Eilen tv:stä tuli Viron presidentin Lennart Meren hautajaiset. Ja nyt tänään lehdessä väitettiin, että hänen arkkuaan kuljettanut auto oli LIMUSIINI ? Jos oli, niin minkä merkkinen Limusiini ?
Kyseinen auto näytti nokastaan Mersulta, oli musta ja lasinen/läpinäkyvä siltä osaltaan, jossa arkku oli.
Hautajaissaattueessa kauempana lienee ollut Mersun pakettiautoja, Viton tyyppisiltä näyttivät.
Kyseinen auto näytti nokastaan Mersulta, oli musta ja lasinen/läpinäkyvä siltä osaltaan, jossa arkku oli.
Hautajaissaattueessa kauempana lienee ollut Mersun pakettiautoja, Viton tyyppisiltä näyttivät.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saksalainen Mersu se oli, eli väärällä palstalla kyselet.
Miten niin väärällä palstalla, koska halusin varmistuksen sille, ettei kyseessä ollut Limusiini !
Itse ajattelin sen olevankin Mersu, mutta lehdessä väitettiin Limusiiniksi, joten ajattelin tarkistaa asian.
mutta vastaukset vääriä. Suomen kieleen näkyy tulleen sana limusiini, joka on ainakin englannin ja saksan kielessä tarkoittaa suunnilleen hienoa umpiautoa eikä siinä erotella valmistusmaata tai merkkiä vaan se on kategoria johon tietyn malliset autot kuuluvat. Katsokaapa vaikka mobile.de:n hakukenttiä niin siellä on yhtenä kategoriana sana limousine ja sillä kun hakee niin löytyy melkein kaikenlaisia isoja "laatu"merkkejä.
On jotenkin hölmöä että täällä suomessa sana limusiini tarkoittaa suurelle tuulipukujoukolle vain jenkkiautoja. Taitaa olla peruja 1900 luvun alkupuolelta jolloinka täällä ei paljon muita kuin jenkkiautoja ollut varsinkaan tuossa kokoluokassa.
Sitä kyllä ihmettelen miksi näillä palstoilla ollaan ahdasmielisiä lähinnä jenkkiautot vastaan muut. Kyllä eurot ja japsitkin tekevät hyviä autoja varsinkin kun katsellaan isoja autoja. Itse ajellut kylläkin jo vuosia jenkeillä ja nimenomaan -90 ja 2000 luvun tuotteilla ja on todettava että siksi, kun köyhällä ei ole varaa ostaa japsia ta euroa tuossa yli 3-litraisten koneiden joukossa ja vielä suht uutena.
Limusiinihan on tunnettu amerikkalainen automerkki...
Mene provopelle takaisin sinne päiväkotiin kasvamaan.
Limusiini (Limousine) EI ole automerkki, mutta sonni-merkki kylläkin !
Tietääkseni Limousineja valmistavat Cadillac ja Lincoln, jotka ovat amerikkalaisia automerkkejä.
Limousine siis on lisänimi varsinaisen merkin lisäksi.
Ahdasmielisyys ihmetyttää Taataakin !
Kerroit ajelleesi -90 ja 2000-luvun Jenkeillä. Kyllä ne monen euron ja Japsin voittaa mm. varustelussa. Ja ovat sentään hyvännäköisiä samanikäisiin Japseihin verrattuna !
Kai minä nyt sen ymmärrän, kuten kaikki muutkin tässä viestiketjussa aloittajaa myöten. Pelkkää provoilupaskaa koko ketju.