Onko kukaan sattunut huomaamaan FASTin halpaheran(Hera80, sanon sillä että hintansa puolesta tuota ei välttämättä tunnista.) korkeaa rasvapitoisuutta. Miksi heidän heransa on niin paljon muiden vastaavia rasvaisempaa? Ainakin dieetilla mielestäni ongelma. Ja miksi syödä ylipäänsä huonoa rasvaa?
rasvaa proteiinissä
rasvamaksa
8457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Parempi että sanot vaan FAST Hera80 ilman halpahera mainintaa. Tuo ei ole halpahera. Halpaherat on alle ja vähän päälle kympin kilolta. Halvimmillaan tuo FAST Hera80 maksaa 14,98€/kg. Eli kolmanneksen enemmän...
Miksi se on rasvaista en tiedä. Voisihan FAST varmaan ostaa muutakin raaka-ainetta, mutta tuossa kai sitten on hinta halvinta heille?
Vaikka ei olisi dieetillä niin en näe mitään syytä ostaa kalliimpaa heraa kun voi ostaa esim. UFS Wheytä alle kympillä kilo jossa 30% vähemmän rasvaa ;-) Maustetussa Hera80:ssä on rasvaa 57% enemmän mitä Evolution Wheyssä. Laktoosia tuossa UFS Wheyssä on vain 1,5g enemmän mitä FASTilla on.
Tuo ero noissa rasvoissa alkaa olemaan jo aika merkityksellinen, ei tuota voi vaan jättää huomioimatta enää.
Mutta muutamasta laktoosiprosentista jeesustelu puolestaan kertoo enemmän ihmisestä joka sen viitsii edes tuoda esille. Kaikki sen tajuavat että mitään merkitystä sillä ei ole. Toivottavasti kukaan ei nolaa itseään yrittämällä käyttää tätä mainosvalttina.
Itse suosittelen kokeilemaan useampia, arvoista huolimatta kaikki ei vaan sovi kaikille. Sitten katsoo vähän hintaa ja laatua niin hyvä tulee.
Niin. Fastissa on 11g ja UFS:n vastaavassa 7g. Eroa 4g 100 grammaa kohti. Torki prosentteina saadaan näyttämään isolta erolta, mutta päivittäisessä käytössä täysin mitätön. Tuohon kun otetaan vielä mahdollisuus eräkohtaisiin heittoihin, jolloin ero voi olla joko hieman isompi tai pienempi, niin ei mitään merkitystä.
Jos noilla luvuilla heran rasva on ongelma, niin kyllä sitä ongelmaa pitäisi etsiä ihan jostain muualta.
Teinit jaksaa lääsytä.
Oletko maistanut tuota Hera80:ntä? Itse olen ja se maku on rasvainen! Sheikkerin seinämiin jää ihan semmoinen "peite".
Ja vaikka tuossa olisi rasvat laadukkaampien herojen tasolla niin hinta on silti huikea eli noin 15€/kg. Kerro siis miksi tuota pitäisi ostaa?
Olen maistanut, eikä mulla jääny mitään peitettä. Taitaa se peite olla ihan sun omassa päässä.
Olenko mä jossain sanonut, että sitä pitää ostaa? EN! Vaan sanonut, että on melkein pikkumaista alkaa kyttäämään jotain heraproteiinin rasvaa. Jos heran rasva on ongelma, niin kyllä se ongelma on sitten ihan kokonaisvaltaisessa ravinnossa. Ei sitä heraa niin paljoa tarvii kitata.
Itellä tällä hetkellä Fennon Hera 8100, ainut lisäravinne mitä kaapista löytyy kreatiinin lisäksi. Tarttuu mukaan kätevästi kauppareissulla viereisestä luontaistuotekaupasta. Hintaeroa tällä hetkellä tulee markkinoiden halvimpaan abaut 4 euroo kuussa, yhden röökiaskin tai kaljatuopin verran. Itse olen hinnoitellut asian niin, että en jaksa/kehtaa tilata 15 paketin satsia netistä saadakseni muutaman euron hintaeron kuukautta kohti. Lisäksi en jaksa alkaa vahtaamaan jokaisen heran laktoosi- tai rasvagramman perään. Johan siinä menee yöunet. Mä maksan sen 4 euroa kuukaudessa siitä helppoudesta, että kävelen kassalta abaut 5 metriä liikkeeseen, otan pussin ja kävelen autolle.
Jossain pitää oikeasti olla vikaa, jos pitää lisäravinteiden hintoja ja tarkkoja rasva/laktoosi pitoisuuksia vahdata. Tai jotain laatua paperilla. Se laatu on sitä, kuinka paljon loppukäyttäjänä saan hyötyä siitä. Enkä koe suurta eroa kehityksessä, käytänkö Fennoa, Fastia, Leaderia, UFS:ää vai Evolutionia. Niillä ei käytännössä ole mitään eroa laadussa minun kriteerilläni.
Teinien lääsytystä koko lisäravinnehomma!
Jokaisella on omat lähtökohtansa. Sanotaan nyt että vähän aktiivisempi kaveri ottaa joka päivä yhden drinkin (50g) ja sen lisäksi 4x viikossa palkkarin jossa myös 50g. Tekee viikossa 550g. Vuodessa noin 30kg. Jos kilohinta on 15e niin vuodessa 450€, jos 10€/kg niin 300€. Mulle ainakin kelpaa tuo säästetty 150€. Markoissa kuitenkin liki 1000mk!
Laktoosi- ja rasvamäärillä ei tosiaan ole niin väliä onko gramma sinne tai tänne. Mutta kun aletaan vertailemaan tuotteita niin silloin otetaan mukaan myös laatukriteerit. Jos on tasaista tuotteiden välillä niin silloin tällaiset asiat "ratkaisee" paperilla paremmuudet.
Vuodessa muuten noi isommat rasvamäärien erotkin on aika isoja oikeastaan ;-) Jos 30kg:ssa jauhoa on 11% rasvaa niin tekee vuodessa 3,3kg.
Jos jauhoo menee 550g, eli yli puolikiloa viikossa, niin lähtökohta on heti persiillään.
Vaikka tuohonhan kauppiaat pyrkii, että ilman jauhoja ei kehity. Kauppiaallehan on edullista tuollaista syöttää, eikä siinä, niin minäkin tekisin jos olisin kauppias. Mutta kyllä kokemuksella voin sanoa, että puolikiloa produjauhoo viikossa, ni homma on metsässä.
Mut jokainen menköön tavallaan.
eihän täällä muusta keskustellakaan kuin fastin rasvaheroista!!!