Änkyrä vai vänkyrä?

Olen tässä jo jonkin aikaa yrittänyt "päivittää" kehittämääni sanontaa, joka sopii tälle palstalle.

Viimeisin päivitys 1,35 kuuluu:

"Mieluummiin äärimmäisestä vääryydestä älämölöä pitävä änkyrä, kuin viekkaaseen vääryyteen vääntynyt vänkyrä".

Haluaako joku osallistua tuotekehittelyyn?

Parhaimmat palkitaan omakustannusmatkalla Brysseliin tai vapaavalintaiseen kohteeseen Euroopan ulkopuolelle, sielläkin on kuulemma elämää.
3135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yrittävätkä änkyrät vastaiskua? He siis ovat ymmärtäneet ja sisäistäneet änkyrä-käsitteen. Siitä oikea tiedostus alkaa. Vänkyrä ei kuvaa kannattajia millään tavalla, koska me olemme suoria ja selkeälinjaisia.

Äänestä
  • He tajuavat jo olevansa vastaanpanijoita. Seuraavaksi tulee katumus.

    Äänestä

"Parempi pysyä EU:n taskussa kuin syöksyä Pahan syleilyyn."

Tiedätkö, mitä on Euroopan ulkopuolella? Lukashenko. Fidel Castro. Sosialismin aika on ohi, on tullut individualismin kultakausi, jolloin jokainen saa päättää mihin elämässään ryhtyy. Valinta on sinun. Suomi on vapaa maa, täällä saa olla sekä änkyrä että "vänkyrä". Musta auto ei tule ovellesi hakemaan, vaikka syytä olisikin.

Ajattele Neuvostoliiton toisinajattelijoita. Heille tehtiin vääryyttä. Andrei Saharov ja tuhannet muut joutuivat mielisairaalaan, vankilaan tai jopa teloituskomppanian eteen. Tällaista vaaraa ei EU:ssa tule olemaan, sillä toisinajattelijoita ei ole. Lisäksi EU on rauhan projekti.

Sinulle, laiskalle änkyrälle, ei ole tehty koskaan vääryyttä todellisessa diktatuurissa. Et tiedä miltä tuntuu saada neuloja kynsien alle, joutua sähköiskuihin, saada sormet puristukseen tai vuotaa verta kuulustelijoiden uhkaamana. Et tiedä väkivaltaisesta diktatuurista mitään. EU ei ole radikaali, väkivaltainen diktatuuri. Kansalaiset ovat liian arvokkaita, jotta EU voisi kohdella heitä ala-arvoisesti. Jokainen ihminen on ilohymnin arvoinen - mutta vain EU:ssa.

EU on perinteinen Eurooppalainen demokratia. Sen valta ei perustu tiukkaotteisiin poliisivoimiin tai panssaroituihin joukkoihin. Sen valta perustuu rahaan. Tämä on paremmin kuin hyvin. Rahalla ei voi vahingoittaa ketään, eikä tuottaa maailmansotien aikaista kärsimyskierrettä kuten Hitlerin ja Stalinin hallitsemassa Euroopassa. Nyt Eurooppa on viimein oikeissa käsissä.

EU pitää kansalaiset tyytyväisenä tarjoamalla heille ravintoa, suojaa ja monipuolisia virikkeitä. EU on toistaiseksi maailmanhistorian onnistuinein järjestelmä, koska se ei ole tuottanut lähellekään niin paljon ruumiita kuin edelliset. Täällä saavat vielä änkyrätkin mellastaa, vaikka he jäytävätkin Euroopan perustuksia valheellisella propagandallaan.

Toistaiseksi emme ole turvautuneet rajuihin otteisiin. Sitä ei ole koettu tarpeelliseksi. Mutta yksikään järjestelmä ei kestä jatkuvaa ivaa, pilkkaa ja vastenmielisiä hyökkäyksiä sen rajojen sisälle kahlittujen epäonnistujien taholta. Kehotan lopettamaan änkyröinnin, oman - rahallisen ja poliittisen - etusi tähden.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Seppo Sana kirjoitti:

Olen tässä jo jonkin aikaa yrittänyt "päivittää" kehittämääni sanontaa, joka sopii tälle palstalle.

Viimeisin päivitys 1,35 kuuluu:

"Mieluummiin äärimmäisestä vääryydestä älämölöä pitävä änkyrä, kuin viekkaaseen vääryyteen vääntynyt vänkyrä".

Haluaako joku osallistua tuotekehittelyyn?

Parhaimmat palkitaan omakustannusmatkalla Brysseliin tai vapaavalintaiseen kohteeseen Euroopan ulkopuolelle, sielläkin on kuulemma elämää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu