Täällä palstalla adventistien evankelioimistyyli on arveluttava ja hyökkäävä.
Jeesus oli suosittu "syntisten " joukossa mutta fariseukset vihasivat Jeesusta.
Jeesus ei syyttänyt lainrikkomisesta mutta fariseukset tekivät niin.
Ei ole vaikeaa kuvitella kumpaa teidän edustamanne oppi edustaa. Teidät samaistaa helposti juuri fariseusten puolelle .
Täällä asia korostuu kun kukaan ei ole teihin nähden sellaisessa suhteessa että olisimme teidän tuomionne alaisina.
Te olette ottaneet sellaisen roolin joka ei ole rakentavaan keskusteluun pyrkivää.
Jeesus oli suosittu "syntisten " joukossa mutta fariseukset vihasivat Jeesusta.
Jeesus ei syyttänyt lainrikkomisesta mutta fariseukset tekivät niin.
Ei ole vaikeaa kuvitella kumpaa teidän edustamanne oppi edustaa. Teidät samaistaa helposti juuri fariseusten puolelle .
Täällä asia korostuu kun kukaan ei ole teihin nähden sellaisessa suhteessa että olisimme teidän tuomionne alaisina.
Te olette ottaneet sellaisen roolin joka ei ole rakentavaan keskusteluun pyrkivää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei Kristus vie meitä laittomuuteen,vaan antaa VOIMAN tehdä Jumalan tahdon.Oikea Kristitty ei kyseenalaista Jumalan tekoja ja opetuksia,vaan haluaa olla kaikesta sydämestään kuuliainen Jumalan tahdolle.Vasta kun on saanut maistaa todellista Jumalan armoa,voi kohdata Kristuksen,ja hän tekee meissä täyden muutoksen.Ennen niskoittelevasta ja itsekkäästä ihmisestä tuleekin nöyrä Jumalan palvelija.Kristuksen rakkauden käsky on painettu uudestisyntymässä sydämeen,ja siihen sisältyy kaikki kymmenen käskyä."Rakasta Jumalaa ylikaiken ja lähimäistäsi,niinkuin itseäsi".Esimerkiksi,jos rakastaa lähimäistään,ei hänelle valehtele,eikä kieroile,eikä puhu sopimattomia,vaan tukee ja auttaa kaikkeen hyvään ja oikeaan.Aivan samoin ovat kaikki muutkin Jumalan käskyt,oikeita ja rakkaita.En ole nähnyt kenenkään adventistin mitään kivitauluja raahaavan,vaan he ilolla ja kuuliaisuudella haluavat tehdä lähettäjänsä tahdon.Jos kuuliaisuus ja lähimäisen rakkaus on teistä farisealaisuutta,niin ajatelkaapa vähän,kuka tässä on rakkaudeton ja esittää vääriä syytöksiä lähimäisiään vastaan?Kristuksen rauhaa kaikille,Jumala itse olkoon tuomarimme,sillä Hän näkee sydämeen.tv.Sirkka Iita.
Hei rakas sisareni
Sinä ihan itse määrittelet oman lähimmäisenrakkauden
niinkuin eräät muutkin adventistit.
Vähämmän laiton tai enemmän laiton = on LAITON Jumalalle ja lähimmäisille.
Vähemmän syntinen tai enemmän syntinen = on SYNTINEN Jumalalle ja lähimmäisille.
Ainoastaan Jeesus oli ihmisen poikana synnitön sillä hän on Jumala.
Herra käskee Sinua Rakas Iita tutkiskelemaan itseäsi ja selvitä itsellesi mitä Herra puhuu sinulle omavanhurskaudesta.
Siunausta.
Jos nöyrä mieli ja sydämen halu tehdä Jumalan tahto,on sinun mielestäsi omavanhurskautta,niin mikä sinusta sitten on Luja luottamus Jumalaan?En ole kertaakaan kerskunut omilla töilläni ja teoillani ja jos niin on käynyt,olen Jumalalta anteeksi pyynnön velkaa.Kerskaukseni olkoon ainoastaan Kristus.Minä luotan täysin siihen,että hän ei jätä alkamaansa työtä minussakaan kesken,vaan antaa VOIMAN pysyä hänelle uskollisena.tv.Sirkka Iita.
