Inkerinkin pitäisi kuulua Suomeen

Olen kirjoittanut tällä palstalla Suomen oikeista rajoista. Nyt ilmoitan tehneeni virheen: en ole sisällyttänyt Inkerinmaata oikean muotoiseen Suomeen. Inkeriläiset ovat suomalaisia.
10655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

yritettiin mahduttaa samojen rajojen sisään kesäkuusta -41 alkaen, hankkeen nimi oli suur-suomi. Asialle ei naapurissa jostain kumman syystä oltu myötämielisiä...

Äänestä

Ja usko tai älä, me suomalaiset olemme saamelaisten maalla. Koko suomi kuuluu todellisuudessa saamelaisille. Muutetaan me vaan sukukansojemme kanssa takaisin siperiaan...

Äänestä
  • Olet väärässä, saamelaiset eivät olleet alkuperäisiä Suomenniemen asukkaita. Lapissa he ovat ehkä olleet alkuperäisiä, mutta niinhän Lappi onkin heidän asuma-aluettaan.

    Äänestä

  • todettu .. kirjoitti:

    Olet väärässä, saamelaiset eivät olleet alkuperäisiä Suomenniemen asukkaita. Lapissa he ovat ehkä olleet alkuperäisiä, mutta niinhän Lappi onkin heidän asuma-aluettaan.

    Saamelaiset olivat suomenniemen asukkaita.

    Äänestä

  • Kuorma kirjoitti:

    Saamelaiset olivat suomenniemen asukkaita.

    Eivät alkuperäisiä.

    Äänestä


  • kuitenkaan... kirjoitti:

    Eivät alkuperäisiä.

    joka on saamelaista alkuperää..Kyllä ne olivat täällä ensin.

    Äänestä

  • Kuorma kirjoitti:

    Saamelaiset olivat suomenniemen asukkaita.

    Kun ei osaa enää kuin eipäs-juupas-väittelyä?? Anna tulla todisteita! Kunnes toisin todistetaan, saamelaiset eivät ole Suomen alkuperäisi asukkaita!

    Voitto!

    Äänestä

  • Lapissa Volgan mutkasta tulleiden nykysaamelaisten esi-isiin sulautui vanha Jäämerenrannan väestö. Suomen ja karjalan eteläsaamelaiset taas tulivat Volgan mutkasta. Niin että etelän muinaiset lappalaiset olivat eri porukkaa kuin nykyiset lapin saamelaiset. Lukekaa vaikka Isonkyrön Leväluhdasta ym. mistö on etelälappalaisten jäännöksiä löytynyt. Tietoa löytyy kyllä.

    Äänestä

Mistä sä löytäisit nyt inkeriläisiä?Ne ovat hävineet Neuovostoliitton aikana,kun oli kieletty suomea,ja itse identitetti on hävinnyt.Nyt jäivät vain suomenkieliset paikka-ja sukunimet ja nekin ovat harvinaisia.
Itkettää ,kyllä mutta jos suomalaiset evät olisi pysähtyneet 1918 vuonna ja eivät uskoisi Neuvostonvaletta mailma olisi ihan toisellainen.
Nyt ,ottaka vastan meitä ,semmoisenä,mitä me ollaan Suomeen-emme osa kunnolla kieltä,olemme imeyttäneet venäjän kultuurista kaikki paha,nyt toudaan se teille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kale kirjoitti:

Olen kirjoittanut tällä palstalla Suomen oikeista rajoista. Nyt ilmoitan tehneeni virheen: en ole sisällyttänyt Inkerinmaata oikean muotoiseen Suomeen. Inkeriläiset ovat suomalaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu