Tullin alue ja Helsingin ja Tampereen kauppakeskukset

Robaa

Kyseessä siis kauppakeskukset, ei tavaratalot/marketit.

Helsinki: Kamppi, Itäkeskus, Forum, Kluuvi, Kaisa, Kämp Galleria, Arabia, Columbus, Ruoholahti, Malmin Nova

Espoo: Iso Omena, Sello, Lippulaiva

Tampere: Koskikeskus ja Tullintori


Vaikka Helsingillä on huomattavasti suurempi asukaspohja kuin Tampereella, niin jotakin yllä oleva vertailu Tampereen halusta kehittää kauppaa ja keskustaansa elinvoimaisemmaksi kertoo.

Tampereen Koskikeskus on nykypäivänä vähän sama kuin Helsingin Forum: perinteikäs ja turvallinen, mutta taustalla, eikä enää niin houkutteleva. Tampereella Koskikeskus nauttii ymmärrettävästi edelleen suosiota, koska muuta vaihtoehtoa ei ole. Esimerkiksi Espoo, joka on asukasmäärällään mitattuna vain hieman Tamperetta suurempi, on kaksi huomattavasti Koskikeskusta suurempaa kauppakeskusta. Espoossa oli jo ennestään Tamperetta enemmän kauppoja. Tampereelta puuttuu myös monia pk-seutuakin laajemmalle Suomeen levinneitä, ketjujen vaatekauppoja ja liikkeitä. Otetaan vaikka kenkäkauppa Din Sko.

Tampereen ravintola-, urheilu- ja kulttuuritarjonta on erittäin monipuolista, mutta kahdessa asiassa juna on vähän myöhässä. Pienempi paha on yökerhojen heikko taso. Vai miksi kaikki ihmiset käyvät yhdessä ja samassa paikassa, jos vaihtoehtoja kerran olisi. Taso ei houkuttele, ja kaupungista puuttuu tyystin esimerkiksi puhdas jazz-klubi.

Toiseksi, kun kerran kaupunki on ryhtynyt kehittämään hotellipalveluitaan, uusia hienoja asuinalueita on nousemassa kantakaupunkiin ja kaupunkiraitiotiestäkin on keskusteltu, miksi ei kehitetä kauppaa rakentamalla esimerkiksi yksi suuri kauppakeskus keskustaan? Okei, Koskikeskusta ollaan laajentamassa, mutta mikä tulee olemaan lopputulosa ja riittääkö yksi paikka palvelemaan kaikkia? Entä kaupungin länsipuoli, onko muuten Keskustori pyhä?

Toinen asia, mikä on vaivannut kauan, on Tullin alue. Tullintorin ostoskeskushan on nykyisellään valtavaa tukausta. mikä on, kun suureen kauppakeskukseen ei riitä liikeitä, paikkahan on ihan tyhjillään! Mikä loistava mahdollisuus näihin Tullin kortteleihin olisikaan rakentaa aivan uusi kaupunkikeskus! Tampere voisi saada toisen keskustan, jos jollakin taholla olisi halua lähteä tosissaan kehittämään aluetta liike-elämän ja kaupungin yhdeksi keskustaksi, jonka lippulaivana olisi uuteen kukoistukseen noussut Tullintori ja Tullikamari.

Muutos yhdistäisi samalla Kalevan ja Tammelan vanhaan keskustaan, kuten yliopistonkin uuden alikulkutunnelin ansiosta, näin yhtenäistäisi kaupungin ja saisi väkeä enemmän liikkeelle. Jotain juttua on ollutkin Tullin yrityselämän kehittämisestä, mutta harva tuntuu käsittävän miten ainutlaatuinen mahdollisuus ja voimavara alue on (hotelli on sentään rakenteilla). Missään muualla Suomessa ei ole kantakaupungissa näin paljon, useiden kortteleiden edestä täysin hyödyntämätöntä pinta-alaa.

Sitten on rautatieverkon näkökulma. Entä jos pikaratikka tulee? Se yhdistäisi pakettia entisestään. Yksi pysäkki olisi Tullin keskus, joka liittyisi yhä tiiviimmin ydinkeskustaan. Myös junalla muista kaupungeista tulevat ihmiset näkisivät ensimmäisenä kaupunkiin tullessaan Tullin keskustan kukoistuksen. Olisi muitakin vaihtoehtoja kun Hämeenkatu.

19

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi kauppakeskus

      Ratinaan siihen linja-autoaseman paikalle on tulossa uusi kauppakeskus. En tiedä, milloin aloittavat rakentamisen.

      • taksari

        Koskikeskuksen laajennusta puuhataan linja-autoaseman ja Koskikeskuksen väliseen kortteliin. Ei kai sinne mitään uusia keskuksia suunnitella. Linja-autoasema on muuten suojeltu rakennus eli sen paikalle ei tule sitten yhtään mitään.


      • uusi kauppakeskus
        taksari kirjoitti:

        Koskikeskuksen laajennusta puuhataan linja-autoaseman ja Koskikeskuksen väliseen kortteliin. Ei kai sinne mitään uusia keskuksia suunnitella. Linja-autoasema on muuten suojeltu rakennus eli sen paikalle ei tule sitten yhtään mitään.

