Pelastuuko lapsikasteessa vai pitääkö tehdä parannus,
Jeesus taisi puhua parannuksesta.
Jeesus taisi puhua parannuksesta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 115
Vanhimmat
Kukaan Raamatunhenkilö ei vaadi lapsilta parannusta kasteen ehtona. Lapsi voidaan kastaa heti. Lapsen sydän on täysin avoin aina noin 8 vuotiaaksi asti ottamaan vastaan Jumalan valtakunnan kasteessa. Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen. Sitten kun lapsen avoin sydän menee kiinni ja tilalle tulee järjenpäätelmät ja lahko-opit on pelastus vaikeampaa, mutta juuri siihen eksyttäjä pyrkii jättämään lapset kristillisen kasteen ulkopuolelle.
"Totisesti minä sanon teille: joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle." (Mk.10:15) eli lapsikin ottaa jotain vastaan? lapsi ei synny suoraan sisälle Jumalan valtakuntaan, vaan maailmaan synnin alle. Vain Jeesus oli synnitön, ei kukaan ihminen Raamatun mukaan. Siinä usein lahkolaiset eksyttävät ja sanovat mitäs syntiä se lapsi on tehnyt? noin ne hokivat vanhemmat Sodomassa ja Gomorassa, mitäs erityistä syntiä niiden kaupunkien lapset oli sitten tehneet?
kaste saadaan syntienne anteeksisaamiseksi
kasteessa luvataan Pyhän Hengen lahja teille ja teidän lapsille (aikuisille esitettiin parannuskehotus)
Pietari kastoi perhekunnittain sen sukupolven lapsia (Apt.2:40)
5 (51:7) Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alaiseksi olen siinnyt äitini kohtuun. [1. Moos. 8:21; Job 14:4, 25:4]
Mutta Raamattu ja Jumala ei puhu näin.
Kaste ei pelasta ketään. Paavali sanoo:"Kristus ei lähettänyt minua kastamaan vaan evankelumia julistamaan" 1. Kor.1:17 Vauvojen ja pikku lasten väkisin kastaminen on puskarien tuhotyötä.
Jeesus otti lapsia syliinsä ja siunasi heitä.
Henkilö sekoittaa asiat Ap.t.2:38-39 "Pietari vastasi: Tehkää parannus ottakoon KUKIN teistä kasteen (Vain parannuksen tehneet)... niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Sillä teille ja tiedän lapsillenne tämä LUPAUS on annettu"
Yhdessäänkään perhekunnassa ei kastettu vauvoja Raamatussa. Voin sanoa, että jos ole uudestisyntynyt Jumalanlapsi ja tahdot seurata Jeesusta vilpittömästi ja totuudessa, asia pitää vaan laittaa kuntoon. ”ANTAKAA kastaa itsenne”,”OTTI kasteen” (Paavali Ap.t. 9:18), ”Jeesus TULI...ja Johannes kastoi Hänet Jordanissa. Ja heti, VEDESTÄ NOUSTESSAAN, Hän näki taivaan aukeavan....” Mark. 1:9-10 (Jumala hyväksyntä tälle kasteelle ja Jeesuksen esimerkki) Tämä uudenliiton kaste on Jeesuksen asettama kaste, ja se voidaan antaa vain uudestisyntyneille (tämä ei ole mikään "lahko" kaste) vaan kaikille uskoville, siis vai Jeesuksen ilmoitus Raamatussa. Et varmaan voi kulkea hyvällä omallatunnolla, koska vauvakasteesi
täyttää näitä asioita. (Antakaa, otit, tulit, nousit vedestä)
”Jumala ei ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala” Siis on parempi olla Raamatun järjestyksessä, ja saada Jumalan rauha kasteasiasta.
Koska uskovien kasteessa on niin suuri siunaus kätkettynä, se ei ole helppoa lähteä Raamatun oppiin, koska henkivallat koettavat estää Raamatun sanalle kuuliaisuuden Ef. 6:11-18.
1.Kor.1:16-17 Oikea järjestys, vaikka Paavali oli kastanut Stefanaankin perhekunnan (Jae 16)
ja 1. Kr. 16:15-16 ”tunnette Stefanaan perhekunnan ja tiedätte, että se on Akaian ensi hedelmä ja että he ovat antautuneet pyhien palvelukseen. Olkaa tekin kuuliaisia heidän KALTAISILLEEN ja jokaiselle, joka HEIDÄN KANSSAAN TYÖTÄ TEKEE JA VAIVAA NÄKEE.”
Sefanaanperhekunnassa ei ollut vauvoja. 1 Kor. 16:15-16 ”TYÖTÄ TEKEE JA VAIVAA NÄKEE”
Vanginvartijalla ei ollut vauvoja. Ap.t. 16:31 ”Ja he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä KAIKILLE, jotka hänen kodissansa olivat,... että hän ja koko hänen perheensä oli TULLUT JUMALAAN USKOVAKSI.”
Korneliusksen kodissa ei ollut vauvoja. Ap.t. 10:46-47 ”sillä he kuulivat HEIDÄN PUHUVAN KIELILLÄ JA YLISTÄVÄN JUMALAA.... ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä NÄITÄ, jotka saivat Pyhän Hengen niinkuin MEKIN.”
Lyydian perheessä ei ollut vauvoja. Ap.t.16:40 ”... menivät Lyydian tykö; ja nähtyään VELJET ja ROHKAISTUAAN HEITÄ he lähtivät pois.
Raamatun mukaan maailmassa on antikristuksen henki, joka matkii oikeaa Pyhää Henkeä ja helluntain tapahtumia ja mitä kerrotaan Raamatussa tapahtuneen tuhansia vuosia sitten. Ihmiset erehtyvät luulemaan väkevää valkeuden henkivallan eksytystä oikeaksi, mutta näin halutaan erotella ne, jotka pysyvät totuudessa.
Tunnustamme yhden kasteen syntiemme anteeksisaamiseksi. Ef.4:5.
Kaikki ne tahot, jotka yrittävät eksyttää kristyitä uudelle kasteelle, ovat antikristuksen hengen vallassa ja samalla he yrittävät estää ja eksyttä vanhempia viemästä lapsiaan oikealle kristilliselle kasteelle nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen.
Antikristuksen hengen valtaan joutuneet lahkolaiset eivät pääse taivaan porttia pitemmälle selityksineen lapsettomista perheissä, heidän matkansa päättyy taivaan portille.
"Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'."
Tarkoitatko "Lutherin lahkoa"?
Taisit jäädä sanan edessä kiinni väärästä katollisesta vauvojen pakkokasteesta kiinni. Paavali sanoi: "sitä tietä vaellan, jota he lahkoksi kutsuvat"
Jos tarkoitat minua lahkolaisena siinä mielissä - kiitos arvonimestä.
Mistä voi päätellä, että minä olisin "laittomuuden
tekijä", kun perustelen Jeesuksen sanoilla kantani?
Valitettavasti Ef. 4:5 kumoaa juuri vauvakasteesi,
"yksi Herra, yksi usko, yksi kaste." AAMEN. Oikea järjestys ja uskon jälkeen yksi oikea kaste.
Taisivat, muuten Jeesustakin epäillä, että riivaajien päämiehen nimessä Hän toimii. Jeesus lohduttaa, että Hänen seuraajatkin saavat odottaa samaa.
Jos olet uudestisyntynyt pyydä esirukousta, että Jumala vapauttaisi sinut epäraamatullisesta kasteesta, tiedän kokemusesta, että ei ole helppoa lähteä Sanan tielle, mutta siunattua ja saa olla vapaana asiasta. Saa jatkaa matkaa iloiten. Ap.t.8:39
"Vapauteen Kristus meidät vapautti.
Pysykää siis lujina, älkää antako uudestaan sitoa (=uudestaan kastaa) itseänne orjuuden ikeeseen.
Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat
lahkot
että ne, jotka sellaista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa"
Etkö pysty keskutelmaan kasteesta, vaan haukut ja nimittelet.
Jumalan seurakunta on eri asia, kuin maailma kumpaan yhteyteen sinä kuulut?
Mitä uudelleen kastamiseen tulee Raamattu kehoittaa siihen, siinä tapauksessa, jos kaste ei täytä Jeesuksen asettaman kasteen ehtoja, esim. Ap.t. 19:3-5 "Millä kasteella te sitten olette kastetut? He vastasivat Johanneksen kasteella...
Sen kuuluaan he ottivat kasteen..." Silloinkaan ei voida puhua uudelleenkastamisesta, koska se ensimmäinen ei ole kaste Raamatun mukaan. Siksi Raamattu sanoo:"yksi Herra, yksi usko, yksi kaste".
"Lahko" lihantekona (Gal. 5) tarkoitaa omintakeista toimintaa hajoittavaa kuppikuntaa, ja sillä ei ole mitään tekemistä kuuliaisuuden ja Jeesuksen seuraamisen kanssa. Lahkolaisuus Paavalin pilkkanimenän (Ap.t. 24:14) on eri asia. Pidät varmaan Paavaliakin lihallisena uskovaisena, kun hän kastoi uskoontulleita, vaikka ne oli ympärilikattu ja kastettu Johanneksen kasteella. Jos sinä saisit päättää Paavali ym. ei taivaaseen pääsisi, onneksi sinä, et niitä asioita päätä, taidat olla lestaarioilainen.
(Johanneksen kaste oli Jumalan tahdon mukainen kaste siihen aikaan, toisin kuin "vauvojenvalelukaste")
Epäilen sisäistä vapauttasi, koska "veden todistus" puutuu.
Anabaptismi, jota lahkot harrastaa on jo kerran nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen kastettujen kristittyjen uudestikastamista vetoamalla hokemaan ensin usko sitten kaste jne.
Anabaptistiset uskonlahkot syntyivät ensin keskiajalla ja useimmat vasta 1900-luvulla Amerikassa. Tiedät varmaan niiden nimiäkin?
Anabaptismi on Perkeleestä.
Et voi ja pysty perustelmaan mitään.
Alennuit jo ala-aseelaisen tasolle.
Monesti tälläinen pieni opillillnen keskustulukin saa tälläisiä piirteitä, kun ei tunneta ja tiedetä mistä puhutaan.
>> "hokemaan ensin usko sitten kaste"
Olen osoittanut nämä suoraan Raamatusta, joten turha tähän on historiaa sekoittaa. (He olivat oikeassa, kun heitä vainottiin siitä, että kun rakastivat Jeesusta.) Taitaa olla Raamatullista joutua vainottavaksi, taisi juuri tämä "sarvipää" suuttua, kun kaste asiasta oli kysymys. Todistaa, että kaste on tärkeä ja nimenomaaan uskovien upotuskaste. Kiitos Jumalalle heistä, he muuttivat aikakauden ja Euroopan kohtalon.
Millä perusteella kutsut Raamatun oppia, että se on p******:stä? Kutsutko itseäsi kristityksi?
niillä ei ole mitään tekemistä alkuseurakunnan tapahtumien kanssa.
Kristityt EI kasta uudestaan ketään jo entuudestaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen kastettua. Kristityt kunnioittavat Jumalan sanaa "yksi kaste" Ef.4:5. Kaste on Jumalan teko. Toinen kaste ei enää ole sitä, vaan se on ihmisen ja Paholaisen teko.
En teidä mitä tarkoita 1900-luvun lahkoilla?
Ev.lut. kírkko ei ole seurakunta Raamatun mukaan,
koska seurakuntaan ei kuulunut alkuseurakunnassa kuin opetuslapsia ja synninharjoittajat tuli eroittaa seurakunnasta. 1.Kor.5:1-13 Raamatun mukaan seurakuntaa johtaa vanhemmisto, joka koostuu uskossaan kasvaneista uskovista miehistä.
Papit ja piispat tuomiokapitulit yms. taitaa olla samaa ihmistekoista juttua vauvakasteen kanssa, missä ainoa raamatullinen asia vauvakasteessa on kaava. Valitettavasti se ei tee siitä oikeaa.
Sitä paitsi missä sanotaan että kasteen otto on Jumalan teko? Ei missään! "Antakaa kastaa itsenne"
"ottakoon kukin teistä kasteen" ja "kastakaa heidät Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, siis kaikki on meidän ihmisten tehtävä.
Toistan vielä, että Jumalan seurakunnassa ei ole kuin Yksi kaste. (En kyllä, kastasi sinua ennenkuin tee parannuksen vääristä todistuksista ja opeista, jopa Raamatun sanan hylkäämisestä.
Lapselle lahjoja taivaasta kasteessa. Pyhän Hengen lahja teille ja teidän lapsille kasteessa. Halleluja halulla!
Sitähän me lapselle pyydämme. Mitä kaksi sopivat ja pyytävät, sen he saavat taivaalliselta Isältä.
Missä kaksi tahi kolme on koolla Minun nimessäni siinä minä olen läsnä heidän keskellään. Lapsen kastetilaisuudessa on valtava Pyhän Hengen läsnäolo. Avot!
Luuk. 11:13
Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!"
Lahklaiset eivät edes pyydä lapselleen Pyhän Hengen lahjaa, koska ovat vieraiden villitsevien henkien lumoissa.
Tässä asiassa lapsikasteen puolustelijoilla on väärä käsitys,
siitä että mitä oikein pitäisi ymmärtää, kun Jeesus puhuu
"lasten kaltaisuudesta" ja että "joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa
niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle..."
Selitys ei kuitenkaan tue, eikä oikeuta VAUVOJEN kastamista, koska esimerkissä,
ei ollutkaan edes kysymys vauvoista, vaan PIENISTÄ LAPSISTA, JOILLA OLI
JO OMA TAHTO TULLA JEESUKSEN TYKÖ -PIKKUVAUVAT EI VIELÄ OSAA MENNÄ
KUIN KORKEINTAAN ÄIDIN NISÄN TYKÖ!
Siispä, esimerkin tarkoitus on kertoa meille, että meidän täytyisi pyrkiä
USKOSSAMME lasten kaltaisuuteen, koska pieni lapsi on täynnä uskoa ja luottamusta,
eikä hänelle tuota vaikeuksia Jumalan sanan, sen enempää, kuin äidin
tai isän sanan uskominen; täydellinen vastaanottavaisuus
ja luottamus. Toisin on yleensä laita aikuisten ihmisten.
TÄTÄ voi sanoa ilmestystiedoksi.
"teille ja teidän lapsille nämä LUPAUS on annettu... ja kaikille... ketkä ikinä Herra meidän Jumalamme KUTSUU. Ap.t. 2:38-39 Ajatteinkin, että ette lue mitä Raamatussa lukee.
"Lupaus Pyhästä Hengestä on annettu" Sitä piti edeltää parannus ja usko Jeesukseen ja tietysti usko Jeesukseen ja kastekin pitäää ITSE OTTAA Jae 38. (EI VÄKISIN ANTAA).
>> "Mitä kaksi sopivat ja pyytävät, sen he saavat taivaalliselta Isältä"
Jumala ei ole meidän "juokuspoikamme". Mitähän oikein pyydätte ja kenelle? Jos pyydätte vauvalle Pyhällä Hengellä täyttymistä eli Pyhän Hengen lahjaa olette pyytämässä väärää asiaa.
Sen Jumala antaa vain "niille, jotka sitä Häneltä anovat", siis lapsen pitää anoa sitä itse. Luuk. 11:13
"Lahkikset" Mitähän ne ovat, liekö niitä, jotka ei kuulu tähän jaloon portto-kirkkoon, joka siunaa homot papinvirkaan, jonka jäsenistä yli 90 % ei ole uudestisyntyneitä. Alkoholin kulutus on yli 10 litraa jäsentä kohden vuodessa ja jotka jäsenet kansoittavat suurinpana ryhmänä vankilat ym. ikävät tilastot. Raamattu kehoittaa poistmaan pahat seurakunnan jäsenyydestä. 1.Kor. 5:1-13
Ev.lut.kirkko on maailanlaajuiseti pieni kuin lahko ja toisaan laatukin kyseenalaista.
Itse kuulun Raamatulliseen seurakuntaan, mihin kuuluu vain uskoontuleet ja kastetut uskovaset.
Toki lapsiakin on tullut uskoon ja pyytänyt kastetta ja olen kastanutkin heitä, eivät olleet saaneet koskaan tätä "päävalelu-vauva-kastetta", en yhtään ihmetele tietämättömyytänne, koska papeiltanne ei vaadita edes henkilökohtaista uskoa Jeesukseen.
>>"riemulla lapsi kasteelle"
Sen teemme, heti kun ovat tulleet uskoon ja pyytävät kastetta. "Mikä estää kastamasta?"
Mutta Filippus sanoi: jos sinä kaikesta sydämestä uskot, niin tapahtukoon. Hän vastasi ja sanoi: Minä uskon Jeesuksen Kristuksen Jumalan Pojaksi...
ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet... hän jatkoi matkaansa iloiten." Ap.t. 8:36,37,38
>>"vieraiden villisevien henkien lumoissa"
??? Sietäsi vähän selvitää, mitä moinen tarkoittaa?
Raamatussa, kun ei puhuta sanaakaan muuta, kuin tästä uskovien upotuskasteesta. Jeesus oli varmaan myös saman "villisevän hengen" vallassa kun Hän MENI Johannuksen luo kasteelle Jordanille, ei häntä kannettu väkisin. Taivas antoi myös hyväksynnän. Oleko muuten ollut koskaan oikeassa kastetilaisuudessa? Ne tilaisuudet ovat täynnä Jumalan Pyhän Hengen läsnäoloa ja siunausta.
Se lapsikaste oli se ensimmäinen sitominen orjuu-
den ikeeseen. Tällä ikeellä on Suomen kansa sidottu ja elää täysin synnin orjuudessa. Kristus
tahtoisi vapauttaa tästä lapsikasteen orjuudesta
mutta aina löytyy joitakin kiihkokirkollisia,
joille kirkon perinne on tärkeämpää kuin Raamatun
oppi. Tämä on sitä lihan tekoa, joka kyllä näyttää kauniilta ja sopii lihalle, mutta jolla ei ole mitään arvoa Jumalan silmien edessä.
Ei nämä nyt ihan kirkon kastetuilta pyhäkoululapsilta vaikuta?
Enemmän kyllä tämä jengi vaikuttaa vapaiden suuntien yhdistyksiin kastetuilta?
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Et taida tietää Raamatun kasteen merkitystä lainkaan ja Jumalan seurakunnan tarkoitusta. Paavali sanoo Jumalan seurakunnasta ja Kristuksesta, että se on salaisuus.
Niin kauvan kun kuljet oman ev.lut.katollisen kirkon harhaopeissa ei asiat selviä valitettavasti. "lupaavat heille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia; kenen voittama, joku on, sen orja hän on." 2.Piet. 2:19
Jeesus sanoo:"te tulette tuntemaan totuuden ja totuus on tekevä teidät vapaiksi." Kiitän Jumalaa niistä, rohkeista, jotka uskalsivat selvittää tarkemmin Herran tien minulle. Ap.t. 18:24-28
Miksi vastuttatte Jumalan siunausta elämässänne, kun sitä Jumalan taivas tarjoaa????
oliks ne mahoja jos niillä ei ollut lapsia?
Ei edes Filippin vanginvartijan "kaikki omaiset" omanneen pieniä lapsia?
OLETTAMUKSESI SOKAISEE SINUT
on tälle palstalle sepustellu enempi kuin Voitto Ramu? Lue vaikka omat kirjoitelmas uudelleen ja vertaa niitä Raamatun sanaan, niin huomaat kyllä.
Luepa tästä, mikä niistä on Raamatun vastaista Raamattua?
MITÄ KASTEESSA TAPAHTUU
-KASTEESSA SYNNIT PESTÄÄN POIS (Apt 22:16)
”anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
-KASTE TAPAHTUU SYNTIEN ANTEEKSISAAMISEKSI (Mk 1:4, Lk3:3, Apt 2:38)
”kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi”
- KASTE UUDESTISYNNYTTÄÄ (Jh 3:5, Tiit 3:5)
"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä,”
- KASTEESSA TULLAAN OSALLISEKSI KRISTUKSEN KUOLEMAAN ( Rm 6:3)
” Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?”
- KASTEESSA TULLAAN OSALLISEKSI KRISTUKSEN YLÖSNOUSEUKSESTA (Rm 6:5)
” Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,”
- KASTEESSA SAADAAN PYHÄ HENKI ( Apt 2:38, Apt 19:6)
” kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”
- VESIKASTE PELASTAA (1.Piet 3:21)
” vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena –”
- KASTEESSA JUMALA VAIKUTTAA MEISSÄ USKON ( Kol 2:12)
” ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala,”
- KASTEESSA TAPAHTUU VANHAN IHMISEN (AADAMIN) HAUTAAMINEN JA UUDEN
IHMISEN HENGELLINEN HERÄÄMINEN JA YLÖSNOUSEMUS RIKKOMUKSIIN JA
SYNTEIHIN KUOLLEESTA OLOTILASTA (Rm 6:4-5, Kol 2:12-13)
” Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
5. Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,”
” ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.”
- KASTEESSA TAPAHTUU PESO, PYHITTYMINEN JA VANHURSKAUTUMINEN
KRISTUKSEN NIMESSÄ JA JUMALAN HENGESSÄ (1.Kr 6:11)
-” mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.”
- KASTEESSA IHMINEN PUKEE KRISTUKSEN JA HÄNEN VANHURSKAUTENSA
PÄÄLLENSÄ (Gal 3:27)
” Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.”
