Helppoja ihmettelyitä diesel-guruille, mutta mulle kaikki ihan uutta.
Enpä ollu ennen ajanut henkilöautodieselillä, mutta nytpä ajoin (2.0tdi). Eniten hämmästytti vastaavan tehoiseen bensavehkeeseen (sama merkki ja malli) kaasupedaalin pitkä liike. Piti painaa huomattavasti syvempään ennen kun auto liikkui normaalisti muun liikenteen tahdissa. Lieneekö ilmiö sama kaikissa dieselkoneissa?
Toinen juttu oli hetken aikaa vedon puuttuminen kun 2:lla lähdin juoksuvauhdista kiihdyttämään. Vänkäs vänkäs ekan 50 metriä, sitten lähti vastaamaan kaasun käyttöön. Miksi? Jotain vikaa? Tapahtui lenkillä vain kerran.
Enpä ollu ennen ajanut henkilöautodieselillä, mutta nytpä ajoin (2.0tdi). Eniten hämmästytti vastaavan tehoiseen bensavehkeeseen (sama merkki ja malli) kaasupedaalin pitkä liike. Piti painaa huomattavasti syvempään ennen kun auto liikkui normaalisti muun liikenteen tahdissa. Lieneekö ilmiö sama kaikissa dieselkoneissa?
Toinen juttu oli hetken aikaa vedon puuttuminen kun 2:lla lähdin juoksuvauhdista kiihdyttämään. Vänkäs vänkäs ekan 50 metriä, sitten lähti vastaamaan kaasun käyttöön. Miksi? Jotain vikaa? Tapahtui lenkillä vain kerran.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kyllä jotain on vialla. Normaalisti diesel vääntää huomattavasti paremmin kuin bensavehje. eikä kaasupoljnta tarvii painaa pohjaan asti. Päinvastoin pintakaasulla ajellaan.
Nykyisien dieselien alavääntö on niin huono verrattuna bensakoneeseen.
Kaasua syvemmälle vaan kyllä se menee kierroksilla.
etsippä niitä tehokäyriä nyt sitten nähtäväksi meillekkin missä on olematonta alavääntöä ?
Ota vertailukohteeksi joku 100 heppanen bensa ja sataheppanen turpotiiseli , turpotiiselin tyhjäkäyntikierrokset ovat n. 950rpm ja vertaa vaikka 1200rpm:n kohdalta niitä käyriä keskenään ? kyllä se käyrä nakulla on jyrkkään ylös jooh mutta jos 1900rpm:n kohdalla on jo 300 nm vääntöä pelissä ni huomaat että siinä 1200rpm:n kohdallakin on jo n. 170nm mukana . oisko siinä 100heppasessa bensavehkeessä maksimissaankaan kuin 140nm vääntöä et ... SE SIITÄ OLEMATTOMASTA ALAVÄÄNNÖSTÄ , PISTE !
Olisko ollut ko. autosta turbo pois käytöstä tai jotain? Mistä senkin voi havaita?
Kyllä se sitten kulki kun pedaalia polki syvemmälle, joskaan ei kuitenkaan mitenkään ilosesti. 75kW tdi liikkui ehkä vähän rivakammin kun 55kW 1.6:nen. Mutta mitään ratkasevaa eroa ei heti huomannut, tosin ehkä turhaa vertailla kun vanhassa autossa on painoakin n.300kg vähemmän.
"huomaat että siinä 1200rpm:n kohdallakin on jo n. 170nm mukana" paperilla mutta ei käytännössä turbo vaatii kierroksia
Mitähän tekemistä niillä vääntökäyrillä on käytännön momentin kanssa.
Käyrä näyttää vain tietyllä kierrosluvulla saavutettavan maksimimomentin, joka edellyttää täyttä kuormaa ja täysin kehittynyttä ahtopainetta.
Kuvitelmat, että tyhjäkäynnillä ahtopaine olisi koko ajan maksimissaan kuuluu näille ymmärtämättömille paperien lukijoille.
Kuten mokkeri asian ilmaisi, todellisuus on että vasta kuorman lisäys lisää pakokaasuja ja mahdollistaa ahtopaineen nousun, ja se vie aikansa ja siksi turbodieselit vaikuttavat onnettoman hengettömiltä ennenkuin toiminta todella alkaa.
On niillä käppyröillä merkitystä, sen verran sitä vääntöä löytyy tarvittaessa - kun polkee. Toki viiveellä, koska turbo tarvii saada pyörimään vilkkaasti ja se se tapahtuu vasta kun soppaa on poltettu pytyissä kunnolla.
Dieseli ja bensavehje ovat niin luonteeltaan erilaisia, että niitä on hiukan vaikea suoraan vertailla. Niitä pitää ajaakin hieman erilailla. Monesti unohtuu, että dieselillä kierrokset ovat keskimäärin paljon alempana. Itsellä esim 120 km/h tarkoittaa bensavehkeellä 3700 rpm ja dieselillä 2100 rpm.
Toki dieselillä alakierroksilla vääntöä on oikeastikin enemmän mutta toisaalta kierroksien käytön kautta bensavehje tuntuu luonnostaan takapuolessa rivakammalta.
Ainakin omakohtasesta turbodieselkokemuksesta verrattuna bensa"vapareihin" ei ole mitään negatiivista sanottavaa ?
Monellako 2 litrasella bensalla pystyy 2 vaihde silmässä lötkötteleen tyhjäkäynnillä ostarin parkkipaikalla paikkaa etsiessä ilman sammumisen pelkoa ? TDIlläpä pystyy
Jopa emäntäkin on sanonut että on mukava auto kun ei saa valoihin sammumaan liikkeellelähdössä vaika yrittäisi ?
En ole vielä turbodieselkonetta ajanut missä nimenomaan liikkeellelähdöt olisi jotenkin vaikeita , HELPPOJA ne kyllä ovat , täytyy varmaan käydä se fordikin sitten ajamassa kun kerran autolehdessä luki että sillä on vaikeampaa ?
No fordihan oli tunnettu onnettomista nakuistaan muutenkin , yrittihän ne päästä niitten osalta VAG konserniinkin mukaan mutta niille sanottiin : ei tipu
...Kyllä ne bensat tyhjäkäynnillä samalla tavalla nyhtävät 2 vaihteella, moottorinohjaus tarjoilee niillekkin siinä määrin leipää et kierrokset pysyy takuulla 900-1000rpm:n välillä... T:HDi (ei valtavaa vetoa ilman kuormaa alle 1400 rpm)
kaasupoljinjutska lienee jonkun ingenjöörin aivoitus, mahdollisesti että ei niin helposti kiihdyttele kovin kovasti. omalla kaaralla pitää ajella talvisaikaan varovarovaisesti, muuten turbopotku irrottaa renkaat rapisemaan kolmosella, liukkaalla nelosellakin, vaikka kuinka olis yrittämättä. tai sitten siinä oli jotain vikaa siinä koeajoautossa
hiljaisesta vauhdista kiihdyttely isolla vaihteella hyvin pienillä kierroksilla on turbodiisseleilla verkkaista puuhaa, ne on optimoitu toimimaan ahdettuina, ja jos ei ahdin jaksa leikkiä, niin sitten ei kiihdy.
mikäli tämä tapahtui vain kerran, niin saattaa olla että kone oli kovin kylmä?, jolloin (ensiasennus)öljyt eivät olleet ihan liukkaimmillaan ja kun kone on kylmä, niin pakokaasujen lämpötilat eivät nouse niin korkealle. nämä myöhästyttävät turboa jonkin verran lisää.
pikkukorolla, 1,4 litranen kone, turbo innostuu noin 1400rpm:n kohdalla lämpöisellä koneella. sen alla menoa ei juuri ole, mutta viitosella voipi hyvin ohitella pensavermeitä kun nopeusrajoitus vaihtuu 60:stä 80:iin. vaivatonta.
kesädiisseli piristää nykyään aika mukavasti lisää, siinä kun on parempi lämpöarvo tilavuutta kohden, ja nykydiisselit yleensä päättää itse kuinka paljon menovettä tilavuutena sylintereihin tungetaan, kuljettajan oikea jalka esittää vain pyyntöjä.
Diisseleitäkin on hyvin eri luonteisia. Omalla 66kW:n HDi:llä liikkelle lähtö on todella helppoa (yleensä). Kuulemma oikein alhaalla vääntää paremmin kuin 80kW:n HDi.
Ja muistuu mieleen joku TM, missä moitittiin diesel Mondeon vaikeaa liikkeellelähtöä.
Eli autoja on erilaisia, oli kone mikä tahansa.
Tämä kavari ei vamaan ole koskaan ajanut millään autolla joka tämän viestiketjun pani alulle. Kerta kaikkiaan uskomatonta. Mitä tulee näihin hdi koneiden vääntö ominaisuuksiin, niin ne ovat kyllä huonommat verrattuna esim. VW:n pdi koneisiin. Esim tämä uusi 1.6 hdi on todella hengetön tapaus liikkeelle lähdössä.
Itselläni aataminaikainen 2 litranen 66 kW malli, liikkeellelähtö todella helppoa, senkun nostaa kytkintä. Vaikka on tuota 1,6 litran hdi:tä kyllä ainakin autolehdissä hehkutettu, mut empä oo itse ajanu.
Ilmeisesti sekin voi olla hyvä, ettei ole mitään ahtoilman jäähdyttimiä, ne kait vain pidentää moottorin reagointia kaasupolkimen liikkeisiin?
En omista Fordia, mutta olisi kinnostava tietaa mista mallista TM'n artikkelissa on mahtanut olla kysymys.
Nykyaan, ellei hyvin lahelta seuraa kehitysta, pitaisi melkein olla jokin taulukko selvityksineen jotta pysyisi ajan tasalla naissa kaikissa diesel-koodeissa ;=)
ei ainakaan normihenkilöautoissa hidasta ilman menoa sylintereihin, riippuu toki suunnittelusta. kompressoriosan paineentuoton pitää olla välijäähdyttimen painehäviön verran isompi. moottorin lämpenemistä moinen kyllä hieman hidastaa. potkua saa enemmän, sylinteriin mahtuu enemmän happea.
mikäli moottori suunnitellaan samantehoiseksi ilman välijäähdytintä, niin silloin turbon pitää olla "isompi" että saadaan sama happimäärä sylinteriin, jolloin turboviive kasvaa.
Dieselin "kaasu" on ruiskutettavan polttoaineen määrän säätö.
Dieselissä ei edes ole varsinaista kaasuläppää.
On ihan sama mitä välijäähdytinkennoja sielä on välissä, teho määräytyy ruiskutusmäärällä jos nyt kennot ei sitten ole niin ahtaat että kone saa hengenahdistuksen.