mossman ei ole mikään "evoluutiotohtori yliopistolta" kuten väittää, vaan perinteinen trolli, joka purkaa ahdistustaan muihin ihmisiin ja kerskailee rakastajan kyvyillään seksipalstalla.
Tässä yksi viesti "vitun maku" -keskustelusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=1500000000000011&posting=22000000014118337#22000000014118337
Ja kyseessä on sama henkilö sillä perusteella, että nimimerkki mossmanin aktiivisuus on yhteensopivaa sekä evokrea-, että seksipalstan kanssa.
Kun kysyin missä yliopistolla hän opettaa, vastauksena tuli tiuskaus, jonka mukaan itse harrastaisin lapsipornoa. Hyvin sairas tyyppi siis on kyseessä.
Tässä yksi viesti "vitun maku" -keskustelusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=1500000000000011&posting=22000000014118337#22000000014118337
Ja kyseessä on sama henkilö sillä perusteella, että nimimerkki mossmanin aktiivisuus on yhteensopivaa sekä evokrea-, että seksipalstan kanssa.
Kun kysyin missä yliopistolla hän opettaa, vastauksena tuli tiuskaus, jonka mukaan itse harrastaisin lapsipornoa. Hyvin sairas tyyppi siis on kyseessä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eikö sinulla raukkaparalla ole mitään muuta tekemistä kuin kytätä sitä mikä "mossman" on tai missä hän kirjoittelee? Tuollainen henkilöä vastaan hyökkääminen on aika vitun tyhmää kun pitäisi asioista keskustella.
Ja ei, EN ole "mossman".
"Tuollainen henkilöä vastaan hyökkääminen on aika vitun tyhmää kun pitäisi asioista keskustella."
Tässä on pohjalla se ajatus, että mossman käyttää argumentoinnissaan "yliopisto-asemaansa" jatkuvana tukena trollimaisuuteen asti. Ja kun mielenkiinnosta kysyin mikä yliopisto, tuli lapsipornojuttua päin naamaa.
Kyseessä on siis pimeä trolli, jolla ei ole välttämättä mitään tekemistä kummankaan puolueen kanssa. Kiihkoisista viesteistä päätelleen kyseessä ei voi olla mikään professorismies.
> Tässä on pohjalla se ajatus, että mossman käyttää argumentoinnissaan "yliopisto-asemaansa" jatkuvana tukena trollimaisuuteen asti.
Niin? Ne viestit joita minä olen mossmanilta lukenut ovat olleet hyvin kaukana trollimaisuudesta. Ja mitä sitten jos joku väittää netissä olevansa professori? Voit uskoa tai olla uskomatta, mutta älä ole niin tyhmä että otat siitä tuollaiset pultit.
Toisekseen, kuten varmaan ymmärtäisit jos jotain ymmärtäisit, voi kuka vain kirjoittaa millä vain rekisteröimättömällä nimimerkillä mitä haluaa. Näihin nimimerkkeihin kuuluu myös tuo "mossman".
"Niin? Ne viestit joita minä olen mossmanilta lukenut ovat olleet hyvin kaukana trollimaisuudesta."
Ai kuten nämä:
"Jeesus
oletkin seinähullu. Koita nyt ryhdistäytyä ja kohtaa maailma."
"Olen opettanut mm. evolutiikkaa yliopistossa jo yli 10 vuotta eikä minua harhauteta jeesushörhöilyihin. Koska tiedän olevani oikeassa ja se tuntuu niin hyvältä."
"Toisekseen, kuten varmaan ymmärtäisit jos jotain ymmärtäisit, voi kuka vain kirjoittaa millä vain rekisteröimättömällä nimimerkillä mitä haluaa. Näihin nimimerkkeihin kuuluu myös tuo "mossman"."
Juuri tuossa alla hän paljasti olevansa viestien takana.
Unohdin muuten sanoa että kyllä minä OLEN mukana sellaisessa pedofiliaringissä. Että siinähän mossman oli ihan oikeassa.
Mutta kyllä minä silti hyökkään ihmisten kimppuun ja rakennan olkinukkeja vaikka pitäisi asioista keskustella!
Kohtahan se nähdään onko kyseessä trolli. Ei varmasti tule viestejä paljon tämän jälkeen tai sitten tulee jotain paljon pahempaa tuubaa.
"Unohdin muuten sanoa että kyllä minä OLEN mukana sellaisessa pedofiliaringissä. Että siinähän mossman oli ihan oikeassa.
Mutta kyllä minä silti hyökkään ihmisten kimppuun ja rakennan olkinukkeja vaikka pitäisi asioista keskustella!"
Tuo viesti ei ole minun kirjoittamani vaan mossmanin mitä ilmeisimmin. Tuo menee kyllä jo todella törkeäksi. Pahaa omaatuntoa on todella helppo purkaa toisiin nimimerkin takaa.
Enkä ole vielä rakentanut yhtäkään olkiukkoa. Jos jossain olen niin tehnyt, pyytäisin todisteita.
Ei tuo äsköinen ollut minun viestini. Kyllä minä valitettavasti olen ollut rikollisessa toiminnassa mukana. Nyt yritän täällä päteä ja uhkailla ja vakoilla muita nimimerkkejä! Tällä yritän pientä egoani pönkittää ja päiviäni täyttää.
Olen nimittäin invalidi ja työkyvytön. Jäin omaa tyhmyyttäni lakaisukoneen alle ja nenääni tuli sellainen vika. Se on vinossa nykyään. Siksi en voi käydä koskaan ulkona vaan elän Internetin kautta. Toivon että jaksatte minua.
> Kohtahan se nähdään onko kyseessä trolli.
No selvähän tämä on. Ei kukaan täysijärkinen vahtaa rekisteröimättömien nimimerkkien kirjoittelua, kun koskaan ei tiedä kuka siellä kirjoittaa.
Joillekin tämä ajatus nyt vaan ei uppoa, ei edes se että pitäisi keskustella ASIASTA eikä IHMISISTÄ.
Joku voisi täällä tarkistaa päänsä tilan ennen kuin lähettää noita viestejä. Tuollaista en ole ainakaan ansainnut.
Jouduin siis rekisteröimään nimimerkkini tästä hyvästä.
"Ei kukaan täysijärkinen vahtaa rekisteröimättömien nimimerkkien kirjoittelua, kun koskaan ei tiedä kuka siellä kirjoittaa."
mossman juuri äsken myönsi olleensa viestien takana. Sitä paitsi kuka keksisi aloittaa saman nimimerkin käytön yhtäaikaa sekä seksipalstalla että täällä?
"Joillekin tämä ajatus nyt vaan ei uppoa, ei edes se että pitäisi keskustella ASIASTA eikä IHMISISTÄ."
Tämä koko juttu oli vastine juuri ihmisistä puhumisille eli auktoriteettiin vetoamiselle. "mossman" jaksoi jankuttaa yliopistoasemastaan ja siitä, kuinka hän "tietää" totuuden tästä aiheesta. Edes tiedemies ei väitä tietävänsä evoluutio olevan totta, vaan sanoo luottavansa tähän teoriaan nykyisen aineiston valossa.
Jotkin osat evoluutiosta ovat selviä, mutta ihmisellä on paha tapa väittää tietävänsä enemmän kuin mitä havainnot antavat myöten. Esim. genomin uudelleenjärjestäytymiseen ja moduulievoluutioon liittyvät kysymykset eivät taida ratketa tutkimalla darwinilaisittain puhtaasti eliön ja ympäristön suhdettaa, vaan tarkastelu pitäisi keskittää itse genomin sisäiseen elämään.
> mossman juuri äsken myönsi olleensa viestien takana.
Sinulle siis EI mene perille että tuo saattoi olla ihan mikä mossman vain? Ei vaikka se sinulle ihan konkreettisesti näytettiin?
> Sitä paitsi kuka keksisi aloittaa saman nimimerkin käytön yhtäaikaa sekä seksipalstalla että täällä?
Vaikkapa sinä, halutessasi mustamaalta häntä koska et älyllisesti pärjää.
> "mossman" jaksoi jankuttaa yliopistoasemastaan ja siitä, kuinka hän "tietää" totuuden tästä aiheesta
Niin outo juttu kuin se onkin, niin tiedemiehet yleensä tosiaan TIETÄVÄT siitä asiasta jotain mistä tiedettä tekevät. Tämä varmasti sinua uskovana pelottaa, mutta näin se on.
> Edes tiedemies ei väitä tietävänsä evoluutio olevan totta
Bling! Väärä vastaus. Evoluutio on FAKTA, vai kiistätkö tämän?
"Sinulle siis EI mene perille että tuo saattoi olla ihan mikä mossman vain? Ei vaikka se sinulle ihan konkreettisesti näytettiin?"
Luuletko noin? Perustelen edelleen nimimerkin yhtäaikaisella ilmestymisellä kummallakin palstalla.
""mossman" jaksoi jankuttaa yliopistoasemastaan ja siitä, kuinka hän "tietää" totuuden tästä aiheesta""
"Niin outo juttu kuin se onkin, niin tiedemiehet yleensä tosiaan TIETÄVÄT siitä asiasta jotain mistä tiedettä tekevät. Tämä varmasti sinua uskovana pelottaa, mutta näin se on."
Jutun pilaisi sinun osaltasi aika totaalisesti jos paljastaisin mitä itse teen elääkseni. Enkä edelleenkään ole uskova, vaan agnostikko.
""Edes tiedemies ei väitä tietävänsä evoluutio olevan totta""
"Bling! Väärä vastaus. Evoluutio on FAKTA, vai kiistätkö tämän?"
Ilmaisin asian aika huonosti. Evoluutio on tapahtuneena asiana fakta siinä mielessä, että on melko vaikeaa uskoa minkään havainnon sitä kumoavan tai toisen teorian selittävän paremmin havaittuja säännönmukaisuuksia. Periaatteessa tämä on kuitenkin mahdollista ja tieteessä dogmaattisuudesta ei ole ikinä hyötyä. Kaikki merkittävät keksinnöt ovat saaneet alkunsa tuoreesta ajattelutavasta ja uskalluksesta kyseenalaistaa vallitseva dogmi, kun tälle on ollut aihetta.
Vielä ei olla tyydyttävästi selvitetty joitain piirteitä, jotka liittyvät "nopeaan" evoluutioon. Itse ajattelen suurten muutosten toimivan avaimena erilaisen tasapainoaseman hankkimiselle uudelleenorganisoitumisen kautta. Yleisesti ottaen luonnonvalinta kuitenkin suosii tasapainoisia genotyypejä, joten genomi saattaa hakea palautetta muillakin tavoin, kenties iteratiivisestikin.
> Perustelen edelleen nimimerkin yhtäaikaisella ilmestymisellä kummallakin palstalla.
No sittenhän sinäkin olet sekaantunut lapsipornoon sillä joku kirjoitti nimimerkilläsi niin. Selvähän tämä.
> Jutun pilaisi sinun osaltasi aika totaalisesti jos paljastaisin mitä itse teen elääkseni.
Hmm.. sinun täytyy siis olla Internetetsivä! Eikun hetkinen.. jotain sellaista se on missä kovasti vittuilet muiden ihmisten elämästä.. ehkä katkera kotirouva?
> Evoluutio on tapahtuneena asiana fakta siinä mielessä--
Katkaistaanpa se saivartelu siihen. Onko evoluutio fakta, kyllä vai ei?
"No sittenhän sinäkin olet sekaantunut lapsipornoon sillä joku kirjoitti nimimerkilläsi niin. Selvähän tämä."
Perusteluni ei ole se, että kyseessä on sama nimimerkki, vaan se, että sama nimimerkki ilmestyy samaan aikaan eri palstoille kun koko jupakka ei edes alkanut.
"Katkaistaanpa se saivartelu siihen. Onko evoluutio fakta, kyllä vai ei?"
Positivistisesta näkökulmasta: ei välttämättä
koherentismi: tällä hetkellä paras selitysmalli
pragmatismi: on
reliabilismi: on
> Perusteluni ei ole se, että kyseessä on sama nimimerkki, vaan se, että sama nimimerkki ilmestyy samaan aikaan eri palstoille kun koko jupakka ei edes alkanut.
Sinullahan ei tietenkään ollut mitään osuutta asiaan? Miksi muuten katsoit tarpeelliseksi ilmoittaa että mossmanilla on seksielämä?
Taisin osua oikeaan siinä että olet hakattu kotirouva? Seksiäkään ei enää tule, saati läheisyyttä joten vahtaat ihmisten elämää verkossa katkerana?
> Positivistisesta näkökulmasta--
Blaa, blaa. Et sitten pysty vastaamaan? No, onneksi pystyt edes haukkumaan ja mustamaalaamaan muita henkilöitä. Tosin sehän nyt ei paljon vaadi.
Heheheh
Alkoikin arveluttamaan jatkuva asemaan vetoaminen. Ettei vaan ole masin skitsofreenista teatteria, jossa hän olisi sitten "tutummalla nimimerkillään" paljastanut mikä mossman on miehiään ja vetänyt pisteet kotiin uskisten silmissä?
vastannut tuolla tavalla kenellekään. Olen kyllä laittanut viestejä myös seksikeskusteluun mutta en todellakaan ole kerskunut vaatimattomilla kyvyilläni, tavallinen keski-ikäinen mies. Onko käsittämätöntä että myös yliopistotutkijalla on seksielämää eikä hän edes ymmärrä hävetä sitä?
> Onko käsittämätöntä että myös yliopistotutkijalla on seksielämää eikä hän edes ymmärrä hävetä sitä?
Uskovan mielestä kyllä on. Meneehän se jessefanin motto jotenkin niin että "jalat ristissä ja jesse mielessä".
"Onko käsittämätöntä että myös yliopistotutkijalla on seksielämää eikä hän edes ymmärrä hävetä sitä?"
Mahtaa olla erikoinen yliopisto, kun saa surffailla päivät pitkät suomi24:n palstoilla?
"...mutta en todellakaan ole kerskunut vaatimattomilla kyvyilläni"
Yhdessä viestissä ainakin postitit strategiset mittasi ja toisissa kerroit yli-inhimillisistä suuseksikyvyistä.
En ole vähään aikaa täällä vieraillut, mutta jutut näyttävät menevän yhä pahempaan suuntaan kun järkevät ihmiset kaikkoavat.
Enkä tarkoita niinkään Noriakoa vaan tämänkin keskustelun trolleja, joilla ei ole mitään sanottavaa, ainoastaan vittuilua.
> Enkä tarkoita niinkään Noriakoa vaan tämänkin keskustelun trolleja
Mielestäsi on ihan okei vainota toisia sen takia että heillä on seksielämä? Trolli taidatkin siis olla sinä. :)
tämähän on hienoa, olen kuvitellut että akateeminen maailma on täynnä toinen toistaan kuivempia tyyppejä. Nekin siis tekee "sitä"...
Epäilen pahasti, että googlettamallakaan ei löydy sellaista yliopistoa missä mossman voisi väittää opettavansa. Aika harvassa tutkijankammiossa on nimittäin nettikeskustelut evoluution tutkimuksen avainasemassa. mossman kuitenkin vastasi parin minuutin sisällä...
> Aika harvassa tutkijankammiossa on nimittäin nettikeskustelut evoluution tutkimuksen avainasemassa. mossman kuitenkin vastasi parin minuutin sisällä...
Voi teitä pieniä kun nyt niin kovasti tiedetään kaikki toisen elämästä kun tämä "vastasi muutaman minuutin sisällä". Onhan se nyt ihan mahdotonta että siinä työn lomassa surffailisi Internetissä!
mossmanista.
1) Asun omakotitalossa erään suurehkon kaupungin liepeillä.
2) Rakastan vaimoani ja poikaani yli kaiken.
3) Muita asioita joita rakastan: punaviinit, rokki, Beethoven, kesä ja kuten jo taisi käydä selväksi, erotiikka. Viimeksimainitusta myös tykkään joskus puhua "kansan kanssa kansan kielellä".
4) Bruttotuloni ovat n. 55 000 euroa vuodessa, sivutulot mukaanluettuna.
5) Näytän liikenteessä vilkkua aina kun sitä pitääkin näyttää, en aja kovaa ylinopeutta koskaan, annan aina tietä jalankulkijoille.
6) Isäni oli väkivaltainen alkoholisti. Vihasin häntä. Tunnistan itsessäni samoja taipumuksia, onneksi ei väkivaltaan, mutta alkoholia käytän ajoittain hieman liikaa.
7) Olen koulutukseltani filosofian tohtori. 175 cm, 71 kg.
Jos noudattaisi tuon kommentoijan logiikkaa, niin "totuus" 95 prosentista Suomen teini-ikäisistä pojankolleista olisi "se syö räkäänsä ja runkkaa".
Jatketaanko keskustelua evoluutiosta?
Ehkä nyt jo kaikille selvisi, että mossman on todellakin kirjoittanut kaikki viestit jotka nimimerkin takaa löytyy, tai muuten hän olisi oikaissut sanojani.
Tässä vielä murskaava viimeistely trolliudesta:
1. mossman ei ole kertonut missä yliopistossa hän työskentelee.
2. hän pitää rokista, mikä sulkee pois Beethovenin.
3. mossman ei osaa edes nimetä yliopistokaupunkia, vaan tyytyy sanomaan asuinpaikakseen "suurehko kaupunki"
4. tieteellisen, peniksen kokoon perustuvan luokittelun perusteella mossman ei voi olla tiedemies
5. mossman ei tiedä paljonko tutkija saa palkkaa, vaan keksii hätäratkaisun: sivutuloineen vuoden bruttopalkka voi olla vaikka kuinka iso.
6. mossman sentään kertoo olevansa tarkka liikenteessä, mutta biologi ei edes ajaisi autolla, koska ajattelee ekologisesti
7. viestissä käytettiin vulgaareja ilmauksia kuten räkä ja runkkari. Tiedemiehet käyttävät spesifejä, eksakteja ja tieteellisiä nimityksiä, jotka tässä tapauksessa ovat mucus ja masturbaattori.
8. tohtoriksi puhe on muutenkin aivan liian yksinkertaista
9. mossman kertoo painonsa ja pituutensa ja mitat jopa peniksestään, vaikka tiedemies ei ole kiinnostunut mistään muusta kuin tutkimuskohteestaan. Einstein ei käynyt suihkussa eikä liioin pessyt hampaitaan.
eikä varsinkaan evoluutioon, mutta edellisen luettuani heräsi minussa mielenkiinto kysyä mielipidettäsi rockmusiikin evoluutiosta. Oletko kenties sitä mieltä, että rockmusiikin elävät dionosaurukset Rolling Stones ovat pätevä osoitus siitä, että rokissa ei ole tarvetta millekään kehitykselle, koska kolme sointua toimii aina? Toisaalta kuinka monta kertaa ja kuinka monella tavalla voi kolme sointua laittaa eri järjestykseen? (ja lisähuomautuksena voisi sanoa, että itse pidän rollareiden musiikista, mutta heidän nykyinen lavahabituksensa alkaa jo olla pikkaisen surkuhupainen. Tosin törröhuuli Jagger näyttää aina vaan olevan ikäisekseen papparaiseksi kovassa kunnossa ja luultavasti voittaisi minut Cooperin testissä mennen tullen, vaikka olen 25 vuotta nuorempi...)
Kaitala. Hän heilutteli dildoa joskus opiskelijabileissä. Yrittää leikkiä macho-miestä, vaikka kroppa ei enää ihan timmeimmillään (käytöksen taustalla ehkä Prozac).
Tässä Veijo-Setä kuvaa nuoria opiskelijatyttöjä (yli 18w) Viron reissulla...mitähän harmaakutrilla mielessä: http://www.cc.jyu.fi/~vkaitala/plant.htm
Miten hommasit tiedon? Tilastollista analyysiä ja vierailua vaatii.
"Pappi eukkoaan soimaa, kun pornobaarista strippaamasta löysi."