Kaksipäisen kotkan varjossa

lederhoosen

Kylläpä oli sitten HUONO elokuva kokemus, pitkään aikaan huonoin elokuva! Tiedetään, hra Koivusalo puikoissa, mutta kummiskin... Ajattelin vuokrata leffan ilman enneakkoluuloja ja antaa kaverille mahdollisuus, mutta metsään meni ja rajusti. Juoni ontuva, kohtaus kuvaukset surkeita, leikkaus huonoa... kokonaisuus täys paska! on suoranaista katsojan aliarvioimista ennsinnäkin kuvat elokuva noin perseelleen ja käsikirjopittaa myös! 1- arvosana

6

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksipäinen jänis

      Aika oli todella vaikeaa.

      Ei juuri saanut puhua eikä tehdä mitään kunnollista, sillä venäjä ja ruotsi painoi päälle !

      Huomioonottaen ko filmi onnistui minusta hyvin !

      Historiaa taas on elokuvassa vaikka kuinka !

    • Aippa

      Oli se leffa ihan katsottava! Vierikon tyttö on aika teennäinen näyttelijä! Mikko Leppilampi oli suht uskottava! Elokuvan pelasti kyllä Vesku Loiri!!! Se oli loistava!!!! Lauloi loistavasti ja oli valopilkku muuten aika raskaassa elokuvassa!! Ja Anneli Saaristoakin oli mukava katsoa näyttelemässä!
      Minusta ihan OK leffa!!

    • minä pidin

      Kiva että vielä tehdään musikaaleja.

    • katsoja

      Mä menin kattoo elokuvateatteriin tämän elokuvan just tollasella asenteella, mutta kyllä oli yllätys suuri, kun näin miten upea elokuva tämä oli loppujen lopuksi.
      Aihe on erittäin vaikea, mutta Koivusalo onnistuu tässäkin erittäin hyvin. Musiikki oli hyvää ja kaikki esittivät mun mielestä roolinsa tosi hyvin.
      Mielipiteensä kullakin!

      • Anonyymi

        Kyllä sitä katsoo. Viihde-elokuvaa.
        Veskun ja ihanan Annelin juhlaa! Kauniit laulut, kyseessä on musikaali. Nyt vielä Areenassa tv- näytön jälkeen jonkin aikaa.


    • piippu

      Olen tähän asti tykänny Koivusalon Kulkuri-Irwin-Sibelius tuotannosta aivan mahdottoman paljon. Kyseiset elokuvat ovat oman top ten-listani kamaa.

      Mutta tämä Kaksipäisen kotkan varjossa oli vallan puistattava kokemus. Ehkä odotin siltä liikaa..? Musikaaleista kyllä pidän, mutta tämä oli lähinnä musikaalin irvikuva. Omituinen sekameteli soppa kaikkia mahdollisia elokuvan tyylilajeja.... Näyttelijäsuoritukset järkyttävän luonnottomia... Huh huh!

      Eipä tartte tätä leffaa hyllyynsä ostaa.

      Levottomat 3 jopa oli parempi elokuva!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe