Löydät mahtavat suuntaviivat lähetystyön alkeisiin muutaman sanan kirjoituksesta, joka aukenee tästä:
http://www.jeesus-on-herra.com/kirjoitukset/lahetustuo.htm
Paljon muutakin löytyy samoilta sivuilta:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Löytösi
8
626
Vastaukset
- kristitty.ihminen
Jeesuksen käsky - ei ehdotus!
Lähetystyö on uskoon tulleen tärkein tehtävä. Koko elämämme sisällön tulee muodostua tämän tehtävän ympärille. Se on siunattu elämämme tarkoitus!
Näin on Jeesus opettanut:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen."
Markus 16:15-20.
"Hänen työtovereinaan me myös kehotamme teitä vastaan ottamaan Jumalan armon, niin ettei se jää turhaksi."
2 Kor. 6:1-2.
Mutta missä on lähetyskohteemme?
Lähetyskenttäämme ovat kaikki ihmiset kaikissa uskonnoissa ja niiden ulkopuolella, mm. Suomen kansankirkon jäsenet. Heidät pitää auttaa sisälle kristinuskoon.
Kerro tapaamillesi ihmisille tänään Jeesuksesta ja ristin työstä! Kerro, että heillä on mahdollisuus saada syntinsä anteeksi Jeesuksen Nimessä ja veressä! Näin olet mukana lähetystyössä.
Lähetyskenttämme avautuu kotioveltamme!!!
- - -- jos
tapahtuu juuri päinvastoin, että ihminen pakenee entisestään kun siitä asiasta kerrotaan? Aika usein ihmiset ottavat "lähetystyön" tuputtamisena ja pakottamisena ja kokevat sen jo sotivan raamatun "vapautta" vastaan?
- kristitty.ihminen
Hyvä ajatus tuo, että tulisi julistaa evankliumia niin, etteivät ihmiset koe sitä
tuputtamisena.
Mutta. ...
En usko, että sokea ihminen, kulkiessaan jyrkännettä ja kuolemaa kohti, kokisi
tuputtamisena, että hänelle kerrotaan edessä olevasta vaarasta.
Mikäli hänellä on järki tallella, niin hän kiittää, että häntä varoitettiin
vaarasta ajoissa.
Kadotus on todellisuutta, samoin kuin Taivaskin!
Lue lisää tästä:
http://groups.msn.com/Seurakunta
Tervetuloa sinne vaikkapa yhdeksi keskustelijaksi!
____________________________________ - uskon asia
kristitty.ihminen kirjoitti:
Hyvä ajatus tuo, että tulisi julistaa evankliumia niin, etteivät ihmiset koe sitä
tuputtamisena.
Mutta. ...
En usko, että sokea ihminen, kulkiessaan jyrkännettä ja kuolemaa kohti, kokisi
tuputtamisena, että hänelle kerrotaan edessä olevasta vaarasta.
Mikäli hänellä on järki tallella, niin hän kiittää, että häntä varoitettiin
vaarasta ajoissa.
Kadotus on todellisuutta, samoin kuin Taivaskin!
Lue lisää tästä:
http://groups.msn.com/Seurakunta
Tervetuloa sinne vaikkapa yhdeksi keskustelijaksi!
____________________________________Niin moni uskoo kadotukseen ja niin moni ei usko siihen. Näyttöä ei ole tietääkseni vielä esittänyt kumpikaan osapuoli. Jos olisi niin asia olisi vähemmän kiistanalainen, näin oletan.
- mopo.nen
"seurakunta" etsii uusia maksajia toiminnalleen
http://www.uskontie.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=12791 - ihmettelevä
mopo.nen kirjoitti:
"seurakunta" etsii uusia maksajia toiminnalleen
http://www.uskontie.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=12791En ymmärrä maalaisena enkä maatiaisena mitään, mutta ei kait tarvitsekaan. Onneksi on vapaus valita.
- kristitty.ihminen
ihmettelevä kirjoitti:
En ymmärrä maalaisena enkä maatiaisena mitään, mutta ei kait tarvitsekaan. Onneksi on vapaus valita.
on kaikilla foorumeilla tunnettu valheiden ja parjausten levittäjä!
- mopo.nen
kristitty.ihminen kirjoitti:
on kaikilla foorumeilla tunnettu valheiden ja parjausten levittäjä!
Weijoseni, vielä sinä voit kääntyä oman tahdon poluiltasi Kristuksen puoleen ja tehdä paranuksen niistä harhoista jotka Jumalan Seurakunnan veljet on sinulle osoittaneet. Älä ota Jumalan sanaa keveästi, koska muista mitä tapahtui ananialle ja safiralle kun he luulivat petkuttavansa Jumalaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1933172Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1042801Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis222768Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452732Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352067Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu541997Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121879En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381119