Vanha kokoomuksen keskustelualueen kestoaiheeni saa vieläkin jatkuvasti uusia vahvistuksia:
http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=121761709&size=o
http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=121761709&size=o
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Löytäisitkö tutkimuksen, joka kuvaisi niiden köyhien perheiden kulutusmenojen rakennetta, joilla rahaa riittää muuhun, muttei lukiokirjoihin?
Tuo satatuhatta lasta on tyypillinen tilastomiehen pyoristys. Kun katselee yksinhuoltajaperheiden lapsimäärää voisi uskoa luvun olevan suurempikin. Yksinhuoltajien lapsia varmaan suurin osa tuosta sadastatuhannesta on. Kertoo myös siitä, että kaikilla yksinhuoltajilla ei mene huonosti.
"Moni vanhempi jättää omat tarpeensa sivuun, kun yrittää pinnistellä ja hankkia lapsille, mitä muillakin on", sanoo Nelosen uutiset samasta aiheesta:
http://www.nelonen.fi/uutiset/arkisto_uutinen.asp?d=1135219327295
Lasten hyväksi kannattaakin tinkiä omista tarpeistaan.
Köyhyyden ongelma ei nyt kuitenkaan ole siinä, miten paljon lapsia on suhteellisen köyhyysrajan alapuolella, kun ongelma on siinä, miksi meillä yleensä tarvitaan toimeentulotukea eikä pystytä hoitamaan valtiontaloutta siten, että yrityksillä olisi mahdollista työllistää yhä suurempi osa ihmisistä.
Myös työssäkäyvä vanhempi voi olla eriarvoisessa asemassa, jos tuloerojen annetaan repsahtaa levälleen.
Pitää vaan muistaa, kuka maksaa palkat.
Ei se ole työnantaja.
Se on asiakas, joka ostaa yritysten tuotteita ja palveluja.
Tuloeroilla ei tässä ole mitään tekemistä, sillä kasvu lisää ensin pääomatuloja ja vasta sitten palkkatuloja, ja palkkaerot kasvavat aina, jos joillain toimialoilla menee lujaa ja tulee pula työntekijöistä, ja toisilla aloilla palkat eivät kasva, jos työlle ei ole kysyntää.
Rekkakuskitkin ryhtyvät nykyisin putkimiehiksi, kun putkimiehistä on pulaa ja liksat kovassa nousussa sen vuoksi.
Tätä kurjuutta ei edistä ainakaan se että kokoomus haihattelee hallitukseen. onneksi tätä haihattelua ei käydä kun rosvoporukan omissa piireissä
Kysymys on todennäköisesti siitä,että köyhien perheissä katsotaan enemmän televisiota ja luetaan vähemmän kirjoja ja sanomalehtiä.Kyse on siis tavallaan siitä,että varakkaimmissa perheissä on tarjota enemmän henkisiä virikkeitä,jotka kannustavat lasta oppimiseen.
Myöskin vanhempien koulutustasolla ja heidän antamallaan kannustuksella on merkitystä lapsen koulumenestykselle.
Kannustus ja "tv:n katselu" ovat nekin riippuvaisia perheen sosiaalisesta hyvinvoinnista ja voivat olla ennemminkin seurausta kuin syitä eriarvoisuuteen. Sitä paitsi ei kai nykyään enää tv:tä pidetä minään pahan silmänä? Moni arvostettu ja varakas oikeistolainen paistattelee vähän väliä tv:ssä, ja esim. Kirsi Pihan mies on siellä jopa töissä.