Elikkä lääkärini määräsi minulle kyseistä lääkettä masennukseen. En ole koskaan käyttänyt masennuslääkkeitä, ja kynnys aloittaa on tosi suuri. Pelottaa nuo sivuvaikutukset ja auttaako ne yleensä kuinka nopeasti. Tiedän, että vaikutustapa on hyvinkin henkilökohtainen, mutta olisi kiva kuulla jotain mielipiteitä lääkkeestä.
Lääkäri sanoit, että eka viikko aloituksesta, voi olla aika tuskainen oireita voi olla aika paljon. Kertoi myöskin, että eka tabletti voi "jysähtää" ja voi olla, että nukun eka vuorokauden.
Apua haluaisin olotilaani, en vaan ole varma uskaltaako nuita kokeilla.......
Lääkäri sanoit, että eka viikko aloituksesta, voi olla aika tuskainen oireita voi olla aika paljon. Kertoi myöskin, että eka tabletti voi "jysähtää" ja voi olla, että nukun eka vuorokauden.
Apua haluaisin olotilaani, en vaan ole varma uskaltaako nuita kokeilla.......
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lääke on kehitetty Prozacista. Liki sama lääke aiheuttaa lopulta myös riippuvuutta. Joten ei kannata ainakaan pitkään käyttää.
joskus kyseistä lääkettä suht pitkän aikaa, mutta se ei valitettavasti tuonut juurikaan apua masennukseeni. Voi se sinua kuitenkin auttaa, vaikutushan on yksilöllinen, niin kuin masennuslääkkeillä yleensäkin. Jos lääkäri on katsonut sinulle sen parhaaksi vaihtoehdoksi, niin kokeile ainakin. Sittenhän voit myöhemmin vaihtaa lääkemerkkiä mikäli hoito ei tehoa. Aloita varovasti lääkärin antamien ohjeiden mukaan. Alussa voi tulla joitain sivuvaikutuksia mutta ne yleensä häviävät, tai ainakin lievittyvät, ensimmäisten käyttöviikkojen aikana. Älä ihmeessä epäröi aloittaa lääkettä, kun on mahdollisuus että se auttaa masennukseesi. Rohkeasti vaan kokeilemaan, sittenhän sen tiedät. Muistat vain että teho ei ala näkymään hetkessä, vaan vasta muutaman viikon kuluttua. Joten kärsivällisyyttä!
Nyky-psykiatria /lääketiede, resurssien puutteessa suhtautuu masennuslääkkesiin halpana, helppona, vastuuvapaana tapana hoitaa ihmistä. Lääkkeet ovat yhteiskunnalle tällä hetkellä halpa hoitotapa, mutta niitä käyttävälle yksillölle usein kallis, sekä rahallisesti että henkisesti. Zoloftiin ja muihin SSRI-lääkkeisiin JÄÄ ennen pitkää koukkuun, koska aivotalkavat tuottaa kompensoidakseen lääkkeen vaikutuksia entistä vähemmän serotoniinia, mikä johtaa lääkkeen tarpeen ja annoskoon lisääntymiseen.
Monesti diagnoosit ovat mutu-tasolla ja eri lääkkeitä käytetään koemielessä, kysyen potilaalta jälkitarkastuksissa, että miltä nyt tuntuu. Mitä potilas tähän vastaa, riippu vaihdetaanko / lisätäänkö /vähennetäänkö annostusta. Lääke vaikuttaa aivokemiaan voimakkaasti ja sen lopettaminen on vaikeaa ja voi aiheuttaa psyykkisiä häiriöitä aivokemian ollessa sekaisin.
Käytä varoen, ei rohkeasti kokeilemalla! Lääke ei auta vaan sinä itse autat..
Itse aloitin vajaa vuosi sitten ja kolmen kuukauden jälkeen lopetin kun olo oli kohentunut.Se oli kuitenkin virhe sillä sama vitutus palasi takaisin, joten 1 1/2 kk:n tauon jälkeen jatkoin syöntiä.
Viime viikolla lääkäri nosti päivä annosta 50 mg >100 mg. Kun keväisin on masennus yleinsä lisääntynyt. Se auttoi.
Itsellä lääke vaikutti alussa vasta 3-4 viikon jälkeen. sivuvaikutuksena ehkä vain viivästynyt siemensyöksy (mistä tyttöystävä vain piti) muutenkin seksi elämässä tapahtui muutos parempaan.
Onko kellään kokemusta korvaavista lääkkeistä?
halvempien hinta on noin 30% zoloftista, jos muuttaa 8 kk jälkeen toiseen merkkiin tuleeko uusia sivuvaikutuksia?
kyllä varmaan 18 kk on maksimi mitä niitä kannattaa syödä.