Iltapalaansa veronmaksajien kupista. Ei saa läikyttää kuppia! On aivan sama, mistä ne verorahat tienataan sen kupin täyttämiseen. Siitä se marmatus syntyisi, jos nuoret päättäjät ajaisivat tilanteeseen, jossa kuppi voisi jäädä joku ilta täyttymättä. Tässä valintatilanteessa homma on hoidettu hyvin, kun kansantulo kasvaa yli kolme prosenttia vuodessa, verotulot ja työpaikkojen määrä kasvavat.
Marmattavat eläkeläiset
Nauttivat
12368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ne jotka ovat nykyään eläkkellä ovat sen hankkineet omalla työllään,lisäksi valtio on lainannut yli 30 miljardia Euro eläkeraohja.
Myös pörssiytiöiden rahotuksessa on yli 50 miljardia Euroa.
Suomen eläkelläisien pitäisi tehdä sama kuin Ruotsissa että eläke rahoja ei lainata valtiolle
Olisi mukava nähdä kuinka turhanpäiväiset ääliöt tulisi omillaan toimeen
Sinä olet oikein malliesimerkki änkyrästä. Mikään hyvä uutinen ja myönteinen asia ei kelpaa, vaan kaikki väännetään huonoksi. Olisiko aika vaihtaa elämänasennetta? Se näyttää olevan ongelmasi, ei suinkaan EU.
Turha sitä on tosiasioita kieltämään. Koivistohan sen teki, maksoi valuuttalainoja eläkerahoilla ja nyt on sitten luvassa ihan todella vain 45 % eläkkeitä. Kansalaiset menevät halpaan, kun luulevat, että se lisäporkkana,4,5 %per vuosi, jota nyt tarjotaan, olisi ihan hyvää hyvyyttään. Kysymys on varmasti lähinnä siitä, että toivotaan suurten ikäluokkien lykkäävään eläkkeelle menoa, jotta tämä ei paljastuisi ! MUTTA ! Suuret ikäluokat ovat jo sen verran piipussa, että eläkelleelle mennään ja justiinsa !
Saapa nähdä pestäänkö pyykki viel Koiviston elinaikana.
Sehän on jo kaikkialla todettu, että vain murto-osa on rahastoitu ja todellisen eläkkeen maksavat sitten työssä käyvät pienet ikäluokat ( siitähän koko eurooppa parhaillaan tappelee)
Jos haluat tietoja kysy kelasta ja valtionkonttorista
Ehkä tässä voi muistuttaa, että nykyiset eläkeläiset ovat olleet luomassa tämän maan hyvinvointia, joten nuorten ei ole aivan tyhjästä tarvinnut aloittaa, kuten meidän piti.
Nautin iltapalani ilman tunnontuskia.
Nuoruus "paranee" aikanaan ja vapisee se riisikuppi, jos elää saat,vielä sinunkin kädessäsi. Kannattaa silloin muistaa se mitä tänään tuli kirjoitettua.
Olla narisemassa, kun toiset hoitaa duunin sun puolesta?
Sinä tällä olet narisemassa enkä minä. Minulla on lähes 40 vuotinen työura takana, joten pyri samaan, poikanen.
Vaikka eläkkeellä!
Ennenkuin kirjoitat noin typerää provoa, mieti kuka sinun mahdollisen eläkkeesi aikanaan maksaa ?
Kaikkea sitä kuulee, verovaroista..... olet joko tyhmä, tai Talollinen "siviilinikillään".
Jo eläkkeellä. Olen maksanut eläkkeeni, joista nyt nautin. Minulle ei kukaan voi tulla sanomaan, että eläke pienenee tai lakkaa. Hallinnoin omia "eläkkeitäni" tai vanhuuden turvaa, miten sen haluaa sanoa!
huvikseni koska järkevänä hoidin "vanhuudenturvan" jo nuoruudessani. No, olen tosin vieläkin reilusti alle viisikymppinen. Mutta on tosi mukavaa kun ei koko ajan tarvitse ajatella rahan riittävyyttä jokapäiväisessä elämässä. Olen muuten lähtöisin aivan tavallisesta maanviljelijäperheestä mutta kotona oppi jo nuorena että töitä pitää tehdä eikä järjen käyttö ole kielletty.