Valtatie, nopeusrajoitus 100. Saavutan edellä menevän rekan, joka kiskoo rajoitinta vastaan nopeudella 90. Kun vastaan tulevaan liikenteeseen syntyy aukko, polkaisen kaasun pohjaan ja heitän vasemmalle kaistalle.
Nopeus nousee hetkessä 110:een ja ohitan rekan. Paluu omalle kaistalle tasan 8 sekuntia kickdownista ja leppoisaa kruisailua 110 lasissa loppumatka.
Siinäpä ohittamisen mallia kaikille nysville.
Rekka = kickdown + 8s
15
1551
Vastaukset
- sinä voit
vetää mascaraa silmiin ja punaa huuliin ja oikoa sukkahousun haarakiilaa.
- PRNDL
...mutta kerkesin kyllä tekemään kaikki ehdottamasi asiat etupenkin mimmille.
- siis
PRNDL kirjoitti:
...mutta kerkesin kyllä tekemään kaikki ehdottamasi asiat etupenkin mimmille.
lesbo. Sekin vielä.
Kun täällä ei nyt muustakaan puhuta, niin keskustellaan nyt sitten vaikka siitäkin.
Itsellä myös automaatti ja jos vastaavassa tilanteessa lähden aivan rekan takaa ja sen rekan nopeudesta ohitukseen pelkällä kaasupolkimen painalluksella, niin sen rekan etupyörän kohdalla on helposti suunnilleen 140-150 todellista, ehkä ylikin, sillä ei sitä niin tarkoin ole tullut katsottua ja viisarikin paiskautuu melko sukkelaan oikealle alaviistoon. Jos sattuu toinenkin rekka olemaan siinä edellä ja siitä voi heittää ohi samalla kertaa poljinta nostamatta, niin tuo laiskempi alkaa pätkimään jo nopeusrajoittimeen (250).
Siinäpä myös joustavaa ohittamisen mallia.- heräsin ja
olin ypöyksin sukka suussa ooppelkadetin takapenkillä.
heräsin ja kirjoitti:
olin ypöyksin sukka suussa ooppelkadetin takapenkillä.
Voidaan nuo käydä ajamassa. Sinä voit tietysti heräillä kuten kerroitkin.
- Rekkailija
Oliko tuossa jotain erikoista ja ihmeellistä kun ohitit lähinnä traktorin vauhtiin verrattavissa olevan rekan?1.6 litraisella taunuksellakin pystyis samaan suoritukseen!
- PRNDL
...että rekkojen ohittaminen on nykyään useimmille ihan ylivoimaisen vaikeaa. Esittämäni case osoittaa, että:
a) ohitukseen em. tilanteessa riittää 8 sekuntia
b) alle sakotusrajan oleva ylinopeus riittää mainiosti
Myönnetään toki, että automaattiaski antaa mahdollisuuden lähteä ohitukseen lähietäisyydeltä ilman kilometrien pituista vauhdinottoa. Mutta kuitenkin... - joopa joo
PRNDL kirjoitti:
...että rekkojen ohittaminen on nykyään useimmille ihan ylivoimaisen vaikeaa. Esittämäni case osoittaa, että:
a) ohitukseen em. tilanteessa riittää 8 sekuntia
b) alle sakotusrajan oleva ylinopeus riittää mainiosti
Myönnetään toki, että automaattiaski antaa mahdollisuuden lähteä ohitukseen lähietäisyydeltä ilman kilometrien pituista vauhdinottoa. Mutta kuitenkin...Et ole ehkä huomannut että manuaaliaskissakin löytyy vaihteita. Tosin niitä ei ohitukseen tarvi vekslata jos löytyy vääntöä. Minullakaan ei mikään ihmetykäri ole mutta kiihtyy kuitenkin vitosella 60 -> 120 km/h 13 sekunnissa. Eli ohitus onnistuu ilman paineita ja keppiin koskematta.
- Kallonkutistaja
PRNDL kirjoitti:
...että rekkojen ohittaminen on nykyään useimmille ihan ylivoimaisen vaikeaa. Esittämäni case osoittaa, että:
a) ohitukseen em. tilanteessa riittää 8 sekuntia
b) alle sakotusrajan oleva ylinopeus riittää mainiosti
Myönnetään toki, että automaattiaski antaa mahdollisuuden lähteä ohitukseen lähietäisyydeltä ilman kilometrien pituista vauhdinottoa. Mutta kuitenkin...Tuollainen ohitustyyli edellyttää vähintään puolen kilometrin suoraa. Ja vaikka näkyvyyttä olisikin tuo puoli kilometriä, niin siltikin edellyttäisi, että vastaantulevaa liikennettä on erittäin vähän. Eli kyllä se tuolla tyylillä on rekan ohittaminen tosiaan vaikeaa monissa paikoissa Suomen teitä.
- ja todistit sen juuri
Tässä nopeasti laskin, että 20km/h:n nopeuserolla 8 sekunissa etenet kokolailla tarkkaan 44,4 metriä enemmän kuin se rekka. Koska todellisuudessa kiihdytykseen menee hieman aikaa, jää tuo matka vielä vähän lyhyemmäksi.
Rekan, eli puoliperävaunuyhdistelmän suurin sallittu pituus EU:ssa on 16,5 metriä. Oletetaan että rekan pituus oli tuo suurin sallittu. Jos ajoit ohituksen jälkeen yhtä kauas rekan edelle, kuin mitä olit sen takana ennen ohitusta ja autosi on n.4,5 metriä pitkä pidit rekkaan alle 12 metrin väliä.
Tuollainen väli edellä menevään 90km/h:n nopeudessa on aivan liian pieni. Siinä nopeudessa autosi kulkee 25 metriä sekunnissa. Voit itse miettiä mitä ehtisit tehdä jos rekkakuski yht'äkkiä polkaisisi jarrun pohjaan. Olet siis ohitustaidoton NYSVÄRI pahinta laatua ja kehtaat sen vielä täällä tunnustaa!- PRNDL
...kerää jonoa hitaammin ajavien perään, eikä mene ikinä kenestäkään ohi.
- sellainen
PRNDL kirjoitti:
...kerää jonoa hitaammin ajavien perään, eikä mene ikinä kenestäkään ohi.
... joka ei osaa pitää kunnon turvaväliä, vaan NYSVÄÄ aivan edellään menevän perseessä kiinni. NYSVÄRI ohittaa niin, että aloittaa kiihdytyksen vasta samalla kun vaihtaa kaistaa, ja takaisin omalle kaistalle palatessaan NYSVÄRI heittää kurat ohitetun silmille. NYSVÄRI tarvitsee tehokkaan auton, koska muuten NYSVÄRI ei pääse kenestäkään ohi. Kun NYSVÄRI ohittaa rekan (Hui, kun se on pitkä!), hän haluaa kertoa taitoa ja rohkeutta vaatineesta suorituksestaan kaikille mm. netin keskustelupalstoilla.
- ohitin
täysperävaunuyhhdistelmällä henkilöauton! taidan olla pikkasen kovempi jätkä.
- PRNDL
...nysväävälle pikkuautoilijalle IHAN OIKEIN !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861699Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171075Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981027Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79952- 91794
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146759Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs49681- 53674
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661