uskontoja. Molemmissa on Mooseksen laki ja syntinen ihminen kivitetään kuoliaaksi.
Minusta juutalaisuus ja islami
on yhtä raakoja
15903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kun vähän aikaa seuraa keskusteluja.
Se on aina sama juttu kun on foorumeita joilla
ei tarvitse rekisteröidä nimimerkkejä, jotta voi kirjoittaa. Vertaa esim. Jippiin "keskustelu"foorumeihin. Aivan luokatonta. Tietysti poikkeuksia on ja kiinnostavia keskusteluja löytyy, mutta ne tahtoo hukkua kaiken sen p*skan alle jota ihmiset sinne kirjoittavat. Valitettavasti.
joukko juutalaisia kivitti taas kerran syntisiä kuoliaaksi...
No joo, juutalaiset ja muslimit ovat tosiaan ihan samanlaisia. Paitsi että muslimit ovat erilaisia.
Siis islamissahan on Sharia laki eikä suinkaan Mooseksen laki, hyvä toistietoinen ystäväni.
Ja kristinuskoko ei sinusta julma ole, kun kivittämisen sijaan passitetaan toisuskoiset IKUISEEN helvettiin.. buahahhaa. just joo.
Hyvää kevättä.
Jaffat
On se kumma kun täällä jatkuvasti hoetaan, että kristinusko passittaa suurinpiirtein kaikki helvettiin. Kaikki kristityt eivät edes usko, että helvettiä onkaan. Ettekö te sitä muka tiedä haloo!! Ihmeellinen pakkomielle helvetistä tällä palstalla, alkaa ottaa jo päähän.
Ja koska sinä kerrot niistä termeistä, mitkä tarkoittavat eri asioita juutalaisuudessa ja kristinuskossa?? Miksi sanoit, että sellaisia on, kun et kerro niistä kumminkaan mitään?
Ajatelkaa jos laki onkin ennen kaikkea hengellinen. Voiko juutalainen ajatella näin? Henkihän aiheuttaa toiminnan, eli tavallaan ne ovat yhtä. Ei ole mikään ihme että ihmiset, jotka eivät usko elävään J:laan joutuvat eroon J:lasta ja sitä kautta henkiseen gehennaan eli helvettiin, tilaan joka itsessään on silkkaa kidutusta ihmiselle. Ilmaushan tarkoittaa Ge-Hinnomin laaksoa Jerusalemin lähellä. Paikassa on käyty monia verisiä taisteluja ja se toimi myös jonkinlaisena kaatopaikkana, jossa poltettiin roskia. Ajatelkaa vain ihmistä, jonka ryyppyputki on kestänyt vuosia, tälläinen ihminen tuntee olonsa varmasti merkityksettömäksi sekä kaiken todellisen hyvän hylkäämäksi ts. on JO joutunut gehennan tilaan.
En lähde kaikkia termejä käymään läpi, koska siitä tulisi jo kokonainen kirja, eikä minulla ole mitään intressejä niitä tässä alkaa läpi käymään. mm www.aish.com www.askmoses.com ja monta muutakin kivaa sivustoa on olemassa ja kokeileppas www.google.fi ja eri hakusanoilla näiden uskontojen termistöstä.. Ei saa ihan uusavuton olla, pikkuinen.
Ja toiseen asiaan, että ihan sama mitä monet kristityt ajattelee. En puhu kristityistä, vaan kristinuskosta, jonka kulmakivenä on, että jos et usko Jesseen J-lan poikana meet helvettiin. Se kuuluu kato oppiin, katso vaikka katekismuksesta.
pakkomiellettä en ole huomannut, mutta kiitos valistuksesta.
Ja jos olisit todella lukenut kirjoitelmani edellisen, kävin siinä kyllä ainakin yhtä termiä esimerkinomaisesti läpi.
Nyt silmä kauniiseen käteen ja lukemaan se uudestaan.
Hyvää kevättä
Jaffat
aina voi..
entä jos Jessen ristinkuolema onkin vain vertauskuvallinen?
*ilkikurinen virnistys*
Jaffat
Kyllä kristillisessä kirjallisuudessa on mainittu se, että helvetti on yksinäisyyttä ja eroa jumalasta ja siksi huono valinta. Eli ei mikään tulimeri.
miten ylimielinen ihminen sinä olet! Valitan että erehdyin häiritsemään rauhaasi.
"entä jos Jessen ristinkuolema onkin vain vertauskuvallinen?
*ilkikurinen virnistys*"
Ehkä se on sitäkin!
*salaperäinen silmänisku*
ein bischen sulla jaffjaff!
1)Kristinuskossa, kuten lähes kaikkien muidenkin uskontojen "pelastus-opeissa" on vahva eksklusiivinen suhtautuminen ei-ko.uskontoon kuuluviin. Toki luulen että juuri lännen kristikunnan piirissä helvetti on kenties sekä sanallisesti että taiteellisesti viety pisimmälle.
2)Ortodoksisen(krist.)Kirkon jäsenet kyllä omaavat muut huitsin-nevadaan-lopussa -attituden, mutta teologisesti emme ole kuitenkaan vieneet pohditaamme helvetistä lännen veljiemme ja sisariemme tasolle. Yleensäkkin, uskomme aina että loppupeleissä Jla tietää kuka pelastuu. Pelastusvarmuus -käsite on myös täysin tuntematon ja kestämätön ortodoksisen ajattelun mukaan.
3)Huomio ja POINTTI niin ortodoksisessa teologiassa, kuten varmasti myös juutalaisuudessa ja perinteisessä (tosin uhanalaisessa)islam -tulkinnassa, siis suhteessa ei-oman-yrityksen jäseniin, on se miten hurskaasti, viisaasti, nöyrästi ja lähimmäisenrakkaasti, joku ihminen(esim. Kristuksenkaltaisesti. Muissa uskonnoissa omat vastaavat painopiste-alueet!)on elämässä elänyt. Ja näin ollen on jlanpilkkaa automaattisesti kerskata omien joukkojen automaattisesta pelastuksesta.
Ja above all, USKON että jos ihminen on todella katumaton eli mieltä muuttamaton ääliö ja julmuri, ei hänellä ole sijaa Jlan luona, vaikka sitten loppupeleissä ois niingu muodollisesti kuulunutkin OIKEAAN laumaan!
kristillisessä kirjallisuudessa sanotaan myös, että Jesse oli oikea Adam, ja että Jesse onkin oikeasti enkeli jne.
Puhun nimenomaan kristillisestä opista, en sen tulkinnasta, peipet.
Ja kristilliseen oppiin kuuluu opetus helvetistä, sillä muuten ei olisi Jessen tarttenut tulla tänne jne. junou.
Jaffat
ei suinkaan ole häiritty, hyvä M-M
Pahoittelen, jos tuskastuit kirjottelustani, mutta ei kovin ystävälliseen henkeen ollut sinunkaan tekstisi laadittu.
Mutta ihanaa kevättä.
Jaffat
yleistin. ei aikaa eikä tilaa eikä intoakaan riitä kaikkien kristillisten suuntausten läpikäymiseen. Valtaväestön (kristillisen piirin) hengellisiin opetuksiin ja niiden kulmakiviin kuuluu oppi helvetistä. Sille ei voi mitään. On eriasia miten yksilö sen tulkitsee tai joku yhteisö valtavirran keskellä. En puhunutkaan henkilökohtaisesta näkemyksestäni tai uskostani siihen onko helvettiä vai ei.
Kevättä
Jaffaliinit