En pääse salille kovin usein. Siksi tarvisin jonkinlaista ohjelmaa mitä voisi tehdä kotona.
Eli jos on kokemusta tai muutenkin laittakaa ohjelmaa mitä voisi tehdä kotona. käytössä olisi käsipainot sekä vatsalihaspenkki.
Kiitokset jo etukäteen :)
Eli jos on kokemusta tai muutenkin laittakaa ohjelmaa mitä voisi tehdä kotona. käytössä olisi käsipainot sekä vatsalihaspenkki.
Kiitokset jo etukäteen :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Noillahan pääset pitkälle! Eli ihan vipareita ja moottorisahan käynnistelyä ainakin. Sitten hauiskääntöä hammerina ja normaalisti niin hyvä tulee. Rinnat voit tehdä vatsapenkillä ja jos on tarpeeks isot painot nii penkkiäkin voit tehdä rintatreeninä. Vaan mielikuvitus on kattona! Ite treenasin 2 kk ilman painoja koulureppu apuvälineenä ja voimaa tuli itseasiassa oikein mukavasti. Nyt ei enää reppu riittäis. Sitten lätkämailasta ja yhdestä jakkarasta tein sellasen rullattavan kyynärvarsitrainerin. Kuten sanottu, käytä vaan mielikuvitustas.
Varmistat vaan, ettei liike satu mihinkään (siis lihaksissa saa kyllä tuntua), niin voit kehitellä niitä liikkeitä itsekin. Kaikki, mikä on raskasta, kasvattaa habaa.
PS. Vielä kun hankit Robinhoodista sellasen leuanvetotangon, niin voilá!
Treenaa osa lihaksista kotona ja osa salilla. Minulla esim. on kotona pitkä tanko, käsipainotangot ja painoja, yhteensä 50 kg, ja niillä treenaan olkapäät ja käsivarret. Muita välineitä ei ole tilaa hankkia. Lisäksi treenaan kotona vatsat aivan lattialla tehtävillä liikkeillä ja vinovatsaa sivutaivutuksella käsipainolla. Salille jäävät siis treenattavaksi jalat, rinta ja selkä. Olen koettanut hoitaa treenin niin että viikon aikana käyn kaksi kertaa salilla joko jaolla 1. jalat 2. rinta ja selkä, taikka jaolla 1. etureidet ja rinta, 2. takareidet ja selkä. Kotona treenaan kierron aikana myös kaksi kertaa jaolla 1. olkapäät, ojentajat ja vatsa, 2. hauikset, kyynärvarret ja vatsa.
Kotona saa minusta paljon paremmin säännöllisesti treenatuksi kun vehkeet on vieressä eikä tarvitse erikseen lähteä salille. Jos joskus on enemmän tilaa niin ostan sellaiset välineet joilla myös jalat, selkä ja rinta voidaan treenata, ainakin punnerruspenkin, kyykkyhäkin ja tietenkin isomman määrän rautaa kuin nykyinen 50 kg.
Hauiksia tv:n katselun ohessa.
1x20,2x20,3x15,3x10,2x15 toistoo kummallakin kädellä joka ilta. Joka päivä puristan kaiken käsistä minkä lähtee..
Kerran viikkoon puntissa on maximit 32 kg.
1x6,1x6,1x4,1x4..
Pääsen salille 2 kertaa viikossa, koska teen 18 tuntisia työpäiviä eikä aikaa ja puhtia oikein löydy..