Voiko e-pillerien käyttö laukaista jonki perinnöllisen sairauden? Esimerkiksi äidilläni ja siskollani on laktoosi-intoleranssi ja veljelläni ja tädilläni migreeni. Nyt kun olen käyttäny pillereitä vuoden ajan on ilmennyt että en enää siedä maitotuotteita ja migreeni tyyppistä päänsärkyä esiintyy viikoittain. voisiko pillereiden käyttöllä olla jotain osuutta asiaan?
olen vaihtanu merkkiä kaksi kertaa ja seuraavaksi aloitan mercilonit, melaiet ja jaminit on jo kokeiltu..
olen vaihtanu merkkiä kaksi kertaa ja seuraavaksi aloitan mercilonit, melaiet ja jaminit on jo kokeiltu..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei mitään tieteellistä tietoa mutta minullakin alkoivat migreenisäryt pillereiden myötä. Äidin suvussa sitä (migreeniä) on monella. Voihan tosin olla ihan sattumaakin.
Vatsavaivat voivat aiheuttaa päänsärkyä, jos tiedostamattasi jännität mahaasi koko ajan. Tarkista ettei niinnä pillereissä ole laktoosia, itse söin vahingossa vuosia ja ihmettelin vaan että miksi on aamulla maha sekaisin!