Hyvät, asialliset vinkit tarpeen

Nyt tarvitsen autoista enemmän tietävien apua, jotta voisin tehdä fiksut autokaupat ilman, että minua sahataan linssiin. Vaikka muuten fiksu olenkin, autoista tiedän varsin vähän... Siistä hyvät herrasmiehet ja autoilijanaiset:

Haluan hankkia pienehkön, luotettavan ja turvallisen auton, johon saa hyvän ajotuntuman, joka ei pidä kovaa meteliä, jätä tielle tai käyttäydy muutenkaan sopimattomasti - ja jota ei tarvitsisi käyttää korjaamolla vähän väliä. Voin maksaa autosta max. noin 10 000 euroa, mielellään maksaisin huomattavasti vähemmänkin (->8000 eur), jos hinta-laatusuhde vain on paikallaan.

Löytyisikö sopivaa käytettyä autoa esim. merkeistä Opel, Renault, Ford ja Peugeot? Niistä löytyy kyllä ihan kauniitakin yksilöitä, mutta miten on kestävyyden laita, etenkin talvella? Pilipaliautoa kun en halua! Toivon ihan faktatietoja ja suosituksia ostaa/olla ostamatta. Peugeot 206:lla taitaa olla hieman kyseenalainen maine - uskaltaako kukaan suositella sitä?

Ja vielä toivoisin vinkkejä autokauppojen tekoon: mitä ovat kokemattoman ostajan "sudenkuopat", mitä kaikkea pitää ottaa huomioon? Kuinka suuri ajokilometrimäärä alkaa olla liikaa? Auton olisi tarkoitus kestää käytössäni ilman suuria ongelmia useita vuosia.

Kiitos jo etukäteen asiantuntevasta avustanne!

t. Autoileva leidi
181274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Terve.

Noista merkeistä valitsisin Opelin ja Pösön.
206 on ihan jees peli kuin myös Opel Astra.
Myös Nissan Almera on varmaan varteen otettava vaihtoehto.
Corollasta pysy kaukana.

Vuosimallin voit valita rahapussin koon mukaan, mutta 96-98 vuodet olis varmaan ihan jees.

Muista, että autokaupassa pitää tinkiä.
10000 euron auto täytyy saada noin. 9000 euroon.
Mieluummin allekkin.
Mutta juuri tuo 10% täytyy saada pois.
Ton 96-98 vuoden autoilla max. ajokilometrit voisi olla n. 120 000km.
Mieluiten tietenkin alle 100 000km.

Kun ostat auton, muista pitää se myös kunnossa säännöllisillä huolloilla ja omilla tarkastuksilla.

Äänestä
  • Syy miksi kehoitit pysymään kaukana corollasta olisi mukava kuulla!? On nimittäin idioottivarma ajopeli jos vaan zekkaa että pellit on kunnossa. Tolla summalla minkä viestiketjun aloittanut leidi meinaa laittaa autoon saisi todella hyvän corollan. Corolla oli muuten Saksan katsastusmiesten tilastoissa vähiten vikoja sisältänyt auto 90-luvulla 9 kertaa kymmenestä. Kerran siihen ylsi, uskomatonta mutta totta, mazda! Sanon vielä että jokainen automies tietää ettei corollan konetta kestävämpää myllyä ole vielä keksitty.

    Äänestä

  • -veka- kirjoitti:

    Syy miksi kehoitit pysymään kaukana corollasta olisi mukava kuulla!? On nimittäin idioottivarma ajopeli jos vaan zekkaa että pellit on kunnossa. Tolla summalla minkä viestiketjun aloittanut leidi meinaa laittaa autoon saisi todella hyvän corollan. Corolla oli muuten Saksan katsastusmiesten tilastoissa vähiten vikoja sisältänyt auto 90-luvulla 9 kertaa kymmenestä. Kerran siihen ylsi, uskomatonta mutta totta, mazda! Sanon vielä että jokainen automies tietää ettei corollan konetta kestävämpää myllyä ole vielä keksitty.

    Toyotat on yleisestikkin niin luuskia autoja ettei niitä kukaan haluaisi.
    (en tarkoita Supraa, celicaa ym. "parempaa" autoa)

    Kyllä Mazdan kone kestää paljon paremmin kuin esim. Corollan ym. Toyotan.

    Äänestä

Mikäli auton luotettavuus ratkaisee vaihtoehtoina on Ford (Focus), Nissan tai Toyota. Näillä jälleenmyyntiarvokin on parempi kuin Opelilla tai Peugeotilla. Opel ja Peugeot ovat näistä merkeistä ne joilla todennäköisemmin jäät tien varteen ja maksat suuria korjauslaskuja. Tuon asian voi todeta esim. ADACn avuntarvetilastoista. Mikäli tyyli ja ajettavuus ratkaisevat on Peugeot oikea valinta.

Äänestä

Nuo mainitsemasi merkit kannataa unohtaa minun mielestä.
max.10000€ ja pienehkö ? sanoisimpa että katse kannattaisi suunnata kohti Audeja taikkapa ainoa Japanillainen olis Honda.

Äänestä
  • Silloin kun itse ostin auton niin pistin itsekkin kaikki gallup-kyselyyn, että mikä auto?

    Muistaisin vain, että muutamat sanoivat Audissa ja Hondassa olevan kalliit varaosat ja huollot....

    En itse väitä näin sillä minulla ei ole tietoa mutta näin vain kuulin.

    Äänestä

Ota auton ostoon erilainen näkemys: Osta kerralla laatua, osta joko M-B, Volvo tai BMW. Taatusti löydät hyvän yksilön käytettynä, kunhan kuntotestautat Suomen Autokatsastus Oy.n asemalla Autotohtori-palvelussa.

Miksi? Siksi että

-ajomukavuus on ehdottomasti eri luokkaa kuin noissa pikkukärryissä
-viimeistely/laatu on parempi, samoin rakenteet on suunniteltu aikaa ja rahaa säästämättä
-kokoluokka on pykälää-paria suurempi, tärkeä seikka turvallisuuden ja tilojen vuoksi
-paino on suurempi ja akseliväli pidempi, turvallisuus- ja ajo-ominaisuuksiin positiivisesti vaikuttava asia (koet sen viimeistään huonoilla talvikeleillä)

Vaikka samalla rahalla joudtkin tyytymään muutaman vuoden vanhempaan yksilöön kuin näissä pikkukärryissä, niin et käyttöajassa häviä mitään. Nämä merkit on suunniteltu kestämään rakenteiden ja kokoonpanolaadun ansiosta pitkään. Koeaja nämä ja pikkukärryt, huomaat taatusti eron! Onnea auton ostoon!

Äänestä

Tämä taitaa olla täysin väärä paikka kysellä, nyt kun luin noita vastauksia niin kaikkia haukuttiin ja kehuttiin vuorotellen. Katso vaikka hesarin nettisivuilta vikalistoja, kysele hinausfirmoilta mitä ne eniten hinaa, kysele sellaisesta korjaamosta millä ei ole minkään merkin edustusta, tarkkaile mitä autoja on hyytynyt tienposkeen ja ihan mitä vaan mutta täältä et saa tyhjentävää vastausta tuollaiseen kysymykseen vaikka täällä melko usein onkin ihan asiallista keskustelua. Jokaisella on kuitenkin oma "mutu" mikä ei välttämättä ole ihan realistinen.

Äänestä
  • ei hinaustilastoista saa mitään tolkkua mikä automerkki on luotettava saatikka sitten vikalistoista esim kuinka moneen automerkkiin voisi yhdistää seuraavat viat: Hammastangon suojakumit ovat rikki.
    Vetonivelien suojuskumit ovat rikki.
    Ovien lukoissa vikoja.
    Kaiken kaikkiaan on vain otettava riski ja ostettava auto,auton osto on aina vaikeaa.
    Hyvällä ennakkohuollolla minimoi tielle jäämisriskin oli auton merkki sitten mikä tahansa.

    Äänestä

  • lennu kirjoitti:

    ei hinaustilastoista saa mitään tolkkua mikä automerkki on luotettava saatikka sitten vikalistoista esim kuinka moneen automerkkiin voisi yhdistää seuraavat viat: Hammastangon suojakumit ovat rikki.
    Vetonivelien suojuskumit ovat rikki.
    Ovien lukoissa vikoja.
    Kaiken kaikkiaan on vain otettava riski ja ostettava auto,auton osto on aina vaikeaa.
    Hyvällä ennakkohuollolla minimoi tielle jäämisriskin oli auton merkki sitten mikä tahansa.

    Ei mitään hinaustilastoja, itse jututin kerran yhtä hinuri kuskia ja kyselin nimenomaan että mitä automerkkejä/malleja sitä useimmiten pelastetaan ja vastaukset vastasi käsityksiäni.

    Ja oikeassa olet, käytetyn ostaminen on aina riski.

    Äänestä

Tuttavallani on -96 volkswagen golf 1.8 ajettu 200000.
Mukava ajaa,hiljainen,hyvät tilat eikä liian suuri ulkomitoiltaan.
Yksityisiltä löytyy mainitsemaasi hintaluokkaan sopivia ehkä liikkeistäkin.
Tämä leidi on tyytyväinen golffiinsa vaikka ajaakin sillä vain talvet,kesällä huristelee Porsche 944 turbolla

Äänestä

Kun et kerran ole vielä mihinkään merkkiin sitoutunut niin kannattaisi kai mieluiten ostaa sopiva yksilö kuin tietyn merkkinen. En usko että automerkkien kestävydessä on NIIN SUURIA eroja.

Minusta ainakin VW ja japsit kuuluvat myös samaan ryhmään luettelemiesi merkkien kanssa. Esimerkiksi japsit, toyotat, nissanit, mitsubishit, hondat, ovat hajuttomia, mauttomia ja värittömiä perusautoja. Ne ovat kuitenkin Suomen ostetuimpia automerkkejä, eli niissä löytyy valinnanvaraa.

Kiinnitä huomiota ostopaikkaan. Jobbarin autot on ruuvattuja ja muutenkin viritelty 'perävalo-takuu'-kuntoon. Osta mieluiten oikeasta autoliikkeestä tai suoraan yksityiseltä.

Tutki huoltokirja. Vertaile huoltojen välillä ajettuja kilometrejä ja nykyistä lukemaa. Ota huomioon mahdolliset omistajavaihdokset. Jos ei huoltokirjaa, niin kehotan vakavasti pysymään erossa.

Kun olet jo melkein tehnyt päätöksesi, niin tiedot omistajavaihdoksista saat rekisterinumerolla AKE:sta (www.ake.fi) ja katsastusten mittarilukemat katsastuskonttorilta (www.sauk.fi) maksullisista puhelinnumeroista.

Äänestä
  • Tämä "Yksilö" vastaus on erittäin hyvä.
    Elikkä MERKKIliikkeestä tai "oikealta" yksityiseltä valitse yleisistä merkeistä yksilö joka on siisti ja hyvässä kunnossa vaikkapa Autotohtorilla tarkastaen.

    Ja vielä
    - tarkista että rekisteriotteeseen merkitty omistaja on sama kuin myyjä henkilö
    - muista tinkiä, jonka joku jo sanoikin

    Äänestä

Olen otettu, että jo näin lyhyen ajan sisällä niin moni on nähnyt vaivaa avittaakseen alleni hyvän kulkupelin. Olette todellakin herrasmiehiä (tai auttamishaluisia autoilevia naisia)!
KIITOKSET!

Vinkkejä otetaan toki edelleenkin vastaan...

t. Autoileva leidi

Äänestä

...kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan ostamaan/tarkastamaan kokeneempi henkilö tai vaihtoehtoisesti antaa autotohtorin tehdä perusteellinen kunnon kartoitus.

Tarkista huoltokirja; noin "uusissa" pitäisi se vielä olla tallella ja huollot tehtynä ajallaan.

Jos päädyt yksityiseltä ostamaan, tarkista auton olemus ihan noin yleensä, se antaa jo vinkkejä. Jos auto on valmiiksi nuhruinen/suttuinen (näillä säillä se voi olla likainen/kurainen, ihan normaalia, mutta enemmänkin tarkoitan sellaista käytön tuomaa kulumista)...

Lisävinkkejä saat mm. vanhoista tulilaseista, tekniikan maailmoista ja taisipa harrasteautolehti spinnerissäkin olla vähän aikaa sitten artikkeli asiasta. 2 ensin mainittua ovat julkaisseet säännöllisesti liitteitä/oppaita käytetyn auton ostoon.

Lissä tietoa:
http://www.autoliitto.fi/
http://www.alli.fi/allison/kuluttaja/autonosto.html
http://www.nicehouse.fi/autotalli/ake/ostoopas.htm
http://www.suomi24.fi/c/Matkailu_ja_liikenne/Auto_ja_kuljetus/Tiedot_ja_neuvot/Osto-ohjeet_ja_kaytto/

...ja lisää löytyy vaikka kuinka paljon:

http://www.google.com/search?q=käytetyn auton osto&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=fi&lr=

Äänestä

Itse katsoin että uusin Hyundai Getz on aika hyvänhintainen, 13000EUR.
Vakiona ABS-jarrut ja 2x Airbag eli turvallisuutta.
Takuu 3 vuotta.
Eikä hullumman näköinen.

Äänestä
  • Lada 110:n saa vielä halvemmalla, Samarasta puhumattakaan.

    Enemmän mä Larppaan luottaisin kuin mihinkään Hyundaihin. Pitääköhän semmosseen hakea varaosatkin jostain Koreasta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autoileva leidi kirjoitti:

Nyt tarvitsen autoista enemmän tietävien apua, jotta voisin tehdä fiksut autokaupat ilman, että minua sahataan linssiin. Vaikka muuten fiksu olenkin, autoista tiedän varsin vähän... Siistä hyvät herrasmiehet ja autoilijanaiset:

Haluan hankkia pienehkön, luotettavan ja turvallisen auton, johon saa hyvän ajotuntuman, joka ei pidä kovaa meteliä, jätä tielle tai käyttäydy muutenkaan sopimattomasti - ja jota ei tarvitsisi käyttää korjaamolla vähän väliä. Voin maksaa autosta max. noin 10 000 euroa, mielellään maksaisin huomattavasti vähemmänkin (->8000 eur), jos hinta-laatusuhde vain on paikallaan.

Löytyisikö sopivaa käytettyä autoa esim. merkeistä Opel, Renault, Ford ja Peugeot? Niistä löytyy kyllä ihan kauniitakin yksilöitä, mutta miten on kestävyyden laita, etenkin talvella? Pilipaliautoa kun en halua! Toivon ihan faktatietoja ja suosituksia ostaa/olla ostamatta. Peugeot 206:lla taitaa olla hieman kyseenalainen maine - uskaltaako kukaan suositella sitä?

Ja vielä toivoisin vinkkejä autokauppojen tekoon: mitä ovat kokemattoman ostajan "sudenkuopat", mitä kaikkea pitää ottaa huomioon? Kuinka suuri ajokilometrimäärä alkaa olla liikaa? Auton olisi tarkoitus kestää käytössäni ilman suuria ongelmia useita vuosia.

Kiitos jo etukäteen asiantuntevasta avustanne!

t. Autoileva leidi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu