Mitä hyötyä siitä on jos korkotaso on alhainen esimerkiksi asunnon ostajalle, kun hinnnat ovat nousseet pilviin.
Siinä vain talollist ja muut ennestään rikkaat grynderitja pörssikeinottelijat ottavat huimat voitot talottomilta.
Siinä vain talollist ja muut ennestään rikkaat grynderitja pörssikeinottelijat ottavat huimat voitot talottomilta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kenenkään ei enää tarvitse tyytyä johonkin vanhaan torppaan, vaan kaikki vaativat vasta rakennettua. Vanha ei kelpaa - EU tarjoaa uusia innovatiivisia asuinmahdollisuuksia.
Tarkoittaakohan "innovatiivinen asuminen" samaa kun kiinteän asuinpaikan vaihtaminen asuntoautoon ja että sen avulla sitten ajellaan perheiden kanssa ristiin rastiin ympäri maata vapaiden työpaikkojen perässä Yhdysvaltalaisen esimerkin mukaisesti?
Kysyntä ja tarjonta määräävät asuntojen hinnat. Siinä ei EU:lla ole mitään tekemistä.
Valitettavasti EU:lla on tekemistä asian kanssa. EKP voi nimittäin vaikuttaa asuntojen hintoihin korkopolitiikalla. Sen nykyisin sponsoroimasta velkavetoisesta "talouskasvusta" tulee vielä yhtä rumaa jälkeä kuin 90-luvulla. No mutta sitähän isot rahakihot juuri haluavatkin! Mahdollisimman moni on houkuteltava luottolaitosten kiiltopaperimainoksilla velkaloukkuun. Pysyväthän duunarit ainakin sen jälkeen nöyrinä pääomalle seuraavat 30 vuotta.
Jos asia olisi noin niin mikä olisi ratkaisu?
Valitettavasti rahan halpavuokraus on lopetettava eli EKP:n on pakko alkaa nostamaan ohjauskorkoaan. Valitettavasti siksi että se myös tulee tod. näk. samanaikaisesti tappamaan kulutuksen. Kulutuksen loppumisen merkityksen nykytaloudessa varmasti ymmärrät hyvin. Mutta ei voi mitään koska joskus nämä on tehtävä, ja parempi nyt kun myöhemmin ja ennenkuin ollaan lainaorgioinemme vielä entistäkin syvemmässä suossa.
Nykyinen yritys keinotekoisesti luodusta velkavetoisesta euroalueen talouden elvyttämisestä on tullut epäonnistuneena tiensä päähän. Lue lisää jenkkien vastaavasta tilanteesta:
http://www.house.gov/paul/tst/tst2006/tst032006.htm
Ja aivan samaa pelkään minäkin että näinkö tässä vielä nähdään suurin lama sitten 1930-luvun ja suuren pörssiromahduksen.
Tämä on sitä samaa valhetta, valhetta vaan.Hinnan nousut laitetaan sujuvasti EU:n viaksi.
Ei kai kuaan kuvittele, että hinnat eivät olisi nousseet, jos olisimme jääneet Unionin ulkopuolelle.
Inflaatio on ollut varsin "kohtuullinen" jäsenyysaikana.
Baarikahvin hinta maksoi ennen liittymistä 2-5 markaa. Nyt se maksaa jo 2,50 euroa eli 15 markkaa.
No saa kyllä aikamoinen trendiravintola olla että kahvikuppi maksaa 2,5e.. Käytkö sinä ulkona yleensä?
Jos Tammerkoskesta Tampereelta sai enemmän kalaa 1990 kuin saa nyt 2006 niin onko EU tähänkin syypää?:)
Osta kahvisi jostakin halvemmasta paikasta tai älä osta sitä ollenkaan. Niin se kapitalismi pelaa. Kysyntä ja tarjonta pyrkivät koko ajan tasapainoon.
Kun kahvilakahvi kallistuu, sen kysyntä laimenee vice versa. Joustolaskuilla saa mukavia käppyröitä ja taulukoita jos vaan löytää aikaa niitä tehdä. :)
Inflaatio, eli se, mitä rahalla saadaan, määritellään mm. kuluttajahintaindeksistä, johon valitaan vuosittain tiettyjä elintarvikkeita, palveluita ja tuotteita. Oletko aivan varma, että mainostamasi alhainen inflaatio koskee juuri näitä kuluttajahintoja? Sen lisäksi kuluttajaindeksiin alhaisuuteen vaikuttavat sellaiset tekijät kuten alkoholiveron laskeminen. Se onkin sitten eri asia, kuka meistä elää pelkällä alkoholilla.
Luonnollisesti hintojen nousu, joka tapahtuu tämän äärimmäisen suppean otannan ulkopuolella (n. 400 tuotetta), jää kokonaan huomaamatta. Tämän pitäisi olla selvää lapsellekin. Sen lisäksi läheskään kaikki taloustieteilijät eivät edes usko tämän kaltaisen hokkuspokkus-mittaustavan tuottavan oikeaa/tarkkaa tietoa rahan arvon muutoksista. En muuten usko minäkään.