Eli missä ihan peruselintarvikkeissa olisi paljon proteiiniä? Ihan siis tavarassa mitä saa esim valintaladosta. Köyhä opiskelija kun olen niin ei ole vara tilata mitään erikseen. Joten olisi suuri apu jos tietäisin mistä ruuasta roheniinejä saisi runsaasti :)
kiitokset asiallisita vastauksista :)
kiitokset asiallisita vastauksista :)
Vastaukset 16
Vanhimmat
tonnikala,maito,raejuusto
niin ostat vaan sitä lisäproteiiniä,veikkaan että tulee halvemmaks? kuin esim lihan osraminen kaupasta?
mutta:
liha,kana,kala,kananmuna,rahka,raejuusto,proteiinipasta.. siinä nyt muutama,mut lähinnä muista syödä terveellisesti ja paljon jos haluat kasvaa..
Ole vain köyhä tai muuten vain pihi, mutta älä ole tyhmä. Markkinoiden halvin herakonsentraatti päihittään useimmat elintarvikkeet ;-)
30g proteiinia UFS Wheytä maksaa 0,43 senttiä! Mitä muusta elintarviikesta vastaavalla hinnalla? Tonnikalapurkki maksaa vähän alle tai päälle euron. Sellaista hiutalemuotoa taitaa saada halvimmalla. Rahkapurkkkin taitaa lähempänä euroa olla?
Tuo 30g hinta on laskettuna 800g:n pussihinnasta. Jos ostaa isomman erän halvemmalla niin hinta eikun tippuu vaan ;-)
Jauhoilla ei toki tarkoitus ole pelkästään elää, mutta jos tiukkaa tekee niin parempi tuokin kuin ei mitään. Hyvä lisä se joka tapauksessa on ruuan ohessa. Niin ja tietty palkkariin ehdottomasti!
ei helvetti tota UFS:n tyrkytystä. Tässä kysyttiin kaupasta ruokaa, ei mitään vitun kuraheraa.
Nimenomaan EN kysynyt mitään lisäravinteita vaan että mitä ruokaa syömällä saisi mahdollisimman paljon roheiiniä.Kun todellakaan tällä budjetilla ei mitään lisäkustannuksia toivoisi.
Tuo laskelma ei pidä paikkaansa. Vaikka pelkän proteiinin hinta onkin edullinen, kaupasta ostettavista elintarvikkeista tulee aina muitakin ravintoaineita. Jos syöt pussiproteiinia, nuo muut ravintoaineet jäävät vähemmälle. Ne ovat yhtä tärkeitä kehon palautumisen ja lihaskasvun kannalta, ja yhdessä jopa tärkeämpia kuin pelkkä proteiini.
Jos lasketaan esim. yhtä proteiinigrammaa kohden tulevat ravintoaineet päivän mittaan normaali ruoasta ja verrataan sitä siihen hintaan, mitä proteiinijauhoon pitäisi sisällyttää, niin jauho ei yllättäen enää näytäkkään hyvältä saatikka edulliselta vaihtoehdolta!
Kyllä kyllä, mutta kysymyksessä annettiin ymmärtää että lisäravinteesta otettuna proteiini olisi jotenkin kallista?
"Köyhä opiskelija kun olen niin ei ole vara tilata mitään erikseen"
Siksi halusin korjata tätä asiaa.
Moni vähällä tuleva opiskelija joka treenaa punttia on ollut tyytävinen UFS Wheyn hintaa tietenkin laadun ohella. Laktoosia halpisherkais erittäin vähän, samoin rasvaa. Patti kasvaa myös opiskellessa :D
Siis budjetti on tiukka niin juuri silloin kantsii huomioida halpahera OSANA ruokavaliota! Ei tässä kukaan ole ideoinut että elät tuolla jauholla. Sotke esim. ruokiin mukaan parantamaan proteiinipitoisuutta ;-)
Lisäkustannuksia ei tule siis jos käyttää edullisia lisäravinteita. Ei niitä joka kaupassa myydä ei, mutta muuten ovat kyllä elintarvikkeita. Maitotuote vain toisenlaisessa muodossa...
"Moni vähällä tuleva opiskelija joka treenaa punttia on ollut tyytävinen UFS Wheyn hintaa tietenkin laadun ohella."
Kerroppa miten sä tutkit sen heran laadun!?!? Onko sulla joku perkeleen kotilaboratorio ja lyömätön tietämys ravintoasioissa!?!?! Joka ikiseltä valmistajalta saa varmasti sellaisen tuotteen joka miellyttää pussin kyljessä ilmoitettujen ravintoarvojen perusteella. Joillekin se perkeleen merkki on vaan niin äärettömän tärkeä.
Jos puhumme lisäravinteista, niin pitää muistaa, että halvalla ei useinmiten saa hyvää ja kallis on taas ylihinnoiteltua. Pitäisikö sitten ostaa keskihintaista? EI! Sillä emme tiedä onko keskihintainen huonoa vai hyvää vaiko jotain siltä väliltä, vai onko sillä ylihinnoitellut katteet. Mitä tästä opimme: emme mitään.
UFS Whey on poikkeuksellisen onnistunut kokonaisuus: hinta on halpa, laktoosia kohtuullisesti ja rasvatkin alhaisella tasolla. On muitakin jauhoja jotka pääsee lähelle tai ovat jopa parempia yhdessä ominaisuudessa, mutta häviävät sitten kirkkaasti jossain muussa jutussa.
Muun laadun osalta en olisi kovin huolissani. Kyseessä on yksi isoimmista heratehtaista maailmassa ja valmistajan nimi on yleisesti tiedossa. Itseasiassa valmistajan nimeä käytetään esillä tuomaan tätä seikkaa juuri esille. Kyse on tehtaasta jolla ei ole varaa sählätä.
Että kuinka usein tota jauhoa tarvii ottaa päivässä jotta tietäisin paljonko kannattaa ostaa?http://www.ufs.fi/product_info.php?products_id=139
Riippuu siitä, mitä muuten syöt. Jos ravinnossa on tarpeeksi proteiinia muutenkin, riittää kun otat jauhoa kerran päivässä treenin jälkeen.
Jos muuten joudut syömään vähäproteiinista ruokaa, tuota voi ottaa hieman vaikka joka aterialla. Mutta suositeltavampaa, joskin ehkä vaivalloisempaa ja kalliimpaa olisi sen sijaan syödä vaikka kananmunia, raejuustoa ja leikkeleitä.
Nyrkkisääntö on että saat päivässä 2g x kehonpaino protennia, niin hyvä tulee. Eli jos painat 80kg, niin 160g päivässä proteiinia. Yleensä ihmiset luulevat saavansa proteiinia tarpeeksi päivässa, mutta todellisuudessa tilanne on toisin. Itse otan lisäproteiiniä kolme kertaa päivässä! Oma suosikkini halpaheroissa on whey100, sitä saa ainakin http://www.go4fit.com :sta. Siinä ei ole ikäviä sivumakuja ja sekoittuu pirun hyvin.
Kiitos asiallisista vastauksista.En todellakaan saa tota 160g päivässä pelkästä ruuasta.Muutenkin on epäsäännöllisiä aterioita.Ja painan muuten juurikin tuon 80kg :)
Pitää kokeilla tota whey100.
Johan noita esimerkkejä jo tulikin, mutta tässä tarkemmin jotain:
-ehrmannin rahka (ainakin täällä päin) 50centtii purkki
-tonnikala hiutaleet 30-50 centtii purkki
-kananmunat tarjouksessa välillä 15 munaa alta 2 egee.
-raejuusto
-maito 60centtii litra
-liha (jauheliha ym)
-kala (esim seiti on halpaa)
-kananliha (broilerit ym)
-purkki hernekeitto (halvimmillaan 50centtii purkki)
Pitää kyllä sanoa, että nykyään tosiaan saa toimivaa ja suht puhdasta heraproteiini-konsetraattia maustamattomana todella halpaan hintaa ja varmasti pesee hinta/laatusuhteessa useimmat normaalit ruoat, mutta pelkillä lisäravinteilla ei elä kun suojaravinto aineet ym jäävät vähäiseksi.
Kuitenkin jos olisin sinun asemassasi niin ostaisin ehdottomasti lisäproteiiniksi ja nopeiksi välipaloiksi maustamatonta heraproteiinia.