Onko kellään kokemusta kyseisestä autosta? Miten on toiminut yms...
Fiat stilo 80 Active
4
3348
Vastaukset
- Breakki
Mulla oli uutena ostettu -03 mallinen Stilo 80 Actual, jolla ajoin 2 vuotta ja 50tkm. Autossa ei ollut mitään murheita, ei edes pikkuvikoja yhteisen taipaleemme aikana. Ajettavuus on ok, ei Meganen ja Golfin tasoa, mutta ihan mielikseen sillä ajeli. Kulutus on pieni ja koneen koosta huolimatta voimat riittää erinomaisesti myös maantie- ja moottoritieajossa. Ainut moite tulee tuon 80 -mallin tehottomasta lämmityslaitteesta, eli kovilla pakkasilla (-30) kabiinia ei saa saunaksi, joskaan ei nyt varsinaisesti palellakaan tarvitse. Muuten kyllä aivan erinomainen peli, voin suositella!
- käyttöautoo
joskin hiljaisempiakin (rengasäänet)valmistetaan.Ei auta vaikka vaihtaisit rengasmerkkiä.Hinta-laatusuhde kohdallaan.
- -KN-
Itellä oli Stilo 80 Actual 3-ovinen -03. Ostin uutena ja ajoin n. 45tkm mittariin. Sen verran vakuutuin autosta, että vaihdoin uudempaan Stiloon (95), kun sain hyvän tarjouksen.
Moottori on nöyrä ja taloudellinen. Mikään raketti se ei ole, mutta kuusivaihteinen sutjakasti toimiva vaihteisto helpottaa. Ei sillä kuitenkaan jalkoihin jää, kunhan muistaa vaan käyttää ohituksissa kierroksia, eikä lähde ohittamaan 5 tai 6 -vaihteella.
Ohjaus tuntui aluksi oudolta, kun olin tottunut hydraulisesti tehostettuihin autoihin. Mutta siihen tottui. Stilon ohjaustuntuma ei ole luokkansa parhaasta päästä, mutta kyllä se välittää tarpeeksi tietoa esim. tien liukkaudesta.
Varustelutaso on hyvä ja sähkönippelit ovat pelanneet. Saksalaisia sähköosiahan siinä lähinnä käytetään, mutta onko se sitten hyvä asia...?
Kuten joku tuossa jo totesikin, niin lämmityslaite ei ole siitä tehokkaimmasta päästä. Moottori sinänsä lämpenee suhteellisen nopeasti, mutta kovilla pakkasilla sisätiloja ei saa saunaksi. Ei kuitenkaan ole tarvinnut palella pitkillä reissuilla.
Muutama pikku vika oli, mitkä korjattiin takuuseen. Ei kuitenkaan mitään vakavaa tai ajamista haittaavaa, eli tien päälle ei jättänyt. Kaikenkaikkiaan hinta/laatusuhteeltaan hyvä peli. - Stilo 2004
Ostin 2004 stilo 80:n. Ihan ok peli. Mitään vikoja ei ole ollut (ajettu nyt 30tkm). Huollot kyllä kannattaa suorittaa muualla kuin Delta-autossa. Vuosihuolto kahden vuoden kohdalla olisi ollut melkein 500 euroo, 500 EUROO!!! Tilasin sitten huollon Automaalta hintaan 180 euroo. Kaiken lisäksi Delta Auton hinta-arviot huollosta ovat vähän "alakanttiin". Ensimmäinen vuosihuolto oli tilattaessa 200 euroo ja haettaessa hintaa olikin 270 euroo. Reklamointiin eivät reagoineet mitenkään.
nimim. seuraavaa autoa en osta Delta Autosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658410KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4477543Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563619Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1143033Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542735Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211621