Elikkä monta vuotta pitäisi asua jenkeissä että saisi tuoda uutena ostetun auton suomeen ilman suurempia veroja. Ja mitä pitäisi tehdä ennenkuin auton suomeen tuo.? (tarkoitan suuremmilla veroilla sitä ettei about 40 000 euron autoon lätkästä päälle 30 000 euroa alveja sun muita autoveroja)
Ja jos ostaisi vaikkapa jenkeissä 40 000 dollaria (32000e) maksavan auton niin paljonko auton hinnaksi loppujen lopuksi suurinpiirtein muodostuisi?
Voi myös vastata osoitteeseen [email protected]
Ja jos ostaisi vaikkapa jenkeissä 40 000 dollaria (32000e) maksavan auton niin paljonko auton hinnaksi loppujen lopuksi suurinpiirtein muodostuisi?
Voi myös vastata osoitteeseen [email protected]
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja auto omistuksessa 6 kk. Opiskelijana oloa ei kelpuuteta. Tullin ja AKE:n sivuilla lisää.
tekemistä määräytyvän autoveron kanssa (kun tuot käytetyn auton). Markkina-arvo ratkaisee, käytännössä voit tuoda verovapaasti muuttoautona auton, jonka käypä hinta tullin mielestä on n. 53.000 Euroa. Etsi tullin sivuilta toteutuneista päätöksistä tai ottoauto.de autot, jotka mahtuvat tähän hintarajaan (tai lähelle sitä). Huomaa että ennen vuotta 2002 rekisteröidyissä autoissa veroton raja voi olla alempi tai korkeampi riippuen yksilöllisestä veroprosentista.
Ei tarvitse asua vuotta Ameriikassa. Riittää kun asut vuoden missä tahansa ulkomailla. Senkin vuoden aikana saat oleskella Suomessa suht pitkän ajan luvan kanssa ja loput vaikka ominluvin.
Muuttoauton kanssa ei olla edes niin noponuukia tekniikan kanssa eli aidon jenkkipelinkin saat kilpiin helposti.
Muuta Viroon, niin ei tarvitse maksaa rahteja ja muutkin kulut jäävät olemattomiksi.
Sitten vain ostamaan jokin näistä: http://fin.auto24.ee/webcache_kasutatud/947/auto_php-id=199947-fin_auto24_ee.html
http://fin.auto24.ee/webcache_kasutatud/193/auto_php-id=125193-fin_auto24_ee.html
http://fin.auto24.ee/webcache_kasutatud/275/auto_php-id=191275-fin_auto24_ee.html
jenkeistä tuotavasta muuttoautosta, on ajoissa liikkeellä. Gallerian mukaan ikää pojalla on komeat 14 vuotta. No se selittää elikkä-taudin ja huikeat visiot!
tulojakin eli palkkatyö. Käsittääkseni ei riitä että oleskelet vain vuoden ulkomailla ja ostat perintörahoilla auton?
Ulkomaisia tuloja ei enää ole vuosiin vaadittu