ihan oikeasti tosissaan vai "säveltävätkö he vain lämpimikseen", uskoessaan kirjaimellisesti kuuteen luomispäivään; ensimmäisen ihmispariin paratiisissa, ensimmäisten ihmisten 800 -900:n vuoden ikään etc.?
Sanokaa nyt hyvät ihmiset, ovatko nämä
uskovaiset
9283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuutta meidän päivämme pituista luomispäivää ei ole kuitenkaan voinut olla, sillä aurinko luotiin vasta kolmantena päivänä. Miksi ensimmäiset ihmiset eivät olisi voineet olla paratiisissa, jos siellä voivat yhä olla hyvällä omallatunnolla elävät uskovaiset? Ja ennen vedenpaisumusta elettiin terveellisesti ja kauan. Silloin aikaa ei ollut vielä lyhennetty, koska saatana ei ollut niin vimmoissaan kuin nyt.
mitään väittänytkään. Pikemminkin kyselin, että voivatko ne uskovaiset tosissaan uskoa kirjaimeelisesti Raamatun (nykyajan ihmiselle) kertomusten epäuskottavilta tuntuviin asioihin.
Uskovathan ne - varsinkin helluntalaiset - ovat niitä jotka mielellään todistavat: melkein taitaa joka kokouksessa olla joku todistuspuheenvuoro.
Aloittaja kysyy, ovatko uskovat tosissaan, kun uskovat esim. kuuteen luomispäivään jne. Itselleni kristinusko on tärkeä, luen Raamattua ja hengellistä kirjallisuutta, rukoilen, käyn kirkossa, haluan oppia rakastamaan lähimmäistä. Kuitenkaan en usko Raamattuun kirjaimellisesti. Ei moni muukaan kristitty. On turhaa ja vahingollista yleistämistä se, että kaikilla kristityillä olisi kirjaimellinen raamatuntulkinta.
Minusta tieteellä on oma tärkeä tehtävänsä tutkia tämän maailman syntyä ja rakennetta. Itse uskon, että tiede tutkii nimenomaan Jumalan luomaa maailmaa. Luomiskertomus on minulle runollinen uskontunnustus, jonka pointti on siinä, että kaikki elämä on Jumalan alkuunpanemaa.
Nämä kirjaimellista raamatuntulkintaa kannattavat ovat vähemmistö, mutta he ovat niin äänekkäitä, että aloittajan mainitsema kysymys on ymmärrettävä.
Minä ymmärrän Raamatun ilmeisesti aika samaan tapaan kuin sinä, tai siis ainakin luomiskertomuksen. Siinä puhut asiaa, kun sanot fundamentalistiuskiksia äänekkääksi vähemmistöksi. Sikäli he ovat vaarallinen vähemmistö, että he äänekkyydellään estävät uudistuksia ja mm. ajavat sorron ja epätasa-arvon asiaa. Onhan heillä mm. Suomessa oma puoluekin, joka on peräti eduskunnassa porisemassa joutavia.
Toisaalta on tietysti hyvä, että sananvapaus koskee kaikkia. Toisaalta: juuri nämä fundamentalistipellet koettavat rajata sananvapautta mollaamalla perusteltua tietoa sillä perustella, että he ovat "tosissaan" 2000 vuotta vanhan "tiedon" kanssa semmoisissakin asioissa, joista sentään opittu paljon uutta sitten noden Raamatun syntyaikojen. Niin: ja fundamentalistinhan ei tarvitse perustella mitään: sanoo vain USKOVANSA, että Raamatussa jotain sanotaan. Tulkinnosta jopa surkuhupaisia ja hilpeitä esimerkkejä on tälläkin palstalla nähty.
Raamattu on vaarallinen ase fundamentalistisesti käytettynä. Siitä on oivia esimerkkejä mm. Jukka.finlandin toiminnassa - tai ainakin siinä, millaiseksi hän toimintansa kuvaa. Moraaliakaan ei tarvitse kunnioittaa, kun oikein lujasti uskoo olevansa "oikeassa" raamatuntulkintoineen.
avaavaa apua, ei sinun pieni järkesi riitä sanan selitykseen.
2. Pietarin kirje 1
20 Ja tietäkää ennen kaikkea se, ettei yksikään Raamatun profetia ole kenenkään omin neuvoin selitettävissä;
riitä sanan selitykseen. Oletan kuitenkin , ettemme tiedä toistemme pienistä järjistä tuon taivaallista.
Uskovaiset ei odota mitään maanpäällistä uutta paratiisia,jossa eläisi VAIN 800 - 900 vuotta,ei niin,
vaan odotamme pääsevämme kokonaan uuteen maahan,joss rauha ja vanhurskaus asuu aina ja iankaikkisesti ja me myös elämme ikuisuuksita ikuisuuksiin,eli iankaikkisesti,sitten ei enää ole aikaa,aika on vain tätä aikaa varten,uudessa maassa se lakkaa olemasta,sillä ei oo mitään merkitystä sitten enää!
tietää, onko siellä uudessa maassa teillä sitten millaiset nettiyhteydet? Ovatko kaikki telkkarikanavat taivaskanavia?
luominen kestää kauemmin kuin vanhan hävittäminen,
mutta se osataan jo nyt ennustaa tarkasti.
Aurinko laajenee ja kirkastuu ennen sammumistaan Mustaksi Kääpiöksi. Tähän menee aikaa yli 10 miljardia vuotta. Sinä aikana maailman meret ovat kuivuneet ja elämä maapallolla on ohi. Aatami ehtisi silti elää ´kotieläimenä´ monessa polvessa, koska ihmisen elinikä ei ole kuin "laskenut" noista ajoista. Joopajoo