usein toistuva virtsatulehus.

voiko virtsatientulehus tarttua yhdynnässä..?syön e-pillereita ja juuri nyt on alkanut oleen tulehduksia tiheään tahtiin..
9889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En tiedä ainuttakaa tapausta, joissa virtsatulehus ois tarttunu,seksissä tai muutenkaa. Se voi tulla jos alapää paleltuu tai jos joutuu makaamaan paljon,kuten huonojalkainen mummoni joutuu.Stressi voi kans laukasta.. Ootko saanu lääkekuureja? Kannattas kysyä lääkäriltä voiko nuo e-pillerit aiheuttaa sen.

Äänestä

Ei tartu,mutta kuulemani mukaan usein toistuva yhdyntä suhteen alkuvaiheessa voi aiheuttaa sitä.
Ilmeisesti hankaus erilainen bakteerikanta aiheuttaa sen. Siihen on olemassa jokin rohto,joka auttaa vaivaan ennaltaehkäisevästi.

Äänestä
  • Miksei muka voisi tarttua yhdynnässä, kun esim. sairaaloissa virtsatieinfektiot leviää huimasti wc-pöntöistäkin.

    Äänestä

  • Ellu kirjoitti:

    Miksei muka voisi tarttua yhdynnässä, kun esim. sairaaloissa virtsatieinfektiot leviää huimasti wc-pöntöistäkin.

    sinä itse.

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    sinä itse.

    Voisitko vielä selventää miksi haukut minua pöntöksi kun esitin faktan?

    Äänestä

Ei voi tarttua mutta joillekkin ihmisille yhdynnän jälkeen tulee helposti virtsatietulehdus, itsekin olen ko vaivasta kärsinyt.

Katso seksipalstan kohta sukupuolitaudit vastaukset otsikon "seksistä vitsatietulehdus" alta, kirjoittanut nimimerkki onneton (uusin vastaus 14.8)En jaksa kirjoittaa uusiksi

Äänestä

Tästä aiheesta on vaikka millä mitalla täällä terveys-osastossakin. Katso vaikka edellisellä sivulla otsikolla 'piipi'-vaiva, viimeinen vastaus on 9.10. Siellä on 16 kommenttia.

Äänestä

Yksi "helppokäyttöinen kuuri" on se,että aina mennä heti pissalle yhdynnän jälkeen.
Kannatta kokeilla sitä ja villahousuja. :)

Äänestä
  • ...oikeesti suositellaan että rakko pitäis tyhjentää ENNEN yhdyntää virtsatieinfektion välttämiseksi. Vähentää ärsytystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö kirjoitti:

voiko virtsatientulehus tarttua yhdynnässä..?syön e-pillereita ja juuri nyt on alkanut oleen tulehduksia tiheään tahtiin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu