulla "Mäkkylän kummitus"
Tässä yksi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Keskustelu:Mäkkylän_kummitus
Osoite oli Fonseenintie 1. Talo purettiin 1970. Asuin siinä elämäni ensimmäiset vuodet 1966-1970. Nyt siinä on peltivuorattu Lainalaatikko Oy.
Ympäristö on muuttunut melkoisesti. Kuitenkin vastapäinen puutalo pihapiireineen oli pystyssä vielä viitisen vuotta sitten ja purettiin radan alikulkua rakennettaessa.
Mielenkiintoista oli tuossa alempana liitetyssä jutussa, että kummittelua oli tapahtunut 24.10. 1946. Synnyin kyseiseen taloon tasan 20 vuotta myöhemmin!
Ehkä siis olenkin sukua Mäkkylän kummitukselle?
Isäni kertoo sulakkeiden reistailleen talossa useasti. Sähköliitännissä lieni vikaa. Talo myös tärähteli aina junien ajaessa Mäkkylän seisakkeen ohi, sillä talo oli peruskallion nyppylälle rakennettu.
Ehkä Mäkkylän kummitus halusi tehdä osansa Suomen pelastamiseksi.
Silloin vuonna 1946 elettiin vaaran vuosia. Epäilemättä Mäkkylän kummitus halusi pelästyttää myös maassamme olevaa valvontakomissiota.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mäkkylän_kummitus
Pääsiäinen lähestyy. Ehkäpä Pitäjänmäen ylimmän laen ehtii vielä sottaamaan perinnejälkiruualla.
Suuren yleisön on jo aika kuulla totuus Mäkkylän kummituksesta. Tosin totuus pakene etsijäänsä. Jäljellä on vielä kaksi teoriaa
A. Jutun takana olivat sinivalkoiset propagandasodan taitajat Pekka Tiilikainen, Niilo Tarvajärvi ja Reino "Palle" Hirviseppä. He ymmärsivät, että Suomen kansalle on pakko antaa muutakin ajateltavaa kuin että "kuinka meidän nyt käy" Elettiinhän epävarmoja aikoja
B. Mäkkylän kummitus oli todellinen henkiolento. Se oli kuitenkin saanut tarpeekseen kilpailijastaan VALVONTAKOMISSIOSTA. Siksi se järjesti tämän demonstraation. Kohteeksi valittiin erään poliisin asunto. Poliisi ja armeijahan olivat Valvontakomission erityisessä tarkkailussa. Poliisi yritti tietenkin kaikin keinoin salata tilannetta Valvontakomissiolta. Mutta lopulta asia tuli Zdanovin ja kumppaneideiden tietoon. Taikauskoisina venäläisinä nämä oikopäätä poistuivat Suomesta.
Sen verran taisi mainetta jäädä, että tontin nimi on joissain tonttiasiakirjoissa "Haamula". Vaan muuten ei paikalla ole yhtään mitään muistuttamassa menneistä ajoista.
Kukkulalla Lainalaatikon toisella puolella mäen päällä (vanha tiilinen sikuritehdas lienee purettu laajennetun parkkipaikan tieltä) oli vielä jokin aika sitten "Istomin huvila", jonka samanniminen mylläri omisti 1900-luvun alussa. Jos Istomin huvila on jäljellä on se viimeinen "kummitusmökin" naapureista.
"Istomin huvila" on jäljellä ja kunnostettu varsin tyylikkääksi.
Vanhasta sikuritehtaasta, joka 1970-luvulla toimi nimellä Sarjamaalaamo, on purettu sen puinen lisärakennus, mutta tiilinen osa on kunnostettu asunnoiksi.