Ööööö.... Mihin poliisia tarvitaan?

HuanÅhappi

Kun noi Ciiäsiiiläiset tutkii kuulustelee ja pidättää rikolliset, todennäköisesti, leikkaamattomassa versiossa, vielä tuomitsevatkin ja rankaisevat syyllisiä.
Jos olis suomessa noin "päteviä" tutkijoita olis nissekin jo istunut tuomionsa ja ollu senjälkeen vapaalla jalallakin jo yli 40v.

2

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...nuo ciiesailaiset ovat poliiseja.

      Alkuperäisessä CSI:ssä annetaan kyllä sellainen kuva, että rikospaikkatutkijat eivät ole varsinaisia poliiseja vaan jonkinlaisia teknikoita. Miamissa ja NY:ssa tutkijat kantavat selvästi poliisin virkamerkkejä.

      Ehkä jenkkilässä on erilaisia käytäntöjä, mutta ainakin Suomessa kaikki teknisen toimiston rikospaikkatutkijat ovat poliiseja. Toki rikoslaboratoriossa sitten työskentelee myös muita tutkijoita, kuten kemistejä, joilla ei välttämättä ole poliisikoulutusta ja poliisin valtuuksia.

      Uskon, että CSI-sarjoissa on tarkoituksella sekoitettu teknistä tutkintaa ja väkivaltarikosyksikköä (=murharyhmää). Jos sarjat kuvaisivat pelkästään nimensä mukaista teknistä tutkintaa, sehän olisi kuolettavan tylsä!

      Mutta varsinkin Miamin teknisen rikostutkimusyksikön työnkuvaan näyttää kuuluvan kaikki mahdollinen. Hehän suoriutuvat sellaisistakin operaatioista, joka normaalisti annettaisi karhuryhmän hoidettavaksi! :-)

    • sanovat olevan

      Kanadassa on ollut viime aikoina paljon puhetta tasta koska yliopistojen forensic science alalle on halukkaiden maara noussut 400%, kiitos CSI

      Oikea csi ei ikina haastattele ja kuulustele epailtyja.
      Labarotoriassa jossa csi showssa yksi tutkija tekee kaikkenlaisia kokeita niin tosielamassa nama hommat on jaettu kymmenillelle eri tutkijoille.
      Nailla tutkijoilla on myos oma spesiaali, esim saattavat olla vain sormenjalki expertti.

      Lehdessa ja tv;ssa on juuri korostettu sita etta todellisuudessa csi tyo ei tosiaankaan ole noin monipuolista, vaan loppujen lopuksi aika yksi toikkoista laboratorio tyota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      295
      46130
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      54
      11548
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      276
      11186
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      58
      9946
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8749
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      310
      6853
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      19
      3909
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3606
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3470
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      85
      3435
    Aihe