Mitä mieltä olette ihmiset siitä, että minkä takia se toinen maailmansota lopulta syttyi? Voisiko olla niin, että ensimmäisen maailmansodan RAUHA aiheutti sen..? Tätä kuulee jatkuvasti sanottavan... mielipiteitä ja kunnon perusteluja kiitos:)
rauha-->sota!
8
631
Vastaukset
- Master Mahtava
Yleensähän aina on niin että rauhan aikana valmistaudutaan sotaan. Euroopassakin tullaan varmasti sotimaan taas jossain vaiheessa sillä sotia on ollut iät ja ajat. Toinen maailmansotahan alkoi todennäköisesti Hitlerin kostohimon vuoksi. Hitler halusi taiteilijaksi mutta taideopiston rehtorin mielivallan vuoksi hänen uransa jäi haaveeksi.
Muistan lukeneeni että Hitler olisi kostanut kokemansa vääryyden valtaan päästyään tuolle rehtorille. Hitler vihasi muutenkin opettajia ja nimitti heitä yhteiskunnan saataniksi. Hitlerillä oli varmaankin oppimisvaikeuksia ja opettajat pitivät häntä siksi tyhmänä.
Ihmisten itsekkyyden ja mielivallan vuoksi Hitleristä sitten tuli mikä tuli. Ja tämä kaikki taisi tapahtua rauhan aikana. Tänäkin päivänä tapahtuu niin paljon vääryyttä etten ihmettelisi jos joku uusi "Hitler" nousee valtaan ja kostaa ihmisille kokemansa vääryydet.Olen kuullut näinkin väitettävän, että 1.maailmansodan jälkeiselle Saksalle määrättiin niin suuret sotakorvaukset, ettei niissä ollut realiteetteja.
Ja kun Itävallasta tuli hypnoottinen demagogi A. Hitler, joka osasi taitavasti käyttää Saksan nöyryytystä hyväkseen.
Ei sodat yhdestä kipinästä leimahda, vaikka Sarajevossa ammuttiin arkkiherttua.
mutta, mutta jos näitä sotakiihkoilijoita kuten Hitler ei saada "naurunalaiseksi" vaan uskotaan sokeasti heidän dogmejaan--- ketä pitää syyttää?
Sodassa kenraalit ovat voittajia ja häviäjiä ovat kansat. Sanotaan myös ettei ei enää syty sotia, vaan niin suuri taistelu rauhasta, ettei jää kiveä kiven päälle.
Se mitä tapahtui Suomessa 1939 on eri juttu.
Arvostan, että meille taisteltiin itsänäisyys.- oli_
koulussa luokkansa parhaimpia. "Oppimisvaikeudet" ylemmillä luokilla johtuivat kenties ankarasta isästään?
- ......
Hävinnyttä osapuolta nöyryytettiin liikaa ja sotakorvaukset olivat ylimitoitettuja.
- sikspäk
Kyllähän se sieltä I maailmansodan rauhanteosta versoi se toinen sota, mutta ehkä kuitenkin hieman eri tavalla kuin asia on yleensä esitetty. Versailles´n rauhassa Saksalle määrättiin sotakorvaukset, jotka olivat tietysti tuntuvat, mutta eivät suinkaan ylivoimaiset. Saksa olisi kyllä pystynyt ne maksmaan, jos olisi halunnut. Saksalaiset yrittivät vempuloida maksun kanssa ja aiheuttivat itselleen jätti-inflaation, joka olisi ilman Amerikan apua ollut vielä karmeampi koettelemus. Totuushan on se, että Saksa sai Amerikasta rahaa moninverroin sen verran kuin maksoi sotakorvauksia.
Rauhansopimuksen ongelma oli se, että siinä otettiin johtavaksi periaatteeksi KANSOJEN ITSEMÄÄRÄÄMISOIKEUS. Ongelmaksi se tuli siksi, että Keski- ja Itä-Euroopassa kansat olivat melko hajallaan. Erityisesti saksalaisia asui siellä sun täällä ja nimenomaan saksalaisilta kiellettiin se itsemääräämisoikeus, joka muille annettiin. Toisaalta aika vaikea kuvitella miten saksalaisten tilkkutäkistä olisi saatu yhtenäinen valtio.
Saksalaisia asui Saksan valtakunnan ja Itävallan ulkopuolella (siis Puolassa, Tsekkoslovakiassa jne) noin 3 miljoonaa plus vielä Volgan saksalaiset Venäjällä. Natsipropaganda paisutti luvun tosin 27 miljoonaan.
- eräitä
syitä:
http://www.threeworldwars.com/overview.htm
Ja kyllä nämä kaksi on ihan kehitelty ja kolmas on ihan ovella jahka iranin pommitus alkaa..- Iran ei pärjää
yhtään paremmin kun Irak.Sekasortoa se vain aiheuttaa ja siviilien suurta kärsimystä.
- se pärjää
Iran ei pärjää kirjoitti:
yhtään paremmin kun Irak.Sekasortoa se vain aiheuttaa ja siviilien suurta kärsimystä.
vaikka niin moni asia on jo kohdillaan että a vot... iso rähin alkanee..
itse asiassa iran tuhoutuu tarpeeksi..
en näe unta, vaan oletko herännyt?
voi kunpa tämä ei olisi unta..
kansakunnat ja maailma nukkuu omaan tuhoonsa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891905
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28554Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;202479