        Jaa, minä kun sain Aamulehden jutusta tossa kuukausi/pari sitten semmoisen kuvan, että juuri uusi kauppakeskus olisi siihen tulossa ihan Koskikeskuksen laajennuksen lisäksi. Olin sitten varmaan väärässä.


      • asdf
        taksari kirjoitti:

        Koskikeskuksen laajennusta puuhataan linja-autoaseman ja Koskikeskuksen väliseen kortteliin. Ei kai sinne mitään uusia keskuksia suunnitella. Linja-autoasema on muuten suojeltu rakennus eli sen paikalle ei tule sitten yhtään mitään.

        ilman kyselyitä, oli suojeltu tai ei, onhan se nyt niin v***n rumakin.


      • taksari
        uusi kauppakeskus kirjoitti:

        Jaa, minä kun sain Aamulehden jutusta tossa kuukausi/pari sitten semmoisen kuvan, että juuri uusi kauppakeskus olisi siihen tulossa ihan Koskikeskuksen laajennuksen lisäksi. Olin sitten varmaan väärässä.

        Tänäänhän se oli oikein Aamulehden etusivulla eli kyllä sinne uusi kauppakeskus tulee. Olin siis väärässä. Jälleen kerran.


      • taksari
        asdf kirjoitti:

        ilman kyselyitä, oli suojeltu tai ei, onhan se nyt niin v***n rumakin.

        Sietäisi purkaa minunkin puolestani. Onhan noita rumia funkkisrakennuksia Suomi täynnä. Nykytilanne vasta onkin kammottava kun talo on päästetty kamalaan kuntoon. Ei varmaankaan remontoida ennenkuin tuleva käyttötarkoitus on selvillä. Yksinkertaisinta olisi vetää koko rumilus maan tasalle ja miettiä alueen käyttöä puhtaalta pöydältä. Etelästä päin tullessa tuo rapistunut asema osuu ensimmäisenä silmään. Ei hyvä.


      • niin siis
        taksari kirjoitti:

        Tänäänhän se oli oikein Aamulehden etusivulla eli kyllä sinne uusi kauppakeskus tulee. Olin siis väärässä. Jälleen kerran.

        Koska alkaa sen uuden kauppakeskuksen rakennustyöt ja koska se valmistuu?


    • HKICITYBOY

      Voe ei! Tampereella ei ole Din Sko-kenkäkauppaa!
      Kyllä nyt hävettää olla tamperelainen. Kerään kiuaskivet reppuun ja hiihdän Näsinselälle oottaan jäitten lähtöä. Over & out.

    • ...............

      Ei taida ihan nämäkään kaikki olla keskustassa.

      "Helsinki: Kamppi, Itäkeskus, Forum, Kluuvi, Kaisa, Kämp Galleria, Arabia, Columbus, Ruoholahti, Malmin Nova "


      Partola, Turtola, Linnainmaa, Hervanta, Tesoma....

      Mee Helsinkiin.

    • NIIN HINNAT

      TULEVAT EUROOPPALAISELLE TASOLLA JA KILPAILU ON PELKÄSTÄÄN TERVETTÄ JA PALVELU JOTA NYT EI TREELLA OLE TULISI KILPAILUVALTIKSI!

      Lisää kebabeja ja pitzerioita vaan ulkomaalaisilta niin putoo ylihinnoitellut ravintolat ja kahvilat pois.

      Linkosuon viereen joku esim. Viialan kotileipomon kahvila jossa kahvi ja munkki 1€ niin eiköhän järjestys muutu, helppohan on pyytää kahvista 2€ kun ei oo mitään kilpailua, miettikää?

    • soitettiin

      tänäänkin bukra kirjakaupassa. (ei siihen musiikin kuunteluun aina baaria tarvita.) joka kuukauden ensimmäinen sunnuntai telakalla jazzia. ihme kitinää, pysykööt ketjukaupat kauempana ja toivottavasti treelle saadaan lisää pieniä puljuja...

    • Anonyymi

      Tullintori "ostoskeskus" Tampereella = Piritori.

      Paikoin jopa vaarallinen ostari.

    • Anonyymi

      Kävin viimeksi Tampereella Tullintorin ostoskeskusessa, tyjhjiä liiketiloja täynnä, en suosittele.

    • Anonyymi

      Tullintorin parkkihallissa oli ruiskuja jätetty ylläriksi auton viereen...oli viimeinen kerta Tullintorille.

    • Anonyymi

      Tullintori parkkuhallista saa läksiäislahjan, lommon autoonsa, kun on nii kapeat parkkiruudut.

      • Anonyymi

        Pitikö ostaa niin leveä auto ?


      • Anonyymi

        Oot liikenne törppö kun kolhit autoja senkin puusilmä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitikö ostaa niin leveä auto ?

        Normi corolla ja Tullintorilta lommo, eivät korvaa, kun Aimo Park huijarit operoi parkkeerausta.


    • Anonyymi

      Tullintorilla liikaa päihdekäyttäjiä, neuloja Aimo park parkkihallissa, kapeat parkkiruudut, ovikolhun saa, lisäksi Aimo Park huijaus operoi parkkihallia.

      Ei ikinä enään Tullintorille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe