Stalin ei ollut ainut!

Lenin-setä

Moni joka on tutustunut Venäjän historiaan, on varmasti huomannut, että kapitalistiset tsaarit saattoivat olla huomattavasti verisempiä, kuin "kommunistinen" stalin. Esimerkiksi Iivana Julma:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Iivana_IV_Julma

Sellaisia ne kapitalistit todellisuudessa ovat; alistavia imperialisteja ja verisiä tappajia!

9

736

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole ollut kapitalismia eikä näinollen kapitalistisia tsaarejakaan. Tsaarien aikana Venäjän yhteiskunta oli feodaalinen. Kapitalismi eli pääomavaltaisuus edellyttää teollistunutta yhteiskuntaa. Sitä Venäjä ei tsaarienkaan aikana ollut.

      1900-luvun alussa oli joitakin orastavia merkkejä teollisen ja perustuslaillisen yhteiskunnan ja niiden myötä keskiluokan synnystä. Leninismi-stalinismin hirmuvalta murskasi ne alkuunsa; feodalismista taannuttiin orjayhteiskuntaan.

      • Lenin-setä

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!


      • teollisuus

        Bolshevikit pääsivät omilla tilastoillakin samalle tasolle vasta 1928.


      • Pappa
        Lenin-setä kirjoitti:

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!

        Eikös Karl Marx osannut nämä asiat. Hänen mukaansa hommat etenee:
        alkuyhteiskunta-->orjayhteiskunta-->feodalismi-->kapitalismi--> sosialismi-->kommunismi

        Kapitalismi on paljon kehittyneempi kuin feodalismi.

        Neuvostoliitossa päästiin sosialismiin asti ja sehän on nähty, mitä se oli.


      • riittää edelleen

      • olla...
        Lenin-setä kirjoitti:

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!

        Lenin sedällä koulut käymättä, kun on tuo yleistieto hukassa...no sehän selittääkin paljon..


      • teollisuus

        Ydinaseen tekeminen (joita venäjällä on jotain 40.000 kpl) ja mannertenvälisen ohjuksen, avaruussukkulan jne tekemiseen vaaditaan aikamoinen teollisuus.
        Venäjä käytti VAIN noin 3% koko tuotannostaan sellaisiin juttuihin kuin kansalaisten kulutukseen. Kaikki muu meni lännnen aloittamien sotien hoitamiseen. Infrastruktuurin rakentamiseen kiinaan, eteläamerikkaan ja afrikkaan.
        Se oli priorisointijuttu, koska kapitalismi kävi yhteensä neljä sotaa venäjän tuhoamiseksi. Nämä sodat olivat venäjän vallankumous jolloin feodaalisuus ja lontoon,wall streetin ja japanin siirtomaalaisuus vaihdettiin kommunismiin sitten ww1,ww2 ja kylmä sota jotka kaikki olivat suunnattu kommunismia vastaan.
        Eli veikkaisin että jos kommunismi olisi saanut olla rauhassa (mitä se ei lännen puolelta koskaan saanut olla) niin se 97% lopuille jäänyttä prosenttia suunnattuna kulutukseen olisi varmasti nostanut tavallisen kansalaisen elintasoa aikalailla.


    • Vaka Vanha

      No Iivanaa nyt ei voi pitää sen enempää kapitalistina kuin kommunistinakaan ...

      Tuskin edes ymmärtäisi mistä on kysymys.

      Väittävät nykyään, että sairasti kuppaa, se vei järjen.

    • jokilaiva blues

      Venäjän historia vaatii hieman enemmän lukemista ja tutkimista !

      On hyvä käydä ainakin pari kurssia, jotta edes hieman aukeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2310
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      989
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      980
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      931
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      746
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    Aihe