Berlusconi hyökkäsi monikulttuurisuutta vastaan
( 27.3. 23:23 )
Italian pääministeri Silvio Berlusconi on hyökännyt maahanmuuttoa ja vieraita kulttuureita vastaan pyrkiessään nostamaan kannatustaan ennen kahden viikon kuluttua pidettäviä parlamenttivaaleja.
– Emme halua, että Italiasta tulee monikulttuurinen maa. Olemme ylpeitä omasta kulttuuristamme ja perinteistämme, hän sanoi Italian radiossa.
– Haluamme ottaa vastaan ulkomaalaisia, jotka pakenevat maista, joissa heidän henkensä ja vapautensa ovat uhattuina, mutta emme halua avata ovia kaikille, jotka pyrkivät tänne luomaan ongelmia ja vaaroja italialaisille.
Berlusconin keskusta-oikeistolainen hallitus on mielipidemittauksissa jäljessä keskusta-vasemmistolaista oppositiota. Parlamenttivaalit pidetään Italiassa 9. ja 10. huhtikuuta. (STT)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pääministerinä italian rikkain mies. Oligarkki koko tyyppi, ja puhuu mitä sylki suuhun tuo.
ongelmia yhteiskuntaan!?! Ihan sama, minkalainen mies on B, mutta onko tuo juttu jotenkin mielestasi epaviisas?
suomalaisesta ruoasta!
muistatko italialaiset 1940 kun antoivat judelampaat sakemanneille? islamilaiset ovatkin kovempi purtava! Berlusconi joutuu varmasti toimistaan ns.islamin tappolistalle.