- KASTE PYHITTÄÄ JA PUHDISTAA SEURAKUNNAN KIRKASTETUKSI,
TAHRATTOMAKSI, RYPYTTÖMÄKSI, PYHÄKSI JA NUHTEETTOMAKSI KRISTUKSEN
MORSIAMEKSI (Ef 5:26- 27)
” että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta,
27. saadakseen asetetuksi eteensä kirkastettuna seurakunnan, jossa ei olisi tahraa eikä ryppyä eikä mitään muuta sellaista, vaan joka olisi pyhä ja nuhteeton.”
- KASTEESSA IHMISEN VANHA LUONTO “LIHAN RUUMIS” POISRIISUTAAN,
KOSKA KASTE ON KRISTUKSEN YMPÄRILEIKKAUS (Kol 2:11)
” ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa,”
- KASTEESSA IHMINEN PESTÄÄN JA SYDÄN VIHMOTAAN PUHTAAKSI PAHASTA
OMASTATUNNOSTA (Hb 10:22)
” niin käykäämme esiin totisella sydämellä, täydessä uskon varmuudessa, sydän vihmottuna puhtaaksi pahasta omastatunnosta ja ruumis puhtaalla vedellä pestynä;”
- KASTE EI OLE “LIHAN SAASTAN POISTAMISTA” (liha pysyy aina syntisenä,
ja synnin asuinsijana), VAAN ENNEN KAIKKEA JUMALAN MEIDÄN
KANSSAMME SOLMIMA HYVÄN OMANTUNNON LIITTO (1.Piet 3:21)
” vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,”
- KASTE EI OLE IHMISEN KUULIAISUUDEN TEKO JUMALALLE, VAAN SE ON
JUMALAN TEKO MEILLE (Mt 3:11, Lk 3:16, Jh 1:33)
” Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.”
Luulenpa, että painotat koko ajan vääriä sanoja, kun luet Raamattua.
Sinulle ei ehkä vielä ole auennut, että lapsenUSKO se juuri on missä pelastutaan, IÄSTÄ riippumatta. Ts. lahjausko Vapahtajaan, Jumalan Hengen aikaansaannos ja teko ihmiselle. Se teko ei edellytä inhimillistä älykkyyttä sen enempää kuin vauvalta löytyy.
Paavali sanoi, että "Kristus ei lähettänyt MINUA kastamaan, vaan..."
Ja etteikö joissakin tilanteissa ollut vauvoja? Ei se, ettei heidän läsnäoloaan erikseen mainita, tarkoita suinkaan, etteikö heitä olisi voinut olla. Sitäpaitsi vauva voi olla sukupuoleltansa velimerkkinenkin ;-). PERHEKUNTIA kastettiin. Se on aika selvä merkki siitä, että myös vauvat otettiin mukaan.
Varmaan jo alkukristillisyydestä alkaen on ollut niitä, jotka sanoivat, että ei-ei-ei, ei noita vauvoja tänne Jeesuksen nimeen kastettavaksi, eivät ne tästä mitään ymmärräkään, kiljuvat vain hartautemme pilaten.
Ja kuitenkin Jeesus pyytää pienokaisia tykönsä tuomaan. Mikä se sellainen vesikaste on, jossa ei ole Jeesus läsnä? Onko se se tilaisuus, jossa pieni vauva kastetaan Jeesuksen nimeen, vai se kaste, jossa aikuinen uskonsa ymmärrettävällä aikuisten kielellä tunnustava kastetaan Hänen nimeensä. Mietipä vielä kerran. Miten voit kieltää lapsen uskon? Ei raamattu sitä kiellä.
Et ainakakaan RAAMATTUUN vetoamalla voi sanoa, ettei lapsikaste ole USKOVIEN kaste, ja että aikuiskaste vain sellainen voi olla.
tuosta lapsesta voisi tulla Jeesuksen vihaaja?
Mitä varten lapsi tarvitsee kasteen?
Eikö sinusta lapsenkin pidä tajuta mitä varten Jeesus tuli tänne? eikö juuri tämä lue Sanassa että Sanaa julsitettiin ja he uskoivat sen ja menivät kasteelle uskoon tulemisen jälkeen.
Ei siellä kastettu sellaista ihmistä joka kielsi Jeesuksen, vaan ne jotka uskoivat Jeesukseen ne kastettiin.
Pieni vauva ei kykene tällaisiin ratkaisuihin, sellaista ei pieneltä vauvalta vaadita. Vaan hänen pitää tulla Sanan ymmärtävään ikään jotta tajuaa mitä Jeesus on tehnyt hänen puolestaan.
Hän voi olla täysin uskomatta koko Jeesuksen ja uskoo evoluutioteoriaan, sellainenko pitää kastaa? ei todellakaan! ihminen joko valitsee Jeesuksen tai hylkää sen. Jeesus puhuu Sanassaan, teidän pitää syntyä uudesti ylhäältä, se ei tarkoita että kun vauva on syntynyt, hän olisi uudestisyntynyt. Raamattu puhuu myöskin samssa kohdassa, miten voi mennä vanhana äitinsä kohtuun. Niin tuossa on ihminen joka on jo tietyssä iässä ja ymmärtää asiat ja miten sitten ratkaisee ne.
Pitäisikö sinusta sellainen ihminen kastaa joka kulkee humalassa ja kiroaa Jumalaa?
Niin tämäkin on ehkä saanut jo vauvana kasteen, eikö tämä kuulosta aika oudolta Jeesuksen seuraajalta. Raamattu ei koskaan ole julistanut Sanassaan että kaikki olisi kastettu vaan ne jotka ottivat Hänet vastaan ja uskoivat sen.
Seurakunta perustettiin vain uskoontulleista kristityistä, ei niistä jotka kulkivat ristin vihollisina. Lue apostolien teot, ketkä niihin kuuluivat, ei siis koko kylän väestö, ei todellakaan, vaan uskovat olivat ne jotka kokoontuivat yhteen ja mursivat leipää.
Miksi et sano suoraan, että lapsena kastetut joutuvat helvettiin, kun sitä sanoillasi tarkoitat.
Ymmärtämättömät lapset, jotka ovat lastettu. Sano siis selvemmin sanomisesi, mitä näyt selvästi tarkoittavan ja kyseen alaistavan.
Täällä on helluntailaiset ovat antaneet ymmärtää, että lapset pelastuvat ilman usskoa. Nytkö olet sellainen helluntailainen, joka vaatii kuitenkin kirjoituksensa mukaan ymmärtämättömiltä lapsilta parannuksen. Oletko nyt tosiaan sanojesi takana? Vaatimus on kova, sillä Kristus teki ainoana täydellisen parannuksen Johanneksen kasteellla.
Raamattu edellyttää kaikilta uudestisyntymistä pelastumisen edellytyksenä. Lisäksi sanotaan, että ilman uskoa on mahdoton olla otollinen. Kummassakaan kohdassa ei ole ikärajoitusta.
Selittäkää mikä on ymmärtämätön? Mielestäni ymmärtämätön on vähän niin sanotusti päästään vinksahtanut.
En usko kysyjän olevan helluntailainen, sillä Pyhä Henki on avannut nämä totuudet niille jotka ovat kuuliaisia Sanalle.
1. Jeesus ei tehnyt parannusta mistään mennessään kasteelle, koska Hän oli synnitön Jumalan Poika.
- Kun ihminen tekee parannuksen hänestä tulee Jeesuksen veren puhdistuksen kautta synnitön Jumalan edessä. Jeesus antoi siinä mennessään Johanneksen luo kasteelle esimerkin meille kasteelle menosta, "näin meidän sopii täyttää kaikki vanhuskaus".
Mitä usko on? "Usko on luja luottamus siihen mitä toivotaan ja ojentautumista sen mukaan mitä ei näy" Heb.11:1 Jumala ei vaadi vauvoilta sellaista, mitä he eivät voi vielä omistaa. Vauvoilla ja pikku lapsilla ei ole kykyä eroittaa hyvää pahasta, ja he ovat viattomuuden tilassa ja taivas kelpoisia.
Tullessaan ymmärtävään ikään he tulevat parannuksen vaatimuksen piiriin ja uskon ratkaisun eteen. Silloin heille voidaan sanoa, että "ilman uskoa on mahdoton olla otollinen Jumalalle". Heb.11:6 Esivaltakin lain tulkinnassa ja sen edessä eroittaa edesvastuuttomat, alaikäiset, lapset..., Jumala ei ole väärämielinen vaan rakkaus. Me voimme tutkia jokaisen kaste tilanteen, silloin huomaammme, että vauvojen kastaminen ei ole Raamatun oppia.
Joh.3:3-12 "Nikodeenus sanoi Hänelle: Kuinka ihminen voi VANHANA SYNTYÄ? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä" Tämä jae vastaa kysymykseen, että on oltava vanhempi tullessaan uudestisyntymiseen.
>En usko kysyjän olevan helluntailainen, sillä Pyhä Henki on avannut nämä totuudet niille jotka ovat kuuliaisia Sanalle.
Voivatko muut sitten olla lainkaan uskovaisia kuin helluntailaiset?
>1. Jeesus ei tehnyt parannusta mistään mennessään kasteelle, koska Hän oli synnitön Jumalan Poika.
Niin vain teki, sillä Hänellä oli päällään koko maailman synti.
>Kun ihminen tekee parannuksen hänestä tulee Jeesuksen veren puhdistuksen kautta synnitön Jumalan edessä.
Ihmisen parannusko on syy pelastukseen, eikö nyt sittenkin Jeesuksen tekemä työ jumalattoman edestä ole pelastyksen syy.
>Jeesus antoi siinä mennessään Johanneksen luo kasteelle esimerkin meille kasteelle menosta, "näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus".
Siis kasteko on lain työ? No Johanneksen kaste sitä onkin, mutta Jeesuksen asettama kaste on kaste Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, uudestisyntymisen peso.
>Jumala ei vaadi vauvoilta sellaista, mitä he eivät voi vielä omistaa. Vauvoilla ja pikku lapsilla ei ole kykyä erottaa hyvää pahasta, ja he ovat viattomuuden tilassa ja taivas kelpoisia.
Siis lapset pelastuvat ilman uskoa viattomuutensa tähden.
>Tullessaan ymmärtävään ikään he tulevat parannuksen vaatimuksen piiriin ja uskon ratkaisun eteen.
Missä kohtaa Raamattua on tuo jae?
>Joh.3:3-12 "Nikodemus sanoi Hänelle: Kuinka ihminen voi VANHANA SYNTYÄ? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä" Tämä jae vastaa kysymykseen, että on oltava vanhempi tullessaan uudestisyntymiseen.
Jae 3:
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
Missä tuossa Jeesuksen määräyksessä sanotaan, ettei se koske lapsia? Sanaan JOKA sisältyy kaikki ikään katsomatta.
Jae 4:
Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
Epäuskoinen ja uskon asioita ymmärtämätön fariseus kysyy järkensä pohjalta mielettömyyksiä.
Jae 5:
Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
Jeesus määrää, että kaikkien ikään katsomatta (JOKU) on synnyttävä uudesti ja uudestisyntyminen on sellaisessa tilanteessa, jossa ovat läsnä VESI JA HENKI, kaste.
Nikodeemus toteaakin kysymyksenä järkensä mukaan epäuskoisen tunnustuksen, ettei ihminen voi vanhana syntyä uudelleen. Uudestisyntyminen tapahtuukin Jumalasta, ylhäältä, eikä ihmisen ominaisuuksista ja kyvyistä, sillä sieltä syntyy vain sitä mitä turmeltuneesta lihasta syntyy.
Kehitys maissa asuu paljon ihmisiä jotka eivät ole koskaan kuulleet evankeliumia. Kun he siirtyvät henkimaailmaan niin heilläkin on mahdollisuus päästä taivaaseen. Heidät tuomitaan oman tunnon mukaan. Miten ovat omaa tuntoaan kuunnelleet.
Lapsilla on sama homma. Kehitys maan ihmiset eivät ole koskaan kuulleet joten he eivät voi uskoa. Ei heiltä voi vaatia uskoa. Heille on toinen tie.
Sama lapsille. Vauvoilla ei ole ymmärrystä tästä maailmasta joten heiltä ei voi olettaa uskoa.
Kuten huomaamme myös omantunnon mukaan voi tuomita joten on olemassa myös toinen tie.
>Kuten huomaamme myös omantunnon mukaan voi tuomita joten on olemassa myös toinen tie.
Vahvasti epäilen toisia teitä, sillä Jeesus vakuutti vahvasti:
Joh. 6:57
Niinkuin Isä, joka elää, on minut lähettänyt, ja minä elän Isän kautta, niin myös se, joka minua syö, elää minun kauttani.
Joh. 10:9
Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen.
Joh. 14:6
Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Siihen on vain yksi lääke: kuuliaisuus Raamatulle.
Tiedän vaan, että kun olin ev.lut.kirkossa uskovaisena, olin ulkona kuin lumiukko ja opetuksesta osaton.
Parannuksen teko tarkoittaa: synnin tunnustamista ja hylkäämistä uskosta Jeesukseen. "Jeesus kantoi syntimme ristinpuuhun", ja "Jumala teki hänet synniksi" Jeesus oli synnitön Jumalan Karitsa ristillä, jonka päälle laitettiin koko maailman synti. Siis Parannus ja syntiuhrina olo on kaksi eri asiaa.
>>"Jeesusuksen asettama kaste... uudestisyntymisen peso"
Raamatussa vain usko, parannus, Jeesusksen veren puhdistus saa aikaan uudestisyntymisen Pyhän Hengen kautta. Ei kaste uudestisynnytä.
Kaste on vanhan elämän hautaamista ja hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta... Israein kansan lähdössä Ekypissä oli ensin veren sively ja sitten lähtö kohti luvattua maata ja sitten vasta Punaisen merenylitys, joka kuvaa kastetta. Pyhän Hengen kaste tuli pilvestä, joka seurasi heitä.
"Jeesus määrää... Henki ja Vesi, kaste"
Joh.3:5 "Hengestä ja vedestä syntyminen" ei suinkaan tarkoita "kastevettä" syntymisen toisena "lähteenä" vaan se tarkoittaa Jumalan sanaa. Alaviitteessä on Hes.36:25-27 ja Jeesus vei opetuksensa vanhantestamentin opeukseen, missä vesi kuvaa Jumalan sanaa. Uudestisyntyminen tapahtuu Sanan ja Pyhän Hengen kautta. Ja olihan asia tuotu muissa kohdissakin esille ja emme saa tulkita Raamattua omiin opeihimmme sopiviksi, vaan mitä se tarkoitti siinä tilateessa - siis se ei voi tarkoittaa enempää tai muuta meille.
Jeesus halusi, että Nikodeemus uudestisyntyisi, aikuisena miehenä sisäisesti, toki hän ei sitä heti ymmärtänyt, mutta häneltä puutui usko, vaikka oli ympärileikattu ja Israelin opettaja.
Nikodeemus tunsi kírjoitukset ja Jeesus käytti VT:n vertauskuvaa uudestisyntymisestä tapahtumana.
Olen lukenut viestisi, jolla otat pois Jumalan toimet uskon syntymisestä ja pysymisestä omaan ratkaisukykyiseen nimeesi.
Minun on tunnustettava, että Jumalan on toiminut. Hän on eri toimin (I P PH) nostanut, kantanut ja vie perille saakka. Itselle ei ole jäänyt kuin ihmettely, että olin sokea mutta Jumalan toimesta olen tullut näkeväksi, kuulevaksi ja ymmärtäväiseksi.
Minkäslainen käsitys sinulla on siitä kun tuossa puhuttaan siitä miten ihminen tuomitaan oman tunnon mukaan. Kumminkin on muitakin vaihtoehtoja.
mm.
19 Ja niin hän myös meni ja saarnasi vankeudessa oleville hengille, [1. Piet. 4:6]
20 jotka muinoin eivät totelleet Jumalaa, kun hän Nooan päivinä kärsivällisesti odotti sen ajan, kun arkkia rakennettiin. Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, pelastui arkissa veden kantamana.
Siis nuo ihmiset olisi voitu tuomita omantunnon mukaan. Se ei kumminkaan riittänyt. Heille järjestettiin henkimaailmaan mahdollisuus kuulla Jeesuksesta. Eli mitenköhän nuo ihmiset ketkä eivät ole koskaan kuulleet Jeesuksesta onko heillä mahdollisuus kuulla evankeliumi seuraavassa elämässä. Sanotaan että ratkaisu pitäisi tehdä tässä elämässä mutta ihmiset jotka eivät kerkeä kuulemaan evankeliumia koskaan eivät ole sitä voineet tehdä. Sitten taas nooan aikaan ihmiset tekivät ratkaisun pahuuden suuntaan ja he saivat kumminkin toisen mahdollisuuden henkimaailmassa!?
6 Sitä varten niillekin, jotka ovat kuolleet, on julistettu evankeliumi, että he eläisivät hengessä, niin kuin Jumala elää, vaikka ruumiissaan ovat saaneet saman tuomion kuin kaikki ihmiset.
Monimutkaista. Asiat selviävät sitten seuraavassa elämässä mutta haluaisin silti kuulla kantasi mitä arvelet siitä millä perusteella nuo ihmiset tuomitaan tuomionpäivänä vai onko heillä henkimaailmassa mahdollisuus tehdä päätöksiä, vai mikä on homman nimi???
12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia. [Luuk. 11:28; Jaak. 1:22]
14 Pakanakansatkin, joilla ei ole lakia, saattavat luonnostaan tehdä, mitä laki vaatii. Silloin pakanat, vaikkei heillä lakia olekaan, ovat itse itselleen laki. [Ap. t. 10:35]
15 Näin he osoittavat, että lain vaatimus on kirjoitettu heidän sydämeensä. Siitä todistaa heidän omatuntonsakin, kun heidän ajatuksensa syyttävät tai myös puolustavat heitä.
16 Tämä tulee näkyviin sinä päivänä, jona Jumala minun julistamani evankeliumin mukaisesti tuo ihmisten sisimmätkin salaisuudet Kristuksen Jeesuksen tuomittaviksi. [1. Kor. 4:5; 2. Kor. 5:10]
niin pelastut.
Joh. 3:16. Sillä niin on Jumala maailma rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään joka Häneen (Jeesukseen) uskoo,hukkuisi, vaan hänellä olisi iänkaikkinen elämä.
rukoile ja lue Raamattua. aloita esim.Johanneksen evankeliumista. pyydä/rukoile Jumalaa avaamaan sinulle Hänen oma Sanansa.
Perheenpäämiehen uskoa seurasi se, että päämiehen määräyksestä koko perhe kastettiin. vanginvartijalle sanottiin usko Herraan Jeesukseen Kristukseen niin sinä pelastut ja niin myös sinun PERHEKUNTASI.
1. Piet. 3:21
Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, [Ef. 5:26; Hepr. 10:22]
Paavaliakaan ei vielä pelastanut huutaminen, vaan kasteessa Jumala pesi synnit pois, koska kaste saadaan syntienne anteeksisaamiseksi. Jos Paavali olisi ollut perheellinen, niin häntä olisi kehotettu viemään koko perhekunta kasteelle.
Ap. t. 22:16
Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
>>Kirjoitat-
>>Perheenpäämiehen uskoa seurasi se, että päämiehen määräyksestä koko perhe kastettiin. vanginvartijalle sanottiin usko Herraan Jeesukseen Kristukseen niin sinä pelastut ja niin myös sinun PERHEKUNTASI.
>>Apt 16:31 Niin he sanoivat:
"Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut"!, "niin myös sinun perhekuntasi"!.
Siis vartijan perheväki voi samalla tavoin tulla pelastetuksi uskomalla Herraan Jeesukseen aivan niinkuin tämä vartija itsekin, uskomalla Herraan Jeesukseen!
Sitten Paavali alkaa saarnaamaan evakeliumia Jeesuksesta vartijalle ja hänen perheelleen->
32 "Ja he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä kaikille, jotka hänen kodissansa olivat"!.
Paavali ja Silas saarnasivat heille evankelimin sanomaa Kristuksesta jossa heidän pelastuksensa on ja kaikille muillekin joita vartijan kodissa oli, hekin saivat kuulla tämän saman evankeliumin pelastus sanoman Jeesuksesta!
Sitten saarnan jälkeen vartija huolehti apostolien tarpeista ja vartija ja perheväki kastettiin tämän jälkeen!->
33 Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.
Tästä kaikesta vartija riemuitsi, että koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi ja kastetuksi apostolien saarnan kautta Jeesukseen Kristukseen, niin kuin apostolit jo tuossa alussa vartijalle kertoivat kuka on se joka pelastaa!->
34 Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi.
>>Room. 6:4 "Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan"!, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.>Room. 2:29 "....oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä!....>Sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan" - Room 10:10
Oletko ymmärtämätön, kun kirjoitat sellaisella nimimerkillä?
näissä asioissa, on vain syyllinen olo.
Kaikki olemme pois poikenneet. Jumalan mielen mukainen murhe ei ole pahasta, sillä se saa aikaan parannuksen. Todellinen parantumisemme on siinä, että Kristus on kuollut meidän paikkien syntisten edestä. Hän on maksanut Sinun ja minun velat. Niin on Jumala maailmaa rakastanut... Pelastuksemme ei ole meidän käsissä, vaan se on Kristuksen ristiinnaulituissa käsissä.
olet jo saanut sen mikä pelastaa, mutta parannus on tehtävä, että Juman henki voi kirkastaa kasteessa saamasi armon: Jeesuksen puhtauden ja pyhyyden...Jeesuksen veri ja kastevesi ja usko, jonka Henki vaikuttaa saavat aikaan puhdistuksen synneistä!
Ilman parannusta ei ole ahdasta porttia ja ilman ahdasta porttia ei kaita taivaan tie löydy!
Tarkistan, että oletko sitä mieltä, ettei pienet lapset sitten usko lainkaan, kun sanot, että "mutta parannus on tehtävä"?
Jeesus ja hänen sanaansa luetaan..usko tulee kuulemisesta...Jo Marian tervehdys Hengessä riitti täyttämään Elisabetin Hengellä, niin että Johannes-sikiökin uskoi...
Lapset uskovat, mutta ovat vielä pitkäänkin lain alla, koska oppivat vasta myöhemmin synniksi sen, mikä ei ole vielä herännyt...lain kauttahan synti virkoaa...käskysanasta ottaa aiheen..sitten kun synti on tullut suureksi, alkaa jossakin vaiheessa Jumalan kutsua kuulua...jos yleensä enää kuuluu, kun antinomismi on vallalla...ja synintunossa voidaan vasta tehdä parannusta..
Se, että kastetaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ei tarkoita aina käytänössä samaa kuin ensimmäiset kasteet helluntaina, jolloin Pietari lain kautta herätti: Te tapoitte Kristuksen ja kehotti parannukseen ja kasteelle....pienille lapsille järjestys on toinen..
Pienet lapset kastetaan uskon yhteyteen,,,Jeesukseen ja Jumalan armoon, mutta heiltä ei vaadita parannusta, koska heidän uskonsa oli Jeesuksen mielestä esimerkillistä...parnnus tehdään vasta lain opetuksen jälkeen!
Eikös parannus luopumuksen jälkeen. Tuhlaajapoika-kertomus on tilanne, että isän lapsi joutui lankeemukseen, mutta tuli synnintyntoon.
Jes. 31:6
Palatkaa, te israelilaiset, hänen tykönsä, josta olette niin kauas luopuneet.
Jer. 3:22
Palatkaa takaisin, te luopuneet lapset, niin minä parannan teidän luopumuksenne." - "Katso, me tulemme sinun tykösi, sillä sinä olet Herra, meidän Jumalamme.
Eikös parannus luopumuksen jälkeen. Tuhlaajapoika-kertomus on tilanne, että isän lapsi joutui lankeemukseen, mutta tuli synnintyntoon.
Jes. 31:6
Palatkaa, te israelilaiset, hänen tykönsä, josta olette niin kauas luopuneet.
ja "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
Jer. 3:22
Palatkaa takaisin, te luopuneet lapset, niin minä parannan teidän luopumuksenne." - "Katso, me tulemme sinun tykösi, sillä sinä olet Herra, meidän Jumalamme.
ja "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
Onko sitä mahdollisuutta lainkaan, että joku voi langeta uskosta pois. Tiedän vaan useita henkilöitä, jotka ovat langenneet pois uskosta niittenkin joukossa, jotka tekevät uskon ja kasteen suhteen lakimaisen järjestyksen.
..lankeemuksenkin, mutta palatkaa toki takaisin; sillä vanhurskas on nouseva jälleen ylös!
Kuka on se vanhurskas, sillä Raamattu todistaa:
Roomalaiskirje 3:
10 niinkuin kirjoitettu on: "Ei ole ketään vanhurskasta, ei ainoatakaan,
11 ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa;
12 kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet; ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on, ei yhden yhtäkään.
13 Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;
14 heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta.
15 Heidän jalkansa ovat nopeat vuodattamaan verta,
16 hävitys ja kurjuus on heidän teillänsä,
17 ja rauhan tietä he eivät tunne.
18 Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä."
19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
Vapaata tahtoa ei ole lihasta siinneellä ja syntyneellä. Se mikä on lihasta syntynyt se on liha. Ilmeisesti SYNTITURMELUSTA, siis HENGELLISTÄ KUOLEMAA (Paratiisin lankeemus)ei ymmärretä.
..hän joka ottaa uskonmukaisen upotuskasteen (Apt.2:38), hänet vanhurskautetaan!
Antakaa pelastaa itsenne:
”Minä otan tänä päivänä taivaan ja maan todistajiksi teitä vastaan, että minä olen pannut sinun eteesi elämän ja kuoleman, siunauksen ja kirouksen. Niin valitse siis ELÄMÄ, että sinä ja sinun jälkeläisesi eläisitte.”( 5.Moos. 30:19).
Sillä;
”Olisiko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra; eikö se, että hän KÄÄNTYY pois teiltänsä ja elää?
Sano heille: Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, Herra, ei ole minulle mieleen jumalattoman kuolema, vaan se, että jumalaton KÄÄNTYY tieltänsä ja ELÄÄ. KÄÄNTYKÄÄ, KÄÄNTYKÄÄ pois pahoilta teiltänne; ja minkätähden te kuolisitte, Israelin heimo!” (ks. Hesekiel: 18:23; 33:11)
*
”Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa PELASTUISI.” (Joh.3:17)
”Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme, joka tahtoo, että KAIKKI ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.” (1.Tim.2:3,4)
Hyvä on, että pelastus on ihmisestä itsestä riippuvainen.
No minä en sitten lähde siihen kelkkaan, vaan tyydyn siihen, että Kristus on minut pelastanut, autuuttanut, vanhurskauttanut, pyhittänyt ja kerran tulee sitten noutamaan minut autuaiden majoihin. Minut on lapsena Jeesuksen asettamalla kasteella kastettu ja olen saanut uskovan kodin kasvatuksen Sanan omistukseen, enkä kiellä Jeesuksen edestäni tekemää työtä, enkä sovita omia töitäni itseni ja Jeesuksen väliin.
Vastaa jos taidat seuraavaan; Mikä on "merkkinä" Jumalan ja ihmisen välillä?
Sinun tietokilpailukysymykseen en vastaa.
Ihminen ei pelastu omien tekemistensä tähden. Ihminen ei kykene pelastumaan omin toiminsa, sillä ihmisestä ei ole lain täyttäjäksi, sillä lain kautta tulee synnintunto. Ihminen pelastuu yksin Kristuksen tekemisen tähden. Ken kerskaa hänen kerskauksensa olkoon Kristus.
Joh. 6:37
Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
Room. 2:23
joka laista kerskaat, häväiset lainrikkomisella Jumalaa.
Gal. 3:24
Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
Katso ja ymmärrä, äläkä vääristele:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015369265
Kyse siitä, miten usko saadaan. Minä lähden siitä, ettei uskoa niin saada kuin takki naulasta, vaan että kun usko syntyy, niin se on Jumalan teko. Totta usko seuraa sitten Sanaa, mutta joka sanoo seisovansa, katsokoon, ettei lankea. Silloin kun uskon syntyminen ja uskossa pysyminen ihmisen omaksi työksi, niin silloin on langettu sellaiseen harhaan, että Pyhän Hengen työ ihmisessä on hylätty tyyliin MINÄ SEN TEIN, vaikka olisi tullut tunnustaa, että Jumalan on vaikuttanut tahtomisen ja tekemisen. Ennen olin sokea nyt näen Joh.9:25.
Älkäämme nyt veikkaset velikullat riistäkö Jumalan työtä omiin nimiin niin, että lähdemme kylälle esittelemään banderolleja, jossa lukee lauseita, että MINÄ SEN ITSE TEIN. MINÄ SEN ITSE VALITSIN. MINÄ ITSE OTIN KASTEEN. MINÄ ITSE, KUN ANNOIN ITSENI JEESUKSELLE, SAIN SITTEN SYNTINI ANTEEKSI. Tuossa tunnustamisen tyylissä on vahva oman keittoastian maku. Mutta kun joutuu kiusauksiin ja ahdinkoihin, niin kyllä ne kehut omista ratkaisuista vähän himmenevät ja Jumalan työ tulee toivottavasti parempaan kurssiin.
En enempää jatka kanssasi matkaa, sillä tiemme ovat niin eri suuntaiset. Tässä sitten ilmoitan, etten vastaa eepu*n viesteihin ennemmin kuin vasta sitten, kun viestiisi voin sanoa AAMEN. Voipi olla, etten paljon edes lue eepu*n viestejä.
Ihmisellä on VAPAATAHTO:
Sillä Jumala on tuon "USKON/LUOTTAMUKSEN" -päätöksen jättänyt jokaisen ihmisen itsensä päätettäväksi! .. sillä Jumala sanoo: "Kääntykää ja USKOKAA Evankeliumi, anna kastaa ja pelastaa itsesi, niin te saatte Voiman; Pyhän Hengen Lahjan"!
Ja niin Pyhä Henki alkaa puhua sydämellesi:
”sillä Jumala on se, joka teissä vaikuttaa sekä tahtomisen että tekemisen, että hänen hyvä tahtonsa tapahtuisi.” (Fil.2:13)
Mutta mikä ”MIELI” sinulla on?
Onko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?!
Katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015321068
*
Uskovien lapset ovat pyhiä = SIUNATTUJA
-- 1Kor 7:14 jakeen tutkistelu:
”Sillä mies, joka ei usko, on pyhitetty vaimonsa kautta, ja vaimo, joka ei usko, on pyhitetty miehensä, uskonveljen, kautta; muutoinhan teidän lapsenne olisivat saastaisia, mutta nyt he ovat pyhiä.” [ Pyhiä = siunattuja ]
Mutta;
Jos vauvoja olisi kastettu olisi Paavali tässä kohdin sen maininnut tai käskenyt kastaa pyhittävänä elementtinä!!!
Eikä missään Raamatunjakeessa mainita, että olisi lähdetty/kehotettu vauvoja/lapsia kastamaan kun niitä syntyi perheeseen vuosien aikana lisää?!
*
”Sillä kun OLIMME lihan vallassa (ennen Apt.2:38), niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa, että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme VAELLA lihan mukaan, vaan HENGEN.
Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät HENGEN mukaan, on HENGEN MIELI.” (Room.7:5; 8-5)
…niinpä Paavali huudahtaa (Apt.2:38) kastetuille uskoville: ”Mutta (nytpä) meillä on KRISTUKSEN MIELI.” (1.Kor.2.Luku)
Joko sinä Alpo siis itsekin huomaat ja tunnustat sen tosiasian, että harhaoppia ovat olleet sinun aiemmat lausuntosi, joissa sanot "uskon tulleen kasteesta"?
Katso lisää: HARHAOPILLA painostus VAHINGOITTAA yhteiskuntaammekin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000015202704
*
Sillä on suurta viisautta tunnustaa virheensä, … no niin ja sitten otetaan Ramu se toinen askel uskonmukaiselle upotuskasteelle! Näin ne asiat selvenevät ja kirkastuvat kun löytyy nöyryyttä rukoilla Jumalalta Viisautta ja neuvoa ja tunnustaa virheensä...
Niinpä minä kirjoitan sinulle ja kumppaneillesi, jotka olette vielä tätä armoa ( hyvää omaatuntoa) vailla, sanon; antakaa pestä pois syntinne ja käykää nöyrin mielin Jumalan ARMOISTUIMEN luo!
… "Antakaa pelastaa itsenne.. Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
"… mitä (siis enää) viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen Nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
” … jolla ei ole Kristuksen HENKEÄ, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
Niinpä minä kirjoitan sinulle ja kumppaneillesi, jotka olette vielä tätä armoa ( hyvää omaatuntoa) vailla, sanon; antakaa pestä pois syntinne ja käykää nöyrin mielin Jumalan ARMOISTUIMEN luo!
… "Antakaa pelastaa itsenne.. Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
*
Katso: ”VAKAVAA ASIAA USKOSTA, KASTEESTA ja PELASTUKSESTA:..”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015029733
*
Katso: "Johanneksen KASTEEN LUPAUS"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015307659
Katso; ”Matt.28:19 On ilmeinen VÄÄRENNÖS!”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000014480267
*
Katso: Ei mitään turhaa, vaan ...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015285499
*
Katso lisää: ”Mistä tulee SYNNINTUNTO”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000015241712
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Henkilökohtainen Uskonmukainen upotuskaste on; hyvän omantunnon/anteeksiantamuksen ja Kristuksen verenliittoon pääsy! Halleluja! Aamen!
"… mitä (siis enää) viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen Nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
” …Sillä jolla ei ole Kristuksen HENKEÄ, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
…. Niinpä, Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
.. niinpä kehotan sinua (ja kumppaneitasi), että käännyt lähimmän lähiseurakuntamme puoleen, ja kysyt mitä asiallesi voitaisiin tehdä.
Katso; ( http://www.adventtikirkko.great.fi/ ) ANNA PELASTAA ITSESI!!
Davidin 7 pv ikäisella ympärileikkaamattomalla poikalapsella ei ollut mitään suojaa. Lapsi kuoli rangaistuksena isän synnin murhan ja aviorikoksen vuoksi.
Lapsi olisi pitänyt viedä seuraavana päivänä eli 8 pv iässä ympärileikkavaksi ja luovutettu tuossa lapsen sakramentissa Jumalalle
Enkeli oli tappaa Mooseksen, joka laiminlöy lapsen ympärileikkauksen (kasteen),mutta vaimo Sippora hoiti asian kuntoon
Silloin Sippora otti terävän kiven ja leikkasi pois poikansa esinahan, kosketti sillä Moosesta alhaalta ja sanoi: "Sinä olet minun veriylkäni".
Lapsen kastetta kutsutaan Kristuksen ympräileikkaukseksi. Liharuumiin poisriisumiseksi. Syntiruumiin ja henkiruumiin erotus toisistaan tapahtuu lapsen kasteessa.
armo ja merkitys...todellakin jokainen miehenpuoli ympärileikattiin ja yleisesti juuri 8- päiväisenä. Sekin, että juuri tuossa iässä oli Jumalan viisautta, koska myöhemmin parantuminen olisi kestänyt kauemmin....
Jumala olkoon kiitetty Jeesuksen nimessä tästä
oivalluksestasi,,,Myös Mooseksen laittaminen kaisla-arkkuun on hyvä vertauskuva kasteesta..kuten oli arkki 8:lle ihmiselle,,kasteen esikuva,,samoin yhdelle Mooseksen arkku....Todellisuudessa meidän arkkimme on Golgatan honkapuista rakennettu ja Jeesuksen verellä tervattu ja sitä eivät pimeyden henkivallat murra eivätkä hukuta...Jeesus pelastaa,,,kasteessa saatu Vapahtaja, mitä monet eivät ymmärrä lainkaan!
Kaste on yhtä voimallinen kuin Jumalakin, koska Jeesus tuli sen veden kautta ja siinä vedessä...nimesi, joka mainittiin yhteyteen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, yhdistää sinun omaksesi Jeesuksen täydellisyyden kasteen kautta Jumalan edessä, minkä vain armo ja usko voi tuoda osaksesi...niin tapahtukoot sinä Hengellä voideltu...antakoot Herra yhä enemmän oivalluksia..
Suuri armo on sekin, että juuri sillä mielellä tulin tälle palstalle, että saisin rakentua ja saada jotain hyvää ja otollista hengellistä ravintoa ja se tuli kirjoituksesi kautta...Kiitos Jeesukselle siitä! Amen!
Emme saa tehdä omia tulkintoja tukemaan vääriä käsityksiämme, vaan meidän tulee tutkia mitä Raamattu aiheesta puhuu. Näin harhaopit aina saa siivet ja sitä tämä vauvakaste oppikin on.
Vääriä vertauskuvia käytetään, kuten ympärileikkaus joka viittaa uudestisyntymiseen - ”sydämeltänne ympärileikkaamattomat”.
Hauskaa varmaan löytää toisia kasteasiassa eksyneitä, mutta mitä hyötyä siitä on?
Davidin lasta ei olisi muutenkaan viety mihinkään ympärileikattavaksi; koska:
Tyttövauvoja ei merkattu/ympärileikattu?! -- eikä mitään vauvakasteita tunnettu!
Toiseksi:
Tämä poikien ympärileikkaus/merkkaus tapahtui kotona!
Kolmanneksi;
Jumalalle luovuttamisessa oli kysymys vain ensisynnyttäneen POJASTA!
” niin luovuta Herralle kaikki, mikä avaa äidinkohdun; ja kaikki ensiksisyntyneet karjastasi, urospuolet, olkoot Herran. Ja LUNASTA jokainen ihmisen esikoinen POIKIESI seassa.”
*
Neljänneksi:
Uskovaisten ihmisten vauvat/lapset ovat Jumalan siunaavan käden alla, ilman VESIKASTETTA! Tuokaa siis vauvat ja lapset "Jumalan siunaukseen", mutta ei kastettaviksi!
Sillä Kasteenvaatimus kuuluu aikuisille ymmärtäville ihmisille!
Eikä kaste irrallaan USKOSTA ketään pelasta, vaan USKO (Vapahtajaan, ks. Apt.2:38) LIITTYNEENÄ upotuskasteeseen PELASTAA!
Ei se Hese ja Ramu ja kumppanit teidän harhaoppinne siitä totuudeksi muutu vaikka kuinka yrität lainailla Raamattua, ...
Vauva-valelu on ja pysyy HARHAOPPINA, se ei ole uskonmukainen kaste eikä varsinkaan hautaamis-, upotuskaste!
*
Sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ. Sillä; "… (JUMALA) on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä LUVATTU oli, annettaisiin USKOSTA VAPAHTAJAAN KRISTUKSEEN niille, jotka USKOVAT”. "
”(Sillä) ilman USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”
.. Niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!! ..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan
OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!
Niinpä vauvoille/lapsille sopii ”VAPAHTAJAN SIUNAUS” ja aikuistuttuaan SYDÄMENYMPÄRILEIKKAUS - upotuskaste!
*
Sillä Kasteenvaatimus kuuluu aikuisille ymmärtäville ihmisille!
…. Sillä, Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
henk.koht. USKO Jeesukseen Kristukseen! Roomalaiskirje 10:9-10
1. Piet. 3:21
Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, [Ef. 5:26; Hepr. 10:22]
Eikö siis Pyhä Henki voi synnyttää kastettavalle uskoa ja jos on langennut epäuskoon, niin synnyttää uskon uudelleen. Tuhlaajapoika kertomus on hyvä opetus siitä, että Pyhä Henki toimii.
Kävin muuten yhdessä uskovaisessa kodissa tänään (nuori perhe). Kysyin perheen lapsilta, että sanokaas mitä Jeesus teki. Lapset vastasivat (3v ensin, sitten 4 vuotias), että Jeesus kuoli meidän tähtemme ristillä. !!Onko siis, etteivät lapset usko, vaikka tunnustivat oikein?!! Perheen lapset on kastettu ja tiedän, että perheessä käsitellään Jumalan Sanaa joka päivä. Usko siis pysyy voimassakin Sanan kautta. Usko ei ole oma ratkaisu, vaan se on Pyhän Hengen työ, sanoi perheen äiti, kun lapset lakkasivat puhumasta ja laulamasta.
Älköön pelastuksessa hyljättäkö kastetta, sillä Jeesus sanoo: Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen Mark.16:16. USKO JA KASTE, siis molemmat.
Evankelumia julistetaan ja jokainen tekee valinnan itse.
>> "Usko ei ole oma ratkaisu"
Jeesuksen seraaminen ja uskon vastaanottaminen on aina oma ratkaisu. Jumala kutsuu ja ihminen valitsee. Vauvakasteet eivät merkite mitään, päinvastoin ne tulevat estävät uskovienkasteen ottamista.
Lapsen uskossa voidaan mennä muutama vuosi, mutta viimeistään murrosiässä tehdään valinnat uusiksi.
Pietari esitti ratkaisun mahdollisuuden ja 3000 vastaanotti Jeesuksen Helluntaina 2000 vuotta sillen. Ap.t. 2:36-42
"mutta kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?" Room 10:14 (ei puhuta kasteesta mitään, eikä Pyhän Hengen ratkaisusta puolestamme). Toki Pyhä Henki kirkastaa Jeesusta.
Pitäytykää Raamatuun.
Koska usko on oma suoritus, niin haluan saada selitystä ja opetusta Sauluksen ja Legion kääntymystä. Millä tavoin heidän uskon ratkaisunsa ovat sellaisia, joista näkyy se, että henkilöt olivat itse asiansa (uskonsa) ratkaisijoita.
-- Niinpä Ei se Alpo, Hese ja Ramu ja kumppanit teidän harhaoppinne siitä totuudeksi muutu vaikka kuinka yritätte lainailla ja koristella lisäämällä Raamattua sinne tänne juttuihinne, jotta joku NIELAISISI teidän myrkkysyöttinne ...
Vauva-valelu on ja pysyy HARHAOPPINA, se ei ole uskonmukainen kaste eikä varsinkaan hautaamis-, upotuskaste!
Miksi te tätä jumalattomuuttanne yhä teette, ettekö pelkää Jumalan Tuomiota väärästä evankeliumista..??
*
Sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ. Sillä; "… (JUMALA) on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä LUVATTU oli, annettaisiin USKOSTA VAPAHTAJAAN KRISTUKSEEN niille, jotka USKOVAT”. "
”(Sillä) ilman USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”
.. Niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!! ..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan
OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!
Niinpä vauvoille/lapsille sopii ”VAPAHTAJAN SIUNAUS” ja aikuistuttuaan SYDÄMENYMPÄRILEIKKAUS - upotuskaste!
*
Sillä Kasteenvaatimus kuuluu aikuisille ymmärtäville ihmisille!
…. Sillä, Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
Säätikö Jeesus jossain määräyksen erillisestä lasten siunaamisesta. Kaikkia koskevasta kasteesta Jeesus sääsi määräyksen. Siinä on Kolmiyhteisen Jumalan siunaus.
Miten Jeesus nyt siunaa lapsia?
Lapsetkin pelastuvat otsikkosi mukaan vain OMALLA USKOLLA, siitä todistuksesta 10 pistettä ja papukaijamerkki, kuin ennen muinoin.
Legiossa oli kysymys sairaan pahojenhenkien riivaaman ihmisen parantamisesta!
Paavalin tapauksessa oli kysymys jo Jumalaan uskossa olevasta ihmisestä, joka ei tuntenut vielä Vapahtajaa!
Vapahtajan kohtaamisen jälkeen molemmat tekivät itsenäisen päätöksen USKOA ja lähteä seuraamaan Häntä! Näin ei aina käynyt fariseuksien ja kirjanoppineiden kanssa?!
Ef. 1:5
edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan,
24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
”Martti Lutherkaan Ei vaikka etsi, löytänyt RAAMATUSTA tukea lapsikasteelle, vaan se oli paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
Luther sanoo: "kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
…………niin miksi te luterilaiset vielä tänä päivänäkin tahdotte EKSYTTÄÄ ihmisiä harhaisten ev.lut.piispojen johdolla pakanalliseen vauva-valelu-kasteluoppiin ja järjestelmään?
”Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä KAKSISATAA VUOTTA myöhemmin olisi vastustettu?
Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!
Apt.8:37 Filippus sanoi hänelle: `Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, …(ON LUPA KASTAA) se on MAHDOLLISTA. ´.. (siis, hänen tuli "suulla" tunnustaa USKONSA Vapahtajaansa! Niinpä) Hoviherra vastasi: `MINÄ USKON, että JAH SHUA MESSIAS ON JUMALAN POIKA.´" (ks. (Kol.2:4).
Jos hoviherra ei olisi tunnustanut USKOAA Vapahtajaan, niin ei myöskään Filippus olisi häntä kastanut!!!
”Joka (siis) USKOO ja KASTETAAN, se PELASTUU; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.” (Mark.16:15,16)]
*
RAAMATTU KERTOO; mitä tapahtui kun äidit toivat näitä lapsia Vapahtajan luo, siitä tapahtumasta seuraavasti:
"Silloin tuotiin Hänen tykönsä lapsia, että Hän panisi kätensä heidän päälleen ja rukoilisi; ….. mutta opetuslapset nuhtelivat tuojia.
[..sillä tapaus oli uusi ja outo]
Niin Vapahtaja sanoi: --- "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta Minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivastenvaltakunta". Ja Hän pani kätensä heidän päälleen ja SIUNASI heitä (Matt.19:13-15; Mar.10:14-16; Luuk.18:15, 16).
Vapahtaja ei siis vienyt heitä kasteelle. -- Kasteesta Ei siis tässäkään puhuta heidän kohdallaan mitään, vaan --SIUNAUKSESTA ja RUKOUKSESTA -- heidän puolestaan! .. ja se riittää, aikuistuttuaan hekin sitten aikanaan itse päättävät USKONMUKAISESTA KASTEESTAAN! (Ks. Apt.2:38; 8:37, 38; Luuk.7:29; 3:16; Apt.1:5)!
Vapahtajakaan ei siis osoittanut kastevettä heille”!! … vaan; ”Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja SIUNASI heitä.” (Ks Mar.10:16). … ja aikuistuttua ottakoon hekin itse kukin upotuskasteen Herramme ja Vapahtajamme Nimeen!
*
Sillä tämä on varmaa Vapahtajan SANAA:
"Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille luoduille.
Joka USKOO ja KASTETAAN, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen. (Mark.16:15, 16)
Eli; SAARNATKAA EVANKELIUMIA ja Joka USKOO ja KASTETAAN, se pelastuu!!
…. Niinpä Tahallinen uskonmukaisen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Ystäväiseni, Anokaa (toki Apt.2:37, 38; 8:36, 37, 38; Luuk.7:29 jälkeen sitä) VIISAUTTA ja YMMÄRRYSTÄ niin sitä annetaan (ks.Apt.1:5; Luuk.3:16) ... "Ylhäällä missä kasvaa Öljypuu"! :) (katso mm. Jaak.1:5)
*
♥ MARANATA! ♥
Etiopialaisen hoviherran uskomista koskeva kohta puuttuu kokonaan alkuperäisistä originaaleista Raamatun käsikirjoituksista. Hoviherra taisi olla vasta kiinnostuksen tasolla uskonasioissa. Kun vain erämaassa löytyi pieni kevätpuro hoviherra kysyi: Mikä estää kastamasta minua? ei mikään estänyt kastamasta valelemalla, kun kerran sen verra vettä oli käytössä.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1143999642981&search=&rng=0&submit1=Hae&ref=apt.8:37&ctx=0&mod1=FinRaam&mod2=&mod3=
Tehtävämme on tutkia Raamatun kaikki selkeät uskon ratkaisut, julistus ja Jeesuksen seuraamiseen lähtemiset, (tutki myös kaste niin pian kastan sinut Raamaatullisella kasteella, jos olet uudestisyntynyt Jumalan lapsi). Väärä tulkinta toimii, vikoja ja vaikeatajuisista kohdista yrittäen tehdä niistä vääriä oppeja. (jehovantoideistaja varoittavana esimerkkinä tästä)
Jos, ihmisellä ei olisi vapaata tahtoa ja valinnan mahdollisuutta, kaikki ilmeiseti pelastuisivat/hukkuisivat automaattisesti, mitään julistusta parannuksesta ei tarvittaisi. (Luuk.24:47)
"Jumalan tahto on että kaikki tulisivat tuntemaan totuuden ja pelastuisivat". Yhtä Jumala ei kuitenkaan voi tehdä, pelastaa ketään vastoin ihmisen omaa tahtoa.
Paavalin uskoontulo oli erikoinen, mutta hän lähti seuraamaan Jeesusta siitä eteenpäin. Ap.t. 9:11 "sillä katso hän rukoilee" oli merkkinä Jeesuken opetuslapseudesta Ananiialle.
Room. 10:13 "jokainen, joka huutaa avauksi Herran nimeä, pelastuu". Jos kerjäläinen ojentaa kätensä, se ei ole suoritus vaan lahjan vastaanotto, niin myös syntinen vastaa Jeesuksen kutsuun; kyllä, se on ihmisen valinta.
Riivattu mies lähti seuraamaan Jeesusta, omata vapaasta tahdostaan.
Eikä suinkaan uskoontulo riitä, vaan joka päivä tahdomme seurata Jeesusta ja joudumme valintojen eteen. (Juudas Iskariot menetti pelastuksensa.)
Raamatun mukaan usko on Jumalan lahja,(Ef.2:8) mikä vastaanotetaan tekemällä parannus ja uskomalla Jeesukseen. (Joh. 1:12) "Kaikille jotka, ottivat änet (Jeesuksen) vastaan Hän antoi voiman tulla Jumalan lapseksi".
Kaste on uskoontulleen itse otettava ja opetuslapsia kehoitetaan kastamaan heitä. Matt.28:18-20
Pakko, kiristys, valheet kuuluu paholaisen valtakuntaan, mutta Jumalan valtakuntaan kuuluu vapaaehtoisuus valita siunaus.
Ilmeiseti väärä vauvakastearmon julistus, mitä Raamattu ei tunne, sekoittaa jopa uskoontulon ja uskonratkaisun teon. Harhaoppeja on kartettava ja etsittävä niiden seuraa, jotka huutavat Herraa avukseen puhtaasta sydämestä.
Vastauksessasi päästelit suustasi ulos mitä sattuu. Voisitpa lukea Raamattusi paljon tarkemmin. Molemmat veijarit olivat aivan samanlaisia ihmisiä Jumalan edessä kuin olemme mekin, Sinä ja minä. Omia päätöksiä pelastukseen myötävaikuttamisen puolesta eivät oma-alotteisesti teheet. Saulus ja Legio omasivat saman syntymäperän, lihasta sikiämisen ja syntymisen, kuin mekin. On aivan turha ja väärin eriyttää tapauksia erityistapauksiksi käätymisen suhteen, niikuin oman ratkaisun harhassa toki luonnollisesti teet. Ei pukki pääse sarvistaan, luota vaan ratkaisuusi. Jeesus on kyllä ratkaisut tehnyt, mutta eipä ne kelpaa, ihte sitä vaan teet. niin luulet hyvän tulevan.
Niin Poikaan minä uskonkin alusta loppuun saakka, enkä turmeltuneeseen itseeeni.
Minä pidän niin, että en minä valinnut Jeesusta, vaan Jeesus valitsi minut. En minä voinut mitään tehdä, vaan Jeesus teki. Ilman Pyhää Henkeä en iki päivänä olisi tullut ymmärtämään syntiä ja jumalattoman vanhurskauttamista. En siis tyydy omaan lihasta syntymiseen, vaan turvaudun yksin Jeesuksen valintaan. Se on näet armosta, eikä töistä.
En uskonhedelmiä kiellä, mutta ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen kautta vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta.
Lutherkin on tämän löytänyt:
Apt.8:37 "Philippus aber sprach: Glaubest du von ganzem Herzen, so mag's wohl sein. Er antwortete und sprach: Ich glaube, daß Jesus Christus Gottes Sohn ist." ..:)
Luehan mitä itse Paavali sanoo:
Roomalaiskirje:
3:22 se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
3:25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.
3:30 koskapa Jumala on yksi, joka vanhurskauttaa ympärileikatut uskosta ja ympärileikkaamattomat uskon kautta.
3:31 Teemmekö siis lain mitättömäksi uskon kautta? Pois se! Vaan me vahvistamme lain.
Galatalaiskirje:
2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista.
3:14 että Aabrahamin siunaus tulisi Jeesuksessa Kristuksessa pakanain osaksi ja me niin uskon kautta saisimme luvatun Hengen.
3:26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
Efesolaiskirje:
3:12 jossa meillä, uskon kautta häneen, on uskallus ja luottavainen pääsy Jumalan tykö.
3:17 ja Kristuksen asua uskon kautta teidän sydämissänne,
Filippiläiskirje:
3:9 ja minun havaittaisiin olevan hänessä ja omistavan, ei omaa vanhurskautta, sitä, joka laista tulee, vaan sen, joka tulee Kristuksen kautta, sen vanhurskauden, joka tulee Jumalasta uskon perusteella;
Kolossalaiskirje:
2:12 12 Kasteessa teidät yhdessä hänen kanssaan haudattiin ja herätettiin eloon, kun uskoitte Jumalaan, joka voimallaan herätti Kristuksen kuolleista.
2.Timoteuksen kirje:
3:15 Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen.
Hebrealaiskirje:
11:3 Uskon kautta me ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyväisestä.
11:4 Uskon kautta uhrasi Aabel Jumalalle paremman uhrin kuin Kain, ja uskon kautta hän sai todistuksen, että hän oli vanhurskas, kun Jumala antoi todistuksen hänen uhrilahjoistaan; ja uskonsa kautta hän vielä kuoltuaankin puhuu.
11:5 Uskon kautta otettiin Eenok pois, näkemättä kuolemaa, "eikä häntä enää ollut, koska Jumala oli ottanut hänet pois." Sillä ennen poisottamistaan hän oli saanut todistuksen, että hän oli otollinen Jumalalle.
11:7 Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä pelossa arkin perhekuntansa pelastukseksi; ja uskonsa kautta hän tuomitsi maailman, ja hänestä tuli sen vanhurskauden perillinen, joka uskosta tulee.
11:8 Uskon kautta oli Aabraham kuuliainen, kun hänet kutsuttiin lähtemään siihen maahan, jonka hän oli saava perinnöksi, ja hän lähti tietämättä, minne oli saapuva.
11:9 Uskon kautta hän eli muukalaisena lupauksen maassa niinkuin vieraassa maassa, asuen teltoissa Iisakin ja Jaakobin kanssa, jotka olivat saman lupauksen perillisiä;
11:11 Uskon kautta sai Saarakin voimaa suvun perustamiseen, vieläpä yli-ikäisenä, koska hän piti luotettavana sen, joka oli antanut lupauksen.
11:17 Uskon kautta uhrasi Aabraham, koetukselle pantuna, Iisakin, uhrasi ainoan poikansa, hän, joka oli lupaukset vastaanottanut
11:20 Uskon kautta antoi Iisak Jaakobille ja Eesaulle siunauksen, joka koski tulevaisiakin.
11:21 Uskon kautta siunasi Jaakob kuollessaan kumpaisenkin Joosefin pojista ja rukoili sauvansa päähän nojaten.
11:22 Uskon kautta muistutti Joosef loppunsa lähetessä Israelin lasten lähdöstä ja antoi määräyksen luistansa.
11:23 Uskon kautta pitivät Mooseksen vanhemmat häntä heti hänen syntymänsä jälkeen kätkössä kolme kuukautta, sillä he näkivät, että lapsi oli ihana; eivätkä he peljänneet kuninkaan käskyä.
11:24 Uskon kautta kieltäytyi Mooses suureksi tultuaan kantamasta faraon tyttären pojan nimeä.
11:27 Uskon kautta hän jätti Egyptin pelkäämättä kuninkaan vihaa; sillä koska hän ikäänkuin näki sen, joka on näkymätön, niin hän kesti.
11:28 Uskon kautta hän pani toimeen pääsiäisenvieton ja verensivelyn, ettei esikoisten surmaaja koskisi heihin.
11:29 Uskon kautta he kulkivat poikki Punaisen meren ikäänkuin kuivalla maalla; jota yrittäessään egyptiläiset hukkuivat.
11:30 Uskon kautta kaatuivat Jerikon muurit, sittenkuin niiden ympäri oli kuljettu seitsemän päivää.
11:31 Uskon kautta pelastui portto Raahab joutumasta perikatoon yhdessä uppiniskaisten kanssa, kun oli, rauha mielessään, ottanut vakoojat luoksensa.
11:33 jotka uskon kautta kukistivat valtakuntia, pitivät vanhurskautta voimassa, saivat kokea lupauksien toteutumista, tukkivat jalopeurain kidat,
11:39 Ja vaikka nämä kaikki uskon kautta olivat todistuksen saaneet, eivät he kuitenkaan saavuttaneet sitä, mikä oli luvattu;
eunukin uskosta ei mainita mitään Raamatun käsikirjoituksissa; mutta kyllä hän oli kiinnostunut uskonasioista, koska luki Tooraa.
Jos olet sitä mieltä, että aito luterilainen oppi väittää, että ilman uskoa kaste pelastaa, niin väitä vaan. Minä taas väitän, että kastetut kasteessa saavat Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimen ja siunauksen. Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen ja tuossa ei muuten ole mitään ikärajoitusta. Sano jos siinä on ikärajoitus.
Ihminen ei kykene avaamaan omaa ymmärrystään Jumalan sanasta ja Jumalan sanalle. Se tekee Pyhä Henki.
Jumala itse johti Filippuksen tämän hoviherran luo, joten kyllä hän oli Jumalalle otollinen ja USKOI!
Katso: Filippus sanoi hänelle: "Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, (ON LUPA KASTAA)"!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015364663
Sillä; Kukaan ei pelastu toisen tekemisellä, vaan omalla uskolla!
Lutherkin on tämän jakeen löytänyt:
Apt.8:37 "Philippus aber sprach: Glaubest du von ganzem Herzen, so mag's wohl sein. Er antwortete und sprach: Ich glaube, daß Jesus Christus Gottes Sohn ist." ..:)
Miksi tämä (Apt.8:37) jae on poistettu niistä kopioista, syy on juuri tuo ”vauva-valelun” asettaminen uskonmukaisen upotuskasteen tilalle!!!
Niinhän olen väittänyt, että kaikki pelastuvat uskon kautta. Ei ole erotusta lastenkaan kohdalla. Sinunkaan lainauksissa ei ollut yhtään sellaista kohtaa, joka osoittaisi että lapset pelastuvat ilman uskoa ja että heidän kohdallaan olisi joku toinen tie iankaikkiseen pelastukseen.
Mutta siitähän tässä on kysymys, sinulta puuttuu Pyhä Henki!!!
*
Katso: "SAARNAA SANAA, että he KÄÄNTYISIVÄT pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö...” … ja mitä tule Matt.28:19 jakeeseen niin katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015029681
*
Katso lisää: HARHAOPILLA painostus VAHINGOITTAA yhteiskuntaammekin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000015202704
*
Katso: ”VAKAVAA ASIAA USKOSTA, KASTEESTA ja PELASTUKSESTA:..”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015029733
*
Mutta mikä ”MIELI” sinulla on?
Onko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?!
Katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015321068
*
Katso: Filippus sanoi hänelle: "Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, (ON LUPA KASTAA)"!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015364663
Sillä; Kukaan ei pelastu toisen tekemisellä, vaan omalla uskolla!
Anna puuttua minulta vaan se Pyhä Henki. Tälläisena iloitsen autuudesta, jonka Kristus on ristin kuolemallaan minulle ansainnut. En ole autuutta itse kyennyt hankkimaan. Se on lahjaa, etten ylpeilisi. Pyhä Henki on minulle uskon ymmärryksen antanut, vaikka mitä väitätkin.
Olen kastettu Kristukseen, Isään ja Pyhään Henkeen ja niiltä siis ole avun saanut syntikurjuuteeni.
Uskon kautta Evakeliuminsana otetaan vastaan ja vasta sitten on kasteen vuoro...,
*
Katso: Filippus sanoi hänelle: "Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, (ON LUPA KASTAA)"!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015364663
Sillä; Kukaan ei pelastu toisen tekemisellä, vaan omalla uskolla!
Lutherkin on tämän jakeen löytänyt:
Apt.8:37 "Philippus aber sprach: Glaubest du von ganzem Herzen, so mag's wohl sein. Er antwortete und sprach: Ich glaube, daß Jesus Christus Gottes Sohn ist." ..:)
Miksi tämä (Apt.8:37) jae on poistettu niistä kopioista, syy on juuri tuo ”vauva-valelun” asettaminen uskonmukaisen upotuskasteen tilalle!!!
*
Katso: "SAARNAA SANAA, että he KÄÄNTYISIVÄT pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö...” … ja mitä tule Matt.28:19 jakeeseen niin katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015029681
” Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
Kuittaan luetuksi.
Olen lukenut viestisi. En minä voi ottaa ellei minulle anneta. Siksipä Jeesut on valinnut.
mutta usko Jeesuksen Kristukseen pelastaa!!! ja se sama pelastava sanoma ja armo on tarjolla kaikille ihmisille.
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka Häneen uskoo hukkuisi, vaan hänellä olisi iänkaikkinen elämä.
Jeesus sanoi hänelle:"Minä olen tie ja totuus ja elämä, ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Apost.t. 17:30. Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt Hän tekee tiettäväksi, että KAIKKIEN IHMISTEN KAIKKIALLA ON TEHTÄVÄ PARANNUS.
Rukoile ja lue Raamattua. aloita vaikka ensin Johanneksen evankeliumista. sieltä löydät vastauksen kysymykseesi! älä kuuntele liikaa ihmisten mielipiteitä vaan rukoile Jumalaa näyttämään sinulle mikä on Totuus asiasta!!! ja Raamattua kannattaa lukea ja samalla rukoilla että Jumala näyttäisi sinulle totuuden tuosta asiasta!!!
ja jokainen, jonka nimi on mainittu kastetilaisuudessa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimen yhteydessä on Jeesuksessa Kristuksessa pyhä, vanhurkas, synnitön Jumalan silmissä, armosta Jeesuksen tähden jos uskoo!
Pienet lapset uskovat, koska usko tulee kuulemisesta. Jo Marian suusta kuultu tervehdys
Hengessä riitti vaikuttamaan uskon Elisabetissä ja Johanneksessa, joka hypähti äitinsä kohdussa.
Pienet lapset uskovat pitkään, mutta missä hengellisyys kuolee, alkaa synti hiljalleen nousta ja lakia opetetaan myös Raamatun mukaan siksi, että :
-synti virkoaa
-tulee lain kautta näkyviin (ottaa käskysanasta aiheen ja himot heräävät
,,mutta kaste ja lähetyskäskyyn kuuluu myös
Luukkan mukaan "parannusta syntien anteeksi saamiseksi on saarnattava"...ja Johanneksen mukaan: Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksiannetut...jokainen uskovainen voi olla Jumalan pappi Hengessä!
Katuvalle syntiselle voidaan julistaa synnit anteeksi Jeesuksen veren tähden, mikä ei saa olla liian yskinkertaista ja helppoa kädennostoa tai muutenkaan keskeneräistä tunnehenkisyyttä!
Viaton vauva on Jumalalle otollinen ilman mitään katollisia vesi valeluita.
Uskoon tarvitaan aina suuntunnustus ja parannus ja sitä ei vauva voi antaa tai tehdä. Teette uskon asiasta aivan sekasotkua noilla katollisilla taikauskoon perustuvilla opeilla.
Mieti oppisi alkuperä ja tee parannus sekaisesta ja väärästä kasteesta mitä ei löydy Raamatusta.
suurin osahan noista lapsikastetuista, joista minäkin olen yksi vaeltaa maailmassa ja elää niinkuin maailma elää erossa Jumalasta ja Jeesuksesta!!! ei riitä että uskoo Jumalaan, koska vain Jeesus on tie Taivaaseen!
suurin synti on se, ettei usko Jeesukseen Kristukseen!
Apost.t. 10:43. Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka USKOO HÄNEEN, SAA SYNNIT ANTEEKSI HÄNEN NIMENSÄ KAUTTA.
Room. Sillä, jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on Hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut.;
sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnuksella pelastutaan.
Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta JOKA EI USKO, SE TUOMITAAN KADOTUKSEEN.
Apost.t.17:30 Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt Hän tekee kaikille tiettäväksi, että KAIKKIEN IHMISTEN KAIKKIALLA ON TEHTÄVÄ PARANNUS.
Luuk. 24:47. ja että PARANNUSTA SYNTIEN ANTEEKSISAAMISEKSI ON SAARNATTAVA HÄNEN (JEESUKSEN) NIMESSÄ KAIKILLE KANSOILLE...
Joh. 1:12. Mutta KAIKILLE, JOTKA OTTIVAT HÄNET (JEESUKSEN) VASTAAN, HÄN ANTOI VOIMAN TULLA JUMALAN LAPSIKSI, NIILLE JOTKA USKOVAT! HÄNEN NIMEENSÄ.
sain syntini anteeksi. uskoontulo on Jumalan teko sillä tavalla, että Jumala vetää ensin ihmistä parannukseen ja antaa synnintunnon. kun ihminen katuu syntejään Jumalan edessä (siis sydämestään katuu) ja uskoo Jeesuksen Kristuksen kuolleen hänen syntiensä puolesta ihminen saa armon ja Jeesuksen Kristuksen veri puhdistaa hänet kaikista synneistä.
suurin osa lapsikastetuista elää erossa Jumalasta, olenhan sen nähnyt täällä Suomessa. olen minäkin lapsena kastettu, mutta sain kohdata Jeesuksen vasta tultuani uskoon. kun Jumala alkoi vetämään minua puoleensa ja antoi synnintunnon.
Jeesuksesta tuli minun Herrani.
"vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena -"
KASTEESSA SAADAAN USKO.
KUMPIKIN TARVITAAN, USKO JA KASTE,
Kasteessa Jumala lahjoittaa sen minkä Kristus ristillä ansitsi, eli syntien anteeksisaamisen.
Kaste on syntien anteeksisaamiseksi.
Raamattu ilmoittaa ihan toista:
"mikä lihasta on syntynyt on liha"
tarvitaan Hengestä syntyminen jotta pääsisi taivaaseen.
katoavaisesta syntyy VAIN katovaista, siksi lapsikin tarvitsee uudestisyntyä.
Vai missä sanotaan että lapsi ei tarvitse uudestisyntyä?
"Kuinka voisi ihminen olla puhdas, kuinka vaimosta syntynyt olla vanhurskas!"
"Kuinka siis ihminen olisi vanhurskas Jumalan edessä, ja kuinka vaimosta syntynyt olisi puhdas?"
vain yksin usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa! siitähän varsinkin koko Uusi Testamentti puhuu.
ja sanoo paljon muutakin mitä kasteessa Jumala ARMOSTA tekee:
-KASTEESSA SYNNIT PESTÄÄN POIS (Apt 22:16)
”anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
-KASTE TAPAHTUU SYNTIEN ANTEEKSISAAMISEKSI (Mk 1:4, Lk3:3, Apt 2:38)
”kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi”
- KASTE UUDESTISYNNYTTÄÄ (Jh 3:5, Tiit 3:5)
"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä,”
- KASTEESSA TULLAAN OSALLISEKSI KRISTUKSEN KUOLEMAAN ( Rm 6:3)
” Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?”
- KASTEESSA TULLAAN OSALLISEKSI KRISTUKSEN YLÖSNOUSEUKSESTA (Rm 6:5)
” Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,”
- KASTEESSA SAADAAN PYHÄ HENKI ( Apt 2:38, Apt 19:6)
” kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”
- VESIKASTE PELASTAA (1.Piet 3:21)
” vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena –”
- KASTEESSA JUMALA VAIKUTTAA MEISSÄ USKON ( Kol 2:12)
” ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala,”
- KASTEESSA TAPAHTUU VANHAN IHMISEN (AADAMIN) HAUTAAMINEN JA UUDEN
IHMISEN HENGELLINEN HERÄÄMINEN JA YLÖSNOUSEMUS RIKKOMUKSIIN JA
SYNTEIHIN KUOLLEESTA OLOTILASTA (Rm 6:4-5, Kol 2:12-13)
” Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
5. Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,”
” ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.”
- KASTEESSA TAPAHTUU PESO, PYHITTYMINEN JA VANHURSKAUTUMINEN
KRISTUKSEN NIMESSÄ JA JUMALAN HENGESSÄ (1.Kr 6:11)
-” mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.”
- KASTEESSA IHMINEN PUKEE KRISTUKSEN JA HÄNEN VANHURSKAUTENSA
PÄÄLLENSÄ (Gal 3:27)
” Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.”
- KASTE PYHITTÄÄ JA PUHDISTAA SEURAKUNNAN KIRKASTETUKSI,
TAHRATTOMAKSI, RYPYTTÖMÄKSI, PYHÄKSI JA NUHTEETTOMAKSI KRISTUKSEN
MORSIAMEKSI (Ef 5:26- 27)
” että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta,
27. saadakseen asetetuksi eteensä kirkastettuna seurakunnan, jossa ei olisi tahraa eikä ryppyä eikä mitään muuta sellaista, vaan joka olisi pyhä ja nuhteeton.”
- KASTEESSA IHMISEN VANHA LUONTO “LIHAN RUUMIS” POISRIISUTAAN,
KOSKA KASTE ON KRISTUKSEN YMPÄRILEIKKAUS (Kol 2:11)
” ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa,”
- KASTEESSA IHMINEN PESTÄÄN JA SYDÄN VIHMOTAAN PUHTAAKSI PAHASTA
OMASTATUNNOSTA (Hb 10:22)
” niin käykäämme esiin totisella sydämellä, täydessä uskon varmuudessa, sydän vihmottuna puhtaaksi pahasta omastatunnosta ja ruumis puhtaalla vedellä pestynä;”
- KASTE EI OLE “LIHAN SAASTAN POISTAMISTA” (liha pysyy aina syntisenä,
ja synnin asuinsijana), VAAN ENNEN KAIKKEA JUMALAN MEIDÄN
KANSSAMME SOLMIMA HYVÄN OMANTUNNON LIITTO (1.Piet 3:21)
” vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,”
- KASTE EI OLE IHMISEN KUULIAISUUDEN TEKO JUMALALLE, VAAN SE ON
JUMALAN TEKO MEILLE (Mt 3:11, Lk 3:16, Jh 1:33)
” Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.”
--
hieman siis lukutaitoa mukaan, niin Raamatusta nuo löytyy.
Toki ne ei löydy sinun oppikuntasi opista, mutta se ei ole Raamatun vika, mutta SINUN vika on kun et oppikuntasi oppia torju.
Varo vaaraa, sillä epäuskolla ja Sanan ylitse käymiselläsi kiellät Jumalan sanan todistuksen. "Raamattu ei sano noin", sanoopa vaan, miksi et lue Raamattua. Ratkaisut kuuluvat lain vanhurskauteen ja ovat epätäydellisinä Jumalan tuomion alaisia. Jumalalle kelpaa vain täydellinen vanhurskaus.
Siitä todistus:
Matt. 17:5
Vielä hänen puhuissansa, katso, paistava pilvi ympäri varjosi heidät, ja katso, ääni pilvestä sanoi: tämä on minun rakas Poikani, johonka minä mielistyin: kuulkaat häntä.
Luuk. 3:22
Ja Pyhä Henki tuli alas ruumiillisella muodolla hänen päällensä niinkuin kyyhkynen, ja ääni tuli taivaasta, joka sanoi: sinä olet minun rakas Poikani, sinuun minä mielistyin.
Johannes antoi ihmisille synnistä todistuksen ja todistuksen lihasta syntymisestä. Että sen pituinen on se ihmisen hyvyys ja täydellisyys Jumalan lain peilissä. Ei ole kukaan vanhurskas, eikä kukaan etsi Jumalaa: sanooa Paavali; valehteleeko siis Paavali?
että Raamattu sanoo että usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa. minä en tullut uskoon vauvakasteessa siihen meni lähes kolmekymmentä vuotta. kun tulin uskoon synnyin uudesti ylhäältä, sillä mieleni ja sydämeni muuttui. sillä tavalla että sain yhteyden Herraan ja Jeesus tuli minun Herrakseni ja Rakkaakseni. ja Herra vaikutti minussa niin, etten enää halunnut enkä halua syntiä tehdä.
älkää liittäkö minun uskoontuloa mihinkään seurakuntaan. koska minulla ei ollut uskovia tuttuja vaan tulin uskoon niin, että Jumala alkoi ensin minua vetämään puoleensa ja tuli synnintunto ja kaduin syntejäni ja pyysin niitä Jumalalta anteeksi. kun tulin uskoon tuntui kuin olisin jostain älyttömän raskaasta taakasta vapautunut. niinkuin asia olikin-Jeesus pesi minut verellään syntitaakastani.
uskoontulon jälkeen aloin kuulemaan Herran äänen ja Hän alkoi johdattamaan minua. ja elämäni muuttui todella paljon. en enää halunnut tehdä samoja asioita kuin ennen. koin ne saastaisiksi ja synniksi Jumalan edessä. ja huom! tuohon asiaan ei vaikuttanut yksikään ihminen! vaan Herra Itse puhui minulle, opetti minua ja johdatti minua.
minulla ei ollut muuta takanani kuin lähes kolmenkymmenen vuoden kuuluminen luterilaiseen kirkkoon. ei uskovia tuttuja. vaan yksin Jumalan armosta ja johdatuksesta sain tulla uskoon ja sain kaikki syntini anteeksi ja tulin Jumalan lapseksi.
ennen minulla ei ollut edes käsitystä kuka Jeesus on. mutta nyt Hän on minun Herrani.
Jeesushan sanoi, että poismenonsa jälkeen Hän lähettää meille Pyhän Henkensä opettamaan meille kaiken, minkä Hän opetti opetuslapsilleen. ja niin kävi minulle. Pyhä Henki oli minun Opettajani, kun tulin uskoon. kukaan ihminen ei minua opettanut. minulla ei ollut edes alussa seurakuntaa, jossa olisin käynyt. vain Pyhä Henki ja Jumalan Sana Opettajina.
ennen minulla ei ollut mitään käsitystä uskonasioista eikä miten tullaan uskoon. kuitenkin oli niin paha olla koko elämän kanssa, että aloin rukoilemaan Jumalaa avuksi. ja Hän antoi minulle synnintunnon. siis Jumala alkoi vetämään minua puoleensa ja Hän osoitti minut syntiseksi, jonka tarvitsee saada synnit anteeksi. elämäni muutti yhden illan aikana.
oli siinä äidillä varmaan ihmettelemistä, kun tytär, joka aikaisemmin joi alkoholia ja kävi kapakoissa, yhtäkkiä ei enää halunnutkaan sitä tehdä. ja tytär alkoi puhumaan Jeesuksesta. ja kuten sanoin kukaan ihminen ei opettanut minua vaan Herran Pyhä Henki. ja kaikki mitä Hän opetti oli Jumalan Sanan mukaista.
sillä siellähän sanotaan, että vanhurskaus saadaan vain sydämen USKOLLA JEESUKSEEN KRISTUKSEEN.
JOH. 3:18. JOKA USKOO HÄNEEN, SITÄ EI TUOMITA, MUTTA JOKA EI USKO, SE ON JO TUOMITTU, KOSKA HÄN EI USKONUT JUMALAN AINOKAISEN POJAN NIMEEN.
JOh. 3:36. JOKA USKOO POIKAAN, SILLÄ ON IÄNKAIKKINEN ELÄMÄ; MUTTA JOKA EI OLE KUULIAINEN POJALLE, SE EI OLE ELÄMÄÄ NÄKEVÄ VAAN JUMALAN VIHA PYSYY HÄNEN PÄÄLLÄNSÄ.
JOh. 6:40. Sillä minun Isäni tahto on se, ETTÄ JOKAISELLA, joka näkee Pojan ja USKOO HÄNEEN, ON IÄNKAIKKINEN ELÄMÄ JA MINÄ HERÄTÄN HÄNET VIIMEISENÄ PÄIVÄNÄ.
Joh. 7:38. Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elämän veden virrat.
Mutta sen Hän sanoi HENGESTÄ, JOKA NIIDEN PITI SAAMAN, JOTKA USKOIVAT HÄNEEN...
Joh. 8:24. Sentähden minä sanon teille, että te kuolette synteihinne; sillä ELLETTE USKO MINUA SIKSI, JOKA MIKÄ OLEN, NIIN TE KUOLETTE SYNTEIHINNE.
Joh. 11:25-26.
Jeesus sanoi hänelle:"Minä olen ylösnousemus ja elämä; JOKA USKOO MINUUN, SE ELÄÄ VAIKKA OLISI KUOLLUT.
EIKÄ YKSIKÄÄN, JOKA ELÄÄ JA USKOO MINUUN, IKINÄ KUOLE...
Apost.t. 5:32. Ja me olemme kaiken tämän todistajat, niin myös PYHÄ HENKI, JONKA JUMALA ON ANTANUT NIILLE, JOTKA HÄNTÄ TOTTELEVAT.
Apost.t. 10:43. Hänestä kaikki profeetat todistavat, että JOKAINEN, JOKA USKOO HÄNEEN, SAA SYNNIT ANTEEKSI HÄNEN NIMENSÄ KAUTTA.
Apost.t.13:39.ja että JOKAINEN, JOKA USKOO, TULEE HÄNESSÄ VANHURSKAAKSI...
Apost.t. 15:9.eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä HÄN PUHDISTI HEIDÄN SYDÄMENSÄ USKOLLA.
Apost.t. Sillä paatunut on tämän kansan sydän,
ja korvillaan he työläästi kuulevat,
ja silmänsä he ovat ummistaneet,
että he eivät näkisi silmillään,
eivät kuulisi korvillaan,
eivät ymmärtäisi sydämellään
EIVÄTKÄ KÄÄNTYISI
JA ETTEN MINÄ HEITÄ PARANTAISI.
Room.1:1. Koska me OLEMME USKOSTA VANHURSKAIKSI TULLEET, NIIN MEILLÄ ON RAUHA JUMALAN KANSSA MEIDÄN HERRAMME JEESUKSEN KRISTUKSEN KAUTTA.
Room. 10:9.
Sillä JOS SINÄ TUNNUSTAT SUULLASI
JEESUKSEN HERRAKSI
JA USKOT SYDÄMESSÄSI,
ETTÄ JUMALA ON HÄNET KUOLLEISTA HERÄTTÄNYT,
NIIN SINÄ PELASTUT.
Siis etkö tosiaan kuulu mihinkään seurakuntaan. En ihan nopeasti tuota voi nielasista. Se mitä aikaisemmin sanot on kytkyssä pyhityskristilliseen oppiin.
Etkö siis koulussakaan osallistunut uskontotunneille, kun annat ymmärtää, ettet ole saanut uskon kysymyksistä mitään tietoa ennen kun nyt vasta, kun synnintunto heräsi. En voi käsittää, että ihminen voi elää nykyisessä yhteiskunnassa niin umpiossa, ettei kuule Jumalan sanasta mitään. Toki on totta se, että Jumalan sana on halveksittua ja pilkattua sekä myös niitä pilkataan, jotka omistavat Kristuksen autuudekseen.
Eihän voida ohittaa sanaa: JOKA USKOO JA KASTETAAN SE PELASTTU ja tunnustaa se leikattuun muotoon JOKA USKOO PELASTUU. Siis ei oteta pois sanasta mitään, vaan pidetään se sellaisena kuin se on kirjoitettu.
Tuota ei näillä palstoilla ole hyväksytty kuinkaan yleisesti, vaan monet ovat ottaneet ratkaisuunsa perustuvia kasteita. Mutta jos olet siinä ensimmäisessä kasteessa kiinni, niin voitpa tunnustaa kanssani, että Jumala onkin ollut uskollinen littossa, vaikka minä en olekaan omalta puoleltani pysynyt liitossa, sitä loukkaamatta.
Langenneelle kuuluukin kutsu:
Palatkaa takaisin, te luopuneet lapset, sanoo Herra, sillä minä olen ottanut teidät omikseni, ja minä noudan teidät, yhden ainoankin kaupungista ja kaksi sukukunnasta, ja tuon teidät Siioniin Jer.3:14.
Jumala on uskollinen, hän, jonka kautta te olette kutsutut hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, yhteyteen 1.Kor.1:9.
Selvyyden vuoksi kysyn kun näyttää olevan niin, että joka viestin yhteydessä vaihdat nimimerkkiäsi, etkä yhtään ajattele sitä, miten epäselvän kuvan annat persoonastasi, kun et kirjoita samalla nimimerkillä. On täysin käsittämätöntä, että nimimerkin kohtaan sijoittaa osan tekstiä. Pitäisi nyt ulkoinen järjestys ja muoto olla vähän selvempi, että tietäisi kuka on mitäkin kirjoittanut. Kerro nyt mitä viestejä olet tälle keskusteluaiheelle kirjoittanut. Sopisiko olla sen verran järjestelmällinen ja harhaan johtamaton.
kuuluin ev.lut.kirkkoon. mutta yritän tässä sanoa sitä ettei minkään seurakunnan oppi tai seurakunta saanut aikaan uskoontulemistani vaan Jumala. Hän veti minua puoleensa ja antoi synnin tunnon.
olen käynyt rippikoulun jne. muttei missään mielestäni minulle kerrottu sitä, että minun pitää tehdä parannus synneistäni ja uskoa Jeesukseen Kristukseen!!! en edes tiennyt olevani syntinen tai tekeväni syntiä, kun join ja kävin kapakoissa! mutta kun tarpeeksi pitkään elin sitä elämää, alkoi tulla todella paha olo ja sitten Jumala alkoi vetämään minua puoleensa ja antoi minulle synnintunnon.
ei minulla jäänyt rippikoulusta mitään Jeesukseen liittyvää mieleen. ei siellä mielestäni suoraan kerrottu, että vain uskomalla Jeesukseen Kristukseen ihminen pelastuu!!! mutta Jumalan Sana sanoo niin!!! ja Jumalan Sana on kokonansa Totuus!
koulussa uskonnontunneilla opetettiin vain eri uskonnoista. muttei siellä todellakaan kerrottu sitä, että vain uskomalla Jeesukseen ihminen voi pelastua!!!
juuri niin, joka uskoo ja kastetaan pelastuu. mutta esim. ryöväri ristillä ei ehtinyt kasteelle, mutta silti hän pelastui ja pääsi Jeesuksen tykö.
kuten kerroin, kun tulin uskoon kuuluin ev.lut.kirkkoon, tosin siellä en tullut uskoon.
mutta haluan tässä vain tuoda esille sen TOSIASIAN, ETTEI YKSIN KASTE PELASTA KETÄÄN! vaan USKO KASTE. mutta oleellisinta siinä on USKO. siitähän koko Uusi Testamentti puhuu ja Vanha Testamentti niistä, jotka turvautuvat Herraan ovat vanhurskaita. tosin esim. Jesajan kirjassa puhutaan paljon Jeesuksesta.
minä EN TIENNYT MITEN TULLAAN USKOON. mutta Jumala veti minua puoleensa ja antoi synnin tunnon! en edes tiennyt olen syntinen tai mitä synti on tai että olen tehnyt väärin Jumalaa vastaan! mutta Jumala Itse osoitti olen tehnyt syntiä Häntä vastaan!
en itse muista sitä, mutta kyllä minäkin varmaan olisin suhtautunut pilkallisesti, jos joku ennen uskoontuloani olisi tullut puhumaan minulle Jeesuksesta. olisin pitänyt sellaisia ihmisiä päästään seonneina tms.
mutta seurakuntaan kuuluminen ei ihmistä pelasta vaan yksin usko Jeesukseen Kristukseen!
ja sen jälk. kun tulin uskoon minuun on sattunut kaikki mitä ihmiset puhuu pilkallisesti uskovaisista ja Jeesuksesta minun Herrastani. esim. jos olen kaupungilla tai bussissa ja jotkut ihmiset kiroilee se tuntuu pahalta sydämessä.
kun tulin uskoon Herra opetti minulle paljon asioita. esim. sen, että seksi ennen avioliittoa on syntiä. koin vain sen asian tosi saastaisena siis seksin ennen avioliittoa. samoin alkoholi alkoi inhottamaan minua samoin kapakat. ja tuon kaiken sai aikaan yksin Herra.
ei me omilla teoillamme voida itseämme pelastaa tai pyhittää. yksin Jeesuksen uhri, joka annettiin meidän edestämme voi tehdä meidät pyhiksi ja vanhurskaiksi Isän edessä. tosin kun ihminen tulee uskoon Herra alkaa vaikuttamaan hänessä tahtoa ja tekemistä. ei ihminen omin voimin pääse irti synnistä tai riippuvuuksista. vain yksin Herra voi ihmisen niistä vapauttaa ja antaa voiman vapautua niistä.
yksin armosta me olemme pelastetut, emme itsemme kautta, ettei kukaan kerskaisi.
kerroin vain siitä, että uskoontullessani kuuluin ev.lut.seurakuntaan (ja edelleen kuulun), mutta minulla ei aluksi ollut sellaista paikkaa, jonka olisin kokenut "omakseni". siis sellaista uskovien yhteyttä. seurakuntaa.
mutta en ole enää langenneessa tilassa kuten ennen uskoontuloani olin.
enkä halua kiistellä tai väitellä kenenkään kanssa,koska se ei ole mitenkään rakentavaa ei uskossa eikä muutenkaan.
olen ollut useamman vuoden uskossa ja haluni on pysyä lähellä Jeesusta. en omin voimin yritä tehdä Hänen tahtoaan vaan jos huomaan jotain väärää asenteissani tai ajatusmaailmassani pyydän Häntä muuttamaan minua. ja omin teoinhan ei taivaaseen pääse vaan se on yksin Jumalan armoa saada syntinsä anteeksi ja tulla Jumalan lapseksi. lakihenkisyys on minusta kauheaa...
kun elän Herran yhteydessä päivittäin niin luotan siihen, että minä kerran vielä saan olla Hänen luonaan yksin Hänen armostaan.
sovitaan niin, että kirjoitan nimimerkillä minä vain.
sen verran vielä haluan kertoa, en ole sellainen uskova, joka etsii ihmeitä jne. tärkeintä minulle on, että saisin aina elää lähellä Herraa ja Hänen johdatuksessaan. en usko ilmiöihin, joita ei löydy Jumalan Sanasta. tiedän, että Herra murehtii, jos etsimme enemmän ihmeitä tai armolahjoja tms. enemmän kuin Häntä Itseään. en ikinä menisi ns.ylistyskokouksiin. siis joissa enimmäkseen ylistystä. kokouksiin menen kuulemaan Jumalan Sanaa ja hiljentymään rukouksessa.
olen minäkin nähnyt asioita, jotka ovat järkyttäneet minua...tosin ei omassa seurakunnassani. nimeltä mainitsemattomassa seurakunnassa jokunen vuosi sitten muutama ihminen kouristeli ja joku taisi murahdellakin. ylistyksessäkin koin jotain outoa...mielestäni se vaikutti aika sairaalta touhulta,jos suoraan sanon. ja kerran tapasin "veljen", jolla oli kummallinen nauru. ja sen jälkeen kuulin siitä ns.nauruherätyksestä...
pyydän anteeksi Herralta jos puhun nyt jotain väärää, mutta pari kertaa olen katsonut tv7:lta Benny Hinnin kokouksia ja minusta se touhu on vaikuttanut oudolta...miksi kaikki ihmiset jotka tulevat eteen pitää "kaataa"? ei Raamatussa edes puhuta, että Jumalan Henki olisi kaatanut ihmisiä. ja muutenkin jos joku ihminen todella parantuu sairaudestaan, jossain kokouksessa niin eikö riitä, että hän tulee vaikka eteen siitä todistamaan muille. ilman että jonkun ihmisen pitää näyttää "omaa voimaansa" tai mitä voimaa nyt onkin...
kyllä nykyaikana saa olla tarkkana esim.kenen antaa rukoilla puolestaan, onko kyseessä Jumalan Henki, joka tekee ihmeitä jne.
Nimimerkkiä ei tarvitse rekisteröidä, mutta olisi keskustelussa oikein, että käyttää vaikka samaa sanaa nimimerkin kohdalla, esimerkiksi Keksi, eikä vaihda jatkuvasti uutta nimimerkkiä uuteen viestiin. Näyttää nyt sellaiselta, ettet käsittänyt mistä on kysymys.
Jumalan sanasta ei kiistellä, vaan haetaan totuutta, sanan ymmärrystä. Viime kädessä ihminen ei kykene täyttämään Jumalan tahtoa vaikka kuinka yrittäisi. Laki kun on hengellinen ja ihminen on lihallinen. Se on sitä uskovaisenakin ollen. Meissä asuu syntiturmelus kuolemaan saakka. Kristus on ainut, joka on täyttänyt lain. Jos luulemme, että olemme täyttäneet lain, niin olemme langenneet farisealaisuuteen ja emme näet itsestämme totuutta. Lakihenkisyys on nimenomaan lain kilvoittelua ja luuloa että on sen täyttänyt. En tiedä mitä itse asiassa tahdot sanoa lauseella: "lakihenkisyys on minusta kauheaa..."
On hyvä huomioida, että meidän syntimme on saaneet rangaistuksen Jeesuksen ristinkuolemassa. Silloin jo saimme syntimme anteeksi. Joten silloin kun tulemme sanasta ymmärtämään Kristuksen lunastustyön edestämme, niin emme saa siinä kuin uutta syntien anteeksisaamista, vaan tulemme ymmärtämään, että Kristus on kuollut juuri minun syntieni tähden. Sanan todistus vie meidät Uskossa siis Golgatalle, ristin juurelle omistamaa Kristuksen maahan vuotanutta sovintoverta. Kristus on kärsinyt meidän rangaistuksemme ja on lahjoittanut meille vanhuskautensa. Sen olemme kasteessa saaneet. Siis sen minkä Kristus on tehnyt, sen kasteessa sain ja juuri sen uskossa omistan. Pelastus ei ole millään muotoa meidän suorituksemme. Jos niin olisi, niin mihin silloin Kristusta tarvitsisimme.
Pelastusvarmuus on jo nyt, eikä hamassa tulevaisuudessa. Jos haikailemme että tulevaisuudessa sen saamme, niin on tarkistettava, että miksi en nyt jo uskossa omista Kristusta autuudekseni.
Viestissäsi oli raitista henkeä. Jeesus käski pysyä pystyssä, eikä kaatuilla. Jeesuksen haudalla epäuskoiset sotilaat kaatuilivat. Hurmoksellisuus ei kerro uskosta mitään.
Armolahjoillakin ahdistetaan toisia. Minultakin ovat jotkut tivanneet, että joko sinulla on se ja se armolahja. Olen vastannut: että mitä se sinulle kuuluu mikä armolahjaksi luulemasi ilmiö minulta puuttuu. Ovat vähä ihmetelleet vastaustani, mutta kun olen sitä selittänyt, niin ovat lähteneet pakosalle.
ja yleensä elän päivän kerrallaan ja pyydän joka päivä Herran apua ja johdatusta siihen päivään. mutta uskovana ei ole helppoa elää täällä maan päällä, kun huomaa kuinka pahuus ja syntielämä ympärillä vain lisääntyy...
käsitit minut aivan väärin, ei minun tarvitse haikailla, että joskus tulevaisuudessa saisin pelastusvarmuuden, sillä tulin uskoon jo useita vuosia sitten ja silloin Jeesuksesta tuli minun Herrani. joka päivä minä tarvitsen Häntä, en voisi enkä haluaisi elää ilman Häntä.
lakihenkisyydellä viittaan lähinnä farisealaisuuteen, että ihminen pyrkii omin voimin noudattamaan Jumalan tahtoa ja saattaa olla samalla väärällä tavalla tuomiohenkinen muille ihmisille niinkuin fariseukset olivat Jeesuksen aikana. ja kuvitella, että hän olisi Jumalan edessä jotenkin parempi kuin muut. tästä esim.voisi olla Sanan paikka Matt.7:3.Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmäsi? ja muistat varmaan Luukkaan evankeliumissa kertomuksen fariseuksesta ja publikaanista. kuitenkaan kun ihminen ei omin voimin kykene tekemään Jumalan tahtoa. eikä omin teoin ansaitsemaan pelastusta...
me emme elä lain alla vaan armon alla. ihminen, joka on saanut syntinsä anteeksi Jeesuksen Kristuksen kautta ei haluaisi enää syntiä tehdä. mutta kuten sanoit meissä valitettavasti asuu tuo syntiturmellus eli lihallinen ihminen kuolemaan asti. Jumalan Henki meissä haluaa tehdä Jumalan tahdon, mutta liha vetää toiseen suuntaan...mutta aina voimme kiusauksen tullessa kohdallenne rukoilla Herraa avuksi ja antamaan voiman kestää kiusaukset.
niin senhän tähden Jeesus kuoli ristillä meidän syntiemme puolesta, koska kukaan ihminen ei kykene lakia täyttämään. sillä armosta te olette pelastetut, ette itsenne kautta, ettei kukaan kerskaisi. pelastus ei olekaan oma teko. esim.minua Jumala veti puoleensa ja sai aikaan synnintunnon. jota kautta sitten tulin uskoon. se oli siis Jumalan teko uskoontuloni ja yksin Hänen armoaan.
”Martti Lutherkaan Ei vaikka etsi, löytänyt RAAMATUSTA tukea lapsikasteelle, vaan se oli paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
Lutherkin sanoo: "kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
…………niin miksi te luterilaiset vielä tänä päivänäkin tahdotte EKSYTTÄÄ ihmisiä harhaisten ev.lut.piispojen johdolla pakanalliseen vauva-valelu-kasteluoppiin ja järjestelmään?
”Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä KAKSISATAA VUOTTA myöhemmin olisi vastustettu?
Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!
*
Uskovaisten ihmisten vauvat/lapset ovat Jumalan siunaavan käden alla, ilman VESIKASTETTA! Tuokaa siis vauvat ja lapset "Jumalan siunaukseen", mutta ei kastettaviksi!
-- Kasteenvaatimus kuuluu aikuisille ymmärtäville ihmisille! Sillä ei kaste irrallaan USKOSTA ketään pelasta, vaan USKO (Vapahtajaan, ks. Apt.2:38) LIITTYNEENÄ upotuskasteeseen PELASTAA!
*
Sillä; Uskovien lapset ovat pyhiä = SIUNATTUJA
-- 1Kor 7:14 jakeen tutkistelu:
”Sillä mies, joka ei usko, on pyhitetty vaimonsa kautta, ja vaimo, joka ei usko, on pyhitetty miehensä, uskonveljen, kautta; muutoinhan teidän lapsenne olisivat saastaisia, mutta nyt he ovat pyhiä.” [ Pyhiä = siunattuja ]
Jos vauvoja olisi kastettu olisi Paavali tässä kohdin sen maininnut tai käskenyt kastaa pyhittävänä elementtinä!!!
Eikä missään Raamatunjakeessa mainita, että olisi lähdetty/kehotettu vauvoja/lapsia kastamaan kun niitä syntyi perheeseen vuosien aikana lisää?!
*
RAAMATTU KERTOO; mitä tapahtui kun äidit toivat näitä lapsia Vapahtajan luo, siitä tapahtumasta seuraavasti:
"Silloin tuotiin Hänen tykönsä lapsia, että Hän panisi kätensä heidän päälleen ja rukoilisi; ….. mutta opetuslapset nuhtelivat tuojia.
[..sillä tapaus oli uusi ja outo]
Niin Vapahtaja sanoi: --- "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta Minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivastenvaltakunta". Ja Hän pani kätensä heidän päälleen ja SIUNASI heitä (Matt.19:13-15; Mar.10:14-16; Luuk.18:15, 16).
Vapahtaja ei siis vienyt heitä kasteelle. -- Kasteesta Ei siis tässäkään puhuta heidän kohdallaan mitään, vaan --SIUNAUKSESTA ja RUKOUKSESTA -- heidän puolestaan! .. ja se riittää, aikuistuttuaan hekin sitten aikanaan itse päättävät USKONMUKAISESTA KASTEESTAAN! (Ks. Apt.2:38; 8:37, 38; Luuk.7:29; 3:16; Apt.1:5)!
Vapahtajakaan ei siis osoittanut kastevettä heille”!! … vaan; ”Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja SIUNASI heitä.” (Ks Mar.10:16). … ja aikuistuttua ottakoon hekin itse kukin upotuskasteen Herramme ja Vapahtajamme Nimeen!
*
-- Niinpä Ei se Alpo, Hese ja Ramu ja kumppanit teidän harhaoppinne siitä totuudeksi muutu vaikka kuinka yritätte lainailla ja koristella lisäämällä Raamattua sinne tänne juttuihinne, jotta joku NIELAISISI teidän myrkkysyöttinne ...
Vauva-valelu on ja pysyy HARHAOPPINA, se ei ole uskonmukainen kaste eikä varsinkaan hautaamis-, upotuskaste!
…niin miksi te yhä tätä jumalattomuuttanne teette, ettekö pelkää Jumalan Tuomiota väärästä evankeliumista..??
-- Sillä mikä ”MIELI” vauva-valelun saaneella on?
Onko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?!
”Sillä kun OLIMME lihan vallassa (ennen Apt.2:38), niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa, että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme VAELLA lihan mukaan, vaan HENGEN.
Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät HENGEN mukaan, on HENGEN MIELI.” (Room.7:5; 8-5)
…niinpä Paavali huudahtaa (Apt.2:38) kastetuille uskoville: ”Mutta (nytpä) meillä on KRISTUKSEN MIELI.” (1.Kor.2.Luku)
*
Sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ. Sillä; "… (JUMALA) on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä LUVATTU oli, annettaisiin USKOSTA VAPAHTAJAAN KRISTUKSEEN niille, jotka USKOVAT”. "
”(Sillä) ilman USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”
.. Niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!! ..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan
OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!
Niinpä vauvoille/lapsille sopii ”VAPAHTAJAN SIUNAUS” ja aikuistuttuaan SYDÄMENYMPÄRILEIKKAUS - upotuskaste!
*
Sillä tämä on varmaa Vapahtajan SANAA:
"Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille luoduille.
Joka USKOO ja KASTETAAN, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen. (Mark.16:15, 16)
Eli; SAARNATKAA EVANKELIUMIA ja Joka USKOO ja KASTETAAN, se pelastuu!!
Sillä Kasteenvaatimus kuuluu aikuisille ymmärtäville ihmisille!
…. niinpä Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Apt.8:37 Filippus sanoi hänelle: `Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, …(ON LUPA KASTAA) se on MAHDOLLISTA. ´.. (siis, hänen tuli "suulla" tunnustaa USKONSA Vapahtajaansa! Niinpä) Hoviherra vastasi: `MINÄ USKON, että JAH SHUA MESSIAS ON JUMALAN POIKA.´" (ks. (Kol.2:4).
Jos hoviherra ei olisi tunnustanut USKOAA Vapahtajaan, niin ei myöskään Filippus olisi häntä kastanut!!!
”Joka (siis) USKOO ja KASTETAAN, se PELASTUU; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.” (Mark.16:15,16)]
*
Henkilökohtainen Uskonmukainen upotuskaste on; hyvän omantunnon/anteeksiantamuksen ja Kristuksen verenliittoon pääsy! Halleluja! Aamen!
"… mitä (siis enää) viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen Nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
” …Sillä jolla ei ole Kristuksen HENKEÄ, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
…. Niinpä, Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
.. niinpä kehotan sinua (ja kumppaneitasi), että käännyt lähimmän lähiseurakuntamme puoleen, ja kysyt mitä asiallesi voitaisiin tehdä.
Katso; ( http://www.adventtikirkko.great.fi/ ) ANNA PELASTAA ITSESI!!
*
Ystäväiseni, Anokaa (toki Apt.2:37, 38; 8:36, 37, 38; Luuk.7:29 jälkeen sitä) VIISAUTTA ja YMMÄRRYSTÄ niin sitä annetaan (ks.Apt.1:5; Luuk.3:16) ... "Ylhäällä missä kasvaa Öljypuu"! :) (katso mm. Jaak.1:5)
*
♥ MARANATA! ♥
Minä olen lapsena kastettu ja saanut kodissa uskovien vanhempieni toimesta uskovan kodin kasvatuksen. Toki olen ollut nuorena hetken epäuskon tilassa, mutta koko ajan silloinkin tiesin mikä on oikein ja tiesin olevan aidan väärällä puolella. Olen saanut siis palata harhareissulta takaisin kotiin jo silloin nuorena 19 vuoden ikäisenä.
Kouluaikana kuuluin lapsikuoroon ja opettaja vei meitä usein kirkkoon.
Koulussa uskonnontunneilla opetettiin toki eri uskonnoista, mutta opettajani ainakin meille teki selväksi, että mitä on usko Jeesuksen lunastustyöhön. Poliittisista syistä koulujen tunnustuksellinen uskonnonopetus poistettiin 1960 alkaneen vasemmisto radikalismin voimalla. Olen vieläkin harrastusten kautta tuttu kansakoulun opettajani kanssa ja uskon asioista usein keskustelemme.
>juuri niin, joka uskoo ja kastetaan pelastuu. mutta esim. ryöväri ristillä ei ehtinyt kasteelle, mutta silti hän pelastui ja pääsi Jeesuksen tykö.
Tuohon minun on heitettävä tarkentava kysymys, sillä Jeesushan asetti kasteen antamansa lähetyskäskyn yhteydessä, kun nousi taivaaseen, ettei ole oikein sanoa noin, että: >ryöväri ristillä ei ehtinyt kasteelle, mutta silti hän pelastui ja pääsi Jeesuksen tykö.
Ryöväri kuului vanhan liiton mukaiseen liittoon. Juutalaisena oli ympärileikattu. Tässä sanon siis, että varo tuota rinnastusta.
>TOSIASIAN, ETTEI YKSIN KASTE PELASTA KETÄÄN! vaan USKO KASTE.
Niinhän minäkin luterilaisena tunnustan. Sillä niin Raamattu sanoo ja opettaa.
>minä EN TIENNYT MITEN TULLAAN USKOON. Mutta Jumala veti minua puoleensa ja antoi synnin tunnon! en edes tiennyt olen syntinen tai mitä synti on tai että olen tehnyt väärin Jumalaa vastaan! mutta Jumala Itse osoitti olen tehnyt syntiä Häntä vastaan!
Nuo sanat ovat samoja sanoja, joita minäkin sanon.
Kun usko saa vahvistusta sanassa, niin se opettaa jumalattoman menon hylkäämään ja tässä ajassa siveästi elämään. Kyse on siis uskon hedelmistä, pyhityksestä.
Toistan sanasi: yksin armosta me olemme pelastetut, emme itsemme kautta, ettei kukaan kerskaisi. Mutta seurakuntaan kuuluminen ei ihmistä pelasta vaan yksin usko Jeesukseen Kristukseen!
Nyt kun olemme vaihtaneet alkuviestien jälkeen muutamia viestejä, niin voisin sanoa, että näin jatketaan Jeesuksen omina eteen päin. Kristus on tullut, että meillä olisi elämä ja yltäkyllä Joh.10:10. Sanan todistuksen varassa tässä olemme.
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä Joh.6:47.
Mutta hänestä on teidän olemisenne Kristuksessa Jeesuksessa, joka on tullut meille viisaudeksi Jumalalta ja vanhurskaudeksi ja pyhitykseksi ja lunastukseksi 1.Kor.1:30. SIIS KAIKKENA KAIKESSA.
"Pysykää laissa ja todistuksessa!" Elleivät he näin sano, ei heillä aamunkoittoa ole." (Jes.8:20)
”Jos te pidätte minun KÄSKYNI, niin te pysytte minun RAKKAUDESSANI, niinkuin minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan.” (Joh.15:10)
"Hänen kättensä teot ovat TOTISET ja OIKEAT; LUOTETTAVAT ovat kaikki hänen ASETUKSENSA.
Ne pysyvät järkkymättä aina ja iankaikkisesti; ne ovat tehdyt TOTUUDESSA ja OIKEUDESSA." (Psalmi 111:7,8)
Sillä; ”LOPPUSANA kaikesta, mitä on kuultu, on tämä: PELKÄÄ JUMALAA ja pidä HÄNEN KÄSKYNSÄ, sillä niin tulee jokaisen ihmisen tehdä." (Saar.12:13)
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000015299824
*
Katso: "SAARNAA SANAA, että he KÄÄNTYISIVÄT pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö...”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015029681
Raamattu sanoo:"jotka eivät ole syntyneet miehen tahdosta..." Joh.1:13 siis vanhemmat eikä papit eivät voi uudestisynnytää vauvoja, lapsia eikä aikuisia omana määräämään ajankohtana. Se on karkeaa Jumalan pilkkaa väitää, että ihminen voi saada sen "omalla" rituaalilla aikaan.
"Tahtonsa mukaan Hän (Jumala) synnytti meidät totuuden sanalla".
Jaak.1:18 Siis ei ihmisten omat tahdot ja kasteet eivät synnytä Jumalan lapseksi.
"Kuinka ihminen voi vanhana syntyä.." Joh. 3:4
"te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta."
Jos, joku vielä väittää, että vauvojen pään valelukaste uudestisynnyttää, niin silloin on syytä epäillä, että kaikki ei ole "kotona".
Tavallinen sisälukutaito riittää selvittämään asian rehelliselle etsijälle.
Harhaopit perustuu aina ylpeyteen ja sokeuteen,
koska halutaan olla ihmisille mieliksi ja rakastetaan ihmisiä enemmän kuin Jumalaa.
Jumala ei rankaise viattomia vauvoja "isien synneistä", koska Raamattu opetaa niin. 5.Moos 24:16, 2.Kun.14:6 "älköönkä rangaisko lapsia isien syntien tähden.." myös Hesekiel 18:20-
Raamatulle vieras katollinen "vauvojen perisyntioppi" estää näkemästä totuutta. Ei Jumala ole käskenyt yritää tehdä mahdottomia, ei uskoa "pöhköjä" eikä Raamattuun saa lisätä mitään omia juttuja. Ilm. 22:18,1.Kor.4:6
Eikö siis kasteeseen liittyvässä sanassa "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" olekaan Pyhää Henkeä. Miksi se Pyhä Henki kasteesta pois suljetaan. No ilmankos pyhityskristilliset puhuvatkin kasteesta ensimmäisen askeleen kuuliaisuuden tekona. Siis he itse ovat minulle todistaneet, että heidät onkin kastettu Johanneksen parannuksen kasteella, eikä sisällöllisesti Kristuksen ylösnousemuksen yhteydessä asettamallaan kristillisellä kasteella. KAIKKI LUODUT, KAIKKI KANSAT. Onko lapset kansaa ja luotuja? Vastako aikuiset ovat kansa ja luodut. Syntyykö pyhityskristillisiin perheisiin lainkaan lapsia, kun he kieltävät, ettei perhekuntiin kuulu lapset lainkaan. Pyhityskristillisten perheisiin kyllä yksi sanoi syntyvän lapsia, mutta lapset eivät sikiä ja synny synnissä, joten perisyntiä ei pyhityskristillisten lapsissa ole lainkaan, vaan synti tarttuu, kun lapsi viisastuu. Lapset kun ovat ymmärtämättömiä, niin he eivät voi Pyhän Hengen toimesta uskoa., joten lasten pelastuskin määräytyy jotenkin muuten, mutta ei uskon kautta, vaikka Raamattu sanoo, että ilman uskoa on mahdoton olla otollinen. Tämän kaiken sanon nyt sillä perusteella, kun minun viesteihini on noin vastattu pyhityskristillisten toimesta.
Kaikki mikä on ihmisestä, on lihasta, sillä mikä lihasta on syntynyt, se on liha. Ellei joku synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi periä Jumalan valtakuntaa. Uudestisyntymisen peso.
Katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015364663
onkaan? http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000015392646
Onko tietoa, että hyvä laki sitten olisi tullut täytetyksi ihmisten, lihasta syntyneiden, toimesta. Minulla ei ole tieto kuin siitä, että Raamattu todistaa Jeesuksesta, että; Vielä hänen puhuissansa, katso, paistava pilvi ympäri varjosi heidät, ja katso, ääni pilvestä sanoi: tämä on minun rakas Poikani, johonka minä mielistyin: kuulkaat häntä Matt.17:5. Saman todistuksen kuulimme Jeesuksen ottaessaan Johanneksen parannuksen kasteen. Samaisella kasteella ihmiset saivat Johanneksen todistuksen: Niin hän sanoi kansalle, joka tuli antamaan itsiänsä kastaa häneltä: te kyykärmetten sikiät, kuka teitä neuvoi välttämään tulevaista vihaa? Luuk.3:7.
Paavali sanookin, että Sentähden ettei yksikään liha taida lain töiden kautta hänen edessänsä vanhurskautetuksi tulla; sillä lain kautta synnin tunto tulee Room.3:20. Mutta ettei kenkään vanhurskaaksi tule Jumalan edessä lain kautta, se on tiettävä; sillä vanhurskaan pitää elämän uskosta. Sillä te olette kaikki Jumalan lapset uskon kautta Jeesuksen Kristuksen päälle. Gal.3:11,26. Sillä Kristus on lain loppu, jokaiselle uskovaiselle vanhurskaudeksi Room.10:4.
Tulkitset aina vaan väärin Raamatun kohtia ja olet näköjään menettänyt sisäisen mielesi maltin.
Kaste ei ole mitään Pyhän Hengen pesoa. Asia tarkoittaa uudestisyntymistä, missä Jeesuksen veri on puhdistavana ja Pyhä Henki synnyttää uuden elämän. Sanoohan Raamattu, että kaste ei ole lihan saastan poistamista vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta.1 Piet. 3:21 Voiko vauva muuten pyytää hyvää omaatuntoa? Ei varmasti, koska vauva on autuaan tietämätön synnistä ja kaikesta.
Eikä kastamalla ole missään kohtaa Raamattua käsketty opetuslaspia tehdä, vaan evankelimia julistamalla. Matt. 28:18 Ja vain opetuslapsia kehotettiin kastamaan, myös opettamaan pitämään kaikki mitä Jeesus on käskenyt pitää - ei myöskään sovi vauvoille!!!
Eikö ole ihmeellistä, että uskovien kasteen kanssa nämä kaikki Raamatun kohdat sopii hyvin yhteen.
lapsi on synnissä siinnyt ja syntynyt, MITÄÄN hänessä ei ole syntynyt Jumalasta.
Tämä siksi, että syntiinlankeemuksessa kaikki liha turmeltui ja joutui eroon Jumalasta.
"Mikä lihasta on syntynyt on LIHA"; sanoo Jeesus ja apostoli toteaa: "Mikään liha ei voi periä Jumalan valtakuntaa."1.Kr 15:50.
Jeesus selvitti Nikodeemukselle asiaa seuraavasti:
"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
4. Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
5. Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
6. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
7. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä."
Syntyessään maailmaan lapsi EI SYNNY vedestä ja Hengestä, vaan syntyy maailmaan "miehen tahdosta"- Jh 1:13.
KAIKKI se mikä syntyy lihasta, eli miehen tahdosta jää ulkopuolelle taivaan valtakunnan, eikä pääse sinne sisälle.
KUKA SITTEN PÄÄSEE TAIVAASEEN?
Jeesus sanoo selvästi :
VAIN ne jotka ovat syntyneet vedestä ja Hengestä:
"jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan."
PITÄÄ tapahtua YLHÄÄLTÄ syntyminen ;
" joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
Jeesuksen sana on selvääkin selvempi- pelkkä LIHASTA syntiminen ei riitä taivaaseen pääsyyn.
Edellä Raamattu totesi, että kukaan ei synny maailmaan ylhäältä vaan lihasta, eli miehen tahdosta.
SIKSI pitää tapahtua UUDESTISYNTYMINEN ja sen Jeesus ilmoittaa tapahtuvan VEDESTÄ ja HENGESTÄ.
MIKÄ IHMISESSÄ SYNTYY UUDESTI?
Ihmisen henki syntyy uudesti - ja tuo ihmisen UUDESTISYNTYNYT henki on se joka pääsee taivaaseen- liha jää tänne ja tulee tomuksi jälleen.
Jeesuksen edellyttämä UUDESTISYNTYMINEN voi tapahtua ainoastaan kristillisessä kasteessa,- jossa ihmisen lihasta syntynyt ihmisen henki haudataan yhdessä Kristuksen kanssa ja tilalle syntyy vedestä ja hengestä ihmiseen uusi henki.
Tämä on uudestisyntyminen ja siitä esim Rm 6:3 kertoo seuraavasti:
"Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
4. Niin olemme siis yhdessä HÄNEN KANSSAAN HAUDATUT KASTEEN kautta kuolemaan, että NIINKUIN Kristus HERÄTETTIIN kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin UUDESSA elämässä vaeltaman."
KOL 2: 11-12 KERTOO SAMAN SEURAAVASTI:
"11. ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA , Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, JOSSA (siis kasteessa) te myös hänen kanssaan olette HERETETYT uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista."
Raamattu käyttää tuossa edellä ihmisen sytymässä saamasta hengestä nimitystä "lihan ruumis" joka poisriisutaan kasteessa, ja se on Kristuksen ympärileikkaus.
Tuo "lihan ruumis" eli ihmisen turmeltunut lihasta syntynyt ihmisen henki haudataan kasteessa ja tilalle syntyy VEDESTÄ ja HENGESTÄ ihmiseen UUSI HENKI- tämä on UUDESTISYNTYMINEN.
On siis välttämätöntä että pienen lapsenkin lihasta syntynyt taivaskelvoton turmeltunut henki poisriisutaan ja tilalle pitää syntyä taivaskelpoinen uusi henki.
KAIKEN TUON TEKEE KASTEESSA JUMALA- mitään- ei pientäkään ihmisen omaa suoritusta Raamattu ei tuohon vaadi.
LAPSI KASTELLE KOSKA:
” Ps 51:7 Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt.
”
Mutta, USKOVIEN, uskonmukaisesti upotuskastettujen lapset ovat pyhiä = SIUNATTUJA
-- 1Kor 7:14 jakeen tutkistelu:
”Sillä mies, joka ei usko, on pyhitetty vaimonsa kautta, ja vaimo, joka ei usko, on pyhitetty miehensä, uskonveljen, kautta; muutoinhan teidän lapsenne olisivat saastaisia, mutta nyt he ovat pyhiä.” [ Pyhiä = siunattuja ]
MUTTA;
Jos vauvoja olisi kastettu olisi Paavali tässä kohdin sen maininnut tai käskenyt kastaa pyhittävänä elementtinä!!!
Eikä missään Raamatunjakeessa mainita, että olisi lähdetty/kehotettu vauvoja/lapsia kastamaan kun niitä syntyi perheeseen vuosien aikana lisää?!
*
Mutta mikä ”MIELI” vauva-valelun saaneella, sinulla on?
Onko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?! Siis, syntyykö lapsi vauva-valelusta uudeksi luomukseksi? ..
Miksi sinä Ramu et tottele selvää (Apt.2:38) Jumalan Tahtoa?
Ei se Ramu sinun harhaoppisi siitä muuksi muutu vaikka kuinka yrität lainailla Raamattua, ja sillä koristella sanomasi ...
Vauva-valelu on ja pysyy harhaoppina, se ei ole uskonmukainen kaste eikä varsinkaan hautaamis-, upotuskaste!
*
Sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ. Sillä; "… (JUMALA) on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä LUVATTU oli, annettaisiin USKOSTA VAPAHTAJAAN KRISTUKSEEN niille, jotka USKOVAT”. "
”(Sillä) ilman USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”
.. Niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!! ..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan
OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!
Niinpä vauvoille/lapsille sopii ”VAPAHTAJAN SIUNAUS” ja aikuistuttuaan SYDÄMENYMPÄRILEIKKAUS - upotuskaste!
*
Oletko sinä Kristuksessa?
– Sillä henkilökohtainen Uskonmukainen upotuskaste on; hyvän omantunnon/anteeksiantamuksen ja Kristuksen verenliittoon pääsy! Halleluja! Aamen!
” Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on UUSI LUOMUS; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, UUSI on sijaan tullut.”
”Sillä kun OLIMME lihan vallassa (ennen Apt.2:38), niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa, että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme VAELLA lihan mukaan, vaan HENGEN.
Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät HENGEN mukaan, on HENGEN MIELI.” (Room.7:5; 8-5)
…niinpä Paavali huudahtaa (Apt.2:38) kastetuille uskoville: ”Mutta (nytpä) meillä on KRISTUKSEN MIELI.” (1.Kor.2.Luku)
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Niinpä minä kirjoitan sinulle ja kumppaneillesi, jotka olette vielä tätä armoa ( hyvää omaatuntoa) vailla, sanon; antakaa pestä pois syntinne ja käykää nöyrin mielin Jumalan ARMOISTUIMEN luo!
… "Antakaa pelastaa itsenne.. Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
"… mitä (siis enää) viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen Nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
” … jolla ei ole Kristuksen HENKEÄ, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
Niinpä minä kirjoitan sinulle ja kumppaneillesi, jotka olette vielä tätä armoa ( hyvää omaatuntoa) vailla, sanon; antakaa pestä pois syntinne ja käykää nöyrin mielin Jumalan ARMOISTUIMEN luo!
…. Sillä, tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
.. niinpä kehotan sinua (ja kumppaneitasi), että käännyt lähimmän lähiseurakuntamme puoleen, ja kysyt mitä asiallesi voitaisiin tehdä.
Katso; ( http://www.adventtikirkko.great.fi/ ) ANNA PELASTAA ITSESI!!
LAPSEN ON UUDESTISYNNYTTÄVÄ –ei lasta ole vapautettu siitä.
Uudestisyntymisestä keskustellaan ja kirjoitellaan mutta ei olla selvillä siitä mitä uudestisyntyminen on Raamatun mukaan . Asiasta puhutaan hyvin teoreettisella tasolla. Käsitykset asiasta perustuvat oppikunnan perinnäissääntöiksi muodostuneista oppipykälistä.
Jotta ymmärtäisi mitä uudestisyntyminen on tulee ymmärtää Raamattua laajemmin.
1. Tulee ymmärtää mitä Adamin lankeemuksessa tapahtui ja mikä on sen seuraus ihmiskunnalle.
2. Tulee ymmärtää mitä toisen Adamin ristinkuolema ja ylösnousemus merkitsee tuolle eka Adamin lankeemukselle
3. Tulee ymmärtää mitä kasteessa tapahtuu.
Kaikki lienevät yksimielisiä siitä, että uudestisyntyminen on välttämätön taivaaseen pääsylle kuten Jeesus sanoo:
"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
Yksimielisiä taidetaan olla myöskin siitä, että usko on välttämätön taivaaseenpääsylle:
”joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.”
MILLOIN UUDESTISYNTYMINEN TAPAHTUU?
Tästä ollaankin sitten suuresti erimielisiä.
Erilaisia teorioita on syntynyt sen mukaan kun on erilaisia oppilahkoja olemassa.
Erä kirjoittaja väitti kiivaasti, että joka ei ole kokenut mielenmuutosta hän ei ole uudestisyntynyt ja on vailla Pyhää Henkeä.
Erään kyselytutkimuksen mukaan johon otti osaa niin luterilaisia kuin vapaidensuuntien seurakuntien aktiiveja uskovia vastasi 1/3 että he eivät pysty määrittelemään sitä koska he tulivat uskoon, sillä ovat uskoneet Jeesukseen aina.
He eivät siis löydä elämästään mitään vaihetta joillain olisivat kokeneet mielenmuutoksen
KYSYMYS KUULUU:
Koska tuhlaajapojan vanhempi veli uudestisyntyi?
Hän oli ollut Isän kodissa aina ja tätä uskollisesti palvellut, -ilmana mitään mielenmuutosta tai päätöstä kuulua Isän lapseksi.
Hänkö jäisi osattomaksi taivaasta, kun mielenmuutosta ei ole ollut, ja vain tuhlaajapojaksi lähtenyt ja takaisinpalannut pääsisi taivaaseen?
Vapaat suunnat väittävät, että lapsi on syntyessään taivaskelpoinen.
Missä lapsen mielenmuutos jotta pääsisi taivaaseen?
ONKO LAPSI TAIVASKELPOINEN SYNTYMÄNSÄ PERUSTEELLA?
Raamattu sanoo selvästi:
”Luopuneita ovat jumalattomat äidin kohdusta asti, eksyneitä valhettelijat hamasta äidin helmasta.”
”sinä olet aivan uskoton ja luopioksi kutsuttu hamasta äidin kohdusta.”
”Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt.”
”Syntyisikö saastaisesta puhdasta? Ei yhden yhtäkään.”
”ihmisen sydämen aivoitukset ovat pahat nuoruudesta saakka.”
”Kuinka siis ihminen olisi vanhurskas Jumalan edessä, ja kuinka vaimosta syntynyt olisi puhdas?”
Jeesus itse toteaa:
”Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.”
Ihminen syntyy lihasta, - miehen tahdosta kuten Raamattu sanoo Jh 1:13.
Turmeltuneesta lihasta ei voi syntyä siis puhdasta.
Rm 5: 18. Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille KADOTUKSEKSI, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;
Kaikki liha turmeltui syntiinlankeemuksessa. Ja kaikki mikä tuosta turmeltuneesta lihasta syntyy on turmeltunutta ja syntistä. Siksi Jeesuksenkaan ei sopinut siitä Joosefin turmeltuneesta siemenestä, vaan sikiäminen täytyi tapahtua Pyhästä Hengestä, ja näin Jeesus oli vapaa tuosta lihan turmeltumisesta ja uhri saattoi siten olla puhdas.
Kukaan ei siis syntyessään ole puhdas vaan Adamin lankeemuksen vuoksi täysin turmeltunut. Tuosta asiata käytetään lyhyttä ilmaisua ”perisynti”. ”Ilmaisu ”perisyyllisyys” olisi kyllä kuvaavampi. Raamattu puhuu lihan ruumiin poisriisumisesta.
Jeesus ilmoittaa, että lihasta syntyy liha, eli miehen siemenestä syntyy turmeltunut liha, mutta Hengestä syntyy henki.
Syntyessään ihminen syntyy yksinomaan lihasta, ja tuo liha jää tänne koska se on turmeltunut, ainoastaan uudestisyntynyt henki perii taivaan.
Jeesus ilmoittaa, että pitää syntyä Hengestä ollakseen uudestisyntynyt, pelkkä lihasta syntyminen ei siis riitä.
” Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.”
Ollakseen taivaskelpoinen pitää syntyä lihasta syntymisen lisäksi Pyhästä Hengestä. Ja Pyhästä Hengestä syntyy vain ihmisen henki.
MILLOIN TUO HENGESTÄ SYNTYMINEN SITTEN TAPAHTUU?
Vapaat suunnat ilmoittavat, että mielenmuutoksessa.
He puhuvat kyllä kasteen haudasta ja jotkut vielä jopa kasteessa tapahtuvasta uuden nousemista tilalle. Tuota tapahtumaan he eivät kuitenkaan suostu nimittämään uudestisyntymiseksi.
He vetoavat siihen, että kaste on hyvän omantunnon pyytämistä.
Kasteelle he menevät vasta mielenmuutoksen jälkeen jota he kutsuvat myöskin ratkaisun tekemiseksi. Uskoon tullessaan he ovat saaneet syntinsä anteeksi, tästä he lienevät yksimielisiä.
KYSYMYS KUULUU:
Mikä ihmeen paha omatunto sitten vielä syntien anteeksisaamisessa jäi jäljelle jota hyvää omaatuntoa pitää kasteessa vielä pyytää?
Sitä, että kasteessa saadaan synnit anteeksi, sitä he eivät suostu tunnustamaan.
Eka helluntaina Jumala kuitenkin selvästi ilmoittaa, että kaste on syntien anteeksisaamiseksi ( Apt 2:38) lisäksi samalla selvästi sanotaan, että kasteesta saadaan Pyhä Henki.
MITEN RAAMATTUA TULEE LUKEA?
Onko niin kuin on kirjoitettu, vai tarkoittaako Jumala toista kuin mitä Hän sanoo?
Jeesus ja apostolit lukuisasti vetoavat: ”Kirjoitettu on”, ”kuinkas luet”
Sisältääkö Raamatun teksti aivan muuta kuin mitä siihen on kirjoitettu?
Selvästi Jumala ilmoittaa, että ei sisällä:
”Sillä eihän siinä, mitä teille kirjoitamme, ole muuta, kuin mikä siinä on luettavana”.
Noin Jumala ilmoittaa.
Mutta vapaat suunnat eivät tätä hyväksy ja perusteena on se, että kun monet raamatun ilmoitukset eivät sellaisenaan sovi heidän oppiinsa.
On siis syntynyt oppi ja sitten on havaittukin, että selvät raamatunkohdat kumoavatkin heidän oppikohtia.
Vertaukset ovat eri asia, niissä Jumala käyttää esim Sanasta imaisua ”siemen”, mutta vertaukset aina selitetään mitä se tarkoittaa, esim: ”siemen on Jumalan sana”.
Surku hupaisaksi on muodostunut lause jonka Jeesus ilmoittaa:
"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.”
Nikodeemus oli edellä ihmetellyt miten ihminen voi vanhana syntyä, onko mnetävä takasin äitinsä kohtuun?
Jeesus kuitenkin puhui Hengestä syntymisestä, ja sen välttämättömyydestä, eli uudestisyntymisestä.
Uudestisyntyminen tapahtuu Jeesuksen ilmoituksen mukaan kahdesta asiasta, nimittäin; vedestä ja Hengestä.
Nyt selittävät, että perättäisistä sanoita toinen tarkoittaa sitä mitä siinä sanotaan, mutta toinen, eli vesi ei tarkoita sitä mitä siihen on kirjoitutettu, vaikka Jumala nimenomaan ilmoittaa, että Raamatun Saanassa ei voi olla muuta kuin mitä siinä on kirjoitettu ( 2. Kr 1:13).
Rohkeita poikia ovat kun nyt väittävät toista kuin mitä Jumala ilmoittaa.
Oppi-perinnäissääntö on noussut yläpuolelle Jumalan sanan, muutoin oppi ei pysyisi pystyssä.
Veden merkitystä emme ymmärrä, emme ymmärrä myöskään VLn ympärileikkasusta, -yritä nyt sitä järjellä selittää.
Vesi on kuitenkin merkittävässä asemassa koko luomakunnan luomisessa. Joka on luotu:
” Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta”
Myöskin uudestisyntymisessä vesi on merkittävässä asemassa yhdessä Pyhän Hengen kanssa vaikka emme järjellä pystykään käsittämään miksi se vesi siinä pitää olla.
Kiistatta tässä lienevät kaikki yksimielisiä, että kasteeseen kuuluu VESI oleellisena osana.
Kristillistä kastetta ilman vettä ei voi olla. Kaste on asia johon kuuluu SANA ja VESI yhdessä.
” että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta,”
Kristillistä kastettahan tuossa tarkoitetaan, ja vesi on siinä oleellinen osa.
Tuota kohtaa yritetään selittää , että vesi tarkoittaa tuossa sanaa, eli että kohta olisi luettava; ”sanalla pesten sanan kautta”.
Vesi on siis vettä ja sana on sanaa ja Henki on Henki.
Sillä; ”eihän siinä mitä teille kirjoitamme ole muuta kuin mitä siinä on luettavissa”.
”Kirjoitettu on” ja sillä siisti. Muuta sitä nyt sitten toiseksi vaikka oppi vaatisikin.
Hämmästyttävää tässä on että nuo sanan kieroonkääntäjät kuitenkin korostavat ”Raamattu ja yksin Raamattu”, mutta käytännössä ei asia kuitenkaan ole niin, vaan on: ”oppimme ja yksin oppimme”. Sanokoon Raamattu mitä sanoo, niin opimme ilmoittaa oikein, noin on asia käytännössä.
ENTÄ LAPSET?
Jos mielenmuutos ja kääntyminen on se jolloin uudestisyntyminen tapahtuu, niin milloin lapsella on mielenmuutos?
Edellä kirjoitin, että 1/3 seurakuntien aktiiveista uskovista eivät ole mitään mielenmuutosta kokeneet, vaan ovat uskoneet Jeesukseen koko ikänsä pienestä alkaen.
Mielenmuutoksen ehdottomuutta vaativien mielestä hei eivät ole siis uudestisyntyneet eivätkä ole saaneet Pyhää Henkeä. Ovat kuitenkin taivaskelpoisin ilman niitä. Onko näin?
Uskonasioita näytetään käsiteltävän hyvin teoreettisella tasolla, ja ”mutu” periaatteilla.
Harvoin rohjetaan mennä käytännön tasolle.
Te mielenmuutos-uudestisyntymistä tuputtavat.
KATSELKAAPA OMIA LAPSIANNE.
Koska lapsellanne tapahtunut mielenmuutos maailmanmielestä taivasmieliseksi, Tapahtuuko epäuskosta uskoon tuleminen lapsellanne milloin?
Eli ensin opin mukainen parannuksenteko ja kääntyminen ja sitten uskoontulo ja uudestisyntyminen ja sitten kasteelle!!
Mutta kun samaiset ihmiset opettavat, että lapsi on taivaskelpoinen jo syntymästään asti. Eli lapsen ei tarvitsekaan uudestisyntyä. Selittävät tämän siten, että ”lapsi syntyy sovitettuun sukukuntaan” kuten oppi ilmoittaa.
No tuon mukaanhan pakanakin on taivaskelpoinen kun on syntynyt sovitettuun sukukuntaan!! ??
Tuosta sovituksesta ei siis tulla osalliseksi automaattisesti lihasta syntymisen perusteella. Pitää vielä syntyä Hengestä.
KOSKA TUO HENGESTÄ SYNTYMINEN SITTEN LAPSEN OSALTA TAPAHTUU?
Mikään lihahan, eli pelkästään lihasta syntynyt liha ei voi periä taivastenvaltakuntaa, näinhän Jumala ilmoittaa:
” Mutta tämän minä sanon, veljet, ettei liha ja veri voi periä Jumalan valtakuntaa, eikä katoavaisuus peri katoamattomuutta.”
Lihasta syntynyt on katoavainen eikä voi periä Jumalan valtakuntaa.
KOSKA LAPSI SYNTYY PYHÄSTÄ HENGESTÄ, eli uudestisyntyy?
Se on aivan välttämätöntä, muutoin tuo katoavainen lihasta syntyvä jää tänne ja tulee maaksi jälleen.
Jossain vaiheessa tuo Hengestä syntyminen eli uudestisyntyminen pitää tapahtua.
Uskovat vahvemmat seuraavat varmaan tuskaisena lapsiensa vaiheita.
Koska ne syntyvät Pyhästä Hengestä, eli uudestisyntyvät uudesti ylhäältä.
Koska he tekevät parannuksen, koska, niin kuin sanovat, ahtavat elämänsä Jeesukselle , eli eivät ennen ole olleet Jeesuksen omia, mutta sitten ovatkin??
Tähän on keksitty asia jota nimitetään ”tehdä ratkaisu seurata Jeesusta”, tai ”antaa elämänsä Jeesukselle.”
Milloin tuhlaajapojan vanhempi veli teki päätöksen olla Isän lapsi, tai seurata Isää ym?
Nyt vapaiden suuntien uskovat vanhemmat seuraavat tuskalla lapsensa vaiheita, milloin he kokevat mielenmuutoksen??
Varmimpana pidetään sitä, että lapsi käväisee maailmassa ja sieltä tullessaan on sitten tullut uskoon virallisen kaavan mukaan ja voi todistaa ”hovikelpoisesta” uskoontulostaan.
Eli, opit eivät toimikaan käytännössä mielenmuutos-uudestisyntymisessä uskovien vanhempien lasten kohdalla.
Kasetta lykätään yleisesti tuonne 12-15 ikään, muka että silloin päätös on varmaa ja pysyvää.
Onko käytännössä se sitten varmaa?
Eräs helluntaipaimen kertoi minulle, että vain vajaa puolet vapaiden suuntien seurakuntiin kastetuista on enää tällä hetkellä uskossa.
Jossakin vaiheesta vapaiden suuntien lapsetkin oppinsa mukaan uudestisyntyvät, mutta suurin osa heistä luopuu uskostaan ja lähtee maailmaan.
Menettävätkö he tuon uudestisyntymisen ja pitääkö uudestisyntyä jälleen uudelleen kun ja jos palaakin tuhlaajapojan tieltä takasin?
Eräs kirjoittaja vetosi siihen ,että kun luterilaiset opettavat uudestisyntymistä kasteessa, niin ketä sitten tarvitsee enää evankelioida?
No, ketäköhän? Jos luopuneita on yhtä paljon kuin vapaissa suunnissa, niin onhan niitä muutama miljoona Suomessakin.
Lapsi on vapailla suunnilla ongelma, nimenomaan uskovien lapset, heidän uudestisyntymisensä ja vaadittava mielenmuutoksensa.
On pakko keksiä varhaisnuoren elämään jokin väristyksiä aiheuttava tapahtuma jonka he sitten voivat nimetä uskoontulemiseksi ja uudestisyntymiseksi ja Pyhän Hengen saamiseksi jotta heidät voisi kastaa.
Eiväthän kai vapaat suunnat ketään uudestisyntymätöntä kasta?? Uskoontulokokemus ja kokemus Pyhän Hengen saamisesta pitää heillä olla ollakseen hovikelpoisia uskovia.
KOKO AJAN ON TUOLLOIN UNOHDETTU YDIN, eli mitä uudestisyntyminen on?
Onko se mielenmuutos vai joku muu tapahtuma.
Mielenmuutoksellako Adamin lankeemuksen perintö katkeaa?
Jossain sen pitää katketa.
Toinen Adam, eli Kristus meni ristille sivuttaakseen ihmiskunnan synnit. KAIKKIEN synnit on siis sovitettu, oli miten synnissä elävä tahansa heidän syntinsä on sovitettu, mutta eivät ole silti automaattisesti sen perusteella taivaskelpoisia, sillä ovat vain lihasta syntyneitä. Pitää tapahtua vielä Hengestä syntyminen.
KYSYMYS KUULUU:
Koska tuo sovitus luetaan ihmisen hyväksi, niin että ihmisen syntiä ei enää lueta hänen syykseen ?
2.Kr 5:19 ”Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä LUKENUT HEILLE HEIDÄN RIKKOMUKSIAAN, ja hän uskoi meille sovituksen sanan. Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.”
MISSÄ VAIHEESSA SYNTIÄ JA SYNTISYYTTÄ EI ENÄÄ IHMISEN RASITTEEKSI LUETA?
Automaattisesti sovitukseen osallisuuteen ei kuuluta.
Jollakin tavalla Jumala jakaa Jeesuksen sovituksen jokaiselle YKSILÖLLE erikseen.
No tähän toki vastataan, että uskoontulossa.
KYSYMYS KUULUU JÄLLEEN:
Koska uskovan kodin lapsi tulee uskoon?
Koska Jeesuksen sovitus luetaan tuon lapsen hyväksi?
Ihanko lihasta syntymisen perusteella? Ihanko syntisestä lihasta syntymisen perusteella?
EI.
Selvätä sanotaan ,että lihasta syntynyt ei peri Jumalan valtakuntaa.
Pitää tapahtua toinen syntyminen ja entinen pitää kuolla.
Nyt siihen vapaiden suuntien puhumaan kasteen hautaan ja uuden nousemiseen tilalle.
JUMALA ILMOITTAA SANASSAAN:
Kol 2:11 ” ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, JOSSA ( siis kasteessa) te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT USKON KAUTTA, jonka VAIKUTTAA JUMALA, joka herätti hänet kuolleista.”
Luetun ymmärtämisen koe:
Koska lihan ruumis poisriisutaan, eli tapahtuu Kristuksen ympärileikkaus ja vanha lihan ruumis haudataan?
Paavali puhuu vanhan kuolemisesta;
Rm 6:6. kun tiedämme sen, että meidän VANHA IHMISEMME on hänen kanssaan RISTIINNAULITTU, että SYNNIN RUUMIS KUKISTETTAISIIN, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
7. sillä JOKA ON KUOLLUT, se on VANHURSKAUTUNUT POIS SYNNISTÄ.
8. Mutta jos OLEMME KUOLLEET KRISTUKSEN KANSSA, niin me uskomme saavamme myös elää hänen kanssaan,”
Missä elämän tilanteessa tuo vanha kuolee ? Mielenmuutoksessako?
Edelleen Paavali toteaa:
Rm 6: 3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme KASTETUT KRISTUKSEEN Jeesukseen, olemme hänen KUOLEMAANSA KASTETUT?
4.Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut KASTEEN KAUTTA kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
Rm 6:5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita YHTÄLÄISESSÄ KUOLEMASSA, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,
Tuo yhteenkasvaminen yhtäläisessä kuolemassa tapahtuu kasteessa ,jossa syntyy tilalle uusi luomus, eli uudestisynnytään.
2. Kr 5:17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on UUSI LUOMUS; se, mikä on VANHAA, ON KADONNUT, katso, UUSI ON SIJAAN TULLUT.
Syntiinlankeemuksen seurauksena lihasta syntynyt vanha luonto on haudattut, se on kasteessa kuollut ja uusi on sijaan tullut.
Missä vapaiden suuntien lapsien vanha katoaa ja kuolee ja uusi tulee sijalle?
Näitä asioita pitäisi tarkastella siis käytännön tasolla, eikä oppisääntöjen valossa.
Yrittäkääpä soveltaa oppinne omiin lapsiinne, niin havaitsette miten mahdottomassa ristiriidassa olette.
Koska tuo vanha katoaa, eli HAUDATAAN ja uusi tulee eli herää eli syntyy tilalle?
Jumala ilmoittaa selvästi:
Kol 2.12 ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, JOSSA (siis kasteessa)te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
Luetun ymmärtämisen koe jälleen:
Missä lihan ruumis, eli vanha ihminen haudataan? Mielenmuutoksessako?
Rm 6:6. kun tiedämme sen, että meidän VANHA IHMISEMME on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
- mielenmuutoksessako tuo ristiinnaulitseminen tapahtuu?
-
1. Pt 3:21. Tämän vertauskuvan mukaan VESI nyt teidätkin PELASTAA, KASTEENA - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,
Mikä siis pelastaa?
Hyvä omatunto saadaan siis siten, että KASTETULLE ei enää lueta hänen rikkomuksiaan hänen syykseen, eli siten saadaan hyvä omatunto ,kasteessa syntinen vanhurskautetaan, eli julistetaan syyttömäksi .Pitää päästä pois syntiinlankeemuksen jälkeisestä tilasta syntiinlankeemuksen edeltäneeseen tilaan. Tästä on kyse, jotta voidaan pelastua.
Tuo tapahtuu VAIN kasteessa.
Kastamattomalla on rasitteena kaikki syntiinlankeemuksen syntisyys.
Kristillisessä kasteessa tuo Adamin syntiinlankeemuksen perintö katkeaa.
Sovitus tapahtui ristillä ja kasteessa Jumala jokaiselle yksilölle lukee Jeesuksen sivutustyön kastetun hyväksi. Kastamattoman hyväksi sitä ei Jumala voi lukea hyväksi.
Kastamaton on auttamattomasti edelleen syntiinlankeemuksen jälkeisessä tilassa, vaikka uskoisikin. Usko ei pelkästään pelasta, tarvitaan myöskin kaste jossa vanha ihminen poisriisutaan. Eli päästään kadottavasta Aadamin lankeemuksesta eroon.
Eli kasteessa tapahtuu sama mikä Jeesuksellekin sijaiskärsijänä, (Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi) .
(tämä vaatisi laajemman perustelun, mutta nyt ei ole siihen tilaisuutta)
Kasteessa perisynnin turmelema langenneesta lihasta syntynyt vanha ihminen kuolee ja nousee kasteessa ylös uutena Hengestä syntyneenä, eli tuo on uudestisyntyminen jota edellytetään taivaaseen pääsylle.
Vanha synnin turmelema luonto pitää kuolla ja uusi hengestä syntynyt henki syntyy tilalle.
Tuo tapahtuu Jumalan ilmoituksen mukaan VAIN kristillisessä kasteessa, niin kuin edellä olevat raamatunkohdat selvästi ilmoittavat.
Mitään raamatullisia perusteita ei ole väitteelle, että vanhan kuoleminen ja uuden tilalle nouseminen tapahtuisi jossakin mielenmuutoksessa.
Mielenmuutos on tuhlaajapojan tielle lähteneen kohdalla tapahtuva asia kun hän Jumalan kutsumana palaa takasin maailmasta. Kyseessä on parannuksenteko. Johon parannuksentekoon Sana kutsui jo uudenliiton alussa niitä jotka elivät synnissä, ja joille nyt eka kertaa julistettiin syntien sovitusta Jeesuksen sovitustyön ansiosta. AINA tuohon tapahtumaan liittyi VÄLITTÖMÄSTI kristillinen kaste. Jopa samana yön hetkenä kuten Filipin vanginvartija kaikkien hänen omaisten kohdalla tapahtui.
Jotkut vetoavat oppinsa puolustamiseksi Apt 8. 37 jakeeseen joka on Raamatusta poistettu muka lapsikasteen kannattajien toimesta lapsikasteen puolustamiseksi.
Noihin Apt 8:37 jakeeseen turvaaviin pätee Raamatun sana: ”tietensä he eivät ole tietävinään”.
He kyllä tietävät, että kyseinen jae on ollut Raamatussa aikaisemmin, mutta 1900 luvulla se on sieltä poistettu koska tuolloin löydetyissä vanhemmissa käsikirjoituksissa kyseistä Apt 8:37 jaetta ei ole, jae 37 on siis lisätty raamattuun jälkikäteen. Noiden kieronkääntäjien mukaan pitäisi ojentautua Raamattuun myöhemmin tehtyjen lisäysten mukaan.
Heidän kohdalla toteutuu raamatun sana: ”vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.”
Olisi siis syytä lakata vääntämästä kieroon kirjoituksia, sellainen tapahtuu omaksi kadotukseksi tuon jakeen kuin muidenkin kohdalla joissa väitätte, että on toisin kuin on kirjoitettu.
”ilman uskoa on mahdoton olla otollinen”
”Joka ei usko joutuu kadotukseen”
Voiko ja pystyykö lapsi siis ihan pienenäkin uskomaan mitä hänelle Jumalan Sana puhuu.
Ennekuin kastettava lapsi joutuu kasteveden kanssa tekemisiin hänelle julistetaan Jumalan pelastavaa Sanaa.
Uskovissa kodeissa tuo Sana on ollut lukuisia kertoja rukouksissa ja Jeesuksesta puhuttaessa ollut esillä.
Johannes uskoi jo äitinsä kohdussa.
Johannes kuuli Marian tervehdyksen (noita sanoja vaan ei ole Raamatussa kerrottu. Johannes hypähti ilosta äitinsä kohdussa noiden sanojen kuulemisen vuoksi.
Johannes siis uskoi sen mitä kuuli ja hänestä lausuttiin ja riemuitsi, hän siis piti totena sen mitä lasuttiin.
Ja hän, niin kuin Raamattu kertoo:
Lk 1:45 Ja autuas se, joka uskoi, sillä se sana on täyttyvä, mikä hänelle on tullut Herralta!
Johannes uskoi Marian kautta hänestä lausutun Herran sanan.
Kohta kokonaisuutenaan, jotta kävisi todeksi, että Marian tervehdyksen sana oli lausuttu nimenomaan Johannekselle.
Lk 1:44. Sillä katso, kun sinun tervehdyksesi ääni tuli minun korviini, hypähti LAPSI ilosta minun kohdussani.
45. Ja Autuas Se, joka Uskoi, sillä se sana on täyttyvä, MIKÄ HÄNELLE on tullut Herralta!"
Koko ajan tuossa siis puhutaan Johanneksesta ja hänelle tulleesta Herran sanasta.
Ilman usko ei Pyhää Henkeä voi saada, se on jumalallinen mahdottomuus.
Kohdussa oleva Johannes siis kuuli ja reagoi kuulemaansa ilolla. Hän siis USKOI mitä sanottiin. Mitään kykyä epäillä ei lapsella ole, tuo kyky ihmiselle tulee vasta kokemusten myötä myöhemmin. Siksi on aikuisenkin tultava lapsen ´kaltaiseksi, eikä epäillä Sanaa. Nyt vaan vapaat suunnat edellyttävät, että lapsen on tultava aikuisen kaltaiseksi.
Viime talvena ilmestyi tohtorinväitöskirja jossa osoitetaan todeksi se, että lapsi kuulee ja oppii äitinsä kohdussa. Erityisen voimakasta tuo oppiminen on 6 kk sikiönvaiheen jälkeen. Kuulemaansa ei voi oppia ellei usko siihen mitä kuulee.
Ei siis ole mitään pahaa siinä, että tieteellisestikin Raamatun sana joskus osoitetaan todeksi.
Miksi sitten monet väittävät että maailmaan syntynyt lapsi ei omaa kykyä uskoa sitä Jumalan sanaa mitä hän kuulee? No, oppipykäläthän ne ovat jotka kieltävät lapsen uskon muutoin oppikunnaan oppi kaatuu.
YHTÄÄN LASTA EI SIIS OLE KOSKAAN KASTETTU ILMAN ETTÄ HEILLÄ EI OLISI USKOA.
Ei edes niitä vuoden 200 alkupuolella kastettuja jotka seurakuntien johtajien kokouksessa päätettiin kastaa 2 ja viimeistään 3 päivän ikäisenä eikä katsottu voitavan odottaa 8- päiväseksi kuten ympärileikkauksessa tehtiin.
Kun nyt historiaan viittasin, niin todettakoon, että nuo asiasta päättäneet seurakuntien parisensataa johtajaa elivät rajuimman vainon aikaa. Monet heistä todistivat uskostaan marttyyriudella. Ihan harhaopin voimallako he kaikki nuo vainot kestivät?
Myöskin samoihin jo aikaisemmin kirjoitetusta apostolien isien tekstistä luemme maininnan: ”uudestisynnytimme heidät kasteessa”!
Noin lausui mies joka oli saanut oppinsa Johannekselta.
Pienintäkään epäilystä lapsikasteen pätevyydestä ja siinä tyapahtuneesta uudestisyntymisestä ei historia tunne ennen kuin vasta 1600 luvulla. Toki jo 200 luvulla kastoivat uudelleen, mutta siinä ei lapsikastetta kielletty eikä mitätöity, vaan se tahtiin lahkoon liittämisen merkkinä.
Tertullianukseen vapaat suunnat panevat toivonsa koska hän vastusti silloin yleistä lapsikastetta.
Mutta vastustukseen perusteet olivat seuraavat:
Hän lausui, että miksi lapsi kiiruhtaisi syntien anteeksisaamiseen jo lapsuudessaan. Hän siis ymmärsi oikein, että kaste on syntien anteeksisaamiseksi kuten Raamattu ilmoittaa, mutta ei ymmärtänyt asiaa syvemmälti. Hän myöskin korosti, että naimattomien naisten osalta kaste tuli lykätä tuonnemmaksi kunnes avioituvat eivätkä enää syyllisty haureuden synteihin.
Mutta selvästi Tertullianus lausui, että jos lapsi on kuolemanvaarassa, niin hänet pitää kastaa heti.
Vasta siis 1600 luvulla alettiin lapsikastetta mitätöimään ja vaadittiin ballistien aloittamana kastamista aikuisella iällä. Sekin tapahtui aluksi valelemalla.
Olisiko Jumala sallinut oikean valon loistaa vasta 1600 luvulla?
Myöskin viimeisen 200 vuoden aikana Jumala on sitoutunut lapsikasteeseen ja siinä opetettuun uudestisyntymiseen antamalla valtavia herätyksiä nimenomaan lapsikasteen tunnustavien parissa.
Esim Moodyn johtama maailman suurin herätys tunnustautui lapsikasteeseen. Samoin Finneyn miljoonien uskotontulleiden herätys. Myöskin metodistien valtavat herätykset Amerikassa ja Englannissa. Myöskin Roseniuksen Haugelaisuuden, Tanskan sisälähetyksen suuret herätykset.
Olisiko Jumala siunannut harhaoppisten toiminnan noilla valtavilla herätyksillä, jotka edustavat ylivoivaisesti suurinta herätystä mitä koskaan on ollut.
Noihin lapsikasteen ja uudestisyntymistä kasteessa julistaviin herätyksiin Jumala on tunnustautunut.
Voitto ramu