Täällä kinataan kasteesta. Millään ei haluta nähdä, että Jumala on luonut myös aineen, joka on ihmiselle ja maailmalle aivan yhtä tärkeä kuin sielumme. Kristuskin tuli ihmiseksi ja vielä nousi kuolleista koko ruumiinsa kanssa!
Jumala voi pyhitetyn kasteveden kautta antaa ihan mitä haluaa, myös Pyhän Hengen.
Älkää pienentäkö Jumalaa!!!
Jumala voi pyhitetyn kasteveden kautta antaa ihan mitä haluaa, myös Pyhän Hengen.
Älkää pienentäkö Jumalaa!!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jeesus puhuu alkukielisissä sanoissa juuri vedestä (water) ja Hengestä syntymisestä. Sehän ei tarkoita mitään muuta kuin kastetta. Mutta ne joiden oppiin, huomaa oppiin se ei sovi, niin he muuttavat sanan vedestä (water) joksisin muuksi ja vaihtavat sen merkityksen johonkin paremmin heidän lahko-oppiinsa sopivaksi.
5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
5 Jesus answered, Verily, verily, I say unto thee, Except a man be born of water and of the Spirit, he cannot enter into the kingdom of God.
Samoin taivaat ja maa on luovu vedestä ja veden kautta Jumalan sanan voimasta. On hyvin loogista, että myös tulevat taivaan asukkaatkin luodaan vedestä ja veden kautta Jumalan sanan voimasta.
2. Piet. 3:5
"Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta "