Onko kaikissa autoissa kolmen kuukauden ostotakuu? Mitä se käytännössä tarkoittaa?
Ostotakuu
Nimetön
62814
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
autoliikkeestä ostettaessa käytetty auto siinä ei oletusarvoisesti ole mitään takuuta: virhevastuu on kuitenkin. Takuu on vain jos siitä sovitaan kaupantekotilanteessa; takuun pituus ja kattavuus voivat vaihdella. Monet liikkeet mainostavat jopa kuluttajansuojaa heikompia ostoturvia tms. joilla ei yleensa ole mitään virkaa. Ostotakuu täytyy selvittää myyjältä, se voi tarkoittaa ihan mitä tahansa.
Ostaessasi auton yksityiseltä henkilöltä, takuuta ei automaattisesti ole olipa auto miten uusi tahansa.
Mikäli teette takuusta esim. kirjallisen sopimuksen ja tarkoin määrittelette takuun ehdot, on sopimus myyjää sitova.
Ostaessasi auton autokauppiaalta, joka harjoittaa autokauppaa päätoimisesti. kaikilla hänen myymillään autoilla on kuluttajasuoja. Joka tarkoittaa: Mikäli autoon tulee kohtuuttoman lyhyessä ajassa ennalta odottamaton vika, on myyjä velvollinen vähintäänkin ottamaan osaa korjauskuluihin.
Ainoastaan siinä tapauksessa että auto myydään romuna. Ei autokauppiaan ja yksityishenkilön välillä ole kuluttajasuojaa.
...myyjällä on kuuden kuukauden virhevastuu käytetyissä autoissa.
Vastuu koskee vikoja jotka ovat olleet autossa ostohetkellä ja joita ei ostaja ole pystynyt koeajolla tai kohtuullisella tarkastuksella havaitsemaan.
Myöskään se ei koske kuluvia osia.
Eli ostajalla on myös vastuu tarkastaa auto mikä usein unohdetaan.
Sitten tietysti on erikseen eri automerkeillä omat takuunsa mikä on taas aivan eri juttu.
Haluan tässä painottaa tätä mikä usein menee sekaisin: takuu ja virhevastuu, kaksi eri asiaa.
Vielä lisään että kuluttajaa suojaa kuluttajansuojalaki autoliikkeen kanssa tehdyssä kaupassa. Yksityisten välisessä sitä ei ole mutta asia joka unohtuu on että jos myyt yksityisenä auton toiselle ja salaat tai peität vikoja jonka ostaja pystyy todistamaan olet korvausvelvollinen, viimeistään oikeudessa.
Ei ole olemassa mitään kuuden kuukauden virhevastuuta! Suomen lainsäädännössä ei myyjän virhevastuulla ole MINKÄÄNLAISTA aikarajaa. Periaatteessa (siis huom. periaatteessa!) ostaja voi vaatia autoliikettä korvaamaan vaikka seitsemän vuotta sitten ostetussa autossa ilmenneen vian, mikäli voidaan osoittaa, että ko. osa on kestänyt alle sen, mitä yleensä ko. osan pitäisi kestää.
Tämä monille niin vaikea kuuden kuukauden aikaraja on VAIN JA AINOASTAAN aikaraja sille, että sinä aikana autoon tullut vika katsotaan AUTOMAATTISESTI olleen autossa jo ostohetkellä, ellei myyjä toisin todista. Kuuden kuukauden jälkeen todistustaakka ei sitten enää olekaan näin selkeästi myyjällä. Mutta toistan vielä kerran: myyjän virhevastuulla EI OLE AIKARAJAA.
Mielestäni on uskomatonta miten niin ostajat kuin myyjätkin on aina vain täysin pihalla tämän asian kanssa. Ei tämä nyt sentään mitään rakettitiedettä ole.
En puhu paskaa vaan siitä miten oikeassa elämässä menee.
Olet kyllä oikeassa että myyjällä on elinikäinen vastuu virheistä mutta kuuden kuukauden jälkeen on ostajan vaikea todistaa virheen olleen ostettaessa.
Myös kuluttaja-asiamiehen ohjeet sanoo seuraavaa:
"Virheolettaman soveltaminen
tarkoittaa, että myyjällä on lähtökohtaisesti
näyttövelvollisuus kuuden
kuukauden aikana ilmenevistä virheistä.
Myyjän tehtävä on osoittaa,
että virhe on syntynyt vasta tavaran
luovutuksen jälkeen. Toisaalta ostaja
ei voi odottaa, että käytetty auto olisi
”uuden veroinen”, vaan muun muassa
tavanomainen kuluminen, auton
ikä ja ajetut kilometrit on otettava
huomioon virhearvioinnissa."
Eli kyllä käytännössä asia on niin että kyllä se myyjän vastuu loppuu sen kuuden kuukauden jälkeen, täytyyhän joku järki asioissa olla.
Jos ei olisi niin miksi autoja sitten on romuttamolla, eikö ne kannattaisi korjauttaa myyjän piikkiin?