onko kellään kokemuksia Ixel-nimisestä lääkkeestä?
Ixel..
kokemuksia?
81375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä haluat erityisesti siitä tietää?
..ni mietin vaan onko millasia kokemuksia? hyviä/huonoja? onks kauheen koukuttavaa? vaihdoin toisesta lääkkeestä ni se oli vaan kauheen koukuttava ja sit tuli joitakin sivuvaikutuksiaki.. Jotenkin mietityttää alottaa aina toinen lääke kun eioo kuullu siitä mitn eikä tiedä mitään silleen... no mut jooh =)
edellinen lääke oli? Ixel ei varsinaisesti ole koukuttava lääke. Tosin lääkkeen mahdollisessa lopetusvaiheessa voi esiintyä vieroitusoireita, mutta ei luonnollisestikaan mitään bentsojen vieroitusoireisiin verrattavia.
Ixel jakaa mielipiteet aika jyrkästi. Toiset saavat vain pelkkiä sivuoireita kuten virtsaamisvaikeutta.
Mutta monet (minä mukaan lukien) hyötyvät lääkkeestä depression hoidossa. Minulle ei tullut aloitusvaiheessa sivuoireita ja lääke on pitänyt masennuksen kurissa. Toisin kuin esim. melkein kaikki SSRI-lääkkeet, Ixel (SNRI-lääke) ei vie seksuaalielämästä kykyjä tai haluja. Entisenä unihäiriöisenä, nukun nykyisin paremmin.
Minulla lääke toimii, annos 50 mg x 2.
kiitos vastauksesta :) Tuntuu nyt paremmalta aloittaa nuo, kun itse kärsin juuri univaikeuksista ja syön noita depressioon.. eikä noita sivuvaikutuksia oo tullu nyt myöskään täsä alussa. Jospa toi mullekin sitten sopis :)
Se edellinen lääke oli Efexor Depot
on ymmärtääkseni "sukulaislääke" Ixelille.
.. niin mäkin ymmärsin jtkn sen lääkärin sepustuksista.. sen takia vähän arvellutti kans.. mut kuulemma tohon Ixeliin on ollu tyytyväisiä ex-efexorin käyttäjät...(?)
Ixelin kanssa. Yleensä kyllä jos ei Efexor sovi/tehoa, niin ei sitten Ixelkään. Olen todennut itsekin asian. Tosin Ixelistä tuli vähemmän sivuvaikutuksia kuin Efexorista, joten siinä mielessä se on parempi lääke.
ei ollut tarpeeksi tehoa, ei siis juurikaan lievittänyt masennusta.