Ongelman ydin on siinä, että adventisti luulee tekevänsä Jumalan tahdon mukaan. Raamattu antaa VT:ssa ohjeet joita pitää noudattaa, jos lain noudattamisen kautta etsii Jumalan mielisuosiota. Te ette pyrikään sitä lakia noudattamaan Raamatun ohjeita noudattamalla. Ta mittaatte "Jumalan tahdon" omalla itsellänne ja olette omahyväisen tyytyväisiä tekemisiinne.2.Korinttolaiskirje:
10:12 Sillä me emme rohkene lukeutua emmekä verrata itseämme eräisiin, jotka itseänsä suosittelevat; mutta he ovat ymmärtämättömiä, kun mittaavat itsensä omalla itsellään ja vertailevat itseään omaan itseensä.
Ellei teidän toimintanne ole Paavalin sanomaa tekemistä niin sitten sitä ei ole olemassakaan.
Kysyisin nyt että mikä on sitä tekemistä?
1. Sekö että ei tapa
2. Sekö että kunnioittaa vanhempiansa
3. Sekö että ei varasta
4. Sekö että ei tee työtä Herran päivänä
5. Sekö että ei tee huorin
Vai mikä muu kenties sitä tekemistä on josta joutuu sinun mukaasi kadotukseen?
Voitko vastata ja lyhyesti???????????
Matteuksen evankeliumi:
5:47 Ja jos te osoitatte ystävällisyyttä ainoastaan veljillenne, mitä erinomaista te siinä teette? Eivätkö pakanatkin tee samoin?
Mitä kehumista siinä on , jos tekee niinkuin pitääkin?
Te olette merkillisiä.
Olen kuvitellut että vain Jeh. tod. pitävät kirjaa tekemisistään.
Mutta samaa sukuahan te olettekin!
Eli et vastannutkaan.
Uskonsa tunnustaminen ja Jumalaan uskominen ei ole omahyväisyyttä.Siinä ei ole mitään omien tekojen kanssa tekemistä.Kuinkahan monta olet saanut jo eksytettyä pois Kristuksen opista?Teillä ei itsellänne tunnu olevan mitään selkeää raamatullista linjaa tarjottavana.Taidatte kuulua siihen porukkaan,jotka ovat viemässä ihmisiä siihen lopun ajan laittomuuteen,josta jo Paavalikin varoitti?Se eksytys on suuri,ja eksyttää jopa valitutkin.Lopun aikana ilmestyy "Laittomuuden lapsi",(Saatana,eksyttäjä,)kaikessa laittomuudessa,ja kehoittaa jopa luopumaan Jumalan käskyistäkin.Saatana on aina pitänyt vihaa Jumalan käskyjä vastaan,koska ne ovat oikeuden mukaiset.Ja etenkin sitä käskyä,joka koroittaa Kristusta Luojana.Sapatti käskyä.Jumalan käskyt tulevat nimenomaan olemaan se koetin kivi.
Adventistilla on kokonaan omat merkitykset asiota varten.
Ei meillä ole niiden kanssa mitään tekemistä.
Jeesuksessa ei ole kenellekään uskovalle mitään kadotustuomioita.
Pitäkää ne vain ominanne.
Paavalikin sanoi, että ulkopuolisten tuomarointi ei ole meitä varten.
Täällä me tietenkin puolustaudumme adventistien hyökkäyksiä vastaan.
Teillähän ei ole muuta mielessä kuin kiistojen ruokkiminen teidän kanssanne!!!
Siksihän te täällä esiinnytte.
Teidän kaltaiseen seuraanne ei muuten kyllä tee mieli.
Olen adventistin häirinnän takia yhdestä työpaikasta lähtenyt, kun työaika meni hänen saarnojensa kuunteluun ja häiritsi työntekoakin.
Se riittää minulle siitä seurasta. Katson oman Adventistikiintiöni tulleen tehdyksi.
...on rakkautta Jumalaa ja lähimäistä kohtaan.Jumala on oikeamielinen ja Hänen lakinsa on oikea ja hyvä.Ei sitä tarvitse ihmisen mennä parantelemaan.Se ei uskovalle ole lakiorjuutta vaan kuuliaisuuden ilo.Ei uskova ihminen halua tietoisesti tehdä vääryyttä,tai hänen omatuntonsa syyttää.Sehän on juuri se Jumalan ääni sydämessä.
Vieläpä meitä vitsalla ohjaillaan elämän taipaleella, jos ei oikea suunta muuten luonnista. Hyvä niin.
Kyllä meillä on, jotka olemme jättäneet elämämme yksin Herralle, paimen mukanamme.
Ei siinä enää ole tilaa adventistivartijoille ja oppaille.
Siksi tuo heidän höyryileminen ihmetyttää.
Ja sama meininki näyttää heillä olevan ainakin mitä minä olen heitä kohdannut.