Etelä-Suomen Sanomissa 2.4.2006:
"Osa on hankkinut koulutusta. Toivealalle ei vain ole asiaa, koska sillä ei ole tarjolla työtä. Ei ole ehkä koskaan kunnolla ollutkaan. Alaa ei haluta vaihtaa. Mieluummin ollaan joutilaina korvausten varassa kuin tartutaan uusiin haasteisiin.
Yhteiskunnan turvaverkko rakennettiin aikanaan pulaan joutuneita varten. Kuviteltiin, että ihmiset kyllä ponnahtavat siltä ylös kuin trampoliinilta. Ei arvattu, että osa jää syystä tai toisesta pötköttämään kuin verkkokeinuun.
Suomi on ajautumassa kohti pahaa työvoimapulaa, ellei sitten uusi lama tule ja nujerra kehitystä väliaikaisesti. Sitä ei kukaan toivo. Pienenevistä ikäluokista ei ole varaa jättää ketään työhön kykenevää räpistelemään turvaverkossa. Nuoria on autettava ylös omille jaloilleen. Apua ja tukea he tarvitsevat."
Naulan kantaan! Koskee kyllä kaikkia, ei vain nuoria.
ESS kirjoittaa
8
807
Vastaukset
- Pitkän aikaa työtön
Jos tuo on totta, niin ei muuta kuin perustetaan Työhönosoitustoimisto, joka osoittaa jokaiselle työttömälle työpaikan. Sillä siitä ongelmasta päästään.
- Työpaikkoja
Jos työpaikkoja oikeasti olisi, niin työvoimatoimistonhan tulisi lähettää ko. paikoista osoitukset työttömille. Jos työtön ei ota paikkaa vastaan, se on kahden kuukauden karenssi. Jos toistamiseen ei ota työpaikkaa vastaan, niin putoaa työttömyystukien ulkopuolelle epämääräiseksi ajaksi.
Kun kuitenkin työttömyystukia maksetaan pääosalle työttömistä, niin olisiko kuitenkin niin, että puheet työvoimapulasta olisi pelkkä kupla???
- sitä apua
Ihan paskapuhetta. Etusijalla koulutuksiin ovat kuitenkin usein ne, joilla ei ole ammattia.
Mikä sitten estää työnantajia käyttämästä esim. oppisopimuskoulutusta? Saisi koulutettua työntekijän juuri omiin tarpeisiinsa sopivaksi?
Turha valittaa työvoimapulasta, kun kuitenkin halutaan vain selitellä sitä, miksi haetaan rajan takaa halpatyövoimaa. - käytännössä
Nämä työpaikkojen puutteen vinkujat usein toimivat itse siten etteivät mahdolliset työnantajaehdokkaat heitä palkkaa toistaiseksi sopimuksella.
Kello on tuntematon! Tullaan töihin -0 2 tuntia haarukassa.
Vastuu! Ei piitata pätkääkään tekemisestä eikä sen tuloksesta. Pääpaino on ajan kulumisessa!
Kiinnostus! Koko toiminta (-mattomuus) ja olemus kielii: Voihan vitalis, kaikkeen sitä on sortunutkin!
Jne. Ette kai kuvittele työnantajien palkkaavan näillä asenteilla varustautuneita lapsukaisia?!
Poikkeuksia on. Tuttavapiirissäni yksi teknikko ja yksi insinööri tavoittivat vakituisen työpaikan työharjoittelun kautta. Vieläpä vieraalta paikkakunnalta.
Samoin omalla työpaikallani kaksi nuorta osoittautuivat puolen vuoden aikana luottamuksen arvoisiksi.
Päinvastaisia esimerkkejä on kyllä riittämiin!- ei kannata
yleistää, jos jokunen laiskamato ei ole kiinnostunut työnteosta.
Suurin osa kuitenkin haluaa tehdä töitä ja pystyy hoitamaan hommansa vastuullisesti.
Sitä työtä vaan ei ole kaikille halukkaille.
Näin yksinkertaista.
Ja omasta kokemuksestani: Jos pätkätöitä alat tekemään niin vakituista paikkaa et tule saamaan. Sua käytetään loputtomiin hyväksi. No..Kyllähän tuon luottamuksen saa varmasti moni muukin, mutta kysymys kuuluu, että olisitko itse valmis käymään kouluja ja useita puolen vuoden"työharjoitteluita" ja kuuntelemaan vain puheita jostain työllistämisestä.
Kaikella kun on rajansa ja näissä työllistämisissä harvemmin mainitaan onko jokin sukulaisuus tai vastaava juttu takana kuten yleensä on.
Ei ihminen niin tyhmä ole, että suostuu esimerkiksi katteettomissa"orjatöissä" katselemaan loputtomiin vierestä, kun muut ovat työllistyneinä.
- turhuuden markkinat
Jokaiseen huijarilafkaan ei riitä tekijöitä, eikä tarvitsekaan riittää. Valtio ottakoon vahvemman roolin työllistäjänä.
Tuossa vain se pikkuvika, että noinhan halutaan julkisuudessa antaa kuvaa ja tuo yhteiskunnan turvaverkko on sama kuin haulikolla lataisee ladon oveen jollet ole vähintään oikean värinen tai muuten aivan täysdeeku.
Moni on opiskellut hyvässä uskossa kituuttaen tai velaksi opintolainana ja julkisesti on povattu joillakin aloilla olevan työtä.Todellisuudessa näin ei ollutkaan.Valtiovalta on osallistunut tähän paskanjauhantaan aivan avoimesti ja ne nuoret, jotka syystä tai toisesta jäivät koulutuksensa jälkeen työttömiksi ja opintovelkaisiksi kaiketi kyllästyivät ajattelemaan, että miksi opiskella mitään, jos se ei hyödytä mitään.Pankeille haluttiin vain velkaorjia opintolainaisista nuorista.Ja ne ketkä joutuivat työpaikan saannissa ja lainoissa ongelmiin, hylättiin..
Ne jotka saivat sen"isi/mami"avuin työpaikan ja hankkivat omakotitalon, auton ja litkivät viiniä teattereissa käynteineen sekä ulkokultaisine julkisivuineen pääsivät valtiovallan ihanneihmisiksi.
Suomi työvoimapulassa on viimeistään nyt suurta paskanjauhantaa, kun työvoima alkaa liikkua roskavaltioiden ihmisten takia, jotka ovat valmiita työskentelemään vaikka millä ehdoilla.
Ja mitä"työvoimapula"työhön tulee niin ESS toimittajakin voisi mennä kokeilemaan hieman "orjatöitä" niin eiköhän tajuaisi miksi ei paljon kiinnosta.Pienenevistä ikäluokista 20-25% on työttöminä..joten tällaiset ESS kirjoitukset ovat juuri sieltä syvältä..Mitä puoluetta kannattava lehti muuten on kyseessä kuuluisi lähinnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664322TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2991764Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231515- 671485
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394