Hockey-Nightin loputtua MTV3:lta ovat myös jääkiekkoseurojen saamat sponsorirahat tipahtaneet. Yritykset eivät tue jääkiekkojoukkueita lämpimikseen, vaan laskevat logonsa näkyvyydelle arvon. Hockey Nightin loputtua ei jääkiekkojoukkueen tukeminen enää samaa näkyvyyttä tuo.
Mikäli seuraavassa uutisessa esitetty direktiivi menee läpi, tarkoittaisi se käytännössä sitä, että Urheiluruudussa sun muualla ei enää saisi Toivo Tuovinen (olen pahoillani, mulla ei ole hajuakaan yhdenkään urheilijan nimestä) poseerata haastattelussa sponssilogoin varustetussa puvussaan. Myöskin lehdistötilaisuuksista pitäisi karsia pois taustakankaan sponssilogot. Ainakin Yleisradion kanavilta, kaupallisethan ovat kaupallisia...
Sama tulisi vaikuttamaan myös esim. hip-hoppiin, jossa tuotemerkkien esittely kuuluu asiaan. Konserttia, jossa posse esiintyisi jonkin sponssin vaatteissa ja lavan taustalla olisi vielä jonkun toisen logo, ei siis saisi enää sellaisenaan tv:ssä näyttää.
En ole jälleen kerran yhtään mitään mieltä aiheesta, mutta jos tuo direktiivi tuollaisenaan menee läpi, lopettaa se nähdäkseni huippu-urheilun ja myös musiikkigenreistä hiphopin Suomessa.
Jollei juuri lopeta, niin asettaa ne erittäin vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen.
Tv-ohjelmien tuotesijoittelulle tulossa EU-säännöt
23.3.2006 15:09
EU:n televisiodirektiiviin suunnitellaan muutoksia, jotka muun muassa keventäisivät hieman tv-mainontaa koskevaa sääntelyä. Yhden tunnin aikana sallittavan mainonnan määrä ei lisääntyisi, mutta mainosten sijoittamiseen tulisi enemmän liikkumavaraa. Mainoksia saa olla enintään 12 minuuttia tuntia kohti.
Tv-ohjelmissa esiintyvälle tuotesijoittelulle ja sponsoroinnille sen sijaan halutaan entistä täsmällisemmät pelisäännöt. Keskeinen idea on, että niistä on selvästi kerrottava katsojille ohjelman alussa eivätkä ne saisi vaikuttaa ohjelmien sisältöön. Tähän asti tuotesijoittelua ja sponsorointia on valvottu piilomainontaa koskevien määräysten pohjalta.
EU:n komissio esittää nyt, että lasten- ja dokumenttiohjelmissa tuotesijoittelu olisi kokonaan kiellettyä, uutis- ja ajankohtaisohjelmissa sen lisäksi myös sponsorointi. Tupakkayhtiöt eivät saisi toimia ohjelmien sponsoreina lainkaan.
Valtioneuvosto antoi komission esityksen tiedoksi eduskunnalle tänään. Perinteisten, tiettyyn aikaan välitettävien tv-lähetysten lisäksi esitys koskisi jatkossa myös tilattavia audiovisuaalisia palveluita.
(STT)
Urheilulta loppuu rahoitus
4
449
Vastaukset 4
- sen sijaan
... mainospätkät harmittavat eniten.
12 minuuttia on riittävä määrä per ohjelmatunti. Se on noin puolet siitä, mitä jenkeissä on. Joskus siellä on moninkertaisesti, riippuen missä kohtaa ohjelmaa ollaan menossa, esim. elokuvien ja joidenkin suosikkiohjelmien yhteydessä. Ohjelman loppupuolella saattaa olla mainoskatkoja vähän väliä.Suomessa puolen tunnin tv-showssa on yksi katko. Jenkkisarjoista näkee, jos osaa katsoa, että puolen tunnin showssa on pahimmillaan 3 katkoa.
Mutta siis direktiivi olisi asettamassa tuotesijoittelullekin rajoja. Jos olen sen oikein ymmärtänyt, niin tuossa aloituksessani ne rajat kerroin.- siis ...
dj-marco kirjoitti:
Suomessa puolen tunnin tv-showssa on yksi katko. Jenkkisarjoista näkee, jos osaa katsoa, että puolen tunnin showssa on pahimmillaan 3 katkoa.
Mutta siis direktiivi olisi asettamassa tuotesijoittelullekin rajoja. Jos olen sen oikein ymmärtänyt, niin tuossa aloituksessani ne rajat kerroin.... tuotesijoittelumääräykset on turhia. EU-byrokratiaa.
Mainoskatkoista. Jenkeissä on puolen tunnin ohjelmassa 10 minuuttia mainoksia. Se on tosi raskasta. siis ... kirjoitti:
... tuotesijoittelumääräykset on turhia. EU-byrokratiaa.
Mainoskatkoista. Jenkeissä on puolen tunnin ohjelmassa 10 minuuttia mainoksia. Se on tosi raskasta.On siinä aina se kysymys, että jos Salomon (esimerkiksi) ei pääse esittelemään tuotemerkkiään ilmaiseksi kumparelaskija Jaana Janatuisen haastattelussa, he joutuvat ostamaan sen saman näkyvyyden mainos-spotteina.
Piilomainostuskielto tuo rahaa medialle, mutta vie sitä pois Jaanalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911470
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka181790Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm51677- 45656
Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät374626Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28623- 30521
- 18515
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19506Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11502
