Elikkäs monet on sanonut että kielen kate aiheuttaa todennäköisesti pahanhajuista hengitystä. Voiko kate johtua jostain muusta bakteerilajista, kuin Candida Albicansista.
Minulla on kielessä katetta ja erittäin pahanhajuinen hengitys ilmaantunut viimeisen vuoden aikana. Ajattelinkin soittaa terveyskeskukseen ja varata laboratorioaikaa tuon Candindan testaamiseen. Semmoista harmaata katetta lähes koko kielellä mistä suurin osa lähtee pois, mutta hengitys alkaa lähes heti haisemaan hirveälle ja kieleen tulee pieniä haavoja kun lusikalla kaapii sitä peitettä pois.
Candidaanhan on lääkkeet(olen syönyt monen kuukauden antibioottikuurin, joten voisi kai olla sitä, mutta muuten olen terve ja nuori joten en tiedä), mutta mitä ihmettä jos ei paha haju johdukaan siitä.
En polta tupakkaa enkä haluaisi turhaan kärsiä tästä vaivasta joka haittaa jo pahasti sosiaalisia suhteita...
Minulla on kielessä katetta ja erittäin pahanhajuinen hengitys ilmaantunut viimeisen vuoden aikana. Ajattelinkin soittaa terveyskeskukseen ja varata laboratorioaikaa tuon Candindan testaamiseen. Semmoista harmaata katetta lähes koko kielellä mistä suurin osa lähtee pois, mutta hengitys alkaa lähes heti haisemaan hirveälle ja kieleen tulee pieniä haavoja kun lusikalla kaapii sitä peitettä pois.
Candidaanhan on lääkkeet(olen syönyt monen kuukauden antibioottikuurin, joten voisi kai olla sitä, mutta muuten olen terve ja nuori joten en tiedä), mutta mitä ihmettä jos ei paha haju johdukaan siitä.
En polta tupakkaa enkä haluaisi turhaan kärsiä tästä vaivasta joka haittaa jo pahasti sosiaalisia suhteita...
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Voiko kate johtua jostain muusta bakteerilajista, kuin Candida Albicansista."
Candida on sieni, ei bakteeri. Mutta kate voi johtua myös bakteereista.
Kun kuitenkin kirjoitat, että olet syönyt pitkän antibioottikuurin, voisi tuo candida olla mahdollinen, koska (bakteeri)antibiootit voivat aiheuttaa sienitulehduksen.
Varaa aika hammaslääkärillesi tai käy yleislääkärin vastaanotolla.
Candidaanhan on siis lääkkeet, mutta entä jos aiheuttajana onkin jotkin bakteerit.
Joka tapauksessa tommonen haju jos lähtee bakteereista niin suu ei todellakaan ole normaalissa kunnossa.
Kysymys kuuluukin miten suun saa bakteereiltaan normaalikuntoon? Tuo kielen raaputtaminen ei ole mikään ratkaisu, koska sitä hajua tuntuu tulevan muutenkin aina. Eivät normaalin hengityksenkään omaavat ihmiset kaavi kieltään ja pese hampaitaan muutaman tunnin välein. Onko siis jotain lääkehoitoa millä saisi tulosta jos bakteereja vastaan pitää toimia. Ei siis mitään kurlausvesiä mistä ei ole mitään hyötyä ollut kenellekkään koskaan.
Varasin jo hammaslääkärille ajan, täytyy sit kysyä josko sieltä pääsis semmosee nielutestiin missä näkisi Candidan määrän?
suusta. Nielu on enemmän korvalääkärin heiniä.
Mitä ilmeisimmin halitoosi tulee kuitenkin tuosta kielen katteesta, joka voi siis olla sientä tai bakteerimassaa. Eiköhän se hammaslääkärin vastaanotolla selvinne.
korvan lääkärin heiniä?
eli hammaslääketiede on hampaiden, leukojen ja suuontelon sairauksia tutkiva lääketieteen alue.
Kieli sijaitsee suuontelossa. Nielu taas kurkussa. Tästä voi vetää johtopäätöksiä.
Eiköhän ihan yleislääkärikin voi nuo (molemmat) labrat teetättää.
Taas kieli täynnä harmaata katetta aamulla, ja aivan hirveä haju...
Mulla on siis parin viikon päästä hammaslääkäri, voiko sieltä päästä tohon nieluviljelyyn?
Olen luullut että vain terveyskeskuksen kautta saisi lähetteen semmoiseen laboratorioon.
Voisin melkeen nyt soittaa terveyskeskukseen mutta jos julkisesta hammashuollostakin onnistuu tuo nieluviljelyn tekeminen niin sitten maltan odottaa sen vajaa pari viikkoa.
Kiitos paljon lo_siento viesteistä :)
pääsetkö hammaslääkäriltä nieluviljelyyn (koska nielu ei varsinaisesti kuulu hammaslääkärin toimintaalueeseen; toki hän osaa varmaan neuvoa), mutta kielen alueen tutkimukset kuuluvat hammaslääkärille.
Nieluviljelyihin lähettävät pääasiassa yleis- sekä korva- nenä- ja kurkkutautien lääkärit. Sillä tutkitaan mm. angiinan mahdollisuutta. En kuitenkaan ymmärrä, miksi nieluviljelyyn haluaisit, koska ongelma on kielen päällä, ei kurkussa.
Hyvä jos vastauksistani on ollut apua. Kirjoitan kuitenkin vain joko omista kokemuksistani tai sen pienen määrän perusteella mitä näistä asioista tiedän (tai luulen tietäväni).
Joo soitan terveyskeskukseen lähipäivinä tosta viljelystä ja kysäsen mistä siihen tarvii lähetteen, riittääkö esim pelkkä sairaanhoitajan lähete (muistaakseni joku joskus puhui että riittäisi).
Olen selvillä jo että toi kielen kate haisee, mutta nielurisojakin epäilen, joten viljelyn jälkeen joka tapauksessa menen lääkärille joko kysymään sieniantibiooteista tai sitten jopa nielurisojen poistosta jos ne vaikuttavat sielläkin "turhilta".
Minulla meinaan on muitakin vaivoja ehkä noista nielurisoista, kuten suuhengitys ja yöllinen kuorsaaminen kuulemma joskus.. Pienenä oli useita angiinoita, joten eiköhän ne tarpeeksi arpiset nekin ole bakteerien mädäntymiskohteiksi.
Että semmosta, tätä hajua on haisteltu jo ominkin aistein jo tarpeeksi monta kuukautta, joten alkaa pikkuhiljaa kaipaamaan selitystä. Muuten terveenä ihmisenä en oikein ymmärrä tätä :)
Kerrohan sitten kuinka kävi, itsekin painin vähän samojen ongelmien kanssa. Toivottavasti kaikki menee hyvin :)