EU:n kannatus maassamme on saatava uuteen nousuun. Tähän tarvitaan elinvoimaista tiedotuskoneistoa ja alan moniosaajia. EU on kannattamisen arvoinen asia.
Täällä on liian monta änkyrää, jotka valittavat pikkuasioista kuten direktiiveistä.
Täällä on liian monta änkyrää, jotka valittavat pikkuasioista kuten direktiiveistä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kun muistat rukoilla Leniniä ja Stalinia,niin kyllä se siitä nousee.
EU:n kannalta tähdellisempi on Jean Monnet, EU:n isä. Kommunistit eivät kuulu Euroopan Unioniin, joka perustuu Adam Smithin valistuneelle omaneduntavoittelulle ja markkinataloudelle.
"Sailas totesi Raha- ja terveys seminaarissa, että suomi ei ole hyvinvointivaltio enää 15 vuoteen.
"Maata jossa 15 % työvoimasta on joko työttömänä, tukityöllistettynä tai työttömyyyseläkkeellä, ei voida pitää hyvinvointivaltiona", näin hän totesi.
Tuo 15 % on toduudenmukaisin työttömyysprosentti minkä olen kuullut hallitusta lähellä olevalta virkamieheltä, mutta edelleen hiukan kaunisteltu luku."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000015081677
EU:hun, loppui hyvinvointi. Verotus kasvoi tuolloin rajusti, eikä ole purkautunut vieläkään kuin puoliksi
Mutta meillä on enemmän ostovoimaa ja tavaraa kuin koskaan! Eikö se ole hyvinvointivaltio? Raha ja terveys kulkevat käsi kädessä.
Vielä ottaa 300 miljardia velkaa velan päälle, koeta vähän ajatella!
olivat avainasiassa, samoin Koiviston konklaavin kyseenalainen ja juridisesti kestämätön 'oikeutus'.
Laman jälkeistä pakkotoimintaa oli verojen valtaisa nousu, pakkotoimi sinänsä, mutta nykytoiminta ei enää ole perusteltua kun rahaa riittää taskuun sullottavaksikin.
hei älä viitti.. Tiedät miten eriarvoisuus on lisääntynyt ja tiedät myös osinkojen ja palkkojen suhteen vääristymän
Et perustele väitettäsi mitenkään. Tyypillistä änkyröille.
Olet oikeassa, koko EU:ta ei olisi koskaan saatu myytyä kansalle, jos siihen ei olisi uhrattu mittavia määriä rahaa - ja lisää pitää uhrata jatkossakin, kun tilanne vain pahenee. Mutta suuryrityksiltähän tuohta riittää, tässä ovat kyseessä heidän etunsa.
EU on perustettu kansan tahdosta kansaa varten.
toimesta kansaa vastaan, tarkoitit varmaan..
Et ole kansan etkä vähäosaisten puolella, et edes Suomen vaan liittovaltion.
Pysytään faktoissa, alussa valehtelit ehkä vähiten, viittasit aiemmassa kirjoituksessa että sitä tulee enemmän kuin pystyy käyttämään.
Jo vuonna 1994 Suomi liittyi Euroopan Unioniin, mikä tarkoittaa sitä, että EU:lla on oikeus ohjata Suomea parempaan suuntaan. Olemme valinneet liittovaltiokehityksen ja huumaavan kohtalonyhteyden, joka väistämättömästi paistaa edessämme!
Kukaan ei voi enää kääntää kehityksen suuntaa. Kukaan ei halua. Emme voi palata vanhanaikaiseen separatismiin, tuohivirsyyhteiskuntaan ja epäoikeudenmukaisuuteen. Edes kaikki nuoret eivät tiedä, että 1900-luvulla Suomea johti diktaattori.
Nuoret! Älkää kuunnelko näitä änkyräjauhajia, he eivät tiedä mistä puhuvat. He eivät tiedä, mihin ovat sormensa pistäneet. He eivät tahdo korkeaa, loistavaa tulevaisuutta Euroopan yhteydessä, vaan saastuneen banaanivaltion.
ovat pikkuasioita, ollessan maamme lainsäädännön yläpuolella? Propaganda kannattajilla perustuu ikävien asioiden vesittämiseen ja vähättelyyn.
Oikea on huomio lukuisista EU:n vastustajista, vielä oikeampi olisi kasvava joukko EU:n vastustajia.
Ostaisitko tältä mieheltä käytetyn ranskalaisen auton?
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1105
Suuryritykset haluavat tuottaa meille parempia ja houkuttelevampia kulutusmahdollisuuksia, että jokaisella olisi mahdollisuus täsmähyvinvointiin. Peugeotissa voi olla jotain vikaa, mutta sitä varten EU:n säädökset tuotteiden laadukkuudesta ovat.
http://www.eskoseppanen.net/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=28
Kansan tuki vaatii rahamääriä, sitä en kiellä. Mutta perusteluni ovat oikeutetut. Änkyrät ovat yhteiskunnan vihollisia.
Muistitko ostaa uuden Kauppalehden ?
Miksi kysyt? En ole vielä vain ehtinyt lukemaan.
usko nyt jo, savolainen vänkyrä, että yli puolet Suomen kansasta vastustaa eu:ta, ja joka neljäs jo haluaa siitä irti. Taidat itse hurmoksinesi olla menneisyyden vanki ;)
Mistä saat tuota hengellistä hurmosta kirjoittaa uudestaan ja uudestaan tänne palstalle tuollaista potaskaa ? Paljonko Lipponen ja Stubb Sinulle maksavat ? Vai .... no joo.
EU on nykyajan ja tulevaisuuden loistava majakka. Mutta mitä on menneisyydessä?
Hitler, Kekkonen, Idi Amin, tullit, kiintiöt, separatismi, epäonnistunut maatalous, liian tehoton metsätalous, kerta kaikkiaan ihmisen kannalta likainen ja puolivalmis maailma.
Nyt kun urut ei soi, kurkut on liian käyriä ja kolmipyöräiset "harmonisoidaan" niin mitä keksii lobbari seuraavaksi ? Salli mun nauraa sun jutuillesi. Olet epätoivoinen lobbari, jota yli puolet kansastamme vastustaa eikä siedä, mutta Sinä se vaan jatkat tuota perseennuolintaa ....
SEURAVA DIREKTIIVI VOISI OLLA, ETTÄ YKSI JA SAMA HENKILÖ EI SAA KIRJOITTAA KUIN KORKEINTAAN KAKSI VIESTIÄ YLEISELLE FORUMILLE KUUKAUDEN AIKANA.
Sais olla rauhassa Sinun fanaattisilta p-puheiltasi edes joskus !!!!!!!!
EU:n direktiivien tarkoitus on varmistaa, että asiat sujuvat mahdollisimman hyvin, eikä tule ylimääräisiä solmuja. Joskus kurkut, urut ja pyöriäistarkkailijat voivat tuntua hulluilta, mutta niilläkin on oma tarkoituksensa. Kuten teuraskuljetuksillakin.
Aloita fooruminkäyttörajoitukset itsestäsi! Älä ainakaan rajoita minua, sillä minä olen oikealla asialla. Sinä vain riekut täällä perusteetonta EU-vastustustasi.