Yasmin ja lihominen :/

Aloitin e-pillerit n. 3,5 kk sitten ja kiloja on tullut n.4-5 lisää..Olen hoikka, mutta ei lihominen ole kivaa:)..
Olen syönyt ja urheillut aivan samalla tavalla kuin ennekin ja aina olen ollut tosi hoikka..mutta pillerien aloittamisen jälkeen on posket ruvennut pyöristymään:/..ja rinnatkin ovat kasvaneet a:sta b-kuppiin.

Onko kenelläkään auttanut pillerimerkin vaihto?
81381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pitäskö munkin vaihtaa Yasminiin et jos saisin muutaman kilon lisää kun oon aina ollu tosi laiha! Ja a-kupit kanssa. Nyt syön Diane Novaa..:)

Äänestä

Todella yleistä ja normaalia että tulee kiloja kun pillerit aloittaa. Hormonitoiminta kuiteski muuttuu aika rajusti.. harvinaista on että todella paljon lihois. Yleensä suurimpana syynä siihen että lihoo pillereiden alottamisen jälkeen on se että silloin luultavasti on oma kulta jonka kans kiva istua ja mässäillä ( en tarkota että sinä näin teet..) :)
Kaikki pillerit eivät lihota, mutta toisissa enemmän hormonia. Tuskin enää mitään syytä vaihtaa merkkiä, koska ne kilot jo tulleet. yleensä painon nousu loppuu kun hormonitasapaino taas löytyy. Toivottavasti oli jotain apua. ja jos kovin asia vaivaa, niin neuvolastahan saa aina apua ja neuvoja :)

Äänestä

... miehistä näkökulmaa, niin kuvailemasi muutokset ovat pelkästään positiivisia ;-)

Äänestä
  • Itse olen syönyt pillereitä noin puolitoista vuotta ja lihosin ensimmäisen puolen vuoden aikana n.15 kiloa, tuntui aika pahalta. Olin ennen pillerien syömistä kokoa 34 ja aloituksen jälkeen 40. Oli aika paha kolaus itsetunnolle, kun ei mahtunutkaan enää omiin vaatteisiin. Nyt olen täynnä "raskausarpia", kiitos pillereiden. Onneksi on jo poikaystävä, näiden arpien ja läskien kanssa en enää ketään varmaankaan saisi. :(

    Äänestä

itse yasmineita 3v. ja niiden aikana tulin täyteen sellulittiä.. Totta on kyllä sekin että oman kullan kanssa aika paljon istuttiin ja mässäiltiin, mutta en nyt tiedä sitten mistä johtuu. Vaihdoin juuri marveloneihin, mutta niistä mulla iho meni huonoksi ja päätä särkee usein, lisäksi seksihalut kadonneet (usein kyllä muutenkin). Mutta näyttää ihan kuin selluliitti olis kolmessa kuukaudessa (!) jo vähän vähentynyt. Vai kuvittelenkohan vaan...

Kaikista inhottavinta musta on, kun on kaikenlaisia ongelmia kaikkiin aikoihin, eikä koskaan voi tietää johtuuko pillereistä vai jostain ihan muusta. Sitten vahingossa syökin selluliittipillereitä vuositolkulla, tai vaihtoehtoisesti vaihtaa merkkiä vaikka ei pitäisi, ja meneekin vaan huonompaan suuntaan..

Äänestä
  • Rakkaat lapset. Kyllä niitä selluliitteja on tullut tutuille (jotka ei syö pillereitä) siinä vaiheessa kun he muuttuu naiseksi. Ja jos lihoaa 15 kiloa noin lyhyessä ajassa, ei voi kuin itseään syyttää...pillerit ei sitä ruokaa tunge sun suuhun. Itse lihonut 10 kiloa 7 vuodessa kun syönyt pillereitä, syyt: Kun himottaa joku syön sitä, en vaan osaa hillitä itseäni. (pillerit voi himon aiheuttaa, mut voisin olla syömättä/syödä jotain terveellistä herkkua) Olin 17v kun aloitin, kehittynyt vielä siitä hiukan. En enää harrasta liikuntaa niin kuin ennen. Olen seurustellut lähes koko tämän ajan, ja sitä myötä enemmän vain maannut sohvalla... :/

    Jos pelkät pillerit teidän mielestä aiheuttaa äkillistä painonnousua, niin lopettakaa jo ihmeessä! Eihän ne sitten sovi... Ja tosta 15 kilosta vielä...ei ne ole kaikki mitään nesteitä, joten turha selittää turvotuksesta.

    Äänestä

Mie vaihoin Trikvilarista Yasminiin lääkärin tahdosta (halusi mulle vähempihormoonisia,ikäkö lie (26) ja paino tippu kaksi kiloa. Kuulemma eivät kerää nestettä niin paljon

Äänestä
  • paino tipahti pari kiloa ja pari vuotta olen yasmiineita syöny

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yööök kirjoitti:

Aloitin e-pillerit n. 3,5 kk sitten ja kiloja on tullut n.4-5 lisää..Olen hoikka, mutta ei lihominen ole kivaa:)..
Olen syönyt ja urheillut aivan samalla tavalla kuin ennekin ja aina olen ollut tosi hoikka..mutta pillerien aloittamisen jälkeen on posket ruvennut pyöristymään:/..ja rinnatkin ovat kasvaneet a:sta b-kuppiin.

Onko kenelläkään auttanut pillerimerkin vaihto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu