Mitä kaikkea kuuluu autoetuun?

talokohtainen?

Bensat ja huollot tietysti, meillä hyväksytään myös ulko- ja sisäkäsinpesupalvelut niin usein kun haluaa. Samoin suksiboxit ja lisävalot yms.

Mutta miten - pysäköintimaksut, (ja lähinnä ulkomailla) siltamaksut, moottoritiemaksut? Mites esim. lumiharja? CD-levy auton soittimeen? Tyyny takapenkille? Ensiapulaukku? Wunderbaum?

Ei tarvii sitten vittuilla ja haukkua ahneeksi tai köyhäksi, asia vaan kiinnostaa lähinnä akateemisessa mielessä. Sanooko verottaja tarkasti? Missä menee raja?

9

6858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oululainen

      Ookko nää pikkusen tyhmä? Eiköhän työpaikkasi talousosasto osaa nuo kertoa...

      • Anonyymi

        Joo mut jos on yrittäjä niin asiaa rajoittaa vain verottaja ja omatunto


    • ostopaikka ratkaisee

      Yleensä säännöt ratkaisee firma eli nuo rajatapaukset sen mukaan.

      Täyteen autoetuun kuuluu yleensä luottokortti, joten myöskin "tarvike"-ostot menevät vähän ostopaikan mukaan, eli kortilla voi ostaa firman piikkiin kaiken sen, mitä kassakoneesta ao. kortin ostoluokalla läpi saa.

      Yleensä pysäköinneissä lienee rajana se, että yksityisajon pysäköintimaksut menevät omaan piikkiin, samoin mahdolliset tietullit, siltamaksut, lauttamaksut jne. Tuskin esim. lomamatkan autolauttamaksua Suomi-Eurooppa voi enää autoedun piikkiin laitattaa, eiköhän siihen jo verotarkastajakin puuttuisi.

    • ....

      Eli tuossa tulikin jo se mitä autoetu sisältää. Yleensä siis annetaan firman kortti ja sillä maksetaan bensa, pesut, nesteet ja tarvikkeet. Huollot saa laskulle. Firmassamme tehtiin hieman tilastoa ja täytyy sanoa, että autoetuautoilijoilla on "raskas kaasujalka" Yleensä tankkaavat vaimojensa autot ja veneen samalla kortilla. Keskikulutukset esim v70 volvolle (automaatti) noin 16-19 litraa/100km. Jos ajaa normaaliajoa niin tuosta jää 5/satkulle vaimon kiesiin tai veneeseen.

      • ja.

        Tulee näin olemaankin useamman vuoden.

        Hyvistä naisista (kai miehistäkin ) kannattaa pitää huolta.

        Mutta Älä myt hyvä henkilö liikaa tuudittaudu autoetuun,
        sitähän maksetaan koska se on kuin veteen piirretty viiva.

        Vaadi myös kunnon palkkaa, ja sijoita se.


      • teillä

        Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.


      • Tsero
        teillä kirjoitti:

        Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.

        sitten kun tankaat esimerkiksi huollon sijaisautoa? Ihan vain uteliaisuudesta...


      • tankkaaja
        teillä kirjoitti:

        Laiteta kilometrejä ylöäs ja kysellä kaasujalan perään? Meillä Pitää aina tankatessa syöttää automaattiin kilometrimäärä tai sanoa se kassalla (Leas Planin kortti Nesteelle). Näitä todella tarkastetaan silloin tällöin, joten ei siinä voi tankkailla muita autoja.

        Yleensä juuri tuosta syystä tankkaan veneen polttoainesäiliön kesäisin ja talvisin 20 litran jerryyn käytettäväksi moottorikelkassa tai kauppakassissa. Sotkuistahan tuo on jollekin silkkiperseelle, mutta vuodessa minulle suuri säästö.


      • ei tarvitse
        Tsero kirjoitti:

        sitten kun tankaat esimerkiksi huollon sijaisautoa? Ihan vain uteliaisuudesta...

        kilometrejä laittaa. Tieto sijaisautosta mennee leasing-yhtiölle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe