Kaverin autoliikkeessä olisi myynnissä 81 mallinen audi ja 82 mallinen cressida. Kumpinkin vain 350e, enempää rahaa ei ole käyttää autoon tällä hetkellä.
Kumpi teistä kannattaisi ostaa? Audissa jäähdytinvika, toyotassa mätää takajousien kotelossa.
Kumpi teistä kannattaisi ostaa? Audissa jäähdytinvika, toyotassa mätää takajousien kotelossa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei tuon ikäisiä romuja kannata nurkkiinsa kerätä.
kortin viikon päästä ja autokuume on tosi kova! Parempaan ei ole varaa, isä ei suostu maksamaan autoa, koska maksoi kortin.
Kannattaako silti välttämättä ostaa kasa paskaa jolla tappaa itsensä ja sivullisia?
Varsinkin kun et vielä osaa ajaa liikenteessä.
jo monta vuotta, että pääsen kaupungille ajelemaan viikonloppuna. Cressidassa olisi ainakin hyvin tilaa.
kun se korttisikin rahoitti.
Tarkoitatko, että vasta kortin saanut ei osaa ajaa? Vertaatko kenties omiin kokemuksiisi? Jos tämä kaveri onkin sinua parempi ajaja, saako hän sitten mennä liikenteen sekaan?
Kerro ihmeessä, miten saa liikennekokemusta, jos pysyy poissa liikenteestä ja ei ole uutukaista autoa käytettävissä.
Turha edes yrittää pyytää isältä autoa viikonlopun pimpsaralliin. Eri asia, jos olisi jotain todellista menoa. Meillä on hitsausvehkeet kotona, joten taitaa se Cressidan puoleen painua tuo valinta...
Milestäni resiina on hieno auto. Erityisesti se nelilamppuinen malli mutta suorakulmaisilla ajovaloillakin varustettu menee aina Audin edelle erikoisuudessa.
Osta vanhaakin vanhempi Audi 100 S4, menee kyllä tykisti!!!
liki 200 kilowattia (pikku ohjelmanmuutoksella, vakio 170kW)
Näitä saa 10000...14000 eurolla.
Neliveto sekä kaikki "nykyajan" herkut.
No ei tietenkään ESP:tä. Sehän on nynneröille.
vanha auto ei ole koskaan turvallinen. Tod. näk. mikä tahansa uusi yaris pesee tuon lotjan kolariturvallisuudessa. Ja muillakin tavoilla...
Jos sattuu uusi Yaris ja tuo vanha Audi kolaroimaan keskenään, epäilen vahvasti, että Yariksesta tulee rusinaa.
Kyse on yksinkertaisesti massaeroista. Audi on pahuksen painava ja se on merkitsevää kolaritilanteessa.
Lisäksi tuo Audi oli aikansa huippu tukevan korirakenteen suhteen.
En ymmärrä millä muillakaan tavoilla uusi Yaris pesisi tuota Audia mitenkään.
Ryhdytäänkö keskustelemaan niistä Audisi yksityiskohdista, vai häivytkö taas vähin äänin?
"En ymmärrä millä muillakaan tavoilla uusi Yaris pesisi tuota Audia mitenkään."
Yariksen polttoaineenkulutuksella ei rikastuteta Arabiemiirikuntien hassania yhtä paljon...
Etkös ole seurannut autolehtiä? Juuri oli artikkeli Yariksen turvallisuudesta. Toyota testaa sitä mm. ajamalla Yariksen päin paritonnista Lexusta.
Lopputulos oli yllättävän hyvä. Vanhassa Audissa taitaa käydä heikommin. Noissa vanhoissa S4:issa kun on vielä metallipuolilla varustettu ohjauspyörä. Massaahan kyllä löytyy ja kori on ikäisekseen luja.
Kyllä kolariturvallisuudessa massaa enemmän vaikuttaa iän tuomat korin muodon- ja jäykkyyden muutokset, materiaalien heikentyminen (vanhoissa autoissa rakenne jo iän mukana heikentynyt, TM:kin tämän testasi), rakenteelliset suunnitteluerot, airbagit, turvavyöiden kiristimet, yleinen ergonomian paremmuus kolaritilanteissa, turvallisemmat materiaalit, jne jne. Aikansa huippu on todellakin "aikansa huippu", kelpo auto, mutta kuitenkin ajan mieluummi nyt vaikka Yariksella pöpelikköön jos näistä kahdesta valita pitäisi.
Tuo bensankulutus on yksi puoltava asia...toinen on luotettavuus...kolmas nyt vaikka se että uusi on aina uusi...:-) Tässäpä näitä...
Et voi olla tosissasi.
Matematiikkaahan tämä on.
Kolaritilanteessa juuri massaerolla on suurin merkitys.
Tässä tapauksessa useita satoja kiloja. Ehkä noin 600 kiloa (Audi tyhjänä 1600kiloa).
Mieti hiukan prosentuaalista eroa.
Nokkakolarissa Yaris lyhenee äkkiä tuulilasia myöten (lyhyt nokka) Audin rypistyessä suuremman massansa ja isomman sekä tukevamman peltimääränsä vuoksi korkeintaan saman määrän eli vähän kokoon nähden.
Yariksessa tulee kuskilla ahdasta.
Taatusti.
Eikä ko. Audin korirakenne ole mitenkään vuosien mittaan luhistunut koska korroosionkaan mahdollisuutta ei tarvitse ottaa huomioon.
Näyttää kuitenkin siltä, että se viestiketju on kokonaisuudessaan moderoitu pois muiden asiattomuuksien vuoksi.
Puhetta oli ainakin etujarruista ja ECU:n päivitysmahiksista.
Kuule. Lukaisepa ihan oikeasti artikkeli Yariksen turvallisuudesta. Se taisi olla maaliskuun TM:ssä tai Tuulilasissa. Ihan tuore lehti kuitenkin. Samassa taisi olla Yariksen koeajo.
Autojen korirakenne on kehittynyt huomattavasti nopeammin kuin ihmisten käsitys asiasta. Kyseisessä testissä Yaris pärjäsi parin tonnin painoista luksusautoa vastaan ihan hyvin. Juuri Yaris oli ensimmäinen uusi Toyota, joka testattiin uudella rankemmalla tavalla. Kyseinen Audi ei vertailun vuoksi edes paina kahta tonnia.
Tämä ei ole nyt mitään Tojo-mainospuhetta, vaan ihan asiallinen kehotus. Uusien autojen kori on aivan valtavan paljon lujempi, kuin vaikkapa kymmenen vuotta vanhojen autojen.
Massan merkitys ei katoa mihinkään, mutta pienemmän osapuolen selviytymismahdollisuudet ovat dramaattisesti parantuneet. Audin keula rusentuu ehkä vähemmän, mutta matkustamossa ihmiset saattavat joutua jopa kovemmille kuin Yariksessa, mikäli turvatyynyt puuttuvat, kuten vanhemmissa asia on.
Lue siis tuoreimmat törmäystestitulokset, äläkä tuijota sokeasti pelkkää massaa.
luupäitä sikiää? Tuo pelkkä matematiikka toimi ainoastaan silloin kun autot ovat muuten samalla rakenteella varustettuja. Ja muuten, kyllä se kori löystyy jo muutaman vuoden käytön jälkeen...jopa Audissa. Se on materiaalitekninen tosiasia.
sairasta meininkiä palstalla
Sieltä löytyy varmasti sullekkin joku ensi-auto tolla budjetilla. Otat vaan jonkun kaverin mukaan joka tajuu jotain autoista ps:muista kattoo et verot ja leima on OK oikeesti.
Asun Kainuun perukoilla ja ei oikein ole mielestäni järkeä lähteä hakemaan muutaman satasen autoa etelästä. Ideasi kuitenkin oli hyvä, täytyy alkaa tarkkailemaan esim. lähikuntien autoliikkeitä ja yksityisiä myyjiä. Olen kuitenkin odottanut auota jo niin kauan, että se on nyt pakko saada :)
Jos kerran hitsausvehkeet ja taitoa. Katot vaan että pelaa kaikin puolin. Noissa vanhoissa tojotissa tekniikka kestää vaikka mitä kunhan vaihdat öljyt. Itsellä pitkä kokemus tojotista 70-80 luvulta, ei niitä ajamalla saa rikki.
Vanhoihin euroopan vehkeisiin ei kannata sortua ainakaan pienellä budjetilla:)
Varasin sen Cressidan itselleni. Leimaa on vielä 4kk, joten ei tule kamala kiire edes hitsaamisen kanssa. Veli on autopeltiseppä, osaa varmasti jelppiä hitsaamisessa. Kun nyt vielä Inssi menisi läpi!!!
Ajoin Toyota Cressidalla 750000 km vuosina 1986-2001 ei koskaan jättäny tien päälle.Oli vm 1981
diesel