Bensat ja huollot tietysti, meillä hyväksytään myös ulko- ja sisäkäsinpesupalvelut niin usein kun haluaa. Samoin suksiboxit ja lisävalot yms.
Mutta miten - pysäköintimaksut, (ja lähinnä ulkomailla) siltamaksut, moottoritiemaksut? Mites esim. lumiharja? CD-levy auton soittimeen? Tyyny takapenkille? Ensiapulaukku? Wunderbaum?
Ei tarvii sitten vittuilla ja haukkua ahneeksi tai köyhäksi, asia vaan kiinnostaa lähinnä akateemisessa mielessä. Sanooko verottaja tarkasti? Missä menee raja?
Mitä kaikkea kuuluu autoetuun?
9
6747
Vastaukset
- Oululainen
Ookko nää pikkusen tyhmä? Eiköhän työpaikkasi talousosasto osaa nuo kertoa...
- Anonyymi
Joo mut jos on yrittäjä niin asiaa rajoittaa vain verottaja ja omatunto
- ostopaikka ratkaisee
Yleensä säännöt ratkaisee firma eli nuo rajatapaukset sen mukaan.
Täyteen autoetuun kuuluu yleensä luottokortti, joten myöskin "tarvike"-ostot menevät vähän ostopaikan mukaan, eli kortilla voi ostaa firman piikkiin kaiken sen, mitä kassakoneesta ao. kortin ostoluokalla läpi saa.
Yleensä pysäköinneissä lienee rajana se, että yksityisajon pysäköintimaksut menevät omaan piikkiin, samoin mahdolliset tietullit, siltamaksut, lauttamaksut jne. Tuskin esim. lomamatkan autolauttamaksua Suomi-Eurooppa voi enää autoedun piikkiin laitattaa, eiköhän siihen jo verotarkastajakin puuttuisi. - ....
Eli tuossa tulikin jo se mitä autoetu sisältää. Yleensä siis annetaan firman kortti ja sillä maksetaan bensa, pesut, nesteet ja tarvikkeet. Huollot saa laskulle. Firmassamme tehtiin hieman tilastoa ja täytyy sanoa, että autoetuautoilijoilla on "raskas kaasujalka" Yleensä tankkaavat vaimojensa autot ja veneen samalla kortilla. Keskikulutukset esim v70 volvolle (automaatti) noin 16-19 litraa/100km. Jos ajaa normaaliajoa niin tuosta jää 5/satkulle vaimon kiesiin tai veneeseen.
- ja.
Tulee näin olemaankin useamman vuoden.
Hyvistä naisista (kai miehistäkin ) kannattaa pitää huolta.
Mutta Älä myt hyvä henkilö liikaa tuudittaudu autoetuun,
sitähän maksetaan koska se on kuin veteen piirretty viiva.
Vaadi myös kunnon palkkaa, ja sijoita se. - teillä
Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.
- Tsero
teillä kirjoitti:
Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.
sitten kun tankaat esimerkiksi huollon sijaisautoa? Ihan vain uteliaisuudesta...
- tankkaaja
teillä kirjoitti:
Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.
Yleensä juuri tuosta syystä tankkaan veneen polttoainesäiliön kesäisin ja talvisin 20 litran jerryyn käytettäväksi moottorikelkassa tai kauppakassissa. Sotkuistahan tuo on jollekin silkkiperseelle, mutta vuodessa minulle suuri säästö.
- ei tarvitse
Tsero kirjoitti:
sitten kun tankaat esimerkiksi huollon sijaisautoa? Ihan vain uteliaisuudesta...
kilometrejä laittaa. Tieto sijaisautosta mennee leasing-yhtiölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t315166Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo653066Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122940HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432841Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi201619Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861580Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271556Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4131243- 681120
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2231052