Voi olettaa että kone kuluu, sillä öljyä kuluu väkisinkin silloin kun se voitelee moottorin hyvin.
Jos öljynkulutus on tasan 0 niin se ei välttämättä ole hyvä juttu, vaikka niin oletuksena tuntuvat ihmiset sitä pitävän.
ps. Olipa mulla uusi FOORTI jossa öljynkulutus 0,0 - tosin enpä enää aja tällä autolla. Kone ei voidellut ja moottori on vaihdossa. Ihanaa.
Jos öljynkulutus on tasan 0 niin se ei välttämättä ole hyvä juttu, vaikka niin oletuksena tuntuvat ihmiset sitä pitävän.
ps. Olipa mulla uusi FOORTI jossa öljynkulutus 0,0 - tosin enpä enää aja tällä autolla. Kone ei voidellut ja moottori on vaihdossa. Ihanaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin mitä tapahtui?? Muutama voorti tuossa on ollut ja yksi pihassa. Eivät vie tosiaan öljyä. Mittatikusta on vaikea havaita kulutusta, mutta hyvin on koneet kestäneet kyllä. Aina jos on öljyä kulunut, niin venttiilinvarren kumien vaihdolla on loppunut kuin seinään.
Öljyä ei päässyt männän ja sylinterin väliin tarpeeksi jotta olisi voidellut. Lopulta leikkasi kiinni.
Kun männän ja sylinterin väliin menee öljyä tarpeeksi niin sitä väkinsinkin kuluu hitusen, sille ei voi mitään.
Tän on pakko olla huumoropalsta :))))
sano se mekaanikolle joka mulle näin kertoi purkaessaan konetta. ja näin itsekin että voitelun puutteesta kone leikannut kiinni
Kannattais mekaanikon vaihtaa alaa, puusilmä.
tai sit sun ostaa hiukan notkeempaa öljyä kuin huulirasva
oikeet ölöjyt oli. minkäs minä näille paskoille voin. seuraava ei oo foortti :P
Vanha Fordihan se minullakin,täytyy sanoa että ihme peli se on ei se todellakaan vie öljyä jos vertaa japseihin, Mitsut varsinkin on oikeita jäteöljy-vatkaimia.
mulla kanssa ford ja ei ole syönyt yhtään öljyä, sama juttu tossa fiatissa ja sama oli kaikkien prätkien kanssa. ei niitten kuulu syödä öljyä paitsi bemarien, ne paskat vie öljyä enemmän kuin polttonestettä.
nosta auto ilmaan ja koneen alta löydät öljypohja siinä on proppu ja sitä kun löystää niin alkaa öljy kadota.
Ei mäntäkoneistoltaan niin tiivistä polttomoottoria olekaan, etteikö se kuluttaisi hiukan öljyä.
Sama koskee venttiilinohjureita;
pakko on öljyä päästä hiukan läpi.
Miten muuten hoituisi sylinterin seinämän tai venttiilinohjaimen voitelu ??
Tämä ei ole moottoritekniikkaa tunteville mikään yllätys.
Hyvähän se.....KUN ei lisäänny.SE on huono jos kuluttaa eikä lisää lisää öljyä.Öljyt pitää vaihtaa ajoittain mitä useammin sen parempi..Vaara on silloin kun joutuu välillä lisäämään ei kenties tule katsottua mitä öljyä lisää.Älä lisää teräketjuöljyä!SE tekee piut PAUT.Tulee huonot maut no VOLVOMIEHETHÄN on tottuneet LISÄYKSIIN kysy HEILTÄ.? TAI VALMET TRAKTORILLA AJAJAT:!!!!?