Koivun mahla ja auton maalipinta

Voiko mahla vaurioittaa auton maalipintaa?
Olen joskus tällaisen väittämän kuullut mutta en tiedä onko totta. Taloyhtiön parkkipaikoilla on runsaasti koivuja ja asia alkoi vaivaamaan.
32627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Auto seisoi yhden kesän koivujen alla. kertaakaan en sitä kesän aikana pessyt ja syksyllä oli katossa pihkan tapaisia todella tiukassa olevia pisteitä joiden alta lakka lähti irti. Eli väittäisin siis mahlan vaurioittavan maalipintaa, ainakin jos mahla saa olla maalilla pitkään auringonpaisteessa.

Äänestä
  • Ainakin koivutuhkassa on korkea ph-arvo.

    Äänestä

  • Joskus 20v sitten auton kattoon ja konepeltiin jäi lähtemättömät jäljet kun pidin sitä kesän koivun alla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Voiko mahla vaurioittaa auton maalipintaa?
Olen joskus tällaisen väittämän kuullut mutta en tiedä onko totta. Taloyhtiön parkkipaikoilla on runsaasti koivuja ja asia alkoi vaivaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu