Sammakoita kirkossa

Esitän alla olevassa kirjoituksessa syitä siihen miksi vanhojen kristillisten kirkkojen Jumalanpalveluksien aikana hyppii kirkon sisäpuolella ja alttarin läheisyydessä paljon vertauskuvallisesti sammakoita.

Lisäselvitystä aiheeseen voi katsoa osoitteesta: http://www.uusijerusalemi.com , luvuista 24 ja 29.

Nykyisin vallitsee valitettavasti täydellinen pimeys kristikunnassa myös teologisissa asioissa. Tätä pimeyttä osaltaan syventää aikamme kirkkojen Raamatun (käännös) suomennokset. Esim. Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokouksen asettaman vuoden 1973 komitean aikaan saaman Raamatun suomennoksen, sen v. 1992 käyttöön ottaman suomennos on alentanut Jumalan Sanan tavallisen kirjoituksen tasolle, kieltäen Jumalan Sanan Voiman. Näistä käännöksistä ilmenee todellakin se järkyttävä asia, että aikamme kirkot eivät enää ymmärrä Jumalan Sanaa eivätkä omaa tietoa Jumalasta.

Esimerkkinä mainittakoon Raamatun vuoden 1992 painoksen seuraava kohta: (Gen. 1:7). "Jumala teki kannen ja erotti toiset vedet sen alapuolelle ja toiset sen yläpuolelle. Niin tapahtui," Vuoden 1933 käyttöön ottaman painoksen mukaan vastaava kohta on seuraavasti: "Ja Jumala teki taivaanvahvuuden ja erotti vedet, jotka olivat taivaanvahvuuden alla vesistä, jotka olivat taivaanvahvuuden päällä" Tämän jakeen sisäinen merkitys tarkoittaa toista uudestisyntymisen astetta, jossa ihminen tuntee henkisen maailmanolemassa olon, mutta ei tunne oman henkensä laatua. Vuoden 1992 käyttöön ottamassa suomennoksessa ei tätä sisäistä merkitystä ole, sillä siinä "taivaanvahvuuden" sijaan puhutaan "kannesta". "Taivaanvahvuus" tässä juuri tarkoittaa henkien maailmaa, siis myös taivaita ja "vedet" ("taivaanvahvuuden päällä") tarkoittaa tietoja näistä. "Kannella" ei tätä vastaavaisuutta ole, sillä ei ole henkistä tai taivaallista merkitystä, vaan ainoastaan ihmisten antama merkitys.

Vanhemmissa Raamatun teksteissä käytetään usein "ja" sanaa, sen käyttö Jumalan Sanassa kuvastaa korkeimpien enkelien puhetta, jossa ei ole kovia kerakkeita (konsonantteja), sillä enkelien puhe harvoin siirtyy kerakkeesta kerakkeeseen ilman välillä olevaa ääntiöllä alkavaa sanaa. Koska Jumalan Sanan sisäisiä merkityksiä nykyisin ei tunneteta, siksi myös nämä "ja" sanat puuttuvat lauseiden- ja sivulauseiden edestä uudessa Raamatun suomennoksessa.

Tällaisia edellä mainitun kaltaisia esimerkkejä on nykyinen Raamatun käännös täynnä, joten nykyiset kirkot - erikoisesti ev.-lut. kirkko - ovat aiheuttaneet hirvittävän henkisen vahingon sulkemalla Jumalan Sanan kansalaisilta Raamatun käänöksillään. Täten nykyiset kristilliset kirkot ovat tässäkin suhteessa asettuneet Mefistofeleen asiamieheksi.

Kristillisten kirkkojen rappeutumiseen edellä mainittujen tekijöiden lisäksi ovat vaikuttaneet mm. pelastusoppi "yksin uskosta" ja täysin virheelliset käsitykset Jumalan kolminaisuudesta. "Yksin uskosta" pelastusoppi syntyi, kun uskonpuhdistaja Martti Luther teki virheen kääntämässään lauseessa "ihminen vanhurskautetaan yksin uskosta, ilman lain tekoja". Kristillisen uskon perusohjeessa tässä kohdassa (Room. 3: 28) Paavali ei tarkoita lain teoilla Kymmentä Käskyä, vaan juutalaisten monimutkaisia uskonnollisia lakeja, kuten tämän kappaleen (Room 3:) asiayhteydestä tulee ilmi seuraavasti: Jumalan Sana todistaa, että kaikki ihmiset ovat syyllisiä Jumalan edessä, mutta saavat vanhurskauttamisen uskosta Jeesuksen Kristuksen suorittaman lunastuksen kautta. Uskolla lunastukseen tässä tarkoitetaan Kymmenen Käskyn noudattamista niin henkisessä kuin luonnollisessakin mielessä ja tämän seurauksena perityn pahuuden ja valheen asteittaista nujertamista sekä päivittäistä itsetutkiskelua pahuutensa ja valheensa tunnistamiseksi. Tämä luo ihmiseen uuden ymmärryksen, jolloin usko ei enää ole sokeaa uskomista, vaan tosiasioiden todeksi havaitsemista, sillä usko totuuteen ja totuus ymmärrykseen. Tällainen elämä on luottamista siihen, että Jumala siis Herra Jeesus Kristus uudestisynnyttää ihmisen, kun hän noudattaa elämässään Jumalallisia lakeja, siis aktiivisesti haluaa uudestisyntymistä. Kappaleessa (Room. 3:) mainitaan myös, että lakia ei kumota, vaan se vahvistetaan. Siis Jeesuksen kristuksen lunastus vahvisti Kymmenen Käskyn merkityksen, sillä kirkastamalla ruumiinsa kolmessa päivässä Herra nujersi kaikki helvetit mahdollistaen meidän tavallisten ihmisten uudestisyntymisen. Huomattakoon, että uudestisyntymisessä Kymmenen Käskyn lisäksi toisena oleellisena asiana on Herran Jeesuksen Kristuksen tunnustaminen taivaan ja koko maailmankaikkeuden yhdeksi Jumalaksi. Aikamme kristityillä on tapana sanoa, että "Jeesuksen veri on meidät puhdistanut". Ihminen ei kuitenkaan voi pelastua pelkän uskon avulla, sillä mikäli ihmisen tahto on pahuuteen ei hän voi pelastua uskoipa hän mitä tahansa.

Tässä yhteydessä mainittakoon, että Emanuel Swedenborgilla, (1688-1772) jonka kautta Jumala on paljastanut Jumalan Sanan sisäisimmät merkitykset (Taivaallinen Oppi, jonka pohjalle on Uusi Kirkko perustettu) ja joka on samalla se uskovaisten kauan odottama Herran toinen tuleminen, oli kyky seurustella vainajien kanssa. Niinpä hän joutui keskusteluun myös M. Luther-vainajan kanssa henkimaailmassa. Luther oli pitkien keskustelujen jälkeen alkanut vakuuttautua niistä totuuksista, joille Uusi Kirkko on perustettu. Hän oli sanonut E. Swedenborgille mm. seuraavaa: "Älä ihmettele, että minä takerruin oppiin uskon yksinomaisesta vanhurskauttamisesta, mikä oppi riistää lähimmäisenrakkaudelta henkisen olemuksen, ja ottaa pois vapaan tahdon henkisissä asioissa, sekä opettaa monia muita dogmeja, jotka muodostavat ikäänkuin ketjun, kun tämä oppi on kerran omaksuttu. Sillä minun päämääräni oli tehdä ero roomalais-katolisesta kirkosta, enkä olisi voinut tätä päämäärää muuten saavuttaa. En siis ihmettele, että erehdyin." Mainittakoon myös, että Luther on siunattujen tilassa.

Toisena teologisena virheellisyytenä, joka on omalta osaltaan romuttanut kristillisiä kirkkoja, on Jumalan jakaminen kolmeksi eri persoonaksi. Oikein ymmärrettynä Jumalassa on kolminaisuus yhdessä ja samassa persoonassa seuraavasti: Isä on Jumalan sielu eli Jumalallinen Rakkaus, Poika on Jumalan ruumis eli Jumalallinen Viisaus ja Pyhä Henki on Jumalan sielusta Pojan kautta virtaava Jumalallinen Vaikutus eli itse elämä henkisessä ja luonnollisessa maailmankaikkeudessa.

Tätä voidaan perustella mm. äärettömyyden käsitteellä, sillä ei voi olla olemassa kahta toisistaan riippumatonta ääretöntä olentoa. Kukaan ei voi saada yhteyttä Jumalaan muuten kuin Herrassa eli Jeesuksessa Kristuksessa, siksi että Isä eli Jumalan sielu on Herrassa, joka on sama kuin yksi Jumala, kuten Herra itse opettaa: "Jos tuntisitte minut, tuntisitte Isänikin... Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän. Filippus, etkö usko että minä olen Isässä ja Isä minussa... uskokaa minua että minä olen Isässä ja Isä minussa." (Joh. 14: 7-11).

Vanhojen kristillisten kirkkojen tuhoon on paljon myös vaikuttanut suhtautuminen sionismiin ja kansainväliseen kasaarijuutalaisuuteen: Sionismi on kansainvälisten kasaarijuutalaisten perustama poliittinen liike, jonka tarkoituksena on kasaarien rodullinen ylivalta maapallollamme. Sionistit ovat kiihtyvällä vauhdilla toisen maailmansodan jälkeen lisänneet hillitöntä tiedottamispropagandaa, jonka avulla he ovat saaneet suuren osan länsimaisista kristityistä Israelin tukijoiksi. Kristilliset kirkot - erikoisesti - ev.lut. kirkko on kietoutunut täysin sionistien valheverkkoon. Näin menetellen ev. lut. kirkko on hyljännyt äärettömän Totuuden ja Hyvyyden eli Jeesuksen Kristuksen ja taipunut maallisen vallan eli perkeleen asiamieheksi. Nykyajan kristityt luulevat juutalaisten olevan Jumalan "valittu kansa". Tätä käsitystään he perustelevat Raamatun kirjaimellisella merkityksellä. Raamatun sisäisten merkityksien mukaan kuitenkin juutalaisella tarkoitetaan Jumalallisessa hyvyydessä ja totuudessa elävää ihmistä rotuun katsomatta. Vastaavasti Jumalan Sanassa "luvattu maa" tarkoittaa vastaavaisuuksien tieteessä paratiisiä ja esim. Herran tekemä liitto Abrahamin kanssa ja luvatun maan lupaus Abrahamin jälkeläisille Gen. (15: 18) tarkoittaa yksityisesti ihmisen ja yleisesti seurakunnan uudestisyntymistä paratiisimaiseen tilaan saakka.

Näin ollen henkisessä mielessä juutalaisten oikeus luvattuun maahan on katteeton. Oikeutta Israelin valtioon ei tietenkään ole kasaarikansalla, sillä polveutuuhan suuri osa koko maailman juutalaisista muinaiseta kasaarikansasta, mistä oli jo puhetta ensimmäisessä luvussa. Mikäli lähtökohta on sellainen, että suuri osa koko maailman juutalaisista on kasaarikansan jäkeläisiä ei oikeutta Israelin valtioon olisi ollut silloin näillä kasaarien jäkeläisillä, jotka olivat enimmäkseen tämän valtion ryöstön takana edes Raamatun kirjaimelliseen merkityksen perusteella.

Sanottakoon vielä erikoisesti niille, jotka kaikesta huolimatta perustavat käsityksensä pelkästään Raamatun kirjaimelliseen merkitykseen, että juutalaiset eivät ole Jumalan "omaisuuskansa" eikä heillä ole oikeutta Israelin valtioon, sillä juutalaiset rikkoivat liittonsa Jumalan kanssa, kun kielsivät Jeesuksen, ja koska he murhasivat Jeesuksen. Eikö siitä seurannut se, että he valitsivat Jumalan sijasta perkeleen. Tarkoittaako tämä sitä, että he ovat siten perkeleen omaisuuskansa? Tämän juutalaisten vanhinten perityn pahuuden, hyvyyden ja totuuden murhaamisen, ovat monin kertaistaneet kasaarikansa, jotka ovat käänynnäisjuutalaisia.

Vanhojen kristittyjen kirkkojen olisi hyvä tietää, että miksi Jumala inkarnoitui juutalaisena Jeesuksena? Siksi, että juutalaiset olivat jo silloin planeettamme julmin ja ahnein kansa, jotka olivat Jeesuksen aikana yhteydessä syvimpien helvettien kanssa. Näin ollen koko ihmiskunnan pelastamista tahtova Jumala aloitti helvettien nujertamisen pahimmasta päästä, sillä mikäli pahimmat helvetit olisivat jääneet nujertamatta olisi pelastustyö jäänyt tekemättä. Vaikka juutalaisissa on myös hyviä ihmisiä, on tällä rodulla kuitenkin sellainen erikoinen kyky, että he pystyvät elämään luonnollisessa hyvyydessä ja samanaikaisesti sisäisessä pahuudessa. Tällainen hyvyyden ja pahuuden liittäminen toisiinsa on henkinen aviorikos. Siksi Jeesus kutsui juutalaisia aviorikkojasukupolveksi (Matt. 12: 39.). On siis erehdys heiltä, sionistien ja kasaarijuutalaisten hännysteliöiltä, jotka pitävät itseään kristittyinä, kun kuvittelevat juutalaisten olevan Jumalan "omaisuuskansa". He siis sanovat sydämmessään: "antakaa meille Barabbas."
5317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

....edes selata tällaista läpi saati lukea:(
Olis kiva jos tietäis heti alkuun kuka tämä KALEVI on ja mitä kirkkoa hän edustaa.
Selaan aina automaattisesti tältä näyttävät ohi.

Äänestä
  • No enpätiedä mitä kukin jaksaa mutta Kirkon kuvaus, jota Kalevi edustaa löytyy tiiviinä kuvauksena http://www.uusijerusalemi.com etusivulla luvussa "UUDEN JERUSALEMIN TAIVAALLINEN OPPI".

    Kirjallisuutta ja sivustoja mainitulta kotisivulta löytyy tästä luvusta: (KIRJALLISUUS & SIVUSTOT: Tärkeitä sivustoja ja kirjakauppoja).

    Swedenborgin eräitä teoksia ovat mm. perusteos Taivas ja sen ihmeet ja helvetti sekä pääteos "Arcana Caelestia" 12 0saa. Hyvänä perusteoksena toimii myös kirja "Johdatus Emanuel Swedenborgin filosofiaan" kirjoittanut Pertti Niemi.

    Äänestä

  • Ilmoittaja kirjoitti:

    No enpätiedä mitä kukin jaksaa mutta Kirkon kuvaus, jota Kalevi edustaa löytyy tiiviinä kuvauksena http://www.uusijerusalemi.com etusivulla luvussa "UUDEN JERUSALEMIN TAIVAALLINEN OPPI".

    Kirjallisuutta ja sivustoja mainitulta kotisivulta löytyy tästä luvusta: (KIRJALLISUUS & SIVUSTOT: Tärkeitä sivustoja ja kirjakauppoja).

    Swedenborgin eräitä teoksia ovat mm. perusteos Taivas ja sen ihmeet ja helvetti sekä pääteos "Arcana Caelestia" 12 0saa. Hyvänä perusteoksena toimii myös kirja "Johdatus Emanuel Swedenborgin filosofiaan" kirjoittanut Pertti Niemi.

    TEOSOFIA?!?

    Äänestä

Hanki itsellesi elämä!

Äänestä

...tämäkin kirjoitus, hyvässä uskossa kirjoitettu harhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalevi kirjoitti:

Esitän alla olevassa kirjoituksessa syitä siihen miksi vanhojen kristillisten kirkkojen Jumalanpalveluksien aikana hyppii kirkon sisäpuolella ja alttarin läheisyydessä paljon vertauskuvallisesti sammakoita.

Lisäselvitystä aiheeseen voi katsoa osoitteesta: http://www.uusijerusalemi.com , luvuista 24 ja 29.

Nykyisin vallitsee valitettavasti täydellinen pimeys kristikunnassa myös teologisissa asioissa. Tätä pimeyttä osaltaan syventää aikamme kirkkojen Raamatun (käännös) suomennokset. Esim. Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokouksen asettaman vuoden 1973 komitean aikaan saaman Raamatun suomennoksen, sen v. 1992 käyttöön ottaman suomennos on alentanut Jumalan Sanan tavallisen kirjoituksen tasolle, kieltäen Jumalan Sanan Voiman. Näistä käännöksistä ilmenee todellakin se järkyttävä asia, että aikamme kirkot eivät enää ymmärrä Jumalan Sanaa eivätkä omaa tietoa Jumalasta.

Esimerkkinä mainittakoon Raamatun vuoden 1992 painoksen seuraava kohta: (Gen. 1:7). "Jumala teki kannen ja erotti toiset vedet sen alapuolelle ja toiset sen yläpuolelle. Niin tapahtui," Vuoden 1933 käyttöön ottaman painoksen mukaan vastaava kohta on seuraavasti: "Ja Jumala teki taivaanvahvuuden ja erotti vedet, jotka olivat taivaanvahvuuden alla vesistä, jotka olivat taivaanvahvuuden päällä" Tämän jakeen sisäinen merkitys tarkoittaa toista uudestisyntymisen astetta, jossa ihminen tuntee henkisen maailmanolemassa olon, mutta ei tunne oman henkensä laatua. Vuoden 1992 käyttöön ottamassa suomennoksessa ei tätä sisäistä merkitystä ole, sillä siinä "taivaanvahvuuden" sijaan puhutaan "kannesta". "Taivaanvahvuus" tässä juuri tarkoittaa henkien maailmaa, siis myös taivaita ja "vedet" ("taivaanvahvuuden päällä") tarkoittaa tietoja näistä. "Kannella" ei tätä vastaavaisuutta ole, sillä ei ole henkistä tai taivaallista merkitystä, vaan ainoastaan ihmisten antama merkitys.

Vanhemmissa Raamatun teksteissä käytetään usein "ja" sanaa, sen käyttö Jumalan Sanassa kuvastaa korkeimpien enkelien puhetta, jossa ei ole kovia kerakkeita (konsonantteja), sillä enkelien puhe harvoin siirtyy kerakkeesta kerakkeeseen ilman välillä olevaa ääntiöllä alkavaa sanaa. Koska Jumalan Sanan sisäisiä merkityksiä nykyisin ei tunneteta, siksi myös nämä "ja" sanat puuttuvat lauseiden- ja sivulauseiden edestä uudessa Raamatun suomennoksessa.

Tällaisia edellä mainitun kaltaisia esimerkkejä on nykyinen Raamatun käännös täynnä, joten nykyiset kirkot - erikoisesti ev.-lut. kirkko - ovat aiheuttaneet hirvittävän henkisen vahingon sulkemalla Jumalan Sanan kansalaisilta Raamatun käänöksillään. Täten nykyiset kristilliset kirkot ovat tässäkin suhteessa asettuneet Mefistofeleen asiamieheksi.

Kristillisten kirkkojen rappeutumiseen edellä mainittujen tekijöiden lisäksi ovat vaikuttaneet mm. pelastusoppi "yksin uskosta" ja täysin virheelliset käsitykset Jumalan kolminaisuudesta. "Yksin uskosta" pelastusoppi syntyi, kun uskonpuhdistaja Martti Luther teki virheen kääntämässään lauseessa "ihminen vanhurskautetaan yksin uskosta, ilman lain tekoja". Kristillisen uskon perusohjeessa tässä kohdassa (Room. 3: 28) Paavali ei tarkoita lain teoilla Kymmentä Käskyä, vaan juutalaisten monimutkaisia uskonnollisia lakeja, kuten tämän kappaleen (Room 3:) asiayhteydestä tulee ilmi seuraavasti: Jumalan Sana todistaa, että kaikki ihmiset ovat syyllisiä Jumalan edessä, mutta saavat vanhurskauttamisen uskosta Jeesuksen Kristuksen suorittaman lunastuksen kautta. Uskolla lunastukseen tässä tarkoitetaan Kymmenen Käskyn noudattamista niin henkisessä kuin luonnollisessakin mielessä ja tämän seurauksena perityn pahuuden ja valheen asteittaista nujertamista sekä päivittäistä itsetutkiskelua pahuutensa ja valheensa tunnistamiseksi. Tämä luo ihmiseen uuden ymmärryksen, jolloin usko ei enää ole sokeaa uskomista, vaan tosiasioiden todeksi havaitsemista, sillä usko totuuteen ja totuus ymmärrykseen. Tällainen elämä on luottamista siihen, että Jumala siis Herra Jeesus Kristus uudestisynnyttää ihmisen, kun hän noudattaa elämässään Jumalallisia lakeja, siis aktiivisesti haluaa uudestisyntymistä. Kappaleessa (Room. 3:) mainitaan myös, että lakia ei kumota, vaan se vahvistetaan. Siis Jeesuksen kristuksen lunastus vahvisti Kymmenen Käskyn merkityksen, sillä kirkastamalla ruumiinsa kolmessa päivässä Herra nujersi kaikki helvetit mahdollistaen meidän tavallisten ihmisten uudestisyntymisen. Huomattakoon, että uudestisyntymisessä Kymmenen Käskyn lisäksi toisena oleellisena asiana on Herran Jeesuksen Kristuksen tunnustaminen taivaan ja koko maailmankaikkeuden yhdeksi Jumalaksi. Aikamme kristityillä on tapana sanoa, että "Jeesuksen veri on meidät puhdistanut". Ihminen ei kuitenkaan voi pelastua pelkän uskon avulla, sillä mikäli ihmisen tahto on pahuuteen ei hän voi pelastua uskoipa hän mitä tahansa.

Tässä yhteydessä mainittakoon, että Emanuel Swedenborgilla, (1688-1772) jonka kautta Jumala on paljastanut Jumalan Sanan sisäisimmät merkitykset (Taivaallinen Oppi, jonka pohjalle on Uusi Kirkko perustettu) ja joka on samalla se uskovaisten kauan odottama Herran toinen tuleminen, oli kyky seurustella vainajien kanssa. Niinpä hän joutui keskusteluun myös M. Luther-vainajan kanssa henkimaailmassa. Luther oli pitkien keskustelujen jälkeen alkanut vakuuttautua niistä totuuksista, joille Uusi Kirkko on perustettu. Hän oli sanonut E. Swedenborgille mm. seuraavaa: "Älä ihmettele, että minä takerruin oppiin uskon yksinomaisesta vanhurskauttamisesta, mikä oppi riistää lähimmäisenrakkaudelta henkisen olemuksen, ja ottaa pois vapaan tahdon henkisissä asioissa, sekä opettaa monia muita dogmeja, jotka muodostavat ikäänkuin ketjun, kun tämä oppi on kerran omaksuttu. Sillä minun päämääräni oli tehdä ero roomalais-katolisesta kirkosta, enkä olisi voinut tätä päämäärää muuten saavuttaa. En siis ihmettele, että erehdyin." Mainittakoon myös, että Luther on siunattujen tilassa.

Toisena teologisena virheellisyytenä, joka on omalta osaltaan romuttanut kristillisiä kirkkoja, on Jumalan jakaminen kolmeksi eri persoonaksi. Oikein ymmärrettynä Jumalassa on kolminaisuus yhdessä ja samassa persoonassa seuraavasti: Isä on Jumalan sielu eli Jumalallinen Rakkaus, Poika on Jumalan ruumis eli Jumalallinen Viisaus ja Pyhä Henki on Jumalan sielusta Pojan kautta virtaava Jumalallinen Vaikutus eli itse elämä henkisessä ja luonnollisessa maailmankaikkeudessa.

Tätä voidaan perustella mm. äärettömyyden käsitteellä, sillä ei voi olla olemassa kahta toisistaan riippumatonta ääretöntä olentoa. Kukaan ei voi saada yhteyttä Jumalaan muuten kuin Herrassa eli Jeesuksessa Kristuksessa, siksi että Isä eli Jumalan sielu on Herrassa, joka on sama kuin yksi Jumala, kuten Herra itse opettaa: "Jos tuntisitte minut, tuntisitte Isänikin... Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän. Filippus, etkö usko että minä olen Isässä ja Isä minussa... uskokaa minua että minä olen Isässä ja Isä minussa." (Joh. 14: 7-11).

Vanhojen kristillisten kirkkojen tuhoon on paljon myös vaikuttanut suhtautuminen sionismiin ja kansainväliseen kasaarijuutalaisuuteen: Sionismi on kansainvälisten kasaarijuutalaisten perustama poliittinen liike, jonka tarkoituksena on kasaarien rodullinen ylivalta maapallollamme. Sionistit ovat kiihtyvällä vauhdilla toisen maailmansodan jälkeen lisänneet hillitöntä tiedottamispropagandaa, jonka avulla he ovat saaneet suuren osan länsimaisista kristityistä Israelin tukijoiksi. Kristilliset kirkot - erikoisesti - ev.lut. kirkko on kietoutunut täysin sionistien valheverkkoon. Näin menetellen ev. lut. kirkko on hyljännyt äärettömän Totuuden ja Hyvyyden eli Jeesuksen Kristuksen ja taipunut maallisen vallan eli perkeleen asiamieheksi. Nykyajan kristityt luulevat juutalaisten olevan Jumalan "valittu kansa". Tätä käsitystään he perustelevat Raamatun kirjaimellisella merkityksellä. Raamatun sisäisten merkityksien mukaan kuitenkin juutalaisella tarkoitetaan Jumalallisessa hyvyydessä ja totuudessa elävää ihmistä rotuun katsomatta. Vastaavasti Jumalan Sanassa "luvattu maa" tarkoittaa vastaavaisuuksien tieteessä paratiisiä ja esim. Herran tekemä liitto Abrahamin kanssa ja luvatun maan lupaus Abrahamin jälkeläisille Gen. (15: 18) tarkoittaa yksityisesti ihmisen ja yleisesti seurakunnan uudestisyntymistä paratiisimaiseen tilaan saakka.

Näin ollen henkisessä mielessä juutalaisten oikeus luvattuun maahan on katteeton. Oikeutta Israelin valtioon ei tietenkään ole kasaarikansalla, sillä polveutuuhan suuri osa koko maailman juutalaisista muinaiseta kasaarikansasta, mistä oli jo puhetta ensimmäisessä luvussa. Mikäli lähtökohta on sellainen, että suuri osa koko maailman juutalaisista on kasaarikansan jäkeläisiä ei oikeutta Israelin valtioon olisi ollut silloin näillä kasaarien jäkeläisillä, jotka olivat enimmäkseen tämän valtion ryöstön takana edes Raamatun kirjaimelliseen merkityksen perusteella.

Sanottakoon vielä erikoisesti niille, jotka kaikesta huolimatta perustavat käsityksensä pelkästään Raamatun kirjaimelliseen merkitykseen, että juutalaiset eivät ole Jumalan "omaisuuskansa" eikä heillä ole oikeutta Israelin valtioon, sillä juutalaiset rikkoivat liittonsa Jumalan kanssa, kun kielsivät Jeesuksen, ja koska he murhasivat Jeesuksen. Eikö siitä seurannut se, että he valitsivat Jumalan sijasta perkeleen. Tarkoittaako tämä sitä, että he ovat siten perkeleen omaisuuskansa? Tämän juutalaisten vanhinten perityn pahuuden, hyvyyden ja totuuden murhaamisen, ovat monin kertaistaneet kasaarikansa, jotka ovat käänynnäisjuutalaisia.

Vanhojen kristittyjen kirkkojen olisi hyvä tietää, että miksi Jumala inkarnoitui juutalaisena Jeesuksena? Siksi, että juutalaiset olivat jo silloin planeettamme julmin ja ahnein kansa, jotka olivat Jeesuksen aikana yhteydessä syvimpien helvettien kanssa. Näin ollen koko ihmiskunnan pelastamista tahtova Jumala aloitti helvettien nujertamisen pahimmasta päästä, sillä mikäli pahimmat helvetit olisivat jääneet nujertamatta olisi pelastustyö jäänyt tekemättä. Vaikka juutalaisissa on myös hyviä ihmisiä, on tällä rodulla kuitenkin sellainen erikoinen kyky, että he pystyvät elämään luonnollisessa hyvyydessä ja samanaikaisesti sisäisessä pahuudessa. Tällainen hyvyyden ja pahuuden liittäminen toisiinsa on henkinen aviorikos. Siksi Jeesus kutsui juutalaisia aviorikkojasukupolveksi (Matt. 12: 39.). On siis erehdys heiltä, sionistien ja kasaarijuutalaisten hännysteliöiltä, jotka pitävät itseään kristittyinä, kun kuvittelevat juutalaisten olevan Jumalan "omaisuuskansa". He siis sanovat sydämmessään: "antakaa meille Barabbas